1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хипноза

Дискусија во 'Психологија' започната од blueeparadise, 18 јануари 2011.

  1. Вики А.

    Вики А. Нов член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ке објаснните ли како да извршиме самохипноза? БИДЕЈКИ НЕ МИ Е ЈАСНО! :D:(:):(:(:(:(
     
  2. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.778
    Пол:
    Машки
    Никој не може да ти објасни како да хиптнотизираш друг.
    Тоа е наука и треба да ја проучиш со голем труд.
     
    На Вики А. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Вики А.

    Вики А. Нов член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    мхм.. знам дека е така..јас долго време се трудев, ама неможам..незнам зошто.. сум гледала мноогу научници, и зборуваат за тоа.. но не вреди.. ;(:(
     
  4. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.778
    Пол:
    Машки
    Еве ти видео, ќе се самохиптонтизираш... Пробај.

     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Вики А.

    Вики А. Нов член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    повторно ви благодарам! :)
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Вики А.

    Вики А. Нов член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
     
  7. Вики А.

    Вики А. Нов член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    пред малку пробав.. но на пола од ова видео осетив дека нешто вибрира во моето тело..како да не бев тука..целата се тресев..го тргнав погледот, и кога погледнав настрана, се ми беше матно, и неможев нормално да гледам..почнав га плескам со рацете.. и се се врати во нормала......:sweat:;(:sweat::sweat::sweat::sweat:
     
  8. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.778
    Пол:
    Машки
    Toa e najverojatno efektot.
    Vidi si , raschepkaj si..
    Iako ne ti preporachuvam da se hipnotizirash, nemash potreba od toa. :)
     
  9. Вики А.

    Вики А. Нов член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    знам,..веке никогаш во животот тоа нема да го правам..многу беше страшно и сеуште се тресам од страв...
     
  10. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.778
    Пол:
    Машки
    Ne se plashi milo , ne e toa nishto strashno. :)
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.
  11. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Еј ако може да отидам некаде на хипноза за да ги оставам цигариве ке биде супер. Знаете каде во земјичево наше може да се појде?
     
  12. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Темава треба да заживее повторно !!!! 8)
     
    На Someonespecial, Scott Weiland и referentka им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.710
    Допаѓања:
    322.528
    Сакам да разграничиме дали хипнозата едно исто со автосугестијата?

    Бидејќи и авто-сугестијата има исто влијание како и хипнозата, ама на самиот себе
     
    На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Jaс се хипнотизирав вчера, со една особа со која се свиѓаме имавме eye contact од околу 10тина секунди ,мајндфак беше :nod:
    шала мала, ( иако вистинито ) немам многу време сега, интересна ми е темава,после ќе пишам мое мислење :hai:
     
  15. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.894
    Допаѓања:
    12.296
    Пол:
    Машки
    Јас знам од стендап комедија, има луѓе што навистина хипнотизираат да наречеме така, луѓе кои се подложни на сугестија, но што е тоа? Неуро лингвистичко програмирање има уклучено? По просто е? Не знам и јас ставам како мислење за подоцна ако треба да се надоврзам.

    Инаку да @referentka јас бар лично ги одвојувам како термини.
     
  16. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.894
    Допаѓања:
    12.296
    Пол:
    Машки
    Епа сега вака. Темава е отворена во дамнешната 2011, со пар прашања од тоа доба, кое е 700 интернет години од денес. Релативно е, no reference intended.

    • Не знам или верувам дека може некој себеси да се хипноитизира. Не ме хипнотизирале ниту сум хипнотизирал, но би сакал да пробам и двете некогаш во клиничко окружување.
    • Би рекол дека не е тоа во резиме на психијатри, незнам дали е веќе во 2018та разликата помеѓу психијатар и психолог до тој степен проширена, во негативен смисол.
    • Сметам дека не сум доволно информиран, но можам со сигурност да шпекулирам без да алудирам на дали навистина без експеримент ке ги знам до ниво да можам да тврдам со сигурност за позитивни/негативни страни на хипноза.
    • За хипнотизиран човек дека може да направи нешто вон своја воља преку сугестија веќе ми е познато преку субстанца дека е можно од документарка на Vice за Scopolamine Колумбијскиот Ѓаволов Здив/Colombian Devi's Breath (растение/прав) така да за некој што е подложен на хипноза/сугестија би рекол дека можеби и повеќе од што мислиме може. Дали е добро или лошо во етика и морал е друго прашање Исто како и за се друго, намерата е битна.
    Би рекол кој сака да повели на по-озбилна дискусија.

    Јас лично знам за стенд ап комедија хипноза со намера да се насмее публиката, и во смисол на Вини Шорман http://www.vinnyshoreman.com/ со намера да се помогне на луѓе преку тренинг сум чул.
     
    Последна измена: 8 јуни 2018
  17. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Хипнозата може да е длабока и површинска,кога се секјаваме за хипнозата,и тогаш нешто што не му одговара на хипнотизираниотне го прифаќа...сами коа се хипнотизираме е автосугестија...си го смируваме мозокот со слики или звуци кои не смируваат ,со броење на назад да се внесете во алфа состојба е тогаш да си давате сугестии за желбите кои ги сакате да ги остварите,за диетдиеаата да ви делува,за да оставите цигари ,за да се убедите дека сте успешни и со самодоверба и тн...нешто слично на силва метод,а длабоката хипноза ја води терапевт кој ве воведува и води и може да ве врати и во минат живот,сами тоа не можете да го постигнете.
     
    Последна измена: 9 јуни 2018
  18. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Машки
    Хипноза се добива кога испраќаме звучни, визуелни или други сетилни сигнали со осцилации. На пример гласно-шепот, сјај-сенка, стисок-галење (при допир) итн.
     
  19. sweet-lola

    sweet-lola Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    10
    Дали знаете некој едуциран хипнотерапевт во Скопје?
     
  20. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    Морам да поработам на психата , тешки моменти уште од детството само потиснати мислам дека се најголемиот проблем...
    Со психотерапија се плашам дека ќе биде премногу болно , бидејќи кога само ќе се потсетам на некои работи ми се вришти и имам чуден притисок во градите. Панични и анксиозни напади ми се многу чести... Едноставно немам сила да ги ,,преживувам " повторно преку раскажување одтаму и страв дека повторно нешто ќе потиснам. Што мислите дали можеби хипнотерапија би ми помогнала ?
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.