Хомеопатија

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од viku, 31 мај 2010.

 1. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  261
 2. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.732
  Допаѓања:
  10.765
  Пол:
  Женски
  Е арно реков јас, се што си сретнала на интернет го кажуваш тука. Хаха, личноста што јас ја знам има факултетска диплома за ова, а ти кажуваш на интернет што си читала.
   
 3. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  261
  Тоа се научни испитувања од врвни научници објавени во научни списанија. Не зборувај ако не знаеш.
  И ако те интересира, имам и поназад напишано, јас имам читано за оваа материја не само на интернет, туку и многу материјали, книги, скрипти што се употребуваат во школите за хомеопатија. Дури имам читано и оригинални книги од Ханеман, основачот на хомеопатијата, ретко кој хомеопат има и воопшто читано нешто директно од него.

  Факултетска диплома имал, па што.
  Какви податоци и информации има он што ние не можеме да ги најдеме па за да ја прифатиме хомеопатијата?
   
 4. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.732
  Допаѓања:
  10.765
  Пол:
  Женски
  Па нема книги што ќе те натераат ТЕБЕ да ја прифатиш хомеопатијата. Туку да докажат дека ништо од ова што си напишала као демек ти знаеш си нема врска. Незнам зошто упорно и упорно пишуваш работи без врска, недокажани, неискажани само на нет да сме читале. Бре бре...
  По твоите постови не ми изгледа дека си прочитала ти некоја книга за ова :D
   
 5. DiaCor

  DiaCor Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2013
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  27
  т.н. „експерт“ од кај па сеа брзина на светлина??,

  Е=mс2 значи дека: Хомеопатските информации можно е да се носат и со малечки енергии и со енергијата на едно слонце; информациите на хомеопатијата можно е да се носат и со маса на еден точак и во маса на еден авион; информациите дека ехперт е надвор од темава можно е да се движат бавно или со брзина на светлина па на квадрат.

  Ехпертски кажано: ехпертските информации во една маса на „ехперт“, со брзина на светлина дури и да се движат илјадници години, нема да произведуваат енергиите ни за еден ќеваб да се испече.

  "m" е маса и се означува со „Kg“; E-енергијата во „џул“ или J = [Ws]; „с“-брзина на светлина 300 илјади Км во секунда што значи простор и време а ИНФОРМАЦИИТЕ СЕ ИЗРАЗЕНИ ВО БАЈТ или БИТ!!!!!! Kb, Mb, Gb, Tb.... Лелке бошке помогни му на т.н. ехперт да разбере разликата, те молам. Ја неможам више се откажувам!!!!
   
 6. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  261
  @Emotional123

  Еве по трет ќе те замолам, кажи што грешам?
  Не можеш само да ме обвинуваш дека грешам, а да не знаеш да мин кажеш што.
   
 7. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.732
  Допаѓања:
  10.765
  Пол:
  Женски
  Па...се грешиш, дезинформации даваш за се, за темава. Неможеш бе девојче да тврдиш такви работи, не си толку компетентна.
   
  На DiaCor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  261
  Јас не сум ги измислувала овие работи. Сите се ставови на научници, лекари и истражувачи кои се образувани за оваа работа, дури и повеќе отколку твојот роднина - хомеопат.

  Еве одличен текст за хомеопатијата од врвен научник кој цел живот, не само да и изучува, туку научно ги проучува овие работи.
  Ако те интересира те молам прочитај го цело, ако не те интересира те молам не давај непотребни коментари.

  http://www.tportal.hr/scitech/znanost/1 ... atiji.html

  Еве го текстот и во оригинал на англиски, малку подолг.
  http://www.theguardian.com/science/blog ... ed-my-mind
   
