1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хомосексуалност

Дискусија во 'Врски' започната од Boyfromtown, 27 март 2010.

  1. An4e.1

    An4e.1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Sekoja cest za tvoeto mislenje :clap: potpolno se soglasuvam so tebe ...pozdrav :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Не ги осудувам хомосексуалците, немам ништо против нивните врски, ама некако неприродни ми се тие работи, барем според искуството што го имам на оваа возраст. Се сложувам со претходно кажаното дека бракот е заедница од маж и жена, а ако требало да биде од партнери од ист пол, тогаш сите ќе биле само мажи или ќе сме биле само жени. Не го поддржувам склучувањето на бракови од ист пол, ниту пак тоа да имаат деца. Едноставно, тоа е нездрава средина, без разлика колку љубов ќе му пружат двете мајки или двајцата татковци. Можеби за некого звучам конзервативно, заостанато или што знам како - не ми е гајле. А за тоа кој колку е способен да одгледува деца, тоа е веќе друга тема.
     
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    браво топ кажано точно така ко што напиша не е важно какви сте важно е како ќе го одгледате детето и каква љубов ќе му дадете
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. noddy

    noddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    mnogu pametno kazano.... potpolno se soglasuvam!!!
    ova kako gavolot da pocnal da vladee so svetot!
    nikoj na nikogo ne moze da mmu zabrani sto da pravi so svojot zivot....toa e tocno! - NO, ako bilo normalno luge od istiot pol da imaat dete - neka si go napravat po priroden pat , pa neka si go cuvaat. dokolku nemozat - znaci nesto ne e normalno.
    nekade podole procitav deka ne bilo normalno dete da zivee so razvedeni roditeli, so baba i dedo itn. TOCNO!!! mozebi i seto toa ne e vo red - megutoa toa dete TOCNO znae koj mu e majka (zensko) i koj mu e tatko (masko) , koi mu se baba i dedo, tetka, tetin, vujko itn.mozebi zivee so majka mu - no ne se srami da kaze koj mu e tatko i ostanatite rodnini - ili pa obratno.
    Sekoj moze da zivee so kogo saka, i da pravi sto saka so sebe i svoeto telo - no da zagrozuvas tug zivot i da imas vlianie vrz toa - takvo nesto treba da se KAZNI (so zakon) - a ne da se podrzuva!
     
  5. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    За мене лично хомосексуалноста не е природна(нормална)работа.Но сепак е прифатлива.Не ми пречи апсолутно ничија сексуална определба. И сум за дека треба да ги имаат истите права како и сите други луѓе.Не сум против нивните бракови,но сум против посвојување и чување деца од нивна страна,зашто мислам дека е нормално детето да расте и да биде воспитувано од мајка и татко,а не од две личности кои се од ист пол.
     
  6. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Потполно ги поддржувам хомосексуалните парови, немам ништо против нив, само едно не сфаќам - за кои права тие се борат, т.е. кои права им се ускратени...Ако може некој да ми објасни.

    Или само дигаат галама за да добијат повисоки функции во општеството...Тоа ми смета кај нив, што самите си ја пренагласуваат својата сексуална определба.
     
  7. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Добро, зашто тоа е уште табу тема кај нас? :^)
    Нели мислите дека сексуалната определба е индивидуален избор?
     
  8. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Сексуалната определба апсолутно е индивидуален избор...
     
  9. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Се борат за нивните геј права, да можат да стапат во брак & да посвојуваат деца.
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    За стапувањето во брак сметам дека треба да им биде одобрено.
    Но, за посвојувањето деца - НИКАКО!
     
  11. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Koj so saka neka si prai ja si gledam mene da mi e ubavo, a ne sum kojznae koja pa da gi osuduvam, sekoj si ima pravo na izbor
     
  12. An4e.1

    An4e.1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Znaci od dosega kazanovo ocigledno e deka nekoj ili gi poddrzuva tie parovi,ili voopsto ne gi podrzuvaat i ima mal broj na koj ne im e gajle za zivotot na drugite....Pa bez razlika na vasite razmisluvanja sakav da ve prasam sto bi napravile vie devojki ako se najdite vo situacija vo koja bi zabelezale deka ve privlekuva nekoja druga devojka .:^) ?
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Еве јас ќе бидам искрена...потајно сум посакала да се смувам со девојка, од љубопитност, да видам како е, ама никогаш не сум го направила тоа.
    Со оглед на тоа што сега сум во брак, сметам дека би било изневерување....па сега не бисе решила.

    http://www.youtube.com/watch?v=3fBdgZUtpBg
     
  14. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Ќе одам на психијатар :tmi:
     
  15. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Луѓето срцка не гледаат дека по светот има ПРАВИЛНИ фамилии од мајка татко и деца, а во тие фамилии се пати...ама така е нели правилно така треба да биде. Секад се осудувало а не се гледа среќата. Имам другарки, во врска биле или се незнам, и никој пат не ми пречеле.....

