1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Церебрална парализа

Дискусија во 'Психологија' започната од sofce, 30 август 2010.

 1. sofce

  sofce Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  19
  Zdravo imam kerka koja ima cerebralna paraliza i mozam da kazam deka e mn. tesko da se zivee so ovoj problem.Prvo si "otfrlena" od najbliskite pa od okolinata koja gleda da te odbegne i za sekoj cekor da te obvini.NO SEKOJ KOJ IMA PROBLEM MORA DA SE IZBORI .BIDI SVOJ BIDI TI.A ONOJ KOJ TE POSTUVAL KE BIDE TUKA
   
 2. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  {bidi svoja bidi ti}imas bolno dete

  Софче прво ќе ти кажам дека ми е жал што е тоа така и многу храбро од твоја страна што си го прифатила тоа и си свесна дека е многу тешко.
  Само гледам не си нова, па би можел насловот да биде Кирилица и да пишуваш така.
  Е сега тие што имаат слични проблеми би можеле да продискутираат со тебе за тоа, јас не знам што би ти кажала друго освен дека треба да останеш храбра и да и пружиш многу љубов на ќерка ти иако не знам на колкава возраст е (а не е битно колкава е љубов и треба ).Помогни и колку што треба и секогаш биди тука за неа, а не се сомневам дека тоа е така.
  Блиските и околината мора да го прифатат тоа како вие што сте прифатиле, не знам зошто да ве отфрлаат , дали размислиле тие колку ви е вас тешко(претпоставувам дека е) и дали треба околку нешто да помогнат?
  Обидете се на смирен начин да разговарате со нив и да им објасните,дека не треба кој знае како да се третира ќерка ви, сигурно ќе ви треба подршка, од нас ја имате.
  Поздрав
   
 3. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  {bidi svoja bidi ti}imas bolno dete

  Ове е претешко за секој родител.Никој родител не сака да си го гледа детето во таква состојба,навистина е жално.Се што треба да се направи е да се даде комплетна подршка на детето,бидејќи тоа е она што најмногу ќе страда.Овозможи му на детето добар живот,исполнет со пекрасни моменти кои секогаш ќе надвладуваат над лошите мислења.
  поздрав
   
 4. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  {bidi svoja bidi ti}imas bolno dete

  Софче, сигурно дека ви е премногу тешко, но човек секогаш мора да се сконцентрира на убавите работи, на она што го има, а не на оа она што го нема. Само голема воља од страна на девојчето, да и всадиш желба за живот, да ја мотивираш, да го засака животот, да ужива во мали нешта, во љубовта од најблиските. Да најде сила, да најде нешта кои ја прават среќна. Никако затварање дома и размислување за неправедноста на животот и сожалување, туку гордо, со насмевка и позитивен став, со широки гради да се вдиши животот. Знам дека е тешко изводливо, но со твоја помош, може да успее. Ти можеш многу да и помогнеш. За почеток да ја научиш да се сака самата себе, да не си се обвинува за својата болест, да научи да го цени она што го има, животот кој е убав и вреди да се живее, макар и ограничено на некој начин заради болеста.
  Еве во продолжение едно видео за еден дечко кој без нозе и раце спортува, се дружи со луѓе, се забавува, полн е со енергија и ентузијазам, го сака животот и не се помирил со својата судбина. Каков ведар дух, плени со својата харизма на прв поглед! Можам да кажам дека го живее живото со полни гради и пописполнето од некои кои се здрави прави, но незнаат како.
  Тоа е за восхит и може секому да му биде поука и пример, за тоа како ако човекот сака, може да го сака и живее животот исполнето, без разлика на тешкотиите и ограничувањата што ги прави таа болест.
  Ви посакувам се најдобро на тебе и ќерка ти. :hug:

  http://www.youtube.com/watch?v=Gc4HGQHg ... re=related
   
  На negotino и stilas7 им се допаѓа ова.
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  {bidi svoja bidi ti}imas bolno dete

  Софче, не би сакала да ти речам жалам за твојата ситуација, само се надевам дека се ќе биде добро и понатаму. точно е дека треба целосно сама да се бориш со се и секој. познавам лично една жена која имаше исто така ќерка. Почина пред две години. Ама знам дека само родителите и беа целсона подршка во животот. таткото на девојчето-кукаквица, и денес исто, не бил ни на погребот. Ако не беа тие немаше да стаса каде што е сега. Омажена е и има ќерка. Ја гледав колку само и беше тешко, те замилсувам исто тебе. Еве ти пружам подршка да се избориш со се, од мене имаш само желби за среќа, и секако добра ситуација на девојчето душиче.
   
