1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Христијан Мицковски - нов претседател на Вмро - Дпмне

Дискусија во 'Политика и настани' започната од ADOKI, 9 декември 2017.

?

Дали се согласувате Никола Груески да остане Претседател на Вмро-Дпмне?

Анкетата е затворена на 29 јули 2018.
  1. Да

    29 глас(а)
    28,7%
  2. Не

    72 глас(а)
    71,3%
  1. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    34.191
    Па следно жртвено јагне, ова пардон председател ќе биде овој муфљузон Мицковски...

    Сите знаеме тоа...:D
     
    На cresa-jagoda, +++, JuLleE и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Мислам дека Мицковски ќе го стават, евентуално Попоски.
     
  3. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Кој е бре тој Мицковски прв пат слушам.
    Јас сум за Илија Димовски. Добро чоече е.
    Или во краен случај да си се врати Георгиевски и да ја среди партијава. Мислам дека кога беше тој на чело беше најдобро организирана.
     
    На kikikikirika, macunka, Mari-Ja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    :bow:Бар на еден му текна што направил добро за државава Филип но неее кај нас се заборави кој беше и што беше.
    И Илија не е лош домаќин човек.
     
    На kikikikirika, zuto и carangigia им се допаѓа ова.
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас сум за Илија Димовски.
    Реално, според мене има доста способни кандидати за да ја водат партијата, ама на повеќето им недостасува една многу важна работа. За да бидеш лидер мора да си малку поостар, да знаеш да "згазиш" во дадена ситуација, да пресечеш кога е потребно без страв и колебање. Повеќето во партијата ми се премногу меки за лидери.

    И најважно, пак според мене, е да има помалку причини за уцена. Мислам дека е јасно која е најголема причина за уцена, па заради тоа мојот избор паѓа на Димовски.
     
    На larrachi, kikikikirika, macunka и 4 други им се допаѓа ова.
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.187
    Допаѓања:
    235.169
    Јас мислам @carangigia и @ADOKI да ги прогласеме за најВмровци и најПатриоти:D.
    Единствени се:).
    Е тоа е љубов за Вмро:!:.
    И не се зафркавам, сериозна сум8-|.
    Филипчо, Филипчо за лидер (facepalm).
     
    На +++, galapce, Nigredo Odor и 5 други им се допаѓа ова.
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Ако имаат малку памет ВМРО ќе отстранат тоа криминалците кои ги влечат на дното во нивните редови на чело со Илета Димовски, ТодорОФФ, Антонијо и сличните. Генерална чистка. И нека почнат од нула. Можеби така и ќе направат нешто. Вака со истите кадри, тешко.
    И вам кои сте ВМРО-вци може ви се ок Филипчо и Иле, ама на повеќето неутралци кои гласаа против вас верувајте дека им се антипатични и одвратни. Така што... бирајте. Или ќе ја реконструирате партијата и ќе се борите да испливате на површината или ќе тонете со вашите “патриотски” карди и идеологии.
     
    На galapce, cresa-jagoda, poenta и 5 други им се допаѓа ова.
  8. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.379
    Пол:
    Женски
    Подобро патриот отколку предавник. Не знам што има лошо кога некој си ја сака државата?
    Дали единствен аргумент за Филип Петровски ти е емотикон face palm?
    Инаку веќе објаснив зошто мој предлог е Филип Петровски да биде нов претседател на ВМРО ама ај ќе ти повторам ако сакаш ќе ти постирам емисии.
    Филип Петровски:
    *во 1997 година беше еден од водачите на студентските протести против настава на албански јазик на Педагошки факултет. Над 10 ден протестираа со глад.
    *учествуваше во воениот конфликт во 2001
    *како директор на Државен архив овозможи да се издадат монографии (за Тодор Александров,Пере Тошев, Апостол Петков Терзиев и.т.н) го објави зборникот Илинденски сведоштва, ја објави едицијата Црните страници на удба и многу други документи кои со години се криеја од јавноста
    *секогаш е на браникот на државата
    *докажан патриот и интелектуалец
    Епа знам дека вакви луѓе вас ви сметаат :hai:
     
    На H.VAGA, kikikikirika, Abeja и 6 други им се допаѓа ова.
  9. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Оф бее... @JuLleE воопшто немаше лоши намери со коментарот (facepalm)

    Уште една карактеристика на вмрофците е што се склони кон градење култ на личноста. Ова за Вилипчо е типичен пример на култ во зародиш. Кон биографијата заборави да му додадеш и лапкање сендвичи (pun intended) од чичко Стоилко додека глумеше штрајк со глад. И Ѓорчев и Антонијо беа таму со него for the record па не глумат првоборци и воени херои.
    Па после, оргиите низ Њујорк8)
    А излетот на Филипчо кога направи раскол во дпмне и повлече дел од членството во Обединети за Македонија? Ама пустиот отсекогаш сакаше да биде претседател на партија па си направи Демократска Десница каде конечно стана претседател :inlove:
    Ама не му одеше, станаа двајца без тројца па отиде на бацирака кај Грујчо и Леси се врати кучи во дпмне. Е тогаш го ставија во библиотекана. Се ми се чини дека ако не го стават претседател пак ќе повлече дел од членството и ќе си прави нова партија, тоа дете мора да биде претседател па ако треба и на куќен совет, не е битно.
    Башка, Грујо рече Христијан да го сакате :!:
     
    На +++, theowndemon, Nigredo Odor и 7 други им се допаѓа ова.
  10. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Јас немам фаворит. На Вмро му треба чистка од сончогледи и криминални постави. Па после претседател. Некој, што нема да може да биде уценуван.
     