 9. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.732
  Допаѓања:
  10.765
  Пол:
  Женски
  Девојко ти си таа што пишува непотребно работи и дезинформации. Незнаеш ти колку тој знае, не си зборувала со него, не пишува тој. Гледаш пак дезинфорнација. Не го тупи со безвезни работи што ги постираш, не те разбирам која ти е поентата. Подобро сум информирана од тебе на ова поле и пак се правиш паметна, постираш глупости. Јас не ги ни отварам зошто повеќе верувам на свои очи, во она што сум го видела отколку во глупостиве што ги постираш. Упорно ти кажувам дека сум видела, знам подобро од тебе, ти пак тупиш. Кажи свој став, ама не напнувај да возвраќаш на секој пост да прашуваш и да даваш некои страни од нет кои воопшто не ми значат. Да форум е, се искажува мислење и се дискутира, ама ти го наметнуваш својот.став. не истапувам како лаик, туку сум видела со очи свои и.зборам. сега се надевам разбираш. И колку и да сакаш ти неможеш да знаеш повеќе од некого кој учел, читал и животот ди го посветил на хомеопатијата. Тој сигурно прочитал повеќе од твоите 2-3 книги или бекои истражувања. Мбогу дрско од рвоја страна. Премногу си се умислила дека си упатена во работава што не сфаќаш колку само појма немаш. Ај поздрав
   
  На DiaCor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  261
  Ти се молам, ако имаш нешто паметно да кажеш, кажи, ако немаш, не се глупирај.
  Две страници напишавме за џабе.

  Еве пак ќе те прашам, кажи конкретно, што од тоа што го кажувам е погрешно.
   
 11. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.732
  Допаѓања:
  10.765
  Пол:
  Женски
  26281*393937268297338 pati ti kazav se e pogresno. Tolku ne razbiras? Bukvalno se
   
  На DiaCor му/ѝ се допаѓа ова.
 12. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  261
  Е па тогаш ајде ти дај ни доказ дека хомеопатијата делува и кажи ни што е точно.
   
 13. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.732
  Допаѓања:
  10.765
  Пол:
  Женски
  Зошто би ти докажувала? Како што прочитав 98% од девојките тука знаат дека хомеопатијата делува. Само тебе те читам со негативни коментари.
  Јас неможам да снимам терапии на луѓе за тебе да то докажам.
  Кој видел знае, кој ќе проба ќе знае. Јас како тебе можам да најдам истражувања, резултати и да ги тупнам тука и ај еве ви доказ. Не, не иде тоа така. Хомеопатијата сеуште е нова кај нас, но како што гледаме се развива брзо. Па, живи били видели кој е во право, дали ти или други искусни и учени луѓе.
  Не ми се при рака книги, скрипти и т.н, тој ги има 445679053 па ке ти скенирав некое истражување или било што.
  Во главно, поентата ми беше, неможеш ти како лаик да тврдиш со 100% сигурност дека е црно. Има луѓе над тебе, штета нема хомеопати на форумов па да докажат дека е бело.
  Едно треба да знаеш хомеопатијата никогаш неможе да наштети, може сано да помогне!!!
  Темава не е единствена која ја преполнуваш со нефативности, но ете сигурна сум дека се е грешно што си напишала па само на оваа тема ти враќам.
  Не е се во лекови, антибиотици и сл.треба да се проба нешто поприродно.
  Како што реков хомеопатијата се развива брзо, со причина и резултати.
  А ако зборуваме за ефикасност, дали секој обичен лек може со сигурност да те излечи? Не! Така е и со хомеипатските.
   
  На dedo, Lina24 и DiaCor им се допаѓа ова.
 14. DiaCor

  DiaCor Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2013
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  27
  Сакам да предупредам секого кој сака експериментот со Доместос да го повтори и недај боже тој или некој си растворот да го испие! Не дај боже секој ден таа „вода“ 24 дена по ред да се пие. Не го слушајте т.н. „ехперт“ бидејки ги дава опасни и нестручни докази и тврдеења. Експериментот со Доместос нее „плацебо“ но се работи за растворот со сериозно опасни информации! Не го внесувај во себе си и не го давај на животното!
   
  На dedo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  261
  Живи били, видели, ех ако така се водеа во светот досега ќе бевме уште во праисториско време. Затоа, за да не чекаме на времето, постојат истражувања и научни студии кои може да ни покажат дали нештото е добро или лошо, ако така некој се води спред твоите кажувања и ако употребува хомеопатија за сериозни болести, не само парите, туку ќе си го даде и здравјето.

  Кај нас е нова, да, ама во светот е позната уште од пред два века. Интересно штом го спомнувам ова, тогаш немало антибиотици и други лекови, зошто ако хомеопатијата е ефективна не успеала да спречи цели епидемии на чума, да излечи туберкулоза или други болести, туку тие почнале да се лекуваат дури откако се пронашле антибиотиците и останатите лекови.