    Ке напраам оф топик, ама кај нас ако е разведена е курва, ако е вдовица одма е лесен плен. Така идат тие работи....Се е тоа не нормално, а нормално е само ако го содржи правиот број и пол(маж жена и 2 деца).
     
    На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
  16. An4e.1

    An4e.1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    :D :D :D Ама ме изнасмеа уште од сабајле :lol: ...Значи јас можам слободно да си закажам на психијатар :rofl: Имам една другарка стварно добра другарка дури можам да речам другар бидеќи се облекува како машко со кратка коса игра фудбал и тн да не набројувам сега и кога сме заедно толку многу ми е интересно,забавно што мислам дека и по цели денови да сме заедно нема да ми се здосади а некогаш ми доаѓаат такви чувства што ни сама не можам да си ги објаснам :?: ...Моментално е на одмор и има моменти кога страшно многу ми недостасува :lol: ...Леле луѓе не сум нормална не знам што ми се случува ...И тоа како сум за на психијатар ова не е нормално :D
     
  17. prettyButerfly

    prettyButerfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    Па ако такви ги создала природата зошто да ги осудуваме..? Во школо имавме една ваква тема и мислам дека треба да се легализира бракот помеѓу лица од ист пол заради тоа што нивниот број се повеќе се зголемува и без разликана тоа дали ние тоа го прифаќаме или не тој што е хомосексуалец ќе си остане таков па подобро бракот да се дозволи бидејки така ќе имаат право на наследство,пензија итн...(на пр живееле заедно заработувале и кога едниот/та ќе умре другиот/та без ништо ли да остане? ) За деца посвојување сум против бидејки тоа не е природно се знае како треба да изгледа семејството..донекаде се во право тие што викаат па подобро двајца татковци или мајки отколку во дом без родители амам сепак сум ПРОТИВ...
     
  18. zoki-poki

    zoki-poki Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    370
    Целосно се согласувам со Pretty butterfly... И не е само правото на пензија или наследство - право на здравствено осигурување (ако еден работи а друг не) право да го посети во болница или КП установа, и ред други права од делот на социјалната заштита и работните односи (одвоен живот и сл.) Ако ништо друго, барем хомосексуалците нема да се чувствуваат притиснати од мислењето на средината па да мораат (за да не пукне срам) да стапат во бракови со лица од спротивен пол, и цел живот да ги мразат и нив (затоа што не ги привлекуваат) и себе (затоа што мораат да глумат). Така ќе ги направат мизерни и себе и своите брачни другари, па и децата!
     
  19. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Имам прилично многу пријатели хомосексуалци, и никогаш не ми пречеле и не верувам дека ќе ми пречат. За некои од вас тука, што сте толку против ваквите врски, едно ќе ви кажам - да не си мислите дека во минатото немало хомосексуалци? Ајде да не се лажеме, и тоа доста познати историски личности се претпоставува дека биле хомосексуалци, само нормално со оглед на времето во кое живееле за тоа не се зборувало. Значи мое мислење е дека тоа е сосема нормална појава која постои од памтивек.
    Е сега дојде време на сексуална револуција и слично, речиси да нема табу теми и хомосексуалците и лезбејките посакуваат рамноправност со сите останати и не сакаат повеќе да се отфрлани од општеството. Во ред, како што кажав на почетокот, не ми пречи, нека се зимаат, нека си прават што им душа сака ако се чуствуваат така послободни, позадоволни и пред се посреќни.
    Регистрирани заедници - сепак самата идеја ми е малку смешна со оглед на тоа, колку расте стапката на неуспешни бракови, и веќе познавам хомосексуални парови кои се развеле повеќе пати. Па прашање е - колку навистина им е потребно ова? Или едноставно само сакаат да имаат право на слобода како и сите останати, кога ќе се решат да се мажат/женат (не знам во нивниот случај како се кажува)? Веројатно се работи за вториов случај и тогаш си велам во ред, нека ја имаат, и дај бидете малку потолерантни. Разбирам дека ви е чудно, дека ви е ненормално или неприродно сето тоа, ама малку повеќе толеранција према тие што се поинакви од вас и се ќе биде во ред ;)

    Сепак само една работа ќе им замерам на некои хомосексуалци и лезбејки, затоа што и такви познавам - зошто морате со сила да му се наметнувате на цел свет околу вас? Зошто мора да се запознаам со тип, кој во втората реченица само 5 минути откако сум го запознала мора да ми каже дека е геј? И дека вчера во џакузи праел ова ова и она со некој тип, и после дома кога си отишле правеле тоа и тоа - да не прецизирам затоа што постот ќе се претвори во порнич :) Па добро бе во ред е, биди си што сакаш и прави што сакаш во својата спална, ама не мораш на цел свет да кажуваш најпикантни детали од твојата интима :) Или пак можеби некој има преголема потреба да се афирмира себеси?! Хмм не знам.
     
    На Lolo5 и tessie им се допаѓа ова.
  20. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Потполно се согласувам