1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормони

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од YoungLady, 1 октомври 2011.

  1. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Зависи, јас сум со хипотироидеа и одам кога ќе ми текне ( значи независно од мензис) за да проверам тироидни хормони, додека овие прогестерон естрадиол тестостерон итн како беа нз точно тие се на 3 ден од мензис мада иам проверувано и на 4 ден не е било проблем... ама оди си на 3 ден ти.
    Најубаво јави се во лабараторија и прашај точно што како ќе ти кажат тие
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ама како сама? Нели на одредени денови од циклус се испитува. Јас ќе пресметам кој ден кога е, ама не знам кои хормони се на тие денови?
     
  3. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Ама јас како што знам сите заедно во ист ден се испитуваат, најубаво кога ќе го земаш упатот да ги прашаш. Не се плаши, сигурно ќе ти кажат сѐ што те интересира.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Хормони се испитуваат најчесто на 3ден (а прогестеронот може и на 21) тироидни пролактин и сл не е важно на кој ден ама обично на 3от ден сите со едно боцкање -а упатот ти важи 30дена за кога ќе сакаш тогаш да одиш не е со стриктно кој ден...
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Фала ти, а и прогестерон ме интересира, утре на 3 ден релевантен ли ќе биде резултатот?
     
  6. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    На 3ти ден ке водиш колку е во фоликуларна фаза...да ќе биде
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Еве ми ги резултатите.. Испитано на 3 ден од циклус..

    1236D66F-7080-4D12-AB97-8E7C4C6AE3B1.jpeg DC5065CC-AFC7-4EC9-A9E9-2344419104A6.jpeg
     
  8. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    девојку вие пто имате испитувано хормони како се испитуваат бидејќи јас прв пат ќе испитувам колку време се чека за резулати и вие дали имате испитано бифејќи мене евр втор пат ми доѓа а пред десет дена ми заврши откако ги испив даборстон апчињата некој како мене како постапил? Фала ви многу
     
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Во глобала ти се добри но соодносот на лх/фсх укажува дека имаш или полицистични јајници или изостанок на овулација. Тестостеронот е малку покачен што исто може да е причина за изостанок на овулација и типично за пцос.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. KajaLo97

    KajaLo97 Нов член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки кои хормони треба да ги проверам на 3ти ден од циклус? Имам проблем со акни.
     
  11. TheDogLover

    TheDogLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Ве молам за помош, според хормонско испитување на 3 ден од циклус ми велат дека станува збор за полицистични јајници, но мојот гинекологот не гледа такво нешто на ехо и тврди дека е се уредно. Воедно имам редовен циклус секој месец. И да напоменам погрешни вредности ми имаат напишано за инсулинот (во граници на нормала е вистинската вредност). А имам и водна циста на десниот јајник која што ја чекаме да пукне во секој момент, па можеби и некои пореметувања во хормони прави и она...

    Секој совет/мислење би ми бил добредојден. :)
     

    Прикачени фајлови:

    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ти благодарам. Пред бременоста имав ПЦОС.. изгледа пак тоа е.. хаос ми е циклусот. 20 дена ми доцнеше менструација, пред тоа па не можев да запрам крварење со месеци.. хаос ..
     
  13. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Синдром на полицистични јајници е синдром што значи дека е збир од симптоми и знаци и не мора да ги имаш сите симптоми што се карактеристични за синдромот, некои го имаат во поблага форма, некои во поостра форма. И јас сум исто со пцос, имав андростендион благо покачен како кај тебе, а другите хормони во нормала, на ехо некогаш имав цисти, некогаш не.
     
  14. bitches broken

    bitches broken Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    zdravo sakam da prasam kolku e cena za ispituvanje na hormoni vo 8mi septemvri?
     
  15. Atmosphericdisor

    Atmosphericdisor Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj bi mozel da mi gi objasni rezultative? Blagodaram odnapred
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      247,3 KB
      Прегледи:
      52
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    На 3ти ден ми се испитани хормоните. Сега сакам само тироидните да ги испитам. Знам дека не е важно на кој ден, но ете никако да најдам време. Што може да ми се даде терапија за хормони освен контрацептиви? На доктор не сум ги однела резултатите но прилично сум сигурна дека пак тоа ќе ми биде препишано.. ПЦОС е во прашање 90% сум сигурна бидејќи така беше и пред бременоста..Сакам да знам кои ми се опциите бидејќи матичниот гинеколог нема да се замара да ми објаснува или да губи време со мене, едноставно знам дека ќе препише контрацептиви, а не можам да ги пијам поради тоа што земам суплементи за слабеење и знам дека се контраиндицирани...
     
  17. parisian chic

    parisian chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Девојки, за што се испитува прогестарон на 3ти ден? Знам дека на 21ви се испитува за да се види дали има овулација, но гледам многу од вас го испитуваат на 3ти ден.
     
  18. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Сакам да испитувам хормони
    Имам проблем со акни и тоа болни и ме чешаат
    Пијам диане 35 предходно од нив лицето ми се средуваше ама сега ги пијам скоро 4месеци и лицето ми е катастрофа
    Сакам да прашам кој треба да даде упат за да испитам хормони,и какви терапии дават обично за проблеми со лицето ?
     
  19. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Која е цената на испитување хормони и дали треба да се земе упат од матичен?И ме интетесира дали се испитуваат овие хормони на гладно.Поздрав
     
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Доколку има покачени вредности на некој хормон секогаш ли се дава контрацептивни таблети? За некој ден треба да испитам, чекам да добијам, ги испитувам поради наглите психички промени во ПМС, па ако овие таблети се единствен избор радо ке ги одбијам :worried: