1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Христијан Мицковски - нов претседател на Вмро - Дпмне

Дискусија во 'Политика и настани' започната од ADOKI, 9 декември 2017.

?

Дали се согласувате Никола Груески да остане Претседател на Вмро-Дпмне?

Анкетата е затворена на 29 јули 2018.
  1. Да

    29 глас(а)
    28,7%
  2. Не

    72 глас(а)
    71,3%
  1. mr.mojo rising

    mr.mojo rising Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    Во пештера треба да се криете сите што го изгласавте албанскиот платеник Заеби. Немој за некој месец кога ќе ви го наметнат албанскиот како службен во чисто македонски средини да бегате во Европа да рибате клозети. Останете тука да си живеете како што одлучивте на избори.
     
    На STELLA-LUNA, H.VAGA, carangigia и 2 други им се допаѓа ова.
  2. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... не важно која партијата е на власт и кој е Председател по име и презиме! :shake:
    тие се минливи категории, ВЕЧНИ СЕ ДЕЛАТА, по тоа се гледа кој работел, кој зборувал кој ветувал и кој реализирал ! 8)
    може да се има саркастично, дволично, пристрасно, лицемерно, улизувачко, непотистичко, антипартиско, инаџиско однесување кон ова прашање ама новите стамбени фасади, новите фабрики, црквата Св.Елена и Константин, стадионот, патиштата, болниците, градинките, спортските сали, компјутер за секој студент и ученик, стипедии, двоспратни автобуси, возови, милениумска жичара, автопатот до Охрид, автопатот до Гевгелија, новиот театар, спортскиот гигант салата Борис Трајковски...:!:
    и многу други ВИДЛИВИ РАБОТИ СЕКОГАШ ЌЕ БИДАТ СВЕДОК КОЈ ГО НАПРАВИЛ ТОА И КОГА СЕ НАПРАВИЛО ТОА, секогаш кога ќе ги видете тие работи секогаш ќе воздивнете некој од воодушевување некој од љутина, но пред вистината и боговите ќутат, сакале вие ЈАВНО признаеле - сакале не ! (y)
     
    На Abeja, dedrade, carangigia и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Ne velam deka e opravdano, toa nikako.

    Sto mu vredi nekomu sto Zaev ke se zakopa, otkako ke se napravat nepopravlivi steti pocnuvajki od dogovorov so Bugarija, cii negativni strani doprva ke isplivaat, se' do ona sto ke sledi ponatamu so "Novava Makedonija" itn itn.

    Nisto. Znaci deka sekoj si go gleda svojot interes.

    Momentalnava vlast ne e dobra opcija i ne odime napred. Ova odenje napred kon evrointegraciite ke bide pirovo kako propagjanjeto na referendumot za teritorijalna organizacija, po amerikanskoto priznanie na ustavnoto ime ili kako prifakanjeto na FIROM, za da ne "se raspadne" Makedonija.

    Znaci toa vo slucaj namerno da se izgubija izborite.

    Dkolku ne bilo taka, vo toj slucaj taa partija mozese da stori poveke, dokolku dobiese poddrska od narodot, od koj ne dobi dovolno glasovi, za da osvoi dovolno pratenicii formira posilna vlast.

    Slicno nesto se sluci vo 2006-ta, koga drzavata bese politicki blokirana, no narodot brzo se osvesti i na povtorenite parlamentarni izbori, VMRO-DPMNE osvoi mnozinstvo za silna vlada, so koja i toa kako imase dobra kontrola vrz nestata.

    Kade mu bea ocite na narodov, koga uste pred da bidat parlamentarnite izbori, Zaev gi vetuvase ovie cekori so dvojazicnosta, dogovorite, "resavanje" na sporot na imeto?

    Poveruva deka doagjal zivotot, so toa sto ke se ukinela RDT, ke se vratela evtinata struja i ke se ukinelo eksternoto?

    Nazdravje neka ni' e na site, RDT i strujata ke gi preplatime, a ona sto malku po malku ke ne' izbrisat od mapata na narodite e druga rabota.
     
    Последна измена: 15 декември 2017
    На Abeja, Lianna Anna и zuto им се допаѓа ова.
  4. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Ne e tocno deka vo najgolem broj opstini bea istite kandidati, no toa i ne e klucno vo mojata pretpostavka.

    Koga Marjan Risteski, Koce Trajanovski i Ivica Konevski izgubija, samo dve varijanti se mozni:

    - Namerno izgubeni izbori;

    - Slep narod.

    Ona sto tie trojca go napravija vo svoite opstini, retko koj gradonacalnik go postignal.

    Da ne go zaboravam i nivniot gradonacalnik vo Dojran.

