Храна без глутен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од awl, 17 јули 2013.

 1. Outlook

  Outlook Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  3.679
  Пол:
  Женски
  Kade se naogja brasno bez gluten, bidejkji ocnav so tonus lebot ama ne odi, ne se custvuvam dobro, ako ne jadam nesto so gluten super e nema otoci, ispadna i promena na kilaza i celata naduvanost na organizmot mi e od glutpen. Znam oriz moze da se jade, jadam i kompiri, riba, zelka sto pocesto ama sepak nekogas sakam i leb, a od site loso mi e potoa.
   
 2. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  5.434
  Во сите продавници за здрава храна Биокулт,биокосмос,виталија дури има и во маркети како веро рамстор итн.

  http://www.biocosmos.mk/product/category&path=82
   
  На Antebellum и Outlook им се допаѓа ова.
 3. Outlook

  Outlook Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  3.679
  Пол:
  Женски
  Fala, a so recepti li se, zs ne znam kako da go pravam,
   
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.387
  Пол:
  Женски
  @SunnyGirl2 секогаш во рестораните постои ризик и безглутенската храна да е контаминирана со глутен. Најчесто ја обработуваат на иста работна површина со други намирници. На иста површина прават и плескавици со брашно и вешалица и друго месо така што може да се контаминира со глутен.
  Во еден ресторан мм јадеше безглутенска пица ама после имаше проблеми со стомакот. Зарем имаат посебно сукало, посебна даска, посебен сервис?
  За солена храна сепак е полесно, салата, чисто месо, риба....потешко е за десерти, се е со брашно.
  @Outlook во сите маркети и продавници за здрава храна има безглутенско брашно, прогуглај ќе најдеш многу рецепти за леб. Како за почетник би ти препорачала да почнеш со мафини, леб во калап, палачинки. Овие се полесни за правење, стандардниот леб е малку потежок, многу зависи и од квалитетот на брашното а и си бара искуство. Ако не јадеш многу леб имаш во Веро и Рамстор безглутенско лебче 200 грама околу 70 денари.
  @LivingGlam со сите безглутенски брашна го имам приметено тоа, не знам дали е до влагата или до квалитетот на состојките ама секоја серија има различен квалитет. Последново што го земав од Schär има некој мирис, и секоја серија различно згуснува, ако се водам по рецептот за палачинки ништо нема да излезе, се е од око.
  Туку почнав да користам псилиум и многу е помеко лебчето, и не се рони толку , добива темна боја и малку на вкус е како интегрално. Ме интересира дали има кај нас ксантан, никаде не можам да најдам?
   
  На Antebellum, LollySky, LivingGlam и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Outlook

  Outlook Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  3.679
  Пол:
  Женски
  Vo restoran pekarski kompir, rizoto I salata, a mozes I cisto meso ako mesas hrana, ne e strasno, a ima restorani pekarskiot im e ekstra.
   
  На joy1 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 6. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.605
  Допаѓања:
  5.304
  Блaгo без глутен?
  Купенo, дoмaшнo?
   
 7. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.387
  Пол:
  Женски
  Купено, декларирано и недекларирано. Домашно барај во рецепти
  IMG_1299.JPG
   
  На evangelina.ina, Antebellum, SunnyGirl2 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  4.352
  Не знаев дека Bounty е без глутен, супер.
   
  На Ketchup и LivingGlam им се допаѓа ова.
 9. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.613
  Допаѓања:
  49.186
  Пол:
  Женски
  И Баунти и Сникерс чоколатцата се без. Во сладоледот Баунти има глутен (јачменов слад), во сладоледот Сникерс нема. :)
   
  На Ketchup, Antebellum и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 10. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  4.352
  Мене почнаа на лицето да ми се појавуваат мали брунчиња, стомакот да ми се дуе и имам тегоби, па ќе пробам без глутен некој ден да видам дали е тоа. Бев кај матичната ама не се разбираме она ми вика може да е циклусно иако јас имам многу години циклус не добивам првпат... Сепак ќе пробам да намалам со глутенот а ако можам и една недела скроз да изржам да не го консумирам па ќе видиме... Сега ми е полесно што гледам дека има доста работи без глутен.
   
