1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хомосексуалност

Дискусија во 'Врски' започната од Boyfromtown, 27 март 2010.

 1. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  101
  Мислам дека не забележав ваква тема ако има избришете ја.Овдека се во врска со хомосексуалноста.Дали подржувате хомосексуална врска?Дали одобрувате легализирање на хомосексуалниот брак и посвојување на деца?Имате другари хомосексуалци или ги избегнувате луѓето што имаат поинаква сексуална ориентација?Дали сметате дека хомосексуалноста е болест?Па ако има заинтересираност пишете па јас ќе го кажам моето мислење.
   
  На Istata od vcera, Demon4e и ecka.da.wiz им се допаѓа ова.
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.932
  Допаѓања:
  66.080
  Пол:
  Женски
  Дочекавме и од тебе тема ;) Јас немам ништо против ваквите врски. Кој како сака може да си го живее животот. Негово право си е. Имам другарки лезбејки и воопшто не ми пречат, баш ми се интересни. А што се однесува до легализирањето на бракот и одгледувањето деца исто така немам ништо против.
   
  На Istata od vcera, 1Q84, piksooki и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  89
  Sekoj ima pravo da si go zivee sopstveniot zivot kako sto saka.Nemam protiv vakvi vrski i da imam nekoj blizok prijateli ili slicno ne bi go odbegnuvala poradi toa.Isto i za sklucuvanje na brak nemam protiv ama za posvojuvanje na deca od vakvi partneri za toa sum najmnogu protiv.......se znae kako moze da se sozdade dete i koj treba da go odgleduva,apsurdno mi e dete da raste so dve majki ili dvajca tatkovci :D
   
  На Lilik, SexyGirl2, Samara Morgan и 2 други им се допаѓа ова.
 4. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Против, против, многу против ! Да, сметам дека хомосексуалноста е болест, не можам да поддржувам такво нешто, уште па венчавки,геј паради, посвојување деца :worried:hock: чувај боже. Ајде ако не сите да се полезбејчиме, да ги поддржуваме хомосексуалците, нека си бидат заедно, а репродукција ?? Не мора да се размножуваме, нели ?
   
  На Lilik, Laufinam, orevka и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  епа дечко :clap: за темава ;)
  вака јас не ги поддржувам и сметам дека нетреба да се легализираат и да им се дозволи да посвојуваат деца :!:
  тоа не ми е прифатливо.....кој што сака нека прави и со кој сака....ама да им се дозволи деца да чуваат НЕ :!:
  не ги игнорирам и избегнувам, не ми пречат до одредена граница....ама до сега не сум имала пријатели од тој калибар :roll:

  ова не е болест и не се лечи.... :lol: :lol: :lol:
  може сум полна со предрасуди и не сум либерална....ама се си има граници....нека прават што сакаат само НЕ да им се дадат деца да одгледуваат :Down:
   
  На Lilik, najbolja и unlucky им се допаѓа ова.
 6. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  101
  И уште да се надоврзам ДАЛИ БИ ПОДРЖАЛЕ ГЕЈ ПАРАДА ВО СКОПЈЕ или би биле против?Дали како родители би подржале вашето дете да има хомосексуална врска или брак или би биле против?Дали би се срамеле од нив или би биле горди?Како би реагирале кога би знаеле дека вашиот брат/сестра има хомосекаулна врска?Дали би гледале да го смените или би го прифатиле таков каков што е ?
   
  На Lilik и ecka.da.wiz им се допаѓа ова.
 7. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Значи, дали ќе им се легализира или не склопување на брак од исти пол можам да речам дека е скоро сеедно бидејќи тие и без тоа ќе си останат хомосексуалци и без тоа ќе живеат заедно. Тука не може ништо да се направи.
  Посвојувањето на деца е многу деликатна работа. Мажот е створен за жената и жената е створена за мажот. И така биднуваат децата, така вели природата, нели? Како би растело детето во такво семејство, кога нашколо учи дека бракот е заедница на маж и жена (така пишува и во Уставот на РМ), дека секое дете има мајка и татко и тн. Значи детето ќе претрпи премногу големи судири со реалноста која го опкружува од мали години. Сите одговори би му биле нејасни.
  И сигурно ќе има некој кој што ќе го мајтапи, т.е. навредува.

