1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормони

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од YoungLady, 1 октомври 2011.

  1. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    На државно отприлика 50ден од хормон. Упат од матичен гинеколог.
    Не. Зависи од тоа кој хормон е надвор од граници.
    Матичен гинеколог, контрацептиви обично даваат, ако се покаже дека е хормонски проблем. Сепак посети и дерматолог.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Panthera

    Panthera Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    711
    Пол:
    Женски
    Дхеа-с пред 3 години исто беше високо, тогаш пиев некоја терапија, не знам ни дали беше соодветна препишана. Спиронолактон, контрацепција и на останатите не се сеќавам баш. Потоа ги прекинав, затоа што другите доктори кренаа узбуна зошто пијам таква терапија. По неколку месеци косата почна да ми опаѓа премногу, дури сега почнува да ми се нормализира колку толку, ништо не остана од косата што ја имав тогаш. Во меѓувреме имав многу стресни периоди, па претпоставувам и тоа си влечеше.
    Деновиве ќе одам кај матичниот гинеколог да видам што ќе ми препорача, исто така планирам и кај дерматологот повторно да отидам за второ мислење (ординација Старова) бидејќи и тие ми препорачаа да проверам хормони повторно.
    Во меѓувреме секое мислење ќе ми биде добредојдено. Искрено, мислам дека не би се нафатила повторно да пијам контрацепција од страв за косава, таман почна да ми се враќа малку од малку во нормала. Веќе добива густина, а ми беше толку ретка колку едно мало праменче кога ќе ја фатев. Ако некој може да ми даде било каков совет би било супер. :) Screenshot (13).png Screenshot (14).png
     
  3. Ursi

    Ursi Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.354
    Пол:
    Женски
    Јас користев контрацептивна заштита (нува прстен) и лани во март го тргнав и се здебелив околу 8кг. во еден месец и добив многу акни.
    Во декември решив пак да го земам прстенот да видам дали ќе ми се подобри лицето но ништо и за еден месец пак го тргнав.
    И од тогаш добивам нередовна менструација (два пати месечно) и сум многу депресивна.
    Бев на гинеколог минатата недела и прашав дали е можно сето тоа да ми се случува од хормоните и таа рече не, што многу ме изненади.
    Килажата не можам да да ја намалам и не знам ни како воопшто се здебелив 8кг. а не јадев повеќе дури повеќе вежбав. Мислење?
     
  4. peperutce777

    peperutce777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    139
    Девојки денес ќе одам да испитам хормони, 3 ден ми е, но сношти до кај 21 00h конзумирав алкохол (вино) и јадев пица. Заборајв дека денес ќе проверам иначе ќе си внимавав. Дали тоа е проблем ако е ич да не одам ?
     
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Јас требаше во недела да испитам на втор ден, ама дека недела се падна, приватно не работат недела.
    Мене ми кажаа цел пакет хормони што е да испитам.
    Кај мене се испитува поради анксиозноста и напнатоста која ми се јавува во ПМС пред или потоа, во поголема мера.
    Дали некој за ова има испитувано хормони и кои точно, или сепак е најдобро да ги испитам сите што спагаат во тој пакет на хормони :)
     
  6. viva.la.vida

    viva.la.vida Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам кои хормони се испитуваат во рана бременост? До сега пиев Dostinex бидејќи имам аденом и го немам испитано пролактинот 1 година, требаше сега да ги испитам сите хормони. Во меѓувреме останав бремена и докторката ми рече ако останам бремена да ги прекинам Dostinex. Пред да одам на прегледен освен пролактинот и HCG кој друг хормон е важен да го испитам?
     
    На Leela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    499
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Zdr na site edno prasajne, dali ke ima greska vo rezultatite ako se ispita na 4ti den od ciklus?
     
  8. bitches broken

    bitches broken Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    ne moze od 3do5ti den
     
  9. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Дали испитување на андростендион зависи од циклус ?
     
  10. MeowMeow

    MeowMeow Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.911
    Пол:
    Женски
    Да, на третиот ден од циклусот.
     
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Дали за Кортизол треба да се испитува на 3 ден од циклус или може било кога?
     
  12. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Бев на терапија со Диане 35 9 месеци и сега правев пауза од 4 месеци па пак анализа на хормоните и DHEAS ми е многу покачен 663 ми е а граница за жени е 460(пред ми беше 359)... Тестостеронот ми е во ред а андростендионот ми е 3.8 (над границата е но спуштен ми е, ми беше 4.5 пред терапијата). Сакам да прашам некој со накачен DHEAS да ми каже искуство, дали ќе треба сега нова терапија да земам или ? Како и да е ќе одам на ендокринолог, само ме интересираат искуства
     
  13. veles18

    veles18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво..дали знаете во ЈЗУ УИ за Клиничка Биохемија во државна болница од колку часот вршат испитувања на луѓе заболени од корона ..утре треба да одам да ги испитам хормоните па да знам кое време да отидам..Ви благодарам однапред
     
  14. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    9.139
    Пол:
    Женски
    Како се рачунаше кој ден од циклусот е?
    Добив вчера накај 17 часот, па дали денес се смета за прв ден или вчера да го бројам како прв ден?
    И исто дали на 3ти или на 4ти ден се испитуваат хормоните?
     
  15. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Од 3-5 се испитуваат ама на 3 е најдобро. Мислам оти денес треба да го рачунаш како прв ден
     
    На Star_dust му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    9.139
    Пол:
    Женски
    Фала :inlove:
     
    На Lavender4 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Анче87

    Анче87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2020
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    Дечки денес сабајле добив, имам упат за испитување на хормони во државна. Дали да одам утре на 2ри ден или по понеделник на 5ти ден? И колку е цената ако знае некој?

    Дали работат во сабота?
     
    Последна измена од модератор: 12 април 2021
  18. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Работат во сабота и на гак и на биохемија.
     
    На Анче87 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Malinka1$

    Malinka1$ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2021
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Predlog dobar endokrinolog?
     
  20. krofnicka27

    krofnicka27 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    811
    Допаѓања:
    12.567
    Пол:
    Женски
    Decki, dali Koga se proveruvaat hormoni mora poedinecno, na primer samo tie hormoni sto ti trebaat ili moze celosno da se ispita hormonalnata sostojba?
    Nikogas ne sum proveruvala I Sakam onaka rutinska proverka na celata sostojba..
    I ako moze, kade e najdobro da si Proveram I kolku pari e otprilika? :)