1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хомеопатија

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од viku, 31 мај 2010.

  1. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Homeopatski lekovi moze da pomognat kaj blaga anskioznost...dobri se no ispagaat mnogu skapo i treba vo kombinacija da se zemaat ama treba i homeopatot da e dobar da ti ja pogodi kombinacijata....
     
    На zaki96 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. katamitskison

    katamitskison Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Хомеопатијата е една од најголемите и најлесно видлив псевдонауки во медицината, и дури првооделенец тоа би можел да го согледа.

    Да го земеме како пример процесот наречен „потентизација“, во кој лекови се подготвуваат со сериски растварања проследени со силно протресување, со цел, како што тврдат хомеопатите (читај: шарлатани), да се зголеми ефектот на лекот. Идиотизмот на ова тврдење е очигледно: човек треба само да се праша од што полесно се опијанува: шише вино, или шише вино помешано со вода? Се разбира, типичниот хомеопат не е човек, туку дегенерирано и монголоидно битие, кое си го заработува лебот така што го мами простиот и неук народ со своите скоро шаманистички изведби, и тоа е се што ќе кажам за оваа измама.
     
  3. elenaeli22

    elenaeli22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    380
    Некој добар хомеопат?
     
  4. Doritea

    Doritea Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Ќе ве молам да ми пратите во порака препорака за добар хомеопат и телефонски контакт ( или вашиот нормално). Имам проблем со бактерија во бешика и подготвена сум да пробам. Благодарам
     
  5. LEA24

    LEA24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2019
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со хомеопатски лекови против алергија(уртикарија)?
     
  6. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Моја многу блиска личност има искуство со уртика уренс ,но знаеш дека хомеопатијата не е толку едноставна треба да одиш на хомеопат да одговориш на некои прашања па тогаш да одлучи кој лек да ти го даде
    1724541_01.jpeg
    Има разни лекови до разни потенции , треба хомеопат да ти каже и дозирање и потенција , на своја рака не би препорачала да земаш , затоа е најдобро да одиш на хомеопат кој би ти објаснил се убаво и би ти пронашол соодветен лек според твојата потреба .
     
    На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.
  7. protonce

    protonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    Gavez Gel od Josif Pancic
     
  8. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Mnogu od lugeto gi smetaat homeopatite za sarlatani kako sto pisal nekoj tamu pogore, i zboruva za nekoi idiotizmi, a so tie lekovi, homeopatski, se leci i kralicata Elizabeta i site luge koi gledaat i levo i desno, ne samo pravo, no ete kako ke i kazes na muvata deka medot e povkusen od gomnoto.. sigurna sum deka ne ni procitale ni edna kniga za homeopatija. Za takvite postojat samo vakcini, tableti, antibiotici, i koga toa ke nema da funkcionira veke si biraat kovceg.. zasto ako eden obicen problem kako nastinka da ne se resi so caj, ili homeopatski lekovi, zasto odma da te stavat na amoksiklav ili ospen? Doktorite samo toa prepisuvaat bidejki drugo nema, krevaat ramenici i ti si kriv zasto ne ti pominalo. Ne ja osporuvam alopatijata, no koga tie dve, tri medicini bi rabotele zaedno ke nema hronicno bolni i zavisni tabletomani, no site znaeme deka na farmacevtskata mafija i trebaat bas takvi, hronicno bolni i zavisni luge od 'lekovi'
     
    На YasMazza, Kestel, Избришан профил 146538 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Muf

    Muf Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2019
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    149
    Ima li nekoj iskustvo so homeopatija kaj neplodnost kaj mazi ?
     
  10. You can do it

    You can do it Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Da prasam dali nekoj go ima koristeno Detonic powder?
     
  11. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Може ли да споделите искуство во скоро време со Билјана Костова Ристов? Ме интересира дали помага и за проблем со машки фертилитет?
     
  12. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Од кисела вода?
    Јас одам кај неа и сум презадоволна , мене многу ми помогнаа хомеопатските лекови . Јас имав многу болни менструации и она ми даде комбинација на лекови од пред неколку години од тогаш немам осетено такви болки. За машки фертилитет не би знаела затоа што немам такво искуство.
     
    На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
  13. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Колку се плаќа и дали работи периодов онлајн? Исто читав и за Ели Диновска некои коментари па ако има искуство некој нека сподели
     
  14. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Не знам дали работи онлајн еве ти бројче 075 321 324 од неа јави и се и прашај ја се што те интересира. Јас со неа имам позитивно искуство навистина е фина и убаво знае да објасни .

    Уртика уренс за хронична уртикарија .
    Но кај секого различно делувс може овој лек да помогне кај некој а кај некој друг не. Затоа најдобро е да се разговара со лиценциран хомеопат да не се зима на своја рака.
    Еве за уртика уренс во материа Медика
    IMG_20210331_191605.jpg
    IMG_20210331_191932.jpg
    IMG_20210331_191938.jpg
    Се надевам дека ти помогнав. Доколку те интересира уште нешто прашај ме слободно ако знам ќе ти одговорам.
     
    На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
  15. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Дали знае некој да ми каже на кој принцип делува хомеопатија при мачнини во бременост? Не сум многу запознаена со овој начин на лекување но како што прочитав "слично се лекува со слично", па се плашам ако пробам да не почнам да повраќам како луда додека се балансира организмот?
     
  16. MilaMi

    MilaMi Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    295
    Пол:
    Женски
    Хомеопатија кај деца со аутистични елементи, дали некој пробал да сподели искуство.
     
  17. Kestel

    Kestel Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2021
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво ме интересира препорака за добар хомеопат и дали знаете колку чини преглед ...благодарам
     
  18. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Здраво. Мене ме интересира на кој принцип работи хомеопатот, како испитува? Да не е онака каде што ти го скенираат организмот дел по дел, клетки такви работи или е нешто друго?
     
  19. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Ne, toa e obicen razgovor i homeopatot te prasuva nekoi raboti povrzani so zdravje- fizicko i mentalno i spored tvojata konstitucija se odreduvaat lekovi.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Што школо имаат хомеопативе?