  И не правиме муабет за тоа дали ваквите парови се интересни или не, ова е проблем што нашето општество наеднаш ќе се соочи и не знам дали ќе има конкретни одговори.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.932
  Допаѓања:
  66.080
  Пол:
  Женски
  Дали тоа не правиме муабет се интересни или не се однесуваше на мојот коментар? Јас само си го кажав моето мислење.
  Инаку оваа појава станува се пораспространета и по години ќе биде сосема нормална(кај нас сигурно тоа ќе биде многу подоцна) Па дали вие сте свесни колку вакви парови има? Само што се уште не се изјаснуваат јавно. Кога ќе почнат да си бараат некои права тогаш ќе настане проблем.
   
  На felisitas, Lolo5 и ZoeRaivotar им се допаѓа ова.
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.187
  Пол:
  Женски
  Јас сум против,затоа што тоа е сосема спротивно од природата,мислам како може двајца од ист пол да имаат деца,како ќе го воспитуваат??? Едноставно сум против и сето тоа ми е безсмислено,само се чудам како може така да размислуваат луѓето.
   
  На Lilik и Laufinam им се допаѓа ова.
 10. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Само се поклопиле зборовите, значи нема врска. ;)
  И секако, ова е слободен форум, секој може да го пишува она што го мисли.

  Се извинувам за оф-топик.
   
 11. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.853
  Пол:
  Женски
  Ах море...ако уште овие работи кај нас се легализираат,дајте тогаш, што воопшто се учиме на морални и семејни вредности. Ако се легализира брак помеѓу двајца мажи/жени, се легализира брак во тројка, и сличните такви глупости, тогаш на што останува да ги воспитуваме нашите деца :? дека тоа е нормално? НЕ, И ТОА ЕДНО ГОЛЕМО НЕ!!!
  Ако е тоа во ред, на пример да се легализира проституцијата, тоа е професија, нели, и таа, проституката раѓа дете,тоа расте, добива средства за живот, знае што работи мајка му, си има пари, и кога ќе порасне, што понатаму, ќе си рече гледај мајка ми што лесна работа си има, пари фрчат, дај и јас ќе се занимавам со тоа. Цела фамилија проституки, семејна професија :Down:
  Во брак на двајца од ист пол, па понатаму ќе сакаат да си посвојат дете, тоа како ќе ги гледа, како мајка или како татко?
  Според мене е тоа болест, и никако не одобрувам,никако!Како сакате сфатете ме!!! Бог не создал да бидеме мажи и жени, да се множиме, да оформуваме семејства составени од двата пола,мајка и татко, а не да бидеме кој со кого стаса.
   
  На Anikj му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Се сложувам :D
   
  На Lilik му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Јас се сложувам со Кате. Искрено по малку имам страв од хомосексуалци и ептен ми се одвратни... мислам дека цревата ми се превртуваат кога видам хомосексуалци...
  Јас сум против легализирање на брак помеѓу хомосексуалци, а уште повеќе против посвојување деца. Бог створил мажи и жени за да се размножуваат. Ако било во ред да има хомосексуалци, тогаш сите ќе сме биле само мажи или само жени.
  Немам вакви пријатели и никогаш нема ни да имам.
  Мислам дека хомосексуалноста е психичка болест, која е полоша и од сидата.
  Доколку би имала дете хомосексуалец (не дај Боже), ќе го убијам, бидејќи подобро е јас да одам во пеколот, отколку детето мое да живее пекол на земјава.
  Истото би било и кога брат ми би имал хомосексуална определба.
   
  На Lilik и Anikj им се допаѓа ова.
 14. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.853
  Пол:
  Женски
  Точно.Е сега во моја близина немам некој таков,и не велам дека никогаш нема да се дружам со него, ама секако би му кажала дека ми смета неговата определба. Во ред е тоа дека секој човек има свој живот и сам треба да одлучува, ама сепак тоа не е нормално!Тоа е застранување, а застранувањето е болест :?
   
