1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна без глутен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од awl, 17 јули 2013.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.091
    Допаѓања:
    56.318
    Пол:
    Женски
    Доста поширок ти е изборот. Ете Лилит погоре има поставено линк со план за исхрана. Еве ти неколку страни на фб што постираат рецепти и информации.

    https://www.facebook.com/pages/Život-bez-glutena/302033316488925?ref=ts&fref=ts

    https://www.facebook.com/gflivingmag?ref=ts&fref=ts

    https://www.facebook.com/GlutenFreeRecipes247?ref=ts&fref=ts

    https://www.facebook.com/glutenfreehomemaker?ref=ts&fref=ts

    Eве добар рецепт за убава торта без глутен - Павлова
    http://www.bbcgoodfood.com/recipes/711658/strawberry-pavlova
    (за кремот можеш хопла, нема глутен).
     
    На tamara85 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tamara85

    tamara85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски

    LivingGlam mnogu ti blagodaram, mnogu e polesno koga razgovaras so nekoj sto go ima istiot problem, tuka sme zaedno ako pronajdes uste nekoj proizvodi izvestine, a i jas se novo sto ke doznaam prvo tuka :D
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tamara85

    tamara85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Pak jas :) sakam da prasam dali nekoj znae kako ide toa da se zema brasno preku fzo?? Mi kazaja deka sleduva ama nikoj ne znae kako ide procedurata :^)
     
  4. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    На гастро при констатирање на Целијак пррпишуваат строг режим на исхрана и со дијагноза се оди во фонд. Ова беше лани, не знам дали е сменето нешто.
     
    На tamara85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    929
    Допаѓања:
    8.150
    Пол:
    Женски
    Некој имаше прашано за млеко...Јас од ДМ си купувам млеко од ориз-без лактоза и без глутен е. Превкусно е,посебно тоа со калциум.Е нормално, поскапо е од обичното, 1л= 105 ден.

    Друго,сакав да прашам во врска со лебот, т.е. брашното. 2-3пати месев леб-прво од просо,па од ориз,па после ориз со хељда и никако не можев да го јадам.Прво не надојува,па тешко се печи,па после е тврд како камен,вкус никаков.Грешам со нешто сигурно.Помош?:?: А,да, сега од брашното од ориз си правам каша со печурки.Ама леб си е леб.
    Немам целијакија,туку нетолеранција на глутенот и еве веке 7-ма недела сум на детоксикација.И подобро се осеќам.Криво ми е што ослабив(поточно оттеков),ама тоа е...
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  6. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Обиди се со две кесички сув квасец. Јас кога месев рецептот ми беше: 2.5 шољи безглутенско, пола шоља друго брашно од житарка, 1 јајце и 1 кесичка квасец, кога правев со хељдино, ставав 2 кесички. И секако масло и оцет,сол и шеќер - кафеав. Се надвам помогнав.
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tamara85

    tamara85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    E sega evevi sigurni proizvodi gi najdo na edna od stranite na sosednite drzavi pa sakam da gi spodrelam so vas FB_IMG_1437171631086.jpg FB_IMG_1437171647569.jpg FB_IMG_1437171627011.jpg
     
    На Antebellum, Antolinaa и LivingGlam им се допаѓа ова.
  8. tamara85

    tamara85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    I sto otkako se odi vo fond? Ti davaat recepti za brasno ili refundiraat sredstva?? :( zosto kaj nas nema nekoe zdruzenie, gledam vo sosednive drzavi mnogu seriozno e svatena celijakijata imaat zdruzenija, razemunvaat mislenja, imaat mnogu bezglutenski proizvodi na mnogu mesta, dostapni za site, a kaj nas... ne gledam deka nekoj seriozno ja svatil bolesta, a nas nie toa edinstven LEK :(
     
  9. tamara85

    tamara85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    E sega ova moram da go spodelam so vas, dobiv odgovor od Bimilk, :
    Здраво и за тебе :) , информацијата за тоа дека производите на БиМилк не содржат глутен е точна. Единствен наш производ кој содржи глутен е Баланс+ оброкот со сува слива и трици на чија амбалажа тоа е јасни нагласено.

