1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормони

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од YoungLady, 1 октомври 2011.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Ќе побараш од општиот матичен крвна слика со железо, за проблемите со забите. А за хормони кај матичниот гинеколог комплетно испитување хормони, ќе ги провериш на трет ден од циклус. Со здравствено осигурување ако добро се сеќавам ќе те чини околу 500 ден. и се прават на гинекологија, во Јане Сандански и може уште некоја клиника, ќе ти каже матичната.
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.136
    Пол:
    Женски
    Гинекологот ќе ти каже кои хормони треба да ги испиташ според проблемот кој го имаш. Како што разбрав последниот пат кога бев, мене ми даде 10 хормона на испитувања кои биле најважни, незнам дали е кај сите така или конкретно кај мене.
    Оди веднаш на гинеколог и ќе ти каже тој кога да ги испиташ хормоните. Јас бев во приватна амбуланта во Скопје, ми земаа 5.300 ден. инаку се поскапи, ама месецов имаат некои пакети со попусти. Резултатите ги добиваш најкасно за три дена.
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.136
    Пол:
    Женски
    Покачени хормони и за нивно регулирање ми даваат контрацептивни таблети(cricea) да ги пијам шест месеци. Во упатството никаде не пишува дека ја нормализираат состојбата на хормоните, туку само дека заштитуваат од бременост.
    Е сега никако неможам да си ги поврзам овие две работи, а на приватно бев во Ремедика на прегледи.
     
  4. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Кои хормони ти се покачени?
     
  5. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.136
    Пол:
    Женски
    Пролактин и dhea-s, за пролактинот пијам достинекс иако не ми е много покачен 1 над границата.
    А DHEA-s ми е 221 над границата и ми ги препиша cricea.:wasntme:
     
  6. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    И јас испитував сега Прл повторно зашто ми е 32,4, реф. 3,2-25. Ќе ми ги кажат после резултатите, па ќе видам следнава недела што ќе ми даде др. Многу тешко се регулираат хормоните. За Дхеа, јас пиев едно време зашто исто ми кажа доктор поради слаби резерви. Прочитав за ова што го пиеш дека е контрацептивно, ама чим ти рекле пиј го па види реакција. Поздрав
     
  7. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.136
    Пол:
    Женски
    Достинекес е можеби и најдобра опција за пролактинот како што читав искуства од др. Јас пример и не осеќам поспаност, низок притисок откако ги пијам, некои имаат и вакво искуство.
    Читав по интернет за тој хормон и никако неможам да сфатам кои се причините и последиците за покачено dhea, докторот го прашав само ми одговори ништо страшно, ќе се регулира и тоа.
    Мислам дека нема врска, ама да прашам за сигурно. Кога е најдобро да испитам хормони повторно? Докторот ми рече после 3 месеци, ама околу менструација тие денови или?
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Прл не зависи од циклус, и Дхеа мислам исто не е битно кој ден.
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.136
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу:hug:
    Се надевам ќе средиме работа, веќе се изморив од мисла. Уште овој проблем ми фалеше, а јас кутрата па незнаејќи и со надеж дека ќе останам бремена се утепав тестови правење(facepalm):D
     
  10. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Млада си ако си 98, јас сум 77. Сите хормони хаос, па сега и овој. Се најдобро
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Ми кажаа дека е во граница Прл, 30ка кај мене, а границата 35. Ќе одам кај гин да ми каже што понатака, значи сепак е висок и кај мене.
     
  12. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.136
    Пол:
    Женски
    Пострашно било да имаш понисок пролактин. Јас така разбрав, па со тоа да се тешиме. Јас имам уште денес и во понеделник да пијам од достинексот, па ќе направам испитување.
     
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    само не прави одма од коа ќе го испиеш последното, нека помине една недела барем
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Не, висок прл е проблем за бременост, има цела тема тука. И пак зависи од години.
     
  15. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    @tina2018 те советувам да посетиш ендокринолог, а не гинеколог. Мене гинекологот не сакаше да ми даде терапија, ми кажа најстручни за тоа се ендокринолозите. Имам закажано, ќе видиме што ќе каже.
     
    На eta и tina2018 им се допаѓа ова.
  16. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Да, висок пролактин е пречка да останеш бремена.
     
    На eta и tina2018 им се допаѓа ова.
  17. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Да, во право си, само не знам кој може да даде упат, веројатно матичен лекар.

    Дали Прл значи нешто за инвитро? Или има значење во процесот на зачнување?
     
    Последна измена од модератор: 30 август 2019
  18. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.136
    Пол:
    Женски
    Дали и најмалата вредност над границата е најголемиот проблем за забременување? Пример кај мене е еден над границата покачен, дали е голем проблем или и не толку причинител за проблем при забременување.
     
  19. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Не можам со сигурност да тврдам, не сум стручно лице но од она лекарите што ми кажале треба да е што е можно понизок. Испитај го повторно, пролактинот е хормон стрес и од најмала возбуда може да се покачи. Зголемен пролактин влијае на циклусот, изостанување на менструација и доцна овулација, а можно е овулацијата и воопшто да ја нема. Мој совет, уште едно испитување на хормонот,па да си одиш на гинеколог да види дали има фоликули и дали постои овулација и со сите тие резултати да одиш на ендокринолог.
     
    На tina2018 и Ladybug98 им се допаѓа ова.
  20. Forbidden

    Forbidden Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    178
    Здраво женски, дали ќе може некоја да ми каже колку време се чека за проверка на хормони со закажување на државно? Станува збор за поважните хормони (мислам дека беа околу 10, не сум сигурна).