1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цензура и слобода на говор

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theowndemon, 9 јануари 2021.

 1. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.078
  Допаѓања:
  152.172
  Пол:
  Женски
  Многу се думав каде ова да го пишам, во аспект, да го вметнам во некоја тема ама напрајв брзо пребарување и решив дека заслужва посебна тема. :D Ова е од ретки теми шо ги отворам пред да читам за нив долго, актуелна е, барем на одредени социјални мрежи, па ме интересира како ќе се одвива дискусија тука. Мене темава лично, ми е тесно поврзана со cancel culture ама зошто колку шо памтам таму најмалку се збораше за цензура е точно причината зошто ги делам.

  Цензура е потиснување на говор или на друг вид на комуникација која може да се смета за непријатна, штетна, чувствителна или несоодветна за јавноста според правилата утврдени од владата, медиумските изданија или други контролни тела. Интернет цензура е контрола на објавување или пристап до информации на интернет. Цензурата би можела да се врши од страна на владините или приватните организации, по наредба на владата или по сопствена иницијатива. Поединци и организации може да се вклучат во самоцензура на себе си или поради заплашување и страв.Мислењата на тема интернет цензура се разликуваат, со аргументи што се направени за и против цензура. Покрај тоа, степенот на цензурата на интернет се разликува од земја до земја. Додека некои земји имаат малку цензура на интернет, во други земји оди толку далеку, дури и да се ограничи пристапот на информации како што се вести и дискусии меѓу граѓаните.

  Ќе копирам од википедија какви видови цензура постои онака за да се добие јасна слика за се пошто периодов ми е мрзлив, а ми се збора. Ни се водам ни се терам. Сакам да кажам, ме мрзи да кажам. Нвм.

  Причините за цензурата се различни и во тој поглед, постојат неколку видови цензура:
  • Морална цензура е отстранување на материјали кои се непристојни или на друг начин се сметаат за прашања на моралот. На пример, порнографија e често цензурирана од овие причини, посебно детската порнографија која е нелегална и цензурирана со многу судски надлежности во светот.
  • Воена цензура е процес на задржување на воени разузнавачки и таени стратегии далеку од непријателот. Ова ја вклучува и шпионажата која е процес на прибирање на воени информации. Многу често армиите се обидуваат да ги сокријат политички непогодните информации дури и кога таквите информации немаат реално разузнавачка или борбена стратегиска вредност.
  • Политичка цензура се јавува кога владите прикриваат информации од сопствените граѓани. Ова често се прави за да се изврши контрола врз населението и да се спречи слободното изразување кое може да поттикне бунт. Друга верзија на цензурата е дека тоа е феномен на дезинформација кој користи “диверзија” за да им го одвлече вниманието на луѓето од контроверзни теми.
  • Верска цензура Ова најчесто подразбира дека доминантната религија наметнува лимитирања на помалку застапените религии. Алтернативно,една религија може да ја се држи на страна на другата кога верува дека одредена содржината не е соодветна за нивното верување.
  • Корпоративна цензура е процес со која уредниците интервенираат во медиумите за да го спречат печатењето на информации кои го прикажуваат нивниот бизнис или бизнис партнерството во негативно светло, односно се вмешуваат за да спречат пристигнување постојани барања за јавно објавување на информациите во однос на проблемот.
  Од тука ме интересира шо мислите за цензурата генерално?
  Дали ја оправдувате и ако да во кои ситуации?
  Дали сметате дека кај обичниот граѓанин е угнетување на слободата на говор?
  Во кои ситуации би рекле дека се работи за заштита на општеството, а не угнетување на слбодата на говор?
  Која е границата меѓу право на слобода на говор и до каде се оптега и колку од тоа зазема цензурата?


  Прашањата ги поставувам како патоказ, стварно, не мора да ги одговарате директно како на тест. :D Пробвам да ја доловам идејата како замислувам се да течи.