  Точно, јас како лаик не можам ништо да тврдам, ама јас само ги пренесувам откритијата на врвни научници кои досега немаат откриено дека хомеопатијата е клинички ефективен лек кој е препорачан за употреба како главен лек за некоја сериозна болест.
  Еве уште еднаш линкот со една цела листа на студии кои немаат најдено дека хомеопатските лекови се поефективни од лажен лек и препорачливи.
  http://stateofmyignorance.blogspot.com/ ... il_04.html

  Искрено ме насмеа препораката на диакор да не се пие хомеопатски лек од доместос, иако тоа беше само еден интересен и саркастичен пример и никој не препорача да се пие доместос, сепак сакам сериозно да те прашам, зошто би било опасно? Зарем не постојат хомеопатски лекови кои се направени од разни отровни соединенија и хемикалии, арсен, жива и што ли уште не? Знам дека тие се разредени до најмала концентрација кога веќе и нема воопшто отров во водата, ама зарем тие лекови не „носат лоша информација“ исто како ако е направено со доместос?
   
  На Florenca му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.732
  Допаѓања:
  10.765
  Пол:
  Женски
  И нас не насмеваат твоите неподдржани мислења.
  И леле аман со тие твои истражувања, гледаш дека не не засегаат такви работи.
  Ти постирај 200 истражувања ама кога со свои очи ќе видам спротивно.џабе е.
   
  На Silver.E, dedo и DiaCor им се допаѓа ова.
 17. DiaCor

  DiaCor Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2013
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  27
  Хомеопатски препарати се подготвуваат по точно утврдени протоколи!!! Тој со доместос е "врвен" научник?!?!? Денес и утре доколку испиете ништо нема ви се случи али, во иднина никој нема да ве спаси. Како што ви се каже: не пикај прсти во штекер за струја, верувај опасно е. Апелирам: немојте тоа да го пиете, ве молам.
   
  На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.250
  Конечно јас и ти да се сложиме за нешто. :lol: :*

  Потпишувам од збор до збор за напишаново. Многу убаво си објаснила. ;)

  Не знам кој и каде напишал за Доместос, прв пат слушам. :^)
  Ама, валда никој не е будала да пие Доместос !!!
  Еве вакви лаички мислења ја упропастуваат хомеопатијата, т.е сликата за неа.
  Не читајте и не слушајте сенекого. ;)
   
 19. odbojkarka

  odbojkarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Здраво. Има едно 2 недели како почнав со користење на Хомеопатска терапија. Ми констатираа пред 7 години Склеродермија и пијам Пентоксифилин и Метотраксат. Е откако дознав за хомеопатската терапија се договоривме со докторката да ги пијам само хомеопатските лекови и ги престанав Пентоксифилинот и Метотраксатот. Ама пред точно една недела почнав да имам покачена температура и само тоа никакви други симптоми. Незнам од што мозе да е ова, докторката вели дека се чисти организмот од сите апчиња. Некој совет или вакво искуство би било добредојдено. :)
   
 20. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  261
  Која докторка одлучила да ги оставиш овие метотрексат и другото? Таа што те води за болеста или хомеоПатката и дали таа е лекар? Кој бил тој јунак што одлучил нагло да се укине еден метотрексат, тој не смее нагло да се укинува.
  Таа глупост дека се чисти организмот им ја кажуваат на сите кои нема да имаат подобрување на симптомите и по неколку недели. Нема никакво чистење, организмот си реагира заради наглото прекинување на апчињата. Немој да се лажиш со хомеопатија, ете види го видеото подоле за да сфатиш што всушност претставуваат, како се прават и дека всушност нема логика еден така направен „лек“ да има ефект и тоа е докажано со испитувања. Консултирај си се со лекарот кој те води за болеста.

  Е како дискутираш на темава ако не си го видела линкот кој го ставив? Тоа беше видео за тоа како се прават овие „лекови“ и што во принцип претставуваат. Ако го видиш целиот процес ќе сфатиш дека всушност нема логика така направен лек да има некој ефект и да лечи некоја болест.
  Затоа те молам пред да коментираш понатаму да го изгледаш цело видео.
  Хомеопатијата не ја упропастуваат моите лаички мислења, туку научни истражувања и чиста логика кои потврдуваат дека немаат клинички значаен ефект.

  Еве тоа видео

  http://www.youtube.com/watch?v=2KX8C3H4Oaw