1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна без глутен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од awl, 17 јули 2013.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Ако е пченично, ржано или јачменово, не - сите имаат глутен. Брашно од пченка, од хељда, од просо, од ориз, од јатки... тие се основа на безглутенска исхрана. Не од мешавините по маркети, тие се обично мешани со бело брашно, така што лебот од нив не е безглутенски. И тонусот не е безглутенски, бидејќи е од пченица, а таа е глутенска житарка.
     
    На tina2018, Outlook, Fontana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Абе да дојдам до 70 ќе сум среќна ама не иде.

    Интегрално не значи дека е безглутенско. Така да читај кои брашна се безглутенски и тоа прави. Побарај да ти донесе некој микс специјален без глутен и така пробај.
     
    Последна измена од модератор: 5 октомври 2020
    На Fontana и LiliBoz им се допаѓа ова.
  3. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Имаш безглутенски леб од Schar, жолта паковка, 10 кришки 100 ден се. И само тоа е без глутен. Сите други лебови имаат. Од истата фирма имаш и брашно и на темава имаш рецепти кои се превкусни да си месиш сама. Биокосмос имаат повеќе видови брашна без глутен и можеш онлајн да нарачаш.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.011
    Ангел скроз погрешно се хранеш, ништо од ова не е безбедно особено ако си целијакичар.
    Брашно само на Шар, и никакво друго. И леб само нивен готов.
    Виталија никако, не е безбедна за целијакијата.
    Ако сакаш да те додадам во групата на фб?
     
    На Biljarkata и LiliBoz им се допаѓа ова.
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    може само е нетолерантна.
    со оглед дека ние болни легнуваме од глутен, споредба нема:|
    Виталија јас сеуште се чудам како немаат добиено некоја тужба, жими се, чудно ми е.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nutri001

    Nutri001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Не верувајте на никаков леб без глутен, најдобро, тргнете го лебот скроз од исхраната и ќе видите голема разлика за краток период
     
    На hermosa, Outlook, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    После 4 години враќам ама ваљда ќе види некоја да не купува за џабе Стоби Флипс и чипсови затоа што содржат глутен.
    Пред некој ден купив за деца гости, намерно свртев на Стоби Флипс викам чееекај случајно да не се без глутен - испадна дека содржат.
    Многу внимателно треба да се чита, и да не пишува конкретно СОДРЖИ ГЛУТЕН, со самото тоа што има ПЧЕНИЦА не треба повеќе муабет :D
     
  8. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Здраво. Постои ли сеуште оваа продавница? Или пак некој друга да ми кажете. Не сум од Ск а месец дена сум на безглутенска храна, во нашиот град нема овакава продавница
     
  9. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Дали смее да се јаде палента ?
    И пченкарното брашно е безглутенско нели?
     
  10. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Da bezglutensko e pcenkarnoto, ama, konkretno na palentata pisuva deka moze da sodrzi tragi od gluten. Jas ja jadam, iako pisuva taka :D
     
  11. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Што користите како замена за соја сос?
    Не можам нудли и ориз без тоа:(
     
  12. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Нудлите нели имаат глутен?
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Оризовите немаат:)
     
  14. Krofnicka678

    Krofnicka678 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Се борам со прекумерна тежина , влакнатост на лице веќе неколку години. Ќе почнам здрав режим на исхрана , со физичка активност , не само што не слабеам туку нон стоп сум болна (имунитетот паѓа одма и покрај тоа што сум на здрава храна ) . Имам направено испитувања , хормоните ми се супер , полицистични јајници немам, тироидната супер. Се што може да влијае на ова , јас имам испитано и се е во ред. Сакам да направам тест за интолеранција на храна , што мислите вие дали сето ова може да биде предизвикано од интолеранција на одредена храна?
     
  15. FTS

    FTS Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Испитани ли ти се антителата ? Ако и со нив е се во ред, тогаш не е лошо да си направиш интолеранција на храна.
     
    На Krofnicka678 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Krofnicka678

    Krofnicka678 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Немам испитано антитела. Ќе проверам и тоа и интолеранција на храна.
    Благодарам
     
  17. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба мислење од вас

    Овие скоро 2 недели, се ставив на строг режим на исхрана. Без никаков вид на благи, брза храна, ни ништо со глутен. Најмнг го правам ова поради кандидата, (препорака од мојот гинеколог) стварно сакам да немам веќе проблеми со неа. За жал имав спонтан (5 недела) и сега правам се што е во моја моќ, внатрешно (телесно) да се средам (се разбира и други испитвуања правев итн итн)

    После 2 недела пауза, вчера правев бургер лепчиња (брашно, шеќер, млеко итн) за моите пријатели и останаа како две мали парчиња од лепчињата. Без мнг размислување ги изедов заедно со еден домат. Си викам ајде две недели издржав, сигурно можам малу да си дозволам и стварно кога викам дека парчињата беа мнг мали, стварно беа мнг мали.

    Помина пола саат, јас се подув ко да сум 3 месец труда (а кроз денот си јадев пилешко со салата и овојше, ништо друго и ми беше супер) Не само што отеков туку и неугодност во стомакот, што да кажам. Викам да не ми се причинува, ме гледа мм ми вика што ти бидна, вака отече наеднаш/

    Имајте во предвид ова е прв пат во мојот живот да внимавам да не внесувам глутен :worried:
    Можно ли е да не сум толерантна? Денес стомакот ми е ок ама пак мнг лошо искуство...

    пс: мнг ми се скапи понудиве за проверка на интолернација на храна

    Помош? Второ мислење?
     
  18. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Da toa e od netolerancija na gluten, isto i jas se poduvam taka pa mi pominuva posle nekoe vreme. Stom nemas bolki ne e celijaklija, poduenosta e cista netolerancija na gluten. Jas odvreme navreme pripazuvam najbitno e so lebceto sto si go pravam vo masina mi e bezglutensko a za drugoto sto go vnesuvam vnimavam ama se slucuva i da zgresam nekogas. Inaku da, preskapi se testovite, mene mi rekoa 5000 ama toa ednas se pravi i vazi za cel zivot. Od mob pisuvam se izvinuvam za latinica
     
    На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
  19. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Фала за одговоров, ми значи многу. :inlove: Еве и јас почнав со безглутенско брашно да правам леб 8-| и животот тече понатака 8)
     
    На Fontana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nutri001

    Nutri001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Немора да значи дека имаш нетолеранција на глутен... На секој човек му смета глутенот аама од секојдневна навика не приметува... Едноставно си му покажала на организмот правилна исхрана, и почнал да се навикнува, и после некое време кога си пробала лебче му дошло шок на организмот и одма си почувствувала подуеност и тешкотија... Јас воопшто не јадев леб 5 месеца, и кога почнав да јадам премногу тежина осеќав одма мачнини...
     
    На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.