  И мојата мотивација за темата: бришењето на Твитер акаунтот на Доналд Трамп под причина дека суптилно ги насочувал своите следбеници на она шо се случи Америка пред некој ден. Јас уште читам на ситуацијава и немам сеуште директно мислење зошто ме интересира шо твиткал, многу ми е пресудно то. Општо, сакам д е т а л и, I wanna be entertained. Ама ете вие кои сте запознаени:

  Дали сметате дека е угнетена слободата на говор на Трамп и дека се работи за цензура или сметате дека е сосем оправдано неговото перманентно банирање?

  Официјална објава на Твитер.
   
  На OmniaVanitas, Nigredo Odor и Biljarkata им се допаѓа ова.
 2. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.078
  Допаѓања:
  152.172
  Пол:
  Женски
  За да не се уплашите ко ќе видите како решив да ја отворам темата и да скокните оти има многу текст, решив моето мислење, со патоказ прашањата шо ги поставив да го напишам засебно ради та причина. Ама па .. леле ко ќе видите две мислења по ред од мене да не се уплашите поќе од должината. :sweat: :D

  Лично, сметам дека цензурата мора да се избегнува максимално. Јас сум целосно за градење на општество кое е поразбирливо, посензитивно и повеќе градено на „љубов“ и разбирање, но тоа не можи да се постигни со цензура, со исклучување на луѓе just cuz. Ова можи да се постигни со дискусија, разбирање и едукација. НО, секогаш постои но, сметам дека има ситуации во кои мора да има цензура. Ситуации каде се повикува на насилство. Пак, и тука е потребна едукација и поинаков пристап ама прво мора да се преќини линкот кој можи да наштети на луѓето и општеството. Зошто како луѓе, ние сме дел од општеството и мора да го штитиме тоа општество од индивидуи кои би му наштетиле на гротото. Некогаш извор на насилство можи да е и обичниот човек, но према мене, многу попроблематично е ако тој извор на насилство е јавна фигура со моќ тоа насилство да го направи реалност ( веројатно шо се деси со Трамп, ама пак се воздржвам од давање мислење за него зошто немам разгледано д е т а л и).

  Од таму, како заклучок. Би рекла дека ситуации кои повикуваат на насилство, дискриминација, угнетување на права на одредена група на луѓе - веќе не е слобода на говор зошто немаме право да повредиме некој на било кој начин. Сепак, сметам дека мора да се развие некаков механизам за едукација, уште немам идеја како ама мислам дека со самото онлајн поврзување со цел свет веќе сме поотворени кон се, поотворени да слушниме и разбериме. Сите. Јас би ја ставила таму границата на тоа до каде има опсег слободата на говор, а кога треба да има цензура.
   
  На OmniaVanitas и asdas им се допаѓа ова.
 3. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  6.796
  Допаѓања:
  34.235
  Пол:
  Женски
  На кратко, мислам дека се повеќе и повеќе се нарушува слободата на говор и секој што ќе рече ама слобода на говор не смее да има за тоа, тоа и тоа, за мене е само човече под влијание на пропаганда. :D

  Всушност не сум ни сигурна дали постоел период кога имало вистинска слобода на говор, сигурно не постоел, туку само се менува насоката во која ќе се движи тоа што е дозволено да се зборува и тоа што не е.Ама сепак ми се чини како секоја година се повеќе и повеќе да се заострува цензурата во корист на "либералните вредности".

  Едно од најголемите нешта кои ми пречат а доаѓаат во пакет со слобода на говор е слободното и масовно ширење на дезинформации по социјалните мрежи кои ги наведуваат попростите да прифатат здраво за готово, особено ако им се совпаѓа со тоа што сакаат да слушнат.Е сега, нивно едноставно бришење им дава само моќ да мислат дека некој ги замолчува, па така мислам дека едукацијата е попотребна од било кога наместо просто забранување да се зборува за одредени теми.Само, вистинската едукација опфаќа повеќе аспекти, а не она веќе видено "едуцирање", спроведено само во корист на нечија агенда, со пристрасност до крај.Најпаметно, едукацијата не треба да доаѓа од фејсбук и популарни сајтови, си постојат многу различни книги.

