1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормони

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од YoungLady, 1 октомври 2011.

  1. PEPCE

    PEPCE Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Se obiduvame za zabremenuvanje ama malku potesko i zatoa ginekologot mi dadi da ispitam hormoni..
     
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @PEPCE, пролактинот тебе ти е во граници на нормала. И да ти е повисок, има апчиња ама тебе ти е добар. Лх ти е понизок ама не е страшно. Вака репродиктивните хормони ти се океј но би ти препорачала подетално да ги провериш хормоните на тиреоидата, зошто тие исто многу влијаат врз забременувањето.
     
  3. PEPCE

    PEPCE Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам, секако ке се консултирам со гинекологот.. Поздрав
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @PEPCE, со среќа, што побргу да се израдувате на двете цртки :)
     
  5. PEPCE

    PEPCE Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Дај боже многу ти благодарам ❤️
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Имам полицистични јајници, тешко забременив со хормонска терапија. При што влакната на лицето ми се познаваат повеќе од порано. Дали постои некоја терапија тоа да се реши. Средувањето ми одзема мн време, а и покрај тоа пак се познава на дневна свтлина.
     
  7. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Како да ги најдам резз од испитувањето, вчера испитував ми рекоа на страната на мој термин, ај помош не можам баш да се снајдам
     
  8. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали некоја од вас се соочила со нешто слично?
    Во последно време чувствам некои промени, на пример наеднаш хормонски поткожни акни, а секогаш имам прилично чисто лице, големи подочници, силни пмс симптоми 10 дена до недела дена пред да добијам, што значи многу порано ( но без отекување и болки во гради како што обично сум имала, само стомакот), пообилна и неиздржливо болна менструација, исто така и low sex drive, поспаност...

    И вие сметате дека треба да се упатам на преглед, чисто да си видам како стојам, не дека може да е нешто? :)
     
  9. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Провери си чисто да си знаеш дали е од хормоните или не.
     
    На Cinnamon Bun му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    За колку време се готови резултатите за хормони на клиника? Само тироидните ќе ги испитувам.
     
  11. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Зависи каде. На ендокринологија за недела дена макс.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    На биохемија мислев.
     
    На eta и Beauchamp им се допаѓа ова.
  13. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Ако ти земат крв пред 10 часот наутро, поручек после 17 часот ке можеш да си го земеш резултатите.
    Ако ти земат крв после 10 часот, резултатите другиот ден после 17 часот.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Здраво, бев на преглед кај гинеколог и ме прати да ги испитам хормоните. Резултатите покажаа дека пролактинот ми е покачен(границата е 23.3, јас имам 24.32), ми даде апчина достинекс да пијам еден месец па на контрола.
    Денес ми стасаа и други резултати се е во ред, само DHEAs ми е 628.5, а границата е 407.40.
    Неможам моментално да го добијам докторот дури во понеделник ќе се врати. Што е работата да не знае некој? Неможам да издржам до понеделник без да знам што е:worried:
     
  15. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали некоја знае да ми одговори дали постои простор за паника со андростендион 4.12, а границата е до 3.5. Не се разбирам многу од хорнониве, а ендокринолозиве се по одмори. Фала ви.
     
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.802
    Допаѓања:
    38.201
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми добра приватна клиника да испитам хормони кога ќе се вратам, тука е изгор скапо, а да одам кај нас на државна неам здравствено.
    Многу проблеми ми се појавија во последно време, посебно ме загрижува ужасното опаѓање на косава, губам по 10тина влакна на секое потегнување на косата, а при чешлање и бањање цела рака, се гледа со голо око дека сум проќелавеана. Сакам стрес хормон да испитам и општо тироидна и сите други хормони, дали има таков пакет за се некаде?
     
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @1209, штом плаќаш, можеш и на гинекологија на државна да одиш. Барем знаеш дека резултатите ќе бидат веродостојни. Сумата мислам дека секаде е иста, околу 500 + од хормон. Планирај дека ќе треба да одвоиш околу 100 евра за основната проверка.
     
    Последна измена: 15 август 2019
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Да не имаш нагло ослабено, да не не се храниш доволно или преголема физичка активност периодот...? Во секој случај не е на одмет да испиташ хормони и јас се соочив така со губиток на коса и тек сега по 2г полека ја вратив во нормала, кај мене поради преголемо вежбање и слабеење беше...
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 100nogalka

    100nogalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    208
    Jas denes ispituvav vo avicena na privatno me 6300den
     
  20. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.088
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Здраво. Никогаш не сум испитувала хормони досега.
    Може ли некој да ми објасни кои хормони треба да ги проверам во однос на мојот проблем: Од една страна совет од стоматолог поради проблеми со заби и од друга страна проблематичен месечен циклус, изразен ПМС, тотален колапс пред циклус и за време на истиот, пропратен со анксиозност? Претпоставувам дека матичниот гинеколог ќе ме упати меѓутоа сакав да добијам и тука одговори затоа што сум аут на темава :$
    На пример, треба ли да испитам на трет ден од циклус или тоа е само за некои одредени хормони/проблеми? :tmi:
    И секако каде сѐ се испитуваат хормони? И која е цената државно наспроти приватно?

    Благодарам многу!