1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хомосексуалност

Дискусија во 'Врски' започната од Boyfromtown, 27 март 2010.

  1. natasaltd

    natasaltd Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    48
    se izvinuvam ako nekoj se najde navreden,ama cela drrzava go tolerira ona izrodon boki 13,a sea vas vi precele homosex.jas ima drugar homosex i izgleda normalno i se ponasa normalno,a sto pravi zad zatvoreni vrati toa si e negova rabota,a onoj gadon sto ne znae masko li e zensko li e puni stadioni i vi e "SLADOK' bi go kamenuvala na sred plostad.ne sum tolku radikalna ama od nego mi se gadi
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Ги одобрувам хомосексуалните врски и сум за легализирање на хомосексуалните бракови. Против сум за посвојување на деца од страна на хомосексуалните парови, затоа што тие деца би растеле во нездрава средина. Немам другари хомосексуалци и другарки лезбејки, а и не би ми пречело да имам.
     
  3. srnicka.milicka

    srnicka.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Dobro aj tie sto se rodile so takvi geni pa da receme deka od raganje se takvi, a kazate mi za onie koi od besnotiluk stanuvaat lezbejki i pederi poso demek sea toa e "trend" vo svetot, kazete mi sto mislite za niv :?: . Imam edna drugarka lezbejka t.e. stanata od besnulak i otogas doznav mnogu raboti koi obicno i ne gi znaeme za niv i mnogu se retki tie sto se od raganje takvi i nikogas na primer nemale odnos so masko zosto se lezbejki od sekogas, a 80% se tie od besnulak sto stanale demek lezbejki i pederi pa se f*kaat kaj sto ne treba. Ne ste ni svesni vo kolkav golem broj gi ima vo gradov toa cudo, za mnogu luge preku nea doznav deka se lezbejki i pederi a nikogas ni na kraj pamet ne bi mi padnalo deka se orientirani kon istiot pol, strasno. Si se druzam i ponatamu so nea ne mi smeta ona mene ama kakvi se ne raboti doznav, sto se ne se slucuva niz gradov i vo tie krugovi kosata ke vi se krene :Down:
    Poveketo od tie sto gi odobruvaat tie vrski e zatoa sto ne znaat sto se se slucuva :Down: toa ne e zdravo i normalno i ne treba da se praktikuva samo zatoa na zapad e normalno ili neznam pola od slavnive se taka orientirani pa omladina gleda misli deka toa e normalno i pocnuva da go praktikuva, uzas :evil:
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Јас за себе, не би влегла ниту во таква врска ниту во таков брак. Но, немам ништо против нив...Секој има свои права на избор, и која сум јас да им судам. Имав другарки, идеа долго и незнам дали се уште заедно, излагаа со нас се дружевме не се криеа пред нас, мене ми делуваа нормално, на почеток ми беше чудно, али се навикнав и ги гледав како најнормален пар. И како да кажам сега дека не одобровам, кога сум се дружела со такви.
    Кога сме кај посвојувањето деца, што знам..зависи до карактерите на луѓето, они ако се такви не значи дека ке ги убедуваат и децата на тоа, еве гледам од другаркиве..никогаш не не убедувале во друштвото за ништо такво..Во секој случај треба да се внимава на кого ке се дадат децата а не дали се од таков брак. Прво самиот чин на посвојување на дете, кое за ќал е напуштено е многу убав гест, значи едно дете или повеке ке бидат згрижени и нема да патат во животот толку колку што би пателе во дом знаејки дека се отфлени. Значи одобрувам само затоа што на тој начин им се помага на оставените деца.
    Е сега некој ке каже, како ке растат како ке се развиваат, тоа се хормони...Значи деца од нормални семејства стануваат хомосекцуалци, како ке го објасните тоа, цел живот пример во школо им збореле имаш ли дечко ова она, а на крај испаѓа дека се лезбејки, значи се е до самиот човек.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. done

    done Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    73
    нека се дружат, нека излегуваат, се нека прават ама деца ДА НЕ ПОСВОЈУВААТ , алоооо во каква средина ке расте тоа дете, какво воспитување ке добие, каков пример ке гледа од неговите родители. нормално е машко и женско да формираат семејство и со тоа да се продолжи човечкиот род, така не створила природата :)
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    И јас не знам што сте запнале за децата. Како божем сите деца од маж-жена во брак да испаднале нормални па ова гарантирано ќе испадне ненормално. Ако му ја пружат целата љубов и поддршка мислам дека нема од детето да стане сериски убиец.
     
