1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Циститис

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 4 јануари 2010.

  1. emilijakaraivanova

    emilijakaraivanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    epa vaka pregeska koga otidov vo wc da mocam pocustvuvav pecenje bolka nz tocno kako da opisam a sega pa duri i krv mi potece taka bleda dali e toa od sto sum preladena ili se raboti za nesto drugo edna moja drugarka bese taka od sto bese preladena ama nz... ve molam kazete mi
     
  2. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    Немора да е ништо страшно, ми се случило и мене неколку пати. Може да е обична прелада. Но секако, нема да биде лошо да појдеш на лекар. Позз*
     
  3. marina30

    marina30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    48
    jAS cesto imam takov problem toa e jaka prelada na beshika odi na lekar i ke ti dade antibiotici ne e strasno ama nezgodno e koga ti se steza besikata i moze da bide dosta bolno mokrenjeto..poz
     
  4. emilijakaraivanova

    emilijakaraivanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    znaci ne e strasno? fala vi malku mi e polesno
     
  5. marina30

    marina30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    48
    ne e strasno preladena siiiiii.. ne se nerviraj a so jaka prelada ide i krv da.
     
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    Хепа вака децо...
    Крв во урина се јавува заради јака инфекција на уринален тракт и мора под хитно да се третира зошто во спротивно може да стане хронично,страшно непријатно со еден збор пејн ин ди ес!Не е играчка,ама не е по живот опасно.Мора да се направи уринокултура да се утврди за кој тип на бактерија станува и да се препише терапија.
    Друго,може да станува збор за песок во мочен меур,евентуално камен.Ако претходно си чувствувала нелагодност во слабините,силни болку во пределот на кичмата,потоа во делот кај препоните како бодежи,константна болка од ден-два,со прекини така неколку пати,речиси и да е сигурно дека станува збор за камен или песок.
    Во секој случај една лабараторија ќе ти направи да ти биде полесно на душичката.
     
    На Oki4e83 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. emilijakaraivanova

    emilijakaraivanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    epa vaka ne custvuvam nitu edna od tie bolki samo koga imam menstruacija toa go custvuvam duri i poloso a sega za 4 dena treba da mi dojde a koga imam stigam i do infuzii i inekcii od premnogu bolka
     
  8. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    ako cesto ti se mokri i te pece na doktor da odis.ce te prati vo mikrobiologija da proveris mokraca i ce ti prepise terapija mene mi bese isto tako i po terapijata nemam problem,i jas bev preplasena poradi krvta nemoj da se plasis ne e nisto ama mora na doktor samo nema da pomini
     
  9. emilijakaraivanova

    emilijakaraivanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    a dali nekoj moze da mi kaze sto e toa dodeka imam menstruacija kako delcinja mi ostanuvaat so krvta koga se mocam a i nekogas na vloskata nz kako da opisam
     
  10. Kasperka

    Kasperka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Zenski ......sovet............veke podolgo vreme imam honicno vospalenie na besikata-cistitis ..probav se od antibiotici (Reciproks..Nolicin ..Palin ..) caevi Uvin koj nemozam da go zamislam da go pijam ...Brusnica ....i na kraj pak mi se povtoruva veke neznam so da prevzemam ...ocajna sum ...veke nemozam da uzivam vo nisto duri ni vo seksot ...osobeno posle seks mi se javuvat bolki vo dolen den na stomak ..pecenje ...zacesteno mokrenje.....od antibiotici veke se otruv...nekoe care ....ocajna sum veke :)
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tifani

    tifani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    pred da dobieme neli imame vaginalen sekret odnosno belo pranje jas go imav pred da dobijam no go imam i posle menstruacijata i toa obilno i ne vo bela boja tuku zolto zelenikava neznam navistina sto e i navistina mi e odvratno bev na maticen mi kaza preladenost ili infekscija moze li da mi kazete sto e navistina neznam sto se slucuva
     
  12. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    probaj zinat 250 neka ti prepisi maticen
     