    На +++, pravnicka_2604, Nigredo Odor и 10 други им се допаѓа ова.
  11. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.379
    Пол:
    Женски
    Не ме интересираат намерите на сдсовците. Ти беше на протестот па знаеш дали јаделе? Ако јаделе сендвичи немаше да доаѓа брза помош и да им даваат инфузија. Тие приказни на друг кажувај ги.
    И што го мешаш неговиот приватен живот, јас пишувам што он придонесол за државата.
    Јас си кажав кој е мој фаворит, а тој е огромен патриот, а тоа е поим за кои некои личности само слушнале....
    Башка, ти дома да не си му на Грујо па знаеш што кажал?
     
    Последна измена: 12 декември 2017
    На Abeja, mr.mojo rising, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Абе мало, порасни прво па ќе научиш дека се што лета не се јаде :) Распрашај се подобро за протестите 1997ма, ама изворно, од некој што бил таму, не од романтизирани приказни по фејсбук.
    Не е приватен живот, дотичниот оргиите и пијанките ги правеше како конзул во Њујорк. Знаеш што е конзул?
    Аххх, Вилипчо, ако нешто не му фали тоа е харизмата, и на 45 години шармира ко у најбољи дани.
     
    На theowndemon и Mari-Ja им се допаѓа ова.
  13. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Filip bil na brankot na drzavata za vreme na konfliktot i poradi toa treba da bide na celo na partijata???

    Jas isto bev na branikot na drzavata i sto pravime sega? Ajde - Kolumbo za pretsedatel na partijata. :D

    Vo red e, ne sakam, ne se zanimavam so politika, no i natamu za mene ucestvoto vo rezervniot voen sostav ne e najvazniot moment vo celava situacija.

    Od ovie koi gi spomnavte, edinstveno Nikola P. moze da bide dobar predvodnik na partijata, dodeka ostanative se koj bez kapacitet, koj dobro procitana prikazna.

    Nekoj spomna okolu porazuvanje na Zaev na sledni izbori, mozel samo ovoj, samo onoj.

    Da ne zaboravime deka Zaev gi izgubi parlamentarnite izbori od Gruevski, dodeka lokalnive od avion se gleda deka Gruevski gi izgubi namerno.

    Ne znam kolku ja sledevte predizbornata kampanja, no tolku slaba kampanja nemala nitu nekoja politicka partija od dvajca bez trojca, kakvi sme videle na nasata politicka scena mnogu pati, pocnuvajki od mototo "Samo rabota" |(:puke: ili kako i da bese, potoa izborot na kandidati, govorite na mitinzite i reklamnite klipcinja na tv itn.

    Setete se samo na mitinzite, za koi znaeme deka site partii so avtobusi gi nosi svoite partijci od grad vo grad, a na VMRO-DPMNE ovoj pat mitinzite bea slabo poseteni, ama ic da ne se zalazuvame deka bez ogled na sostojbite vo partijata, ne bi mozele da napolnat bilo koj plostad vo zemjava.

    Ima logika da izgubi namerno, tokmu poradi ona sto go gledame, potocno kako "doagja zivotot", od edna strana "donesoa zasteda" od RTD i skapata tarifa, od druga strana se' ke poskapi (veke pocna od gorivata, sledna e vodata, so gorivata ke poskapi potrosuvackata kosnica...), a da ne zboruvame za dogovorot so Bugarija, za koj malku po malku ke se otkrivaat negativnite strani, sleduvaat uste takvi dogovori i rezolucii, kako onaa sto se planira za "egzodusot"nad albanskoto naselenie, so sto i so Srbija ke se "dosprijatelime", imeto isto ke otide vo aut bez da se prasa nikoj itn., so sto na sledni izbori Zaev ke leta od premierskata fotelja.

    Da se vratime na kratko uste so zbor dva na kongresov koj sledi, gledame sega nekoi frakcii reformatori, tranformatori, mozebi i transformeri :D , takvite gi imalo i ke gi ima vo sekoja partija, no barem na ovoj nacin se otkrivaat, dokolku nekoi od niv bile tajni podrivaci na partistkoto tkivo.
     