 15. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  Против легализирање, против посвојување деца, е ептен не ми е здраво дете да е воспитувано од родители од ист пол....Геј парада кога би имало кај нас што не верувам дека ќе има во наредните 100 год.би било равно на масакр и 100 убиства дента,нашата средина е преконзервативна за да го прифати тоа,а преполно е од мачо селски типови кои едвај чекаат своите фрустрации да ги истурат тепајќи некое "педерче".Во ред сум со тоа да секој има слобода да прави што сака,но некои работи имаат граници....И таа хомосексуалност ми е мн интересен феномен не е болест не се лечи нели спомнавте,што е??дали една особа се раѓа таква или станува во тек на животот?Еве ако има некој што повеќе читал на таа тема имал искуства нека сподели....И морам да кажам нешто интересно во последно време на you тубе ја гледам ellen degeneres незнам колку сте запознаени со нејзиното show,воодушевена сум од неа, нејзината смисла за хумор и мн е интересна....Е сега лезбејка е и уште во брак со една позната глумица ,значи правеле свадба со сите салтанати :D ма не мие природно некако.....А кај нас се изненадив колку е голем бројот на хомосекцуалци...и ги жалам што претпоставувам дека во нашата средина е пеколно тешко да имаш таква сексуална определба....
   
 16. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Колку што знам (нека ме поправи некој ако грешам) поради икс трауми во детството една личност станува сексуално настранлива. Има еден период во адолесценцијата кога психолозите сметаат дека е во ред да не привлекуваат личности од ист пол, особено девојките (но само да не привлекуваат, а не да бидеме со нив) и тој период го сметаат за преоден кога се создава сексуалната енергија и нагонот за секс со личност од спротивен пол.
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.932
  Допаѓања:
  66.080
  Пол:
  Женски
  Ајде не е нормално да си хомосексуалец. А дали е нормално да изјавиш дека би си го УБИЛА детето доколку се определи за вакво нешто? Нели сите збориме дека е најважна среќата на децата? И ако тоа е негов избор како можеш да го спречиш?
   
  На Anikj, Lolo5, iloveyou29 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Точно е тоа дека е можно да е последица од некоја траума претрпена во детството, но гледав на дискавери една документарка за хомосексуалноста, и кажуваат дека според најновите истражувања дошле до заклчок дека при одредена грешка на хромозомите во гените на ДНК де појавува таа хомосексуалност и сега се обидуваат да докажат дале уште од новороденче ке се знае сексуалната определба на детето. Имаше и сведочења од родители кои биле на вештачко оплодуванје и сега готужат докторот дека детето им е хомосексуалец и после по направените испитуванја утврдиле дека значителен процент од жените кои тој ги оплодил имале геј дете, и по некои истраги и утврдиле дека тој ставал повеке од некој одреден хормон или ген со дефект (не ме фаќајте за збор незнам точно) и со тоа тој ја предизвикувал споменатата грешка во гените, чиј резултат е направилна сексуална ориентација.( Т:е дошле до заклучок дека детето уште неродено се знае дали ке биде геј или не.) Е сега јас велам ако утврдиле тие дека хомосексуалноста се јавува поради грешка во гените, значи сепак е болест, зашто статички гледано секоја грешка во генот се смета за болест за болест. инаку немам ничто против нив се додека тоа не го искажуваат јавно, прај си со ќе си правеш дома, ама надвор немора пред сите да се гушкаат и остало да не набројувам, АМА дете да им се даде НЕ во никој случај. Ем ке се уништи животот на детето од зезања од други деца, ем нема да живее во здрава средина. :Down: никако дете, а тие што знаат нека си прават.
   
 19. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Повеќе сакам мене да ме осудуваат зошто сум си го убила детето, отколку да имам ќерка к**ва или проститутка или пак син педер.
  Според тебе, заради „среќата“ на твоето дете ќе го одобриш секој негов избор: дрога, проституција, алкохолизам, оргии, снимање порничи... доколку тоа е негов избор и доколку тоа го прави среќен :?:
   
  На Lilik му/ѝ се допаѓа ова.
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.932
  Допаѓања:
  66.080
  Пол:
  Женски
  Види со дрога, алкохолизам и сл. си го уништува животот. Наше е да го воспитаме како знаеме и умееме и да дадеме се од себе за детето да ни биде среќмо. И има премногу голема разлика од дрога до хомосексуалност. Тие две работи не можеш да ги споредиш. И извини, ама не можам да те разберам. Секако дека тоа си е твое мислење, ама според мене одиш во крајност. И не дај Боже, ама баш на таквите како тебе им се случува тоа. Почекај, полека, уште си млада, не знаеш Господ што ќе ти даде. Не туку се залетувај со такви непотребни изјави.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.