    Za drugite opstini kako Stip, Bitola i drugi ne znam, bidejki nekoi reoni od zemjava retko ili nikogas ne mi se poseteni.

    Taa gnasna politika koja ja narekuvas, vo periodot 2006-2017 donese golemi pridobivki vo mnogu sferi.

    Dali nekomu kako lik Gruevski mu e OK e irelevantno, bidejki ne glasame za ubavina, no pozitivnite dela koi ne sakav da gi nabrojuvam, bidejki ne mi bese cel da branam strani (ne e temava toa), nikoj ne moze da gi ospori. Dobar del se nabroeni vo citatov:
    Bi dodal i pokaceni plati i penzii, namalena nevrabotenost.
     
    Последна измена: 15 декември 2017
    На Abeja, kikikikirika и zuto им се допаѓа ова.
  5. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Мене ми беше Мицковски фаворит на почетокот но сега дефинитивно не... повеке него го гледам како кандидат за претседател на Македонија.

    Фаворити ми се Илија Димовски и Филип . Без разлика што Филип беше и во друга партија. За илија веке немам зборови, единствен што идеалите на ВМРО ги прокламира јасно и без страв, но за жал беше дел од бандата на Грујо и тоа му е голем минус . Онака како политичар ми е најдобар Илија но не го гледам како претседател на партија, со оглед на врските со Америка мислам дека Филип би бил подобар избор за ВМРО.

    Ако го изберат Мицковски, а ке го изберат, ке изгубат голем дел од членството. Може човекот е квалитетен но беше инкогнито кога најмногу и требаше поддршка на партијата.
     
    На Nigredo Odor, Lianna Anna и carangigia им се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Сооред мене или Илија Димовски или сосема некоја нов, а зошто да не биде тој нов лик и жена, мислам дека на тој начин вмро ќе си го поврати изгубениот кредибилитет кај народот
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    ^
    Демохристијанска хетеро ориентирана партија со вистински вредности на чело да избере жена?
    Nah.. :)
     
    На +++, Matotheja, LollySky и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
  9. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Гледајте интервју на Мицкоски човекон нема свое јас, нема свој став, еднино што знае да одговори е (" немам одговор на тоа прашање, ќе направиме анализа, не би можел да кажам"). Ништо не смее да каже човекон.
    Филип Петровски е дете на Вмро, никој нема храброст да го напише ова а камо ли да го спроведе ова.
    Цитирам фб статус на Филип
    "Почитувани браќа и сестри,
    Ќе дојде време да пишуваме повторно крушевски манифест..
    Наши браќа и сестри лежат во зандани заради Македонија.
    Ако даде Бог и со ваша подршка и доверба, да бидам на кормилото на партијата ВИ ВЕТУВАМ;
    1.БЛОКИРАЊЕ НА СКОПЈЕ,
    2.НА СОБРАНИЕТО НА РМ,
    3.НА ВЛАДАТА НА РМ,
    4.ВИЛАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РМ
    5.НА АЕРОДРОМОТ,
    6.НА ЖЕЛЕЗНИЦАТА,
    7.НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ,
    8.НИЗ ГРАДОВИТЕ,
    9.ИНСТИТУЦИИТЕ,
    И, ТОА ЌЕ ТРАЕ ДО ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА СИТЕ 36 ПАТРИОТИ ОД НАСТАНИТЕ НА 27 АПРИЛ..
    А, ЈАС ЛИЧНО ЌЕ ГИ ПРЕДВОДАМ ТИЕ ПРОТЕСТИ И БЛОКАДИ КАКО ВО 1997.
    ДА ВЕ ПОТСЕТАМ,
    ПРЕД МЕСЕЦ ДЕНА ДАДОВ ПРЕДЛОГ ТУКА, НА ФБ, ЗА НАПУШТАЊЕ НА ПАРЛАМЕНТОТ, И ТОА СЕ СЛУЧИ ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА...

    СО ДОЛЖНА ПОЧИТ,
    ВАШ Д-р ФИЛИП ПЕТРОВСКИ
     
    На carangigia, Rama и zuto им се допаѓа ова.
  10. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Велите Филип му свртел грб на Груевски кога заминал во обединети , па Филип не е марионета на Груевски и да клима со главата се што ќе каже Груевски. Тој секогаш отворено и искрено ги кажува своите ставови и делува по негови убедувања. Филип никогаш не го величел Груевски.

    Филип беше најгласен у собрание против Рамковниот и имаше доблест да е збори вистината за последиците тој договор. Филип беше јасен и гласен против пржинскиот договор,

    Филип е ВОДИЧ МИСЛИТЕЛ ЧОВЕК СО ПАТРИОТСКИ ЧУСТВА кога го слушам се тешам дека ќе не биде, дека ќе истраеме, дека ќе успееме да си ја зачуваме страдалнава ни Мајка Македонија.