    Последна измена: 13 декември 2017
    На Espadrila, Lianna Anna, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Potpisuvam so dve race!
    Vilipce so znaminja na tocak miting pravese, oti nemase pari za na gajba v centar na skopje da go kladat i da se dere :rofl::rofl::rofl:
    Vmro, I ljuPco da se vrati, ne go oprava vekje.
    Cela stara postava se za u aut, grujo da si gi zeme so sebe u nepovrat.
    P. S. Kolumbo, raskolot vnatre vo partijata napravi da dojde do gubenje na lokalni. Nesplotenosta kako nekogas, dovede do ova. Otkako gi izgubija parlamentarnite, igubija samodoverba, mnogu od niv si brcnaa vo svoj dzeb i vidoa deka e prazen i po tolku god na vlast, pa pocnaa nesoglasuvanjata i prepukuvanjata.
     
    Последна измена: 13 декември 2017
    На Victorian и Kolumbo им се допаѓа ова.
  15. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Ne gi izgubija parlamentarnite izbori, a za raskol vo taa partija postojano ima po nekoj "Vraniskoski".

    Deka kako partija za nekolku raboti zasluzija zolt karton e tocno, no za crven ne bea, nitu go dobija, bev i seuste sum na stav za namerno izgubeni izbori. Mu se dade sansa na Zaev da se bruka, a toj od sam start pocna da talozi negativni poeni (spomnato malku pogore vo prethodnoto mislenje).
     
    Последна измена: 13 декември 2017
  16. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Ај објасни ми како ги изгубија локалните намерно? Ради кампањата? Некако ми нема логика. Еве на пример мене не ми играше никаква улога кампањата. Ги гласав, зашто сметам дека другине беа многу полош избор. А не сум член.

    Пологично ми е да е пазар ради судски процеси. И за да не биде дека Груевски потпишал било што за капитулација на државата.
     
    На H.VAGA, Kolumbo, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Kako? Mnogu lesno.

    Se pravi izbor na slabi kandidati i se sproveduva slaba kampanja, so cel neopredelenite da nemaat motiv da glasaat za taa partija.

    Ne mora na site, tuku na odreden del od clenstvoto (tie si znaat na koi od niv) ke nalozat ili da ne izlezat na glasanje ili da glasaat protiv, a duri i ogromniot broj nevazecki livcinja da se niven proizvod (znaci ne tvrdime, zboruvame hipoteticki).

    Site plostadi bea poluprazni, zatoa sto ne nosea clenstvo so avtobusi masovno kako porano.

    Rezultat od se' toa - izgubeni izbori.

    Ne e zaradi sudski procesi, ete se obidoa da najdat nesto zanogumina od niv, no nitu nesto ispliva nitu ke ispliva. Ne deka se premnogu cisti, sigurno ima ofajdeni, no kako sto za nikogo do sega nisto ne se dokazalo, nema ni za niv.

    Poveke e ona sto spomnav, da mu dadat sansa na Zaev da se zakopa samiot ednas zasekogas, a toj kutriot od pocetok pocna da go pravi toa, da ne povtoruvam kako, napisav prethodno.

    Ona sto velis za nepotpisuvanje kapitulacija na drzavata, da ja svrtime rabotata od druga strana, a sto pa Zaev bi prifatil, ako Gruevski svesno izbegnuva?

    Ke vidime sto ke se slucuva.

    Jasni se samo dve nesta, prvoto e deka Zaev loso go zapocna vladeenjeto, a vo VMRO-DPMNE nema vo momentov dostojna zamena za Gruevski. Nikola P. najmnogu se odvojuva pozitivno vo odnos na drugite, no sepak realno nitu toj ne e tip top.
     
  18. medena123

    medena123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Кој и да биде претседател на Вмро џабе пошо Вмро не е тоа шо си беше, после избориве вмровци се бројат на прсти колку останаа.
     
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Речиси во сите општини ги задржаа старите кандидати, значи ако имале слаби кандидати - или биле слаби првиот пат кога победиле, или се покажале дека не вредат во текот на нивниот мандат. ВМРО не изгуби намерно, гнасната политика и прљавите кампањи го убија. ВМРО не може да победи со Груевски на чело. Наместо да води протести може да најде некоја пештера и да се скрие, за промена добро би дошло.
     
    На cresa-jagoda, theowndemon и LollySky им се допаѓа ова.
  20. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Имајќи го предвид фактот, дека победија на парламентарни, сигурна бев дека ќе победат и на локални. Јас бев за ВМРО. И во едниот и во другиот случај. Проблемот со локалните го дефинирам, не како слаба кампања, ами затоа што народот ја виде вистинската слика која се криеше зад завесите. ВМРО, не знаеше да стои на кажаното. ВМРО, сопствените идеи и постулати ги погази. Жал ми е да признаам, ама тоа така е. Во Пржино бевме продадени. Тоа беше почетната фаза. Ако толку се грижеа за народот и за државата, немаше да губат намерно. Се е тоа само голема илузија, а ние треба да ја откриваме реалноста, дел по дел. ВМРО, го нема веќе тој капацитет и кредибилитет со кој владееше. И да е така како што велиш, зарем е оправдано? Ние не треба да гледаме како Заев еднаш за секогаш тоне, ами како конечно државата ќе доживее вистински прогрес.
     
    На theowndemon, Victorian и DAngel им се допаѓа ова.