  Што се однесува до повикувањето на насилство, апсолутно слободата на говор ги олеснува работите, ама дали таа го создава насилството?Не.Луѓето секогаш ќе најдат алтернативен начин.
   
  Последна измена: 9 јануари 2021
  На asdas и BloodElf им се допаѓа ова.
 4. BloodElf

  BloodElf Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  723
  Пол:
  Женски
  Банирањето на Трамп нема апсолутно никаква врска со цензурирање на говор кој повикува на насилство.
  На истите социјални мрежи постојано се пријавуваат многу попроблематични содржини, но никој на ништо не реагира.
  Со ова единствено за прв пат јавно и отворено си кажаа компанииите во кој е моќтта, иако веќе се знаеше тоа со оглед на тоа колку се фаворизира и се преплавува нардот со одредена пропаганда на истите тие мрежи и колку лесно народот наседнува на тоа.
  Страшно е ова.
  Не му е тоа бесплатно и затоа што многу го сакаат Бајден, ова значи дека понатаму нема да одговараат за многу проблематични работи и ќе си прават буквално што сакаат, затоа што вака или онака зависат едни од други.
  Во многу лоша насока одиме.
   
  На Besmrten, Bratot, mKdevojce и 3 други им се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.078
  Допаѓања:
  152.172
  Пол:
  Женски
  Сакаш да кажиш дека е неправедно баниран и дека му е ускратена слободата на говор?
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BloodElf

  BloodElf Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  723
  Пол:
  Женски
  Да
  Трамп не повика на никакво насилство и го осуди истото.
  Во меѓувреме и ова се случува

  Au revior демократија!
  Патем УСА за разлика од ЕУ нема баш закони за заштита на корисниците.
   
  На OmniaVanitas и asdas им се допаѓа ова.
 7. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.078
  Допаѓања:
  152.172
  Пол:
  Женски
  Мхм, пошто према то шо читав, имал опомена во Мај 2020, пред да е перманентно баниран бил баниран на 12 сати и им требало 48 сати да донесат одлука да е перманентно баниран. После 12 часовното банирање не требало да збора ништо контраверзно зошто бил свесен дека ќе следва перманентен бан. Према ова шо гледав бил опоменет кога биле BLM протестите во Мај 2020:
  upload_2021-1-10_22-30-15.png

  Покасно и јас видов дека нели, осуди то шо се случи, ама 12 часовниот бан беше уствари за одобрување на то шо се случи давајќи основа на одобрување ( и воедно поттикнување) на насилство:
  upload_2021-1-10_22-33-57.png


  И после ова имаше опомена да не продолжи оти ако продолжи ќе биди перманентно баниран на шо твитна:
  upload_2021-1-10_22-35-14.png


  За на крај да се смета дека ова е провокација и продолжение поради шо беше баниран на 12 сати и личниот акаунт му беше перманентно баниран. И не остана на то туку се најави на официјалниот Твитер да се доискажи:
  upload_2021-1-10_22-36-14.png


  Ситуацијата мора да се смири. Со вакви твитови само ќе се продлабочва. ЛИЧНО, не би одела со перманентен бан особено од толку многу социјални мрежи на некој лик кога се ни се заснова на социјални мрежи во модерното живеење, НО би банирала привремено додека се смири ситуацијата за да не излези од контрола, а веќе излегва од контрола.

  За Parler површно читам. Ме интересира какви работи се објавуват пред да можам да кажам нешто подлабоко.

  Но сепак ме интересира и другото, не само Трамп. Тој ми беше инспирација за темава ама не и главен интерес. Кога сметаш дека треба да постои цензура? Кои се границите на слободата на говор?
   