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  {bidi svoja bidi ti}imas bolno dete

  Имам исто мислење како претходните членки,треба да им се помогне,а не да ги одбегнуваат или обвинуваат луѓето кои имаат ваков проблем, тешко ми е кога слушам вакви работи.Колку и да е тешка ситуацијата, мора да се гледа и малку позитивно на неа,тешко е,знам :( :( но мора за да се овозможи подобар живот на девојчето,да се прифати таквата ситуација, затоа што со самата лоша мисла,уште поголема е болката.Навистина незнам како може да ги одбегнуваат или обвинуваат,затоа што никој не е крив за тоа,напротив треба да се помогне,најмногу што може,а не да се остави некој на кого му е потребна помош.Сепак тоа е нешто дополнително од мене што сакав да кажам,а се друго кажаа другите форумџики.Поздрав и се најдобро :) :*
   
 7. Bise

  Bise Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  Јас имам прва братучетка што има церебрална парализа. Она е уште мала, така да не знам дали уште сега може да се дијагнозира дали има некоја попратна ментална ретардација или не. Јас искрено се надевам дека нема, пошто ми делува многу паметно во тоа што го зборува, има пет години а веќе употребува некои стварно големи и интелигентни зборови, шо дури ни вујко ми и вујна ми не ги знаат што значат :D Ама како магнет е, се што слуша било да е од телевизија или од други луѓе веднаш го памти. И многу е мила, замислете ми се обраќа со следниве изрази: дадичке мила, дадичке убава :D Лесно искажува емоции и многу сака да се гушка. Исто така, веќе знае да брои до 10, ги знае и некои букви, а многу често сака да глуми дека чита книга и измислува потполно нови приказни, просто да се чудиш од 5 годишно дете :D Она што ме загрижува е тоа што често знае да се расплачи за најмала ситница, и тоа не е само плачење туку покажува сериозни знаци на агресивност, еднаш дури си ги фрли очилата за вид на земја и почна некнтролирано да скока врз нив, а кога се обидовме да ја отргниме, целата се тресеше од нервоза. И многу ми е страв што наскоро ќе почни да оди на училиште, а таму знаете како е, ќе и се потсмеваат другите деца заради тоа што не може правилно да оди, целата се ниша и многу често паѓа, потоа носи очила за вид, видот ептен и е слаб на едното око, а исто така има и страбизам(едното око не и е право). Тоа ќе и набие многу комплекси уште како мала, и премногу ќе и биде тежок животот, уште од мала да ја потиснуваат, одбегнуваат и зафркаваат.... Се ежам и на самата помисла на тоа. Многу ми е тешко за неа и за тоа каков живот ја чека, меѓутоа целата наша фамилија ја подржуваме и едноставно ја обожаваме зошто многу е мила.... поззз и сочувствувам со тебе, се надевам дека и твојата фамилија ке ви ја пружи подршката што е не потребна, туку неопходна...
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bise

  Bise Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  И би сакала да ги замолам и другите форумџики да дадат нивни искуства и совети во врска со ова... Дали некогаш познавале личност со церебрална парализа, како се справувала со тоа таа личност и сл, било што би можело да помогне. Совети се добродојдени, било од вас или пак од ваши блиски и пријатели....
  Фала ви, поздрав
   
 9. realna

  realna Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Животот е една ГОЛЕМА борба во која само ГОЛЕМИ луѓе се победници!!
  sofce, штом си успеала да ја прифатиш оваа борба значи дека си ГОЛЕМ човек, а верувам и дека твојата ќеркичка ќе израсне во исто таков ГОЛЕМ човек !! Таа може само да се гордее што има мајка како тебе чија љубов е неограничена !!
  Вие двете ќе бидете победници на вашата борба !! Само напред !!
  Животот на никого не му е совршен !!
  Ве поздравувам и храбро и понатаму !!
   
