Хонорарците се бришат од списокот на невработени и ќе плаќаат придонеси

Дискусија во 'Политика и настани' започната од bebaa, 14 декември 2014.

 1. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.633
  Допаѓања:
  26.759
  Пол:
  Женски
  ЗАКОНИТЕ ЗА ХОНОРАРЦИ СЕ НЕУСТАВНИ!
  ПРИКЛУЧИ СЕ КОН ГРУПНАТА ПРЕТСТАВКА ДО УСТАВНИОТ СУД НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.

  ПРАВО НА ЕДНАКВОСТ И РАБОТНИЧКИ ПРАВА ЗА ХОНОРАРЦИТЕ!

  https://www.facebook.com/events/626099194200962/628413440636204/
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  5.182
  Ако хонорарот ти е до 21 588ден немаш давачки а над овој лимит имаш давачки.
  Инаку oва од вчера, пак правеа некои измени....
   
  На t-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 3. t-sweet

  t-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  561
  Допаѓања:
  5.670
  Пол:
  Женски
  Имам уште едно прашање, во договорот за хонорарна работа ми пишува бруто износ 23.333,00 дали тоа значи дека сум ослободена од данокот, или ќе треба да плаќам данок. Ве молам за одговор...
   
 4. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.633
  Допаѓања:
  26.759
  Пол:
  Женски
  На galapce, blueberry93, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  12.982
  Допаѓања:
  294.170
  Сеа многу работи ке укинат а и плати и пензии во октомври ќе покачат
  На што личеше ова со хонорарците
   
  На joy1, daylight и Abrakadabra им се допаѓа ова.
 6. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.467
  Допаѓања:
  20.050
  Пол:
  Женски
  На играње со човечки судбини, како и впрочем за сите глупости кои ги прават.
  Демек, согледале дека хонораците биле незадоволни ?!
  Шупци !
   
  На Tanjamm, galapce и referentka им се допаѓа ова.
 7. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  12.982
  Допаѓања:
  294.170
  Баш сега кога ќе има избори ?!
   
  На P.S.love и Nausicaa им се допаѓа ова.
 8. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.467
  Допаѓања:
  20.050
  Пол:
  Женски
  Маааааааа Неееееееее .. не е тоа за пред избори, они увиделе дека се незадоволни !
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.633
  Допаѓања:
  26.759
  Пол:
  Женски
  Најстрашното е што кај и да е, партискиве мегафони ќе се јават и ќе почнат тука да не убедуваат дека оваа одлука е за наше добро, дека они како влада се грижат за народот итн... Чекајте, само да им пратат од штаб што точно треба да кажат.
   
  На Night Rider, galapce и Mishela им се допаѓа ова.
 10. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.466
  Јас поради дејност во една институција добив одредена сума која ја надминуваше онаа од 21 300 денари (која беше одредена законски), поради која морав да платам придонеси од 35 отсто на државата. Данокот си го подмирив (10 отсто), меѓутоа бев прилично сигурна дека законот ќе падне, па останатите 25 отсто којшто законски требаше да ги платам, не ги платив.
  Е сега, бидејќи законов веќе не важи, а јас ја добив сумата на трансакциска додека законот се' уште беше на сила, дали тоа значи дека сепак треба да ги платам или не? Можеби лаичко прашање, ама немам никакво правно познавање. Некој ако е поупатен, нека пише. :hai:
   
  Последна измена: 29 јули 2015
 11. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.467
  Допаѓања:
  20.050
  Пол:
  Женски
  Па со оглед колку брзо ги носат,преправаат, надополнуваат законите, па истите после ги бришат, сигурно ниту правничкава фела веќе крајот не може да им го фати.
   
  На galapce, Luna91 и blueberry93 им се допаѓа ова.
 12. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.362
  Допаѓања:
  18.842
  11822414_10205704024054804_8136975258879151872_n.jpg
   
  На Lolo5, fighter, blueberry93 и 6 други им се допаѓа ова.
 13. Luna91

  Luna91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  10.386
  Хронорарциве се убија од штрајкување не го повлекоа законот, сега им текна хахаха.
  Јас не знам што уште можеме да очекуваме во нарединве месеци. Може ќе им текне да ги вратат париве што ги испоукрадоа. Инаку потплно се сложувам со еден твитерџија кој напиша дека овие квази уметници и бранители на Македонија, слободно можат да продолжат да си плаќаат данок затоа што баш им беше по мерак. Греота се луѓето да не им се крши атер.
   
  На Nausicaa, blueberry93 и galapce им се допаѓа ова.
 14. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.466
  http://civil.org.mk/prdizborn-populistitchki-potg-na-vlasta/?lang=mk

  "Но, правничката Нада Наумовска, вели дека нема да им се вратат парите на тие што досега плаќале придонеси, ниту ќе следуваат законски санкции за тие што не плаќале, односно што го бојкотираа Законот. Од една страна е добро тоа што од 1 август хонорарците нема да мора да плаќаат придонеси, но од друга страна, тие се револтирани затоа што изминативе месеци плаќале, а за возврат не добиле ништо."

  Чисто информативно за сите засегнати од проблемов.