  На ane.bella, Lella и BloodElf им се допаѓа ова.
 8. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.945
  Само во случај на директен повик за убиство, libel, gore и порнографија. Се настрана од тоа е цензура.
   
 9. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.709
  Допаѓања:
  16.890
  Пол:
  Женски
  Проблемот е нашиот говор онлајн е на приватни платформи, па ни јас, ни ти, ни било кој освен тие кои се сопственици на таа платформа може да одредиме до каде има цензура. Затоа има она "Се согласувам на условите".

  Што реално би го спречило Трамп да отиде на некој друг медиум и да се искаже?

  Дали е некоја политичка освета? Да. Дали му е одземено правото на слободен говор? Не би рекла.
   
  На Biljarkata и theowndemon им се допаѓа ова.
 10. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.078
  Допаѓања:
  152.172
  Пол:
  Женски
  Дури и ако индиректно иницира и поддржва насилство и помага во то ситуацијата да излези од контрола?
   
 11. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.945
  Индиректно :). Исто како хаштазите kill all white people, eat the rich итн.
   
  На BloodElf му/ѝ се допаѓа ова.
 12. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.078
  Допаѓања:
  152.172
  Пол:
  Женски
  @asdas најискрено пробам да разберам, зошто сметам дека е тема за која треба да збораме како шо поќе се поврзваме онлајн. На сите социјални мрежи, на форумов, надвор од него. Не е се црно- бело. Постои индиректно и постои задскриено шо како изолиран случај можи да се интерпретира невино, ама кога ќе се разгледа целосно ( пример твитојте на Трамп) се добива јасна идеја за однесувањето на неговите следбеници. Зато и те прашав за индиректно зошто нагласи јасно, само директно во твоето мислење, и ме интересира шо мислиш и за ова ( индиректното). Нема потреба да ми кажваш други хаштази, додуша не сум ни запознаена со нив и зато и вчера ја отворив темата општо, а не прокоментирав за Трамп се до преѓе дур нели не видов подетално. Така немам шо да кажам и на другиот дел од твоето мислење. Можда некој поупатен ќе дај подетален коментар idk.
   
 13. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.446
  Трамп блефира.

  Америте сервираат чорба, цел свет голта.

  Се е договорено веќе пред деценија, сега треба само квалитетно да се одигра претставата со вирусот, вакцините, цензурата, апсолутната контрола на движење, дишење, живот.

  Трагикомично е како рендом луѓе сеуште спијат во некое царство на бајки во кое чекаат светот да се врати ,,по старо".

  Цензурата за три години од сега може да биде најмала грижа.

  Али спијте мирно, се е теорија на заговор. ;)
   
  Последна измена: 11 јануари 2021
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 14. BloodElf

  BloodElf Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  723
  Пол:
  Женски
  @theowndemon Пак не повикува на насилство.
  Повикува да го следат на нова мрежа затоа што се чувствува загрозен.

  За Јуџиниа ете, од кога се бара банирање или барем age restriction на нејзината содржина на сите пратформи, поради индиректно поттикнување на self-destructive behaviour кај малолетники, има и петиции поради очигледни причини, а и како бонус на тоа го имаш и тоа што нејзини модератори и членови на заедницата(регистрирани педофили) сексуално вознемируваа малолетнички, ама нема промена.

  Навистина мислиш дека Трамп беше баниран за безбедноста на народот?
  Моментално гигантите се позаштитени од бели мечки. УСА нема закони за заштита на корисниците на тие платформи, а со оглед на тоа што очигледна е фаворизираната страна, многу јасно е и колку ќе бидат во иднина.
  Моментално ова на Трамп е too little, too late, имаше прилика да дејствува за одредени прашања што не ја искористи, но и ќутењето сега не е во интерес на народот.
  Ситуацијата треба да се продлабочи. Не со насилство, но треба.
  И зарем ова е прв протест поттикнат на социјални мрежи? Јас досега немам слушнато да банирале некој организатор.
   