    "Филип поведи го народот, помогни гордо да ја кренеме главата"
     
    На carangigia и Rama им се допаѓа ова.
  11. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Чекај, чекај, за какво блокирање на Скопје се работи? Каки граници, аеродром и железница? Па не е ова трета светска бре. Што е работа?
     
    На galapce, Someonespecial, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Ова е бетер , невини луѓе се во затвор а политичариве со прст не мрдаат, мора нешто да се превземе утре и тебе ќе те апсат или некој твој ближен поради патриотски чуства. Македонскиот народ е под ропство и ако нешто не превземеме ќе биде бетер.
     
    На carangigia и zuto им се допаѓа ова.
  13. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Чекај, објасни ми прво како Филип од позиција претседател на ВМРО, под претпоставка нели да го изберат, но во опозиција ќе издејствува било што? Знаеме дека тогаш ќе игра како што ќе му свират.
     
    На galapce и DAngel им се допаѓа ова.
  14. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Да бидам реална тешко дека ќе прифатат Филип да биде претседател..... но верувај и да не го изберат тој нема да седи мирен ќе го поведе народот да го крене гласот против оваа неправда.
    Гледам повеќе луѓе се собраа против насилството на кучињата отколку против насилството против Македонскиот народ.
    Тоа е така оти немаме водич, немаме доверба во политичарите, многу пати не изиграа и не прелажаа.
    Јас како активен член на Вмро Дпмне и претседателка на месен комитет немам доверба во моите , неколку пати ми ја разнишуваа и на 27 целосно ја изгубив.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Ти си член па уште и претседател на месен и не знаеш да ми објасниш како Филип ќе го направи тоа што го тврди? Што мисли ВМРО да прави по однос на ова што се случува? Јас ќе ти кажам. Одговорот е ништо. Можеа да направат многу, ама имаа други приоритети. Секако, после падот на бројката од пратеници на парламентарни и политичката смрт на локални.

    Иначе, јас сум симпатизер на ВМРО. Ама знам дека:

    Неправдата за која зборуваш е поставена на многу добра подлога и на неа наседна македонскиот народ. ВМРО ни смести, заедно со другине од СДС и амин од УСА. И затоа тешко дека Филип или било кој друг ќе го поведе народот, чиниш е мисија ака Заев. На народот му здосади и од протести и од избори и од лаги.

    За името мора да се потпише и моментално нема друга опција, нема избор. Новиот претседател на ВМРО ќе биде некој како Заев. Слеп послушник.

    Требаше да мислат на време.
     
    На DAngel и Rama им се допаѓа ова.
  16. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Па читаш погоре пиша човекот што ќе превземе. Ќе ја блокира цела држава.
    Мора под хитно да се случи тоа. Гледаме дека Груевски ги намести луѓето да се одвлече вниманието од неговото апсење тоа е реалност , јас морам да ја кажам вистината колку и да ме боли.
    А како тоа за име МОРА да се потпише. Мора велеја и Глигоров и Црвенкоски и Ѓорѓиевски и Груевски но никој не се осмелии...... Затоа сестро моја по душа вмровска не мора нашиот водич да е марионета и послушник, ни треба "каскадер" што би рекол Валахов Мицов Лидер кој што ке оди со посмртница во џеб да гине ако треба. Извини али во Хрстијан не го гледам тоа
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Првиот мој цитат беше зошто да се блокира Скопје, граници итн. Ете читај погоре. Што со тоа ќе се постигне? Ајде разбирам да се блокира парламент, влада, протест. Ама ова со границиве? Па уште и цела држава? Исто те прашав, како од позиција на опозиција е тоа изводливо? Сеедно кој е претседател.
     
    Последна измена: 18 декември 2017
    На galapce и DAngel им се допаѓа ова.
  18. mr.mojo rising

    mr.mojo rising Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    Тачер, Меркел, Тереза Меј, десничарки.
     
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Да се блокира државата да не може да бега народот надвор.
    Поголема глупост од блојитање на државата немав прочитано (како прво), а како второ, нема како да го изведе тоа. Ќе го згазат, толку едноставно е. Друго, жално е што кој и да дојде ќе биде марионета на Груевски. Изгледа ВМРО уште долго нема да биде здрава политичка партија.
     
    На cresa-jagoda, Mishela и Someonespecial им се допаѓа ова.
  20. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Да, со таа разлика што во нашата "десница" владее патријахален шаблон. Си го чул ставот на врхушката, колку е индиректно шовинистички?
     
    На +++, galapce, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.