  13. Peace.Love.Happiness

    Peace.Love.Happiness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    34
    Оди под итно на доктор...
    Јас што преживеав не посакувам на никого...
    Ми се појавуваше од време на време циститис (обично кога ќе се преладев) и све кје го излечам демек со Палин или Увин чај... Еден ден ме фати, памтам беше зима грч ладно и јас нормално, палин и Увин Чај... Не ми помина.... Качив температура 40 и не ми се живееше... Испадна дека имам ПИЕЛОНЕФРИТ (запалење на бубрези). Исти симптоми како циститисот кога идеш по мала нужда само јас имав и бели партали во мокрачата... Веднаш ме однесоа во болница под инфузии, и чуда... Ме снимаа на ехо и видоа дека е пиелонефрит, ХОРОР... Долго време се лечи и е страшно искуството... Среќа имав само што не лежев во болница, зашто тетка ми е докторка и професор па таа ми даваше инфузија секој ден... Памтам дека пиев чај од коса од пченка, го купував во земјоделска аптека, и уште еден чај исто од таму, не ми текнува што е....
    Констатираа дека е од циститисот што сум го лечела и недолечувала на своја рака...
     
  14. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Јас не можев 1 година да го отарасам никако.Највише ми поминуваше од Палин.А сега ми премина во ешерихија коли и си ја влечкам више 6 месеци :oops: Зошто моите не ме направиле машко????
     
  15. Kasperka

    Kasperka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    hahaha ..LaRagazza jas sekoj mesec si velam ke si gi doniram organite veke mi e preku glava da sum zensko samo bolovi ..mene prvo mi najdoa E.coli bakterija i ja lecev nea .....no poslednite nekolku pati koga pravev analiza ne mi naogaat nikakva bakterija a jas pak imam cistitis ....toa najmnogu me zagrizuva...a i najmnogu mi se javuva napad na mokrenje na ladno ...promaja ..pa i na zesko letno vreme koga se sirat bakteriite ...a vo posledno vreme i za vreme i posle sex imam silni bolovi vo dolen den od stomakot....go smiruvam samo so topla voda sisence....i za nekoj sat mi e ok...ama smaceno mi e veke ...aman ............pozzz
     
  16. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    kasperka i jas go imav istiot problem, i toa mi se slucuvase posle skoro sekoj seksualen odnos i svativ deka e toa genikoloski problem ne e samo do mocnite patista. edna godina taka se vleckav i koga otidov na pap test mi najdoa kandida ama ne mozam da se setam sto primav i od togas ne sum imala takov problem, iako ne otidov da se proveram dali mi pominalo ili ne... taka da ako ima nekoj sovet za ginekolog vo kapistec neka predlozi... :) i obavezno da otides na ginekolog
     
  17. Kasperka

    Kasperka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    ok...thanks zenski...veke eden mesec primam Imunobor (za urinarni patista)i mozam da kazam deka veke mi e malku podobro ...toa se ko kapsuli no na prirodna baza...demek go podobruvale i imunitetot..pa ke vidime...se spremam za na ginekolog veke mesec dena i se utre i utre uste ne e dojdeno :) se nadevam deka ke odvojam vreme barem mesecov... dajte predlog za nekoj/a ovde vo sk niz centar da e samo da ne se tegnam niz gradov samo.....hahah ......pozzzz
     
  18. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    веке два три месеца осекам дека несто не е во ред,се ми се чини како да ми се мокри,иако мокрам редовно,како да ми е преладена бешиката осекам,ама викам ај ништо не е ке ми помине ке пијам увин чај ама не ми поминува.предпоставув дека е од ладното дека зимава често работам на отворено.бев на гинеколог пошто одам на редовна проверка и ми рече докторот дека ми се задебелени зидовите на бешиката и дека може да се работи за некое воспаление.и ме прати кај општи лекар да одам.отидов кај матичниот ме прати да проверам мокрача,и немало никаква бактерија,стерилна ми е мокрачата.и ми вели докторот значи ништо не ти е,нема потреба да пиеш чаеви,со чајчиња и утоплување може да се реши.ама ај вели чим толку ти е мисла ке ти препишам палин,иако мислам дека нема потреба да ги пиеш.и сега незнам што да правам да ги пијам или не.на нив пишува дека се за инфекции од бактерии,а ја немам бактерија.а од друга страна пак осекам дека не е во ред нешто а цаевите и утоплувањето не ми помага.незнам шо да правам се нервирам.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Пробај со Палинот, обично едно-две се некогаш доволни да се среди ситуацијата, не мораш да ги испиеш сите. Инаку, точно е дека се за бактериски инфекции, ама помагаат и при вакви случаи. Барем мене ми има помогнато.
     
  20. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Пробајте со Cystone од фирмата Himalaya,на природна база се и се пијат 2х2.Јас ги пиев при цистит за време на бременост,значи препорачани од гинеколог,а и сега кога ќе ми се појави пак си ги пијам.