Храна без глутен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од awl, 17 јули 2013.

 1. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  4.324
  Добра вест јас не сум нетолерантна ниту алергична на глутен. Имав некои симптоми и решив сама да најдам што ми смета. Не можам да ви кажам колку многу ми помогнавте со темава!!! :* Сама си бев доктор пошто матичната некако не ме разбира што и кажувам. Сега си продолжувам да се испитувам сама... Изгледа шеќерот не ми е како што треба и проблем ми прават кикириките ова го увидов пошто многу јадам смоки и иако се без глутен решив да ги исфрлам овој период, ова со кикирикиве го сфатив на крај и многу случајно. Пробав две три недели без глутен да проверам што е и како е па иако немам никаков проблем од него мене ми беше полесно... Ќе пробам да исфрлам некои производи кои се со глутен, иако гледам дека се поголем асортиман на производи има кои може да се користат. Се согласувам дека треба на предна страна како на смоките да пишува без глутен.

  Се ви кажав набрзинка... (facepalm)
   
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.232
  Допаѓања:
  42.804
  Антебелум, може си јадела полесна храна па не ти било толку тешко. Ако не си алергична или нетолерантна на глутен нема потреба да го исфрлаш (тоа како прво). Како второ ако исфрлиш само некои производи кои содржат глутен - исто како да не си исфрлила ништо. Размисли што си јадела кога си пробала без глутен, може полесна храна? Ако си алергична на кикирики исфрли ги целосно кикириките (ама целосно). А од друга страна, смоките и онака немаат ништо корисно, ако си јадела многу смоки што има да те чуди што си била подуена. Кој знае што чуда има во нив.
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  4.324
  Ама не душо, јас имав симптоми како да сум нетолерантна на глутен не ми текна туку така да се проверувам. Кога ја читав темава видов дека тие работи се можен индикатор за нешто повеќе а и немам корист од матичната ќе морам да ја менувам. Јас немам проблем со глутенот, ама имам проблем со некои некорисни работи кои содржат глутен па затоа мислев дека од некои работи ќе се откажам. За смоките потполно си во право ама некако навикнав секој ден да си ги јадам...
   
 4. Sarap95

  Sarap95 Нов член

  Се зачлени на:
  2 мај 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Jas zivem vo Avstralia veke dve godini i tuka mi otkriaa deka sum alergicna na gluten. Jas imam celiac disease i ne smeam da jadam hrana sto sodrzi gluten. Imam bolki vo dolniot del od stomakot, glavobolki koi se pretvorija vo migrena, bolki vo koskite, poduen stomako i imam tvrda stolica i nekogas mi se pojavuva crvenilo po teloto. Doktorite mi kazaa deka ne smeam da jadam gluten nikogas poveke i treba da bidam na Gluten-free dieta. Eve veke dve godini sum na taa dieta. Za pocetok bese mnogu tesko no veke se naviknav. Duri i edna troska da kasnam sto sodrzi gluten jas imam bolki. DOktor mi kaza deka lugeto sto imaat celiac disease (alergicni na gluten) mozat da dobijat rak i da imaa problem vo bremenosta ako ne se pridrzuvaat na dietata. Bev na gastroskopija, me snimaa so kamera vo stomakot i imav ostetuvanje na crevata. Doktor mi kaza da si ja svatam rabotata seriozno. Sakam da kazam ako nekoj go ima istiot problem, go zamoluvam da ja svati rabotata seriozno posto e mnogu rizicno. Tesko e mnogu na pocetokot bideki nema da mozis da jadis raboti sto si gi jadel , no mora da se naviknite. Mozite da go ispitate preku krvta ili preku gastroskopija. pozz
   
  Последна измена: 2 мај 2017
  На irenna, LollySky и Antebellum им се допаѓа ова.
 5. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  839
  Девојчиња, дали можете да ми објасните што е разликата меѓу алергија и нетолерантност на глутен/лактоза?

  Обично тестовите кај нас се за нетолерантност, така?!
   