    На Brokeneyes, Lolo5, smitmit и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    епа тоа и јас го кажувам, значи деца од нормални семејства се пореметуваат...ама за тоа не се суди. Значи во светов има преголема дискриминација од секаков вид, ај сеа искрено....јас на женско не можам да се запалам :oops: и некој може со сила да ме натера..и обратно за машко, како ке го натераш да му се д...е на машко друго ако хормоните му работат на жена, смешно ми е мене...нема нож под грло да му се стави на детето.
     
  8. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    jas nikako ne bi vlegla vo takva vrska, iako nemam nisto protiv homoseksualcite, no za sebe nikogas ne bi vlegla :roll:
     
  9. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Па немам чувства спрема девојка... Не сум имала до сега... А доколку некој има чувства спрема некој од својот пол, тогаш ако се работи за љубов би го подржала. Зошто па да не :?: Имам многу геј пријатели, кои се во врски и супер функционираат и ја имаат мојата целосна подршка ;)
     
    На Lolo5 и smitmit им се допаѓа ова.
  10. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Jas nemam nisto protiv pederi ni pa lezbejki iako ne mi e mn ubavo toa i nikogas ne bi bila vo takva vrska ni pa me privlekuval nekoj od ist pol ama niven si e zivotot aza decata...pa luge spored mene poarno na dvajca pederi ili dve lezbejki d aim dades dete da cuvaat ama da go sakaat i vospituvaat kako sto treba otkolku na nekoj pijanica sto ke go tepa i maltretira sekoj den..ili ke go secka na parcinja i jade ...ili ne daj boze incesti i sto ti ne slusame na vesti sekoj den.....ne e bitno dali lugjeto se homoseksualci ili ne bitno e kakvi se tie vnatre vo dusata...sepak ova e samo moe mislenje...inbaku bas bi sakala da imam nekoj drugar gey od interesnine kako na filmce zakon e!!! :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. etjena

    etjena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    52
    Не разбирам зошто ви пречи нечија сексуална определба? Како вас ве загрозува бракот на две лица од ист пол? Зошто ако се работи за партнери од ист пол да не може да склучат брак, да имаат право на наследување имот, наследување пензија, користење на социјално и здравствено осигурување на другиот, право да одлучувате за погребот на некој што цел живот сте го сакале, право да го оплакувате....
    Што се однесува пак до посвојувањето деца, верувам дека девојката, што изјави дека би си го убила детето доколку е геј, нема деца, нема поим колку се сакаат децата и искрено се надевам дека кога ќе роди ќе си ги промени ставовите. Две мајки или двајца татковци се подобра опција отколку ниеден родител, подобро некој да го сака да му даде дом да го испрати во школо отколку да живее во дом, да проси во ГТЦ или да пере шофершајбни кај Соборен. Не сите што имаат биолошка способност да направат деца се способни и да бидат родители, а сепак за да направиш дете не ти проверуваат ни психичка состојба ни финансиска секој може да го створи и потоа да го малтретира.
    Неодамна со маж ми разговаравме за среќата на нашата речиси двегодишна ќерка и он што на шега што сериозно рече само да е здрава и среќна па макар и донела невеста дома. Што е и точно. Јас сакам детето да ми е здраво, да не се дрогира, пијанчи, занимава со криминал,а кого ќе сака и кој ќе ја сака тоа е нејзин избор. Јас сум родител кој треба да ја поддржи да и помогне а не да ја тера да се откаже од себеси за да влезе во општествениот калап и да одговори на предрасудите на околината. За споменатиот живот- пекол во некој од постовите ќе кажам само дека ние „нормалните„ со нашиот став на тие луѓе им приредуваме пекол. А за множењето- па и онака земјата е пренаселена. :)
    sorry за долгиот пост но сметам дека доза толеранција не штети никому
     
    На Lolo5, smitmit, Jordanovska-K и 4 други им се допаѓа ова.
  12. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    го читав со внимание и тоа два пати толку убаво и точно кажано јас го делам ова мислење
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Не би влегла во таква врска, не ми е природно, но тоа не значи дека ги осудувам оние кои се одлучиле на таков чекор. Немам ништо против двајца од ист пол да си се сакаат, но имам против доколку посвојуваат деца. Мислам дека животот помеѓу две мајки или две татковци нема да се одрази добро врз детето, како прво врз неговата психа, зошто еден ден тоа дете ќе порасне и ќе види дека пораснало во поинаква заедница од неговите другарчиња. Па тука следат и закачки, шеги на негова сметка, што многу лошо ќе се одрази врз детето. Затоа немам ништо против ако некој се одлучи на врска или брак со партнер од ист пол, нека си се сакаат, но да немаат деца поради причините што ги наведов. Тоа е моето мислење.
     
