1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормони

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од YoungLady, 1 октомври 2011.

  1. AnA909

    AnA909 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Ми открија полицистичен синдром на јајници, па ми рекоа да правам хормонални испитувања.Сакав да прашам каде е најдобро да одам ?
     
  2. temily

    temily Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Најефтино ти е во државна болница, Гинекологија. А и не е лошо, во новата зграда :)
     
  3. AnA909

    AnA909 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Благодарам :)
     
  4. Kalinka1

    Kalinka1 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво. Знае ли некој што значи ако имам покачено ново на DHEAS хормонот. Пишува дека треба да е од 80-390 а мене ми е 463 :) Ви благодарам
     
  5. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Синдром или полицистични јајници пошо има разлика каде беше на преглед и поради што ти кажаа така кои ти се симтомите
     
  6. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Полицистични јајници или синдром пошо има разлика , кои симтоми ги имаш и кај испитуваше , кај мене на ехо пред 5 год ми кажаа дека имам полицистични јајници веројатно затоа и косата ми е тенка и лицето пред циклус ми се исфрла многу
     
  7. AnA909

    AnA909 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Епа вака нередовната менструација,еден месец имав еден не,па нареден ќе добијам ама многу кратко траеше по 2-3 дена и тоа оскудна, колку за без ич.Често пати имав тапа болка во долниот дел на абдоменот.И така поради тоа отидов на гинеколог и ми рекоа дека левиот јајник ми бил зафатен со цисти и тоа не мали,големки биле а додека на десниот помали.
     
  8. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Штo е хoрмoн aндрoстендиoн ? Нaмaлен ми е ...пoмooш
     
  9. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    АЛЕЛУЈА,конечно испитав хормони,како за баксуз кортизол и тестостерон немаат така да ваљда следниот месец ќе имаат,така да хормоните се ок освен дхеа-со4 е доста низок 54 знае ли некоја да ми каже зошто е така и како на природен начин да се зголеми ,иначе следната недела сум кај Тања па да видам и она што ќе ми каже,а сега дали е лошо толку ниска вредност долната граница е 80
     
  10. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Kade nemaat testosteron? Kaj koja Tanja odis?
     
  11. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Една е Миленковиќ ,инаку зборам за клиника немаат ни кортизол ни тестостерон,абе баксуз после толку чекање,првпат испитувам и да ги немам сите комлет,инаку сега на клиника хаос се ај малку да стивне па овие 2та хормони да ги испитам,тѕку,ај кажете ми ве молам низок дхеас што значи ,треба да е минимум 80 а мене ми е 54 сеосеќам скршено ,пошо кога ме виде тања мислеше покачени андрогени, акај мене спротивното намалени незнам више на што да верувам:(
     
  12. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    ДАЈ ПИШЕТЕ НЕШТООО
     
  13. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    koja e tanja milenkovik?i mislis na Ginekologija na klinika nemaat testosteron...i jas treba da se bockam,nikogas nemaat site reagensi.cudno sto ti se namaleni ovie hormoni inaku ako se pokaceni dhea-s i androstendion toa ukazuva n a porblemi so nadbubrznata zlezda a namaleni nasvistina neznam od sto bi ti bile,da ne pies terapija nesto?
     
  14. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Тања е ендокринолог,и приемен ден и е понеделник така овој понеделник ќе идам да видам што ќе ми каже,даа немаат ни на гак ни на клиничка биохемија,јас за следниот месец ќе чекам ама прво ке се јавам да не одам за џабе,не знам од што е намален, затоа и се осекам некако безволно,читав на нет да е во корелација со штитната жлезда ,е сеа ја си пијам редовно еутирокс ,и последните контроли беа ок, така да незнам сварно сум замислена,пошо кога првпат ме виде тања мислеше дека ми се покачени андрогените а сега излезе сосем обратно,претпоставувам да ми е котизолот висок,посо прочитав дека се во ревирзабилен процес значи намален дхеас прави покачен кортизол.
     
  15. meri11

    meri11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Викендов испитував хормони на Гак, имаат тестостерон.
     
  16. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Супер,а кортизол? Пошо јас пред 2 недели немаше кортизол,тестостерон,дхеа ми беше низок па спред тоа сии мислам да тестостеронот ке ми биде низок.пошо така идат ,туку мене ме мачи 1 ствар,зошто да пијам спиронолактон ваљда така му беше името,ако ми се ниски андрогените,и метформин нели се пие кога е висок инсулинот а мене ми е 10
     
  17. meri11

    meri11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Незнам за кортизол, не испитував. Можеш да се јавиш телефонски да ги прашаш за информација, ако ти се јават.
     
  18. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Zaradi kortizolot mislam nadbubreznata zlezda go laci pa spirinilaktonot da ti go namali.
     
  19. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    А зошто метформин?лх то ми е за малку повисоко од фсх 10.8 ,и 9.98 дали се дава за тоа терапија? првпат испитував, прочитав дека флуктираат резултатите зар од1аш испитани резултати се дева веднаш терапија?мене ми даде ама ја сум у голема двоумица.
     
  20. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    од колку саат почнуваат да работат на гак дали од 7;30 почнуваат пошо пред работа да ме боцнат:mm: ај брз одговор ми треба фала