  На lovestoneddd, Angie1432 и asdas им се допаѓа ова.
 15. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.945
  Слобода на говор е слобода на говор, точка. Дури и постирањето на комунистички и фашистички симболи.

  Ако напишеш дека во некој ресторан сервираат детергент место вино директно и материјално ќе наштетиш. Ако објавиш комунистичко или нацистичко знаме нема никого директно и материјално да повредиш. Чувствата се лична работа и затоа се помалку важни од слободата на говор. Никој не ти упаѓа дома за да те врзе и да те тера да гледаш слики и видеа кои се непријатни за тебе. Секогаш може да кликнеш Х и да го не го гледаш повеќе тоа што ти ги повредува чувствата, но не можеш да кликнеш Х на материјална и физичка загуба доколку некој те нападне.
   
 16. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.078
  Допаѓања:
  152.172
  Пол:
  Женски
  Во мислењата од кога персоналниот акаунт му е баниран, а претходните?

  То шо се деси не е како треба да личи протест. Криминал е.

  Согласни сме. На најзината содржина треба да има начин како да се тргнат младите од неа ради нивна безбедност пошто знајме каков е адолесцентниот период. Исто и за модераторите на нејзиниот Дискорд сервер кој треба да се тргнати ( ако добро памтам та ги тргна и кажа дека не знаела дека се такви или само рече и не тргна, не се сеќавам добро). Како и да е, Јутуб и Твитер имаат различни полиси. Местото каде Трамп е баниран и местото каде шо збораме за Јуџинија каде би требало да е барем ограничена на било кој начин нејзината содржина - можи да делуваат сосем различно и како што кажа некој погоре, кога сме правеле профил сите ние, па и тие на тој сајт - сме прифатиле нивните полиси. Па после одиме кај регистрираните педофили кои се одвиваат на Дискорд од сервер напраен од неа ваљда, каде таа можи да ограничи кој е модератор и шо можи да кажи. За Дискорд, одговорноста за то шо се случва на нејзиниот сервер е нејзина и не знам како то спаѓа под Јутуб полиса. Не сум запознаена. Другите две имаат полиси по кои се водат. Не би рекла дека Јутуб се толерантни, ама после ми текнува Онисион колку долго постоеше така да ...

  Ама пак, ако за една работа не се донесат исти мерки не значи дека и за друга работа наеднаш е океј. Така да ... мех.

  Океј. Сфаќам од кај идиш. И поштовам директен одговор. Само не мислам дека се одговара прашањето за индиректно инцирање насилство. Ако јас провоцирам, и моите следбеници потпаднат на та провокација и нападнат некој, ама јас директно не сум напишала ништо и не сум насочила кон тој немил настан, дали јас носам вина? Према мене, да. Али сфаќам како би имале различен поглед.
   
  На BloodElf му/ѝ се допаѓа ова.
 17. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.945
  Не, пошто не се твои малолетни деца без доволно деловна и когнитивна способност. Секој си е одговорен само за своите постапки.
   
  На BloodElf му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.709
  Допаѓања:
  16.890
  Пол:
  Женски
  Ако си го закачиш на кров и си го вееш само во двор. Не можеш тоа да го направиш во парк, пошто не е твоја сопственост и има одредено што можеш, а што не можеш да вееш таму.

  Во овој случај, платформата решила да му кликне Х. Го знаеш она: Имаш загарантирано право на говор, ама немаш загарантирано право на публика.
   
  На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.
 19. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.945
  Мој профил = мој двор. Се друго е цензура и тоталитаризам.
   
 20. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.709
  Допаѓања:
  16.890
  Пол:
  Женски
  Твојот профил не е твој двор. Твојот профил е едно столче во нечиј туѓ двор.

  Земи го форумов за пример. Може да те банираат перманентно, ама не ти бранат да отидеш на Кајгана. Не ти го земаат правото на говор, само те цензурираат според правилата кои ги навеле.
   
  На AndyRad, staycalm, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.