1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хомеопатија

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од viku, 31 мај 2010.

  1. Zigosana

    Zigosana Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Доколку ви треба мени слободно кажете ќе ви го препратам од појадок до вечера со се ужинки јас споделив мое лично искуство кое вие сакале или неќеле може а и немора да го прифатите... А овака можеме да се натегаме до бесконечност и ќе избегаме надвор од темата...
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    Затоа прашувам паталец, какви лекови даваат? Сами ги прават?
     
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.246
    Допаѓања:
    166.062
    Не бе Енџи, фармација ги прави, не се секирај. Боирон на пример https://www.boironusa.com/
     
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто ми го праќаш ова, прашав како лечи таа Билјана или како и да беше. :)
     
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.246
    Допаѓања:
    166.062
    Оти праша какви се тие хомеопатски лекови.
    Кај мене не дискриминираат, хомеопатски лекови се една од можните опции кои и матичен ќе ти ги даде.
    За Билјана појма немам.
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Zigosana

    Zigosana Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ne ne gi pravat sami ima soodvetni farmacevski kompanii koi gi pravat a momentalno homeopatite kaj nas gi uvezuvaat... Od pred nekoja godina i na farmacevtskiot fakultet vo skopje ima posebna nasoka specijalisticki studii za homeopatski lekovi se nadevam ke mozat i da se izrabotuvaat i kaj nas
     
    Последна измена: 7 октомври 2022
  7. Zigosana

    Zigosana Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    A konkretno kaj dr. Biljana.. Zakazuvas termin odis na razgovor ti postavuva soodvetni prashanja povrzani so vas, samiot nacin na zivot, tek na bolesta simptomi i. T. N... ako e za dete konkretno razgovara so majkata od tek na bremenost, lekovi koi se korisat vo bremenost, tek na poraganje, nacin na zivot na dete, temperament, simptomi koga nastanale koi se istite i. T. N potoa na kraj na prvata seansa da ja narecam doaga detenceto go pregleduva i vi prepisuva odnosno dava soodvetni lekovi... Imate kontroli na dva tri dena ili nedela toa e toa vo kratki crti
     
    Последна измена: 7 октомври 2022
  8. carly j

    carly j Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Нема таква тема, ама ваљда блиску е до хомеопатија, имате ли искуство со реикито што го предаваат/практикуваат Арс Луцида од сто евра?
     
    На EmilijaSk7 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. EmilijaSk7

    EmilijaSk7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2017
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Искрено зошто би дала пари за ова ?
    Зарем не гледаш дека се измамници...

    https://www.arslucida.mk/mk/izjava/

    Сепак ти си знаеш најдобро
     
  10. Frank99

    Frank99 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Вака сега моја пријателка земаше хомеопатски лекови од кај Биљана висока жена со виткана коса и од кај Мариче исто проба луѓе не верувајте во тоа превара е се состојбата и се влоши овие жени треба да се затворат земаат пари лажат народ
     
  11. Ivanana17

    Ivanana17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Сметам дека наврдениот исказ има цел и се шири негативна пропаганда.
    Во целост НЕ се согласувам со Вас!
    Не знам дали сте упатени во тоа, што е хомеопатија,на кој начин делува и кои се сè позитивните страни.
    Се она што јас ќе го наведам е мојот личен став и искуство околу хомеопатијата.
    Хомеопатијата работи на принципот твојот организам да се избори на природен начин со дадена состојба.
    Конкретно јас, секоја пролет иста шема, антихистаминик секој ден, со различно фармаколошко име; фликсоназе; фликсотиде; патанол; вентолин и вит Ц. Секој астматичен напад ( на пролет во еден месец имав мин. 2 напади.) со кортико се лечеше. Кортико коешто повеќето развиени земји ( со сигурност во Германија и Австрија) е забрането за деца под 18 години,а за лица над 18, по една доза годишно. Јас го примав од 12 години и мускулно и перорално во форма на таблети.

    Отидов кај хомеопат ,на темелен разговор, по што ми ординираше терапија. Ако кивав во просек по 10 пати,тогаш кивав 30 пати и го имав истото прашање ' нели треба да ми биде подобро?' Докторката ми објасни СÈ. Бев упорна и дисциплинирана, редовно примав соодветна хомеопатска терапија и дополнителни суплементи кои ми ги предложи докторката. Одамна беше,не знам, ама мислам дека 2 сезони примав терапија. Од тогаш,само суплементи за подигнување на имунитетот, 5та година без чешање очи,без црвено грло, чат-пат прокивување и најважното 6 ипол години без астматичен напад и без кортико! Имав дополнителни проблеми и со хормоните, но класичната медицина заедно со хомеопатијата ми помогнаа и на тоа поле. Освен алергијата и психичката состојба ми се среди.
     
    На riba79 и Didajo им се допаѓа ова.
  12. EmilijaSk7

    EmilijaSk7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2017
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    @Ivanana17 хомеопатија е чиста превара !!!!
     
  13. Ivanana17

    Ivanana17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Тоа е сепак Ваше мислење. Јас го споделив моето позитивно искуство.
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво дали некој има искуство со реики масажи против анксиозност, паника стреес..
     
  15. EmilijaSk7

    EmilijaSk7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2017
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Kaде тоа, кој го прави, нуди што се придобивките?
     
  16. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
  17. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Eve objasnuvanje, kako so energija so masaza nesto no imalo mnogu pozitivni efekti, ima sekade jas za bitola kazuvam ima masazerka ima i sekade po gradovite predpostavuvam sk sigurno
     
  18. EmilijaSk7

    EmilijaSk7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2017
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
  19. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Хомеопатот Ели од Скопје.. Имав со нејзе разговор заради инсомнија, но некако не ме воодушеви и не знам дали да ја земам терапијата што ќе ми ја даде. Имам најдено на природна база апчиња што до некаде ми помагаат. Па не знам дали да продолжам со нив.
    Искуство некој да пише за со неа?
     
  20. EmilijaSk7

    EmilijaSk7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2017
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Хомеопатија се глупости