 10. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Истиот случај, и јас имам прва братучетка и кога го читав постот се наежив, како јас да сум го пишувала... И јас исто се грижам за тие работи, едвај чекам да почни да оди на училиште за да видам како ќе се снаоѓа...И страв ми е многу да не не биде прифатена од другите деца во оделението... Феминки, исто и јас ве повикувам да пишувате било какви искуства во врска со оваа тема, било да е тоа од вашата потесна фамилија или пак само од некои познаници... Стварно е тешко да се гледа така мало и слатко суштество како се мачи да направи неколку чекори, при што на секој трет чекор паѓа, па како се мачи да фати некој предмет со рачињата, и како се мачи да јаде само... :( Мојата братучетка не сака друг да ја храни, сака сама да јаде, а дури да ја донесе лажицата до устата, уште една четвртина манџа и останало во неа :(
  Поздрав до сите кои се справуваат со вакви проблеми, ги сфаќам колку им е тешко :(
   
  На stilas7 и Bise им се допаѓа ова.
 11. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Да се надополнам на претходниот пост, дури и да немате комуникација со некој заболен од церебрална парализа, сите информации кои можете да ги најдете се добродојдени. Јас го превртев нетот барајќи информаии, но не успеав да најдам ништо за тоа на која возраст се забележуваат првите знаци на ментална ретардација. Важно ми е да знам, бидејќи до сега братучетка ми изгледа како нормално да и се развиваат мозочните функции, но не знам дали е во години во кои може да се забележат знаци на ретардација. Многу е зборлива, памети многу работи, убаво се изразува... Има 5 години.
  Фала однапред на сите.
   
 12. sofce

  sofce Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  19
  kaj mojata kerka postoi mentalna retardacija i toa me zagrizuva.zboruva samo mama,baba.pocnav da stanuvam mnogu depresivna,razocarana.ne znam kako da i pomognam.okolinata poleka ne otfrla.preku internet doznav mnogu tretmani no ne mozeme da gi primenime.HBOT TERAPIJArizicna za epi.i mn.dr
  [mod-kirilica:uj24k2ge][/mod-kirilica:uj24k2ge]
   
 13. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Најмногу се нервирам за таквите луѓе, кои што ги отфрлаат луѓето на кои најмногу им треба помош..Се надевам дека ќе најдеш вистински пријатели кои ќе ти бидат од помош...Или пак побарај на интернет некоја група или организација на родители кои имаат деца со церебрална парализа...Верувам дека ќе ти бидат од огромна помош...Кај нас братучетка ми го нема тој проблем, не е отфрлена од фамилијата и пријателите...Ама се плашам дека во школо ќе биде отфрлена...Таа зборува нормално и памети многу работи, ама има други симптоми кои се загрижувачки...Знае да стане многу агресивна и на моменти е многу егоистична...и многу често знае да си започне со некоја работа, па и три дена да и зборуваш и да ја довикуваш ќе те игнорира...Се плашам дека тоа ќе биде проблем во училиште, бидејќи кадарот на наставници не е многу стручен, башка и немаат некоја си обука за да знаат како да се однесуваат со ваквите деца... Поздрав, и не губи надеж, битно е дека ја имаш ќеркичката, таа е дар од бога, па без разлика каква и да е...Мило ми е што и ти не си се откажала од неа...Има многу такви случаи кога таквите деца се оставени во домови за сираци, и јас не знам какви се тие родители што би го направиле тоа...Без душа и срце... Поздрав
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  Само што видов на тв сосема случајно во емисијата „Заеднички ручек“ гостуваше некоја жена која даваше совети за лекови на природна база за секоја болест, има напишано и три книги кои ги даваа како подарок...Жалам што не ја видов порано емисијата, но тоа што го слушнав си го запишав..Се јави една гледачка и прашуваше дали има лек за церебрална парализа на природна база и женава и одговори дека е мн тешко, но таа познавала неколку случаеви ( се работи за мн мали дечиња ) ги излекувал некој Филев ( мислам дека вака го нарече човекот ) од Струмица со биоенергија. Се надевам дека оваа информација ќе помогне некому. Еве сега проверив на фб се работи за госпоѓата Љиљана Јовиќ Гроздина.
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Konfetka

  Konfetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  34
  А зошто мислиш дека девојчето понатаму ќе има ментална ретардација? Еве и самата кажуваш дека памети многу работи зборува итн. Таа не пати од Даунов Синдром или некоја друга форма на ментална заостанатост. Многу луѓе не се запознаени со оваа болест, па затоа ја поистовестуваат Церебралната Парализа со ментална болест. Значи Церебралната Парализа ја добиваат новороденчињата при пораѓајот кои имаат температура повисока од нормалната. Бебето си се раѓа здраво се додека не дојде до компликација при пораѓајот. Има различни фази на оваа болест: кај некои луѓе е повеќе изразена така да тешко можат да направат некакви движења и со многу напор, некои не можат воопшто да зборуваат, туку прават чудни звуци. Твојата братучетка има поблага фаза затоа што девојчето може и да зборува.

  Моите имаат едни познаници и девојчето е на возраст околу 11 години мислам и тоа боледува од Церебрална Парализа. Но девојчево за жал не може да зборува само може едвај да каже да или не. Разбира се што и се кажува, но едвај ги мрда рацете и тогаш кога пробува да ги мрдне има грчеви во мускулите. Знам дека ја носеле на различни терапии но многу малку и помогна.
  За оваа болест за жал нема лек(од медицински аспект), но не може ни да се влоши состојбата во која е сега.
   
 16. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Грешиш. Церебралната парализа многу често е придружена со ментална ретардација. Го имам прочитано ова и од стручна литература и на интернет. Затоа се плашев, но веќе не ме плаши тоа. Мислам дека нема ментална ретардација. Сега само се грижам како ќе биде прифатена од другите деца.
   
  На Melinda85 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. negotino

  negotino Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  ve molam vo imeto na mojata sosetka, koja isto ima dete so cerebralna paraliza ako go znaete tel. broj na bioenergeticarot Gorgi Filev da mi pisite? Pozz
  [mod-kirilica:jj34jsk9][/mod-kirilica:jj34jsk9]
   
 18. negotino

  negotino Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Мојата керка има проблем со говорот. Пелтечи кога ке се најде во присуство на авторитет или непознати. Очајна сум. Мислев дека тоа и е надминато, со помош на логопед но не било така. Оди на факс, прва година е, но пред извесно време ми се довери колку комуникацијата и создава немир, па дури ја фрла и во депресија. Сите Вие што имате слични проблеми, а сте ги надминале, молам да ми пишите, а воедно и да ми посочите логопед-стручњак за овој проблем.
   
 19. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Мислам дека нејзиниот проблем не е за на логопед. Ако зборува нормално додека е со познати и свои луѓе, а пелтечи кога е со непознати, проблемот е психички. Најверојатно е срамежлива, но сепак не е нормално за девојче на нејзина возраст да пелтечи од срам постојано. Можеби има проблеми со самодоверба, па се плаши да зборува пред луѓе. Би ти препорачала ти да ја советуваш, да и ја покрениш малку самодовербата, да ја охрабриш. Може да посетува и психолог.
   
 20. theAristoCat

  theAristoCat Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  384
  Пол:
  Женски
  Имам сестра 30 години, која кога се родила била сосема здрава.
  Кога имала 4 месеци имала менингитис и докторите не го откриле на време.
  Како последица на тоа, денес сестра ми е личност со посебни потреби.
  Сестра ми неможе да се облече без нечија помош, неможе да јаде со вилушка ниту да си намачка маргарин на лебот, неможе да шета сама,да чита,да решава задачи.
  Последниве неколку години посетува еден центар од 7-15ч каде се среќава со личности како себе. Таму исто така има две девојчиња со церебрална парализа. Тие се толку мили и толку се радуваат кога ќе видат некој човек за кој знаат дека ги сака. Мислам дека доколку населението се информира повеќе за луѓето кои боледуваат од церебрална парализа како и за луѓето со Даунов Синдром и луѓето со посебни потреби воопшто, ќе сфатат дека тие личности не се страшни како што некои луѓе ги доживуваат. Знам од искуство дека многу луѓе се грозат и бегаат од нив, сум искусила со сестра ми. Но,верувајте ми освен што ќе ве праша како се викате, сестра ми ништо не би ви направила. Таа зборува и прашува бесмислени прашања, низ кои треба да ја познаете нејзината чиста детска душа. :)
   
  На Abeja, MacenceEna, samovilamila и 1 друга личност им се допаѓа ова.