  14. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Вистина е дека кој како сака ќе го живее животот,ама јас лично не го подржувам сево ова.Едноставно Бог кога го создал светот решил фамилијата да се образува од маж и жена и тие да создаваат деца.Не ми се допаѓа тоа бидејќи мали деца гледаат,каков пример е тоа за нив? :?:
     
  15. An4e.1

    An4e.1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Se registrirav na forumot samo poradi ovaa tema.Gi procitav site komentari i stvarno nekoi razmisluvanja ne mozam da gi razberam....Velite deka NE vi preci sto postojat partneri od ist pol no ne bi go podrzale nivniot brak a uste pomalku da imaat dete...Togas ne razbiram kako od edna strana gi podrzuvate i imate prijateli koi se vo takvi vrski a od druga strana ne sakate nisto da im bidi dozvoleno i se sto ke pravat da pravat zad zatvorena vrata da ne mozat da ziveat normalen zivot(ako toa e voopsto normalen zivot) :^) .Jas licno gi podrzuvam tie vrski i mislam deka koga veke postojat vo tolku golem broj a ke postojat i vo uste pogolem broj i del od niv se i nashi prijateli ne treba da bidat diskriminirani i tie treba da imaat nekoi prava zatoa sto ne znaeme sto nosi novoto utre.Mozebi i nas nekogas ke ne privleci nekoj od ist pol ili i nasite deca(vo idnina) ke se opredelat da bidat vo edna takva vrska i posle sto???Ke si gi ubivame decata??Sepak postojat razlicni luge i sekoj ima pravo na svoe mislenje... ;)
     
    На Dandra и Lolo5 им се допаѓа ова.
  16. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    74
    Не ми пречи воопшто. Ако некој се чуствува среќен на тој начин, тогаш зошто да не? Подобро така отколку да живее живот што не го посакува, само со цел да не ги разочара блиските, да не ги изневери нивните очекувања... Е сега во врска со посвојувањето деца од страна на партнери со ист пол... За тоа сум против!!! Секој има право својот живот да го живее на начин што самиот посакува, но не и да му ја одредува судбината на едно дете, за кое додека да порасне и да се оформи како личност, да се запознае себе си и го избере начинот на живот што тоа самото ќе сака да го живее... се што е нормално е да има родители, МАЈКА И ТАТКО, како и сите останати деца. Не да живее со две мајки или двајца татковци и да го гледаат како фрик. Тоа е моето мислење на оваа тема, поздравче.
     
  17. etjena

    etjena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    52
    А што ако две девојки во врска решат да добијат дете по пат на вештачко оплодување со сперма од непознат донор? Што препорачувате? Веднаш да ја пратат на абортус? Да и ги одземат родителските права? Или ако си го роди што сака нека му прави ама ако некоја друга го роди и го фрли во дом за сираци тогаш не смеат да го посвојат хомосексуалните двојки зашто ќе му се смееле децата во школо. Па ќе му се смеат токму оние деца кои родителите ги научиле дека тоа е ненормално и за потсмев. Ако е нормално само семејство со мајка и татко тогаш ај да им се потсмеваме на сите што пораснале со еден родител, на оние што пораснале со баба и дедо и на ред други кои не се како нас.
     
    На Lolo5, smitmit и Jordanovska-K им се допаѓа ова.
  18. Elisa

    Elisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    7
    naj naj naj naj protiv za sekoe prasanje vo polza na takvite luge......
     
  19. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Сфатете дека тие парови не се општоприфатени, барем не кај нас. Како ќе му објасниш на едно 7 годишно дете, дека има две мајки , кога сите негови другари ќе имаат мајка и татко! Како ќе им објасниш на неговите другарчиња, дека не треба да го зафркаваат затоа што тоа е нормално? Вистината е дека детето ќе се затвори во себе, ќе доживува трауми и ќе ги замрази и родителите т.е двете мајки.
     
  20. Elisa

    Elisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    7
    abe luge ne e fintata vo toa dali deteto ke se srami ili ne, dali ke go zafrkavaat ili ne, fintata e toa so toa ne e normalno i ako tebalo taka da bidi ke bidelo od samiot pocetok na covestvovo. I prethodno nekoj spomna, mislam deka bese kate ili ne znam koj deka ako trebalo da bidi taka ke bile samo mazi ili samo zeni... zatoa dojde svetot do kaj sto dojde... porano pravele po 10 deca i gi odgleduvale majka i tatko ama se bilo na mesto, a sega so???? koja idnina doaga ne znam.... , ne e sustinata so ke recat drugite za deteto ili za niv, tuku aj razmislete dali vie mozete da ziveete so dve majki ili dvajca tatkovci....