 6. Sarap95

  Sarap95 Нов член

  Се зачлени на:
  2 мај 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Mojot doktor mi kaza deka alergijata mozi poveke da ti nasteti, bideki mozi da ti smeta na imuniot sistem , da osteti mnogu organi vo teloto, vo nekoj slucaevi moze da bide opasna po zivot (kako sto kazav za mojot slucaj, moze da predizvika rak). Nasproti toa, onie koe se netolerantni ne se tolku seriozni i cesto se ograniceni na digestivni problemi.
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.502
  Допаѓања:
  47.186
  Пол:
  Женски
  Алергија - ти се јавуваат типични симптоми на алергија кратко по конзумирањето. Чешање, повраќање, отоци на јазикот. Минимални трагови може да толерира.
  Тие со целијачна болест не толерираат ни трагови. Кај нив настанува воспаление на цревата и може да има осип, промени во расположение, дерматитис... И за алергија и целијачна има посебни тестови.

  За нетолерантност засега не постои тест, затоа и целата контроверзија околу тоа.
  Симптоми има - надуеност, дијареа, поспаност после конзумирање глутен. Ако конзумирањето е долгорочно, може да доведе до континуирано слабеење, анемија и разни автоимуни заболувања. Бидејќи оваа состојба попречува да се примаат корисните состојки од храната.
  За разлика од алергија и целијачна болест, нетолеранцијата не е сериозна. Организмот не реагира веднаш и реакцијата е поблага, но е долготрајна. Може да си тераш цел живот и да не сфатиш дека ти пречи.
  Нетолеранцијата е признаена ко состојба во медицината, но не е доволно испитувана. И единствен тест е тој со целосно исклучување глутен на некој период, па конзумирање за да осетиш дали ти штети.
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sarap95

  Sarap95 Нов член

  Се зачлени на:
  2 мај 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Jas imam anemija, i naglo slabeenje,pospanost, vrtoglavici. Setoa toa e sto sum alergicna na gluten. Isto taka bolki vo stomakot i vo koskite, crvenilo po teloto, opaganje na kosata, tvrda stolica i pocetok na migrena
   
 9. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  4.324
  Здраво @Sarap95 и јас имав голем проблем со црвенилото по телото особено ко мозолчиња на лицето, подуеност и тврда и нередовна столица. Одреден период пробав без глутен и ми беше подобро но јас имам проблем и со сувост во устата затоа мислам дека може да имам проблем со шеќерот. Овде во храната ставаат премногу адитиви кои сметаат на сечив организам. Проблемот во Македонија е што немаме добри лекари кои можат со точност да ти кажат што ти е. Мене матичната не ме разбираше кога и зборев за глутенот немаше врска што е тоа... Знам дека со здравјето не се игра ама прво треба да се распрашам и да најдам добри лекари па да почнам со испитувања. Планирам скоро да одам во Скопје и да си направам целосни испитувања за хормони, глутен, шеќер...
   
  На Sarap95 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sarap95

  Sarap95 Нов член

  Се зачлени на:
  2 мај 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Zdravo @Antebellum. Te razbiram deka ti e tesko i deka sakas sto pobrzo da ispitas i da znaes vo sto e problemot. Jas toj problem go imav uste pred 2 godini koga ziveev vo Makedonija no odgovor ne dobiv od nikoj doktor. Kako sto kaza ne znaea sto e toa. Koga dojdov tuka mi go otkrija. Ako imas problem so glutenot i ako si alergicna na gluten, za zal ne postoi lek sto ke ti pomogni za toa. Lekot e da ne jades poveke gluten, i da se pridrzuvas na gluten-free dieta. Iskreno, ne znam vo Makedonija kolku mnogu ima gluten-free hrana. Ova leto ke si idam tamu i proveriv na internet, mozis da najdis no nema mnogu izbor. Mozis da go proveris preku krv ili preku gastroskopija.
  Dali imas bolki vo stomakot ili nekoi drugi somptomi?
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sarap95

  Sarap95 Нов член

  Се зачлени на:
  2 мај 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски

  Eve video so najlosite simptomi od Glutenot
   
 12. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  4.324
  За време на циклус хормонален дисбаланс, подуен стомак, тврда столица, понекогаш гасови, исфрлено лице и грб, замор... Пробав без глутен и исто ми беше, може малку подобро без купечкиов леб. Мене може проблем да ми биде и шеќерот. Имав многу стресен период и некои симптоми ми се и ваму и таму затоа решив прво да пробам со глутенот...
   