    Поздрав :)

    Mnogu se izraduvav se nadevam deka nekomu pomognav :)
     
    На Espadrila, Antebellum, Banba и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Banba

    Banba Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дали некој од вас сака да сподели некои секојдневни рецепти кои не содржат брашнени, млечни и месни производи, или пак да ми дадете совет за најдобра замена на брашното.
    Ви благодарам :)
     
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.091
    Допаѓања:
    56.318
    Пол:
    Женски
    Бидејќи лесно доаѓа до контаминација, тоа што го купуваме во продавница речиси никогаш не е сигурно :(

    Еве една презентација (ќе се симне на вашиот компјутер кога ќе кликнете на линкот). Немам време да барам, можеби на интернет го има и целото предавање. Значи траги од глутен насекаде.
     
    На tamara85 и do-re-mi им се допаѓа ова.
  12. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Девојки, каде може да се тестира толеранција на глутен?
    На клиника многу се чека, а би сакала побрзо да се проверам зашто сериозно се сомневам дека сум нетолерантна на глутен.
    Фала однапред
     
  13. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Според нивниот сајт, во Систина ги прават тие анализи.
     
  14. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.753
    @starfish Јас чекав скоро месец и пол мој термин. И да, нетолерантна сум на глутен, па еве ме веќе 2 недели на без глутенска храна.
     
  15. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.091
    Допаѓања:
    56.318
    Пол:
    Женски
    Јас направив анализи кај моите матични, соработувале со Авицена. Чекав неколку дена и не паметам колку платив, мислам дека беше некои 600-1000 денари (ама широк спектар на цена ви дадов... а може и повеќе да беше). :D
     
  16. tamara85

    tamara85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски

    Mislam deka mozes vo Avicena, Adrialab, Hemofarm, samo neveruvam deka so upat od maticen, mislam deka treba od gastroenterolog
     
  17. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Значи, матичната ме испрати во Авицена. Се јавив да прашам и ми кажаа дека толернација на глутен се тестира со тест за 90 видови храна. Резулатите се добиваат следниот ден, а цената е 9.600 денари.
    Да. 9.600,00 денари. :|
    Значи, барам друга опција сега. Ќе се јавам во Адриалаб и во Хемофарм(во аеродром мислам беше ова илис е лажам?) и ќе видам која цена е.

    btw, кога се обратив кај матичната, ме гледаше како теле. Тотална неинформираност.

    Во меѓувреме, совет од вас, каков леб да јадам? Во маркетиве не можам да се снајдам, сите лебови се мешавини некои, интегрални, со триста семиња, не може човек да се одлучи. Ни на 5% од хранава нема ознаки дали е глутен фри. Аман.|(
     
    На Eli23 и Antebellum им се допаѓа ова.
  18. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.014
    Допаѓања:
    34.190
    Пол:
    Женски
    Сум видела во Веро Џамбо, кај еден од рафтовите, имаше посебен дел со неглутенска храна. Од лебови, па до благо, само цените се малу више солени. :|
     
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.091
    Допаѓања:
    56.318
    Пол:
    Женски
    И јас испитував преку Авицена, само тој алерген. Се јавија моите матични да ги контактираат, и ми кажаа разумна цена. Не знам зошто ти рекле така. :(

    Старфиш ти пробај да бидеш две недели со 0 глутен. Сама ќе осетиш дали ќе ти е подобро. После тоа касни глутен и прати како ти реагира телото. На тој начин јас сама се тестирав и добро почувствував дека не ми годи, анализите ги направив една година подоцна. И откако исклучив глутен конечно ми се среди крвната слика без никаква терапија. Уште првите две недели качив два килограми преку здрава исхрана. Пред тоа јадев многу повеќе, а бев костур во двиежење последниот период. Се погоди пости - јадев повеќе леб а нон-стоп слабеев и се чувствував грозно. Откако сменив начин на исхрана, многу поздраво изгледам и се чувствувам.

    Уште од шеќер да можев да се откажам, кој ко мене. :D

    За леб, најдобро да купиш безглутенско брашно и сама да го правиш.
     
    Последна измена: 16 ноември 2015
    На starfish и do-re-mi им се допаѓа ова.
  20. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207