 11. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.613
  Допаѓања:
  49.186
  Пол:
  Женски
  Ако само намалиш, исто ти е ко да не си намалила. Количината не игра улога. Ако има проблем, и од едно залче глутенски производ ќе се залепи за цревата и имаш проблем. Значи, пробај една недела скроз да издржиш. Не е тешко, само една недела. Па сама ќе забележуваш како се чувствуваш и каков е ефектот врз стомакот и кожата. После една недела (ако можеш да издржиш две недели, уште подобро зашто ќе си посигурна) внеси глутен и внимателно набљудувај. Ако има реакција, тоа е.
   
  На LollySky, agios, Doozy и 2 други им се допаѓа ова.
 12. evangelina.ina

  evangelina.ina Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  11.825
  Пол:
  Женски
  Имам страшни тегоби..Покрај миом од 12см последниот месец дена стомакот ми е нон стоп подуен и напнат во обем како да имам голтнато кошаркарска топка.Читав за стомак од стресс и дојдов до заклучок дека такви тегоби ми се ствараа при стресни сутуации ама сега цело време е подуеноста иако имам редовна столица,редовен циклус и минимум стресс.Сабајле на гладно јас изгледам како 5 ти месец бремена.Очајна станувам со широките труднички кошули;(;(
  Некој совет?
   
 13. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.613
  Допаѓања:
  49.186
  Пол:
  Женски
  Лактоза? Млеко конзумираш? Ако да, исклучи прво тоа. Кисели млечни производи може. И види дали ќе има промена. Нетолерантноста на лактоза дава такви симптоми.
   
  На LollySky и evangelina.ina им се допаѓа ова.
 14. evangelina.ina

  evangelina.ina Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  11.825
  Пол:
  Женски
  ^
  Јогурт и овесни житарици со 4 те семиња ми е доручек години уназад.Млеко не пијам,благо ретко конзумирам.Леб намалвам,сега ја читам темата па ќе се обидам да исклучвам артикли..
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 15. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.387
  Пол:
  Женски
  IMG_0124.PNG
   
  На Nausicaa, Antolinaa, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
 16. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.917
  Допаѓања:
  13.890
  Пол:
  Женски
  Браво за Европа! Би било убаво и на самите производи да означат на предната страна дека се без глутен, иако сум забележала дека во составот сепак нагласуваат алергени со болдирани букви.
  Има солиден избор на производи без глутен кај нас, но мора внимателно да се чита составот и да се препознаваат состојките.
   
  На Antebellum и LivingGlam им се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.613
  Допаѓања:
  44.519
  Дали половина од оние кои избегаваат глутен знаат дека е штетен само за оние кои се алергични и/или нетолерантни на него? Ова нејадењето на глутен чисто помодарство стана.
   
  На Ginger^, Mishela, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.917
  Допаѓања:
  13.890
  Пол:
  Женски
  Kako и да е.... па и нека биде помодарство, барем зголемуваат побарувачка, а ако расте побарувачката ќе расте и асортиманот на безглутенски производи, бар и ние ќе бидеме во ќар :D
   
  На Antebellum и DAngel им се допаѓа ова.
 19. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.613
  Допаѓања:
  49.186
  Пол:
  Женски
  А дали ти прочита нешто од пишуваното во темава пред да прокоментираш?
  Ми се темни од вакви коментари (ги добивам и во живо), кога ќе ти лепнат "помодарство" а си имаш реален проблем.

  Всушност, и некој кој нема проблем а не сака да јаде глутен, што има тука страшно? И мода нека биде. Иако не знам како може од мода да не јадеш нешто што ти се јаде, нека биде и мода, ете. Кој што сака тоа нека си јаде. :)
   
  Последна измена: 1 мај 2017
  На Antebellum и LollySky им се допаѓа ова.
 20. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.613
  Допаѓања:
  44.519
  Леле Ливинг знам дека имаш проблем, имам и јас 300 алергии знам како е (среќа не на глутен) ама еве сум сретнала и такви. Имам живеено со луѓе што со гадење гледале на мене кога јадам леб, ме убедувале да не јадам и слично. А и девојката горе ја читав, што еве и се подул стомакот и и се појавиле брунчиња, и осма, нетолерантна е на глутен. Не нападнав никого, не мора одма да се браните. Знам дека има луѓе кои без причина го исфрлаат глутенот - има. А тој воопшто не е штетен ако не си алергичен/нетолерантен на него.
   
  На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.