1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормони

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од YoungLady, 1 октомври 2011.

  1. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Obicno se dava ako ima dijagnoza na policisticni jajnicii za da obezbeduva sozrevanje na folikulite.
     
  2. meri11

    meri11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Од 8.00 почнуваат.
     
  3. confussed :(

    confussed :( Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Како се испитуваат хормоните од кој ден на менструален циклус или не е битно
     
  4. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Од 3 до 5ти ден,ама најточни се 3от ден од циклусот насабајле на гладно.
     
  5. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Еve gi moite rezultati ; FSH- 8.0 LH-3,7 ESTRADIOL <20 ( Za Ovoj posledniot estradiol d-rot mi kaza deka ne e mozno da e tolkava niska vrednosta, bidejki takva vrednost imale zeni od 60 god . i deka ne se tocni rezultatite trebalo pak da gi povtoram sledniot mesec ama vo Drzavna vo Sk.) Znaci covek koga trgne po vakvi raboti ke go izulaveat ....
     
    На SAMIRA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    Imam problem so visok insulin. Dali sum za endocrinologija ili gresam?I preporacajte dobar doktor
     
  7. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Да,секако треба да ти се смали инсулинот,даваат метформин,еве кај мене беше 10 па ми дадоа да пијам,ама ја не пијам пошо си чекам друго мислење,од еднаш што ми ги виде ми даде одма да пијам глупости,ја бев кај тања на ендо и сеа ќе идам кај друга да малце се нафати поубаво не така од рака да препишува,е сеа незнам првпат испитуваш,еве ја утре треба да си ги земам рез вторпат испитував па да видиме какви ќе бидат инаку ја размислувам на природна база да земам во секој случај ќе се консултирам со ендокринолог
     
  8. atopic

    atopic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    32
    Дали во државна на ГАК испитуваат хормони за државни празници и до колку часот да не'знаете?
     
  9. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Што направи провруваше ли пак ? Јас имам исто естрадиол таков резутлат ? Ако не Ви е тешко пишете ми повеќе информации ..фала однапред :D
     
  10. diana

    diana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Здраво девојки. Утре ми е 3 ден од циклус и треба да испитувам хормони. Знае ли некој до колку часот земаат крв на клиника? Не сум од Скопје, па да знам ако треба да останам и нареден ден :)
     
  11. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    До 11:30 на биохемија на клиника,а веројатно и на гак би требало плус минус да е исто,ама нели неработен ден е утре,али работат во сабота и недела примаат за тие со испитување со хормони.
     
  12. atopic

    atopic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    32
    Работат и за државни празници јас бев утрово после 8часот немаше воопшто гужва за 5 минути завршив работа.
     
  13. atopic

    atopic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    32
    П.с само кортизолот го немаа
     
  14. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Да прашам јас за испитување хормони треба утрото да сум гладна? :?:
     
  15. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Да.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    А вечерва има некој определен час кога не смеам да јадам, да пијам алкохол или слично? Прв пат одам затоа прашувам можеби глупави прашања. Сестрата не беше отворена за прашања денес. :|
     
  17. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    10 -12 часа пред земање крв, не треба да се јаде или пие. Само вода.
    Dan pre vađenja krvi uzmite lakši obrok do 19h (izbegavajte masnu hranu i slatkiše). Sve dok ne izvadite krv ne konzumirati hranu i piće osim vode i to umerene količine (do 4 dcl). Uzimanje uzorka krvi (na prazan stomak) se obavlja u periodu od 7h-9h ujutru, nakon 12h od poslednjeg obroka. Ovo je neophodno, zato što uzimanje hrane u ovom vremenskom periodu (12h), može dovesti do porasta koncentracije glukoze, holesterola, lipida, proteina, gvožđa i drugih metabolita.U slučaju da uzimate redovnu terapiju nemojte uzeti jutarnju dozu lekova, jer i lekovi utiču na tačnost vaših rezultata. Jutarnju dozu lekova ponesite sa sobom i uzmite ih nakon vađenja krvi.

    Na rezultate nalaza mogu da utiču: višednevna dijeta, neprespavana noć, fizički napor (izbegavati fizičku aktivnost 2-3 dana pre vađenja krvi jer može dovesti do lažno povišenih vrednosti pojedinih enzima), veći broj cigareta, konzumiranje alkoholnih pića i kafe.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  18. diana

    diana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Здраво девојки. Пред неколку месеци проверува хормони на Државна клиника, но сега треба пак да проверам само неколку: тироидни, на надбубрежна жлезда и инсулин. Примав 6 месеци метформин за да ми се регулира циклусот, но бадијала, ми доцни веќе 3 месеци. Плус, неколку пати ми се случи претерано да ми паѓа одненадеж притисокот и веројатно и шеќерот. Не знам со кои хормони е поврзано. Дали некоја од вас имала слични проблеми? Мојот гинеколог ми вели дека мора да ги проверам тие 4 хормони зашто вели дека има друга пречка штом не ми делува метформинот и да барам некој ендокринолог. Знаете ли некој добар на клиника? Нема да можам да чекам со закажување од матичен, па ме интересира колку енна приватно на клиника еден хормон и преглед кај ендокринолог.
     
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    нека ти даде приоритетен упат, кажи и да не те праќа само кај Ирфан Ахмети, од жените доктори на ендокринологија у глобала за сите добро имам слушнато, Искра Битоска и Саша презиме не знам, најчесто за нив слушам пофални зборови
    Приватно е 2500 преглед плус 500-800ден по хормон
     
  20. diana

    diana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Фала за информациите :) Да не знаеш случајно дали упат мора да даде матичниот гинеколог или може и матичниот лекар?