 13. Sarap95

  Sarap95 Нов член

  Се зачлени на:
  2 мај 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Jas gi imam istite simptomi duri i poveke, samo kaj mene e problem glutenot. Koga proba da odbegnis gluten proba samo so lebot ili se sto sodrzese gluten ? Posto skoro vo sekoe jadenje ima gluten .
   
 14. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  4.324
  Јас сакав да го исфрлам само лебот ама ме советуваа на темава се да исфрлам за да си бидам сигурна. Јас немам никакви болки од глутенот читав дека некои имаат неподнослива мака. Во Македонија веќе има многу храна без глутен. Ако може да има уште поголема понуда уште подобро за сите оние што имаат проблем.
   
 15. Sarap95

  Sarap95 Нов член

  Се зачлени на:
  2 мај 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Veke ako sakas da probas bez gluten odfrli se, ne samo lebot.
  Tesko e, ke treba da ne jadis: Leb, pasta, torta, stalki, cips, smoki, vo nekoi salami i kolbasi isto taka ima gluten, sosovi, majonez i mnogu mnogu drugi raboti. Jas imam mnogu golemi problemi od glutenot. Mozi da predizvika rak ili problemi vo bremenosta. Glutenot gi ostetuva resickite na crevata i da dojdi do zalepuvanje na crevata. Jas veke imam ostetuvanje na crevoto, no koga ke pocnes so gluten free dieta se vraka vo normala. Za zal nema lek sto moze da ti pomogne za toa osven da ne jades hrana sto sodrzi gluten.
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sj *O*

  sj *O* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2016
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  1.465
  Пол:
  Женски
  Вчера сабајлето јадев оброк кој вклучуваше и леб. Одма после јадењето имав силни болки во стомакот. Ме болеше 2 сати. Со ручекот повторно јадев леб и пак ме болеше стомакот ама помалце оти бев до вц :lol: ете сеа 3 сати после јадење кое вклучуваше леб ме боли стомакот веќе сат и пол. Дали е можно да сум нетолерантна на глутен или се работи за нешто посериозно?
   
 17. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.502
  Допаѓања:
  47.186
  Пол:
  Женски
  А што друго јадеше? Ако само еден ден чувствуваш неудобност, не би требало да е од глутенот. Некогаш си боли стомакот, онака. Да не си во ПМС? :D
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 18. sj *O*

  sj *O* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2016
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  1.465
  Пол:
  Женски
  да во ПМС сум ама овие не беа такви болки. Плус целиот стомак ми беше подуен шо не е типично за мене :| во меѓувреме го откажав белиот леб од исхраната и јадам само црн и поарно ми е.
   
 19. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.502
  Допаѓања:
  47.186
  Пол:
  Женски
  Епа ете, немал врска глутенот, зашто и во црниот подеднакво го има.

  Те прашав за ПМС зашто и јас имам проблеми со желудник во тој период. Не знам зошто. Не се типични предменструални болки, ко да осеќаш дека ќе пукнеш во секој момент, туку баш желудникот се подува, боли и се грчи ко некој со нож да те сече од внатре. :|

  Не знам, прати си го телото. Пази што јадеш во текот на денот и гледај како ти реагира. Штом било само еднаш и не се повторило, не е страшно.
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Outlook

  Outlook Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.474
  Допаѓања:
  3.669
  Пол:
  Женски
  Ako imas poduvanost, otoci ni crn leb, nitu nesto so kvasec.