1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Циститис

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 4 јануари 2010.

  1. Marki

    Marki Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам во која аптека ги има дали се без рецепт и колку чинат. Ти благодарам многу
     
  2. samojed

    samojed Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    12
    здраво девојки веке долг период имам проблем со хроничен цистит, правев секакви испитувања урино култура стерилна микробуолошки имав уреаплазма ама сега неми беше активна и пап тест правев беше добар ама на циститот никако дасе најде спас пиев нолицин цитерал и многу чаеви увин чај од оригано брусница ама неам никакво подобрување многу имам печење и болка во долниот дел од стомакот веке година ипол сум вака и односи неам веке на психа ми удри болеста кеве замолам за совет некое искуство однапред благодарам.
     
  3. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Jas ispitav sve zivo i mi najdoa streptokoka, ureaplazma klamidija ispitaj pak,konsultiraj se so urolog, vidi dane imas kamce pesoce vo bubrezi
     
    На samojed му/ѝ се допаѓа ова.
  4. samojed

    samojed Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    12
    jas bev i na urolog mi najdoa pesok vo bubrezite a imav i jas streptokoka porano i kandida ama gi lecev
     
  5. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Jas sum lecela klamidija i ureaplazma,esherihija sto pati, ispituvaj ponataka mora da se najde pricinata,i jas nemam odnosi skoro osum meseci osekjam neprijatnost dolu
     
  6. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    И јас имам ист проблем веќе пет години. Има тема ешерихија коли таму може да најдеш некои корисни совети. Мене најмногу ми помага цистостоп рапид од Еурофарм и увин чај ама само моментално. Инаку болката е тука секој ден... Психата крш...
     
  7. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Probaj so ova
    Screenshot_2022-03-29-18-35-13-496_com.facebook.katana.jpg
     
  8. Hecate

    Hecate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2022
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    946
    Пол:
    Женски
    Те молам може ли да ми кажеш кои се тие апчиња
     
  9. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Идентичен случај сум со тебе. Имав уреоплазма сега ја нема а ешерихија и ентерокока сега ги нема симптомите исти веке една година. Поминати интернист,уролог нефролог совет и лек нема.
    Кои симптоми ви се најизразени? Навистина е измачувачки да се живее со оваа болка секојдневно. Дали имате направено цистоскопија?
     
  10. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Што може да се испита подетално дали може да споделите искуства кои испитувања сте ги направиле Вие?
     
  11. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Дали секојдневно ги имате тие болки и како издржувате со нив? Едноставно е премногу ...
     
  12. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
  13. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.543
    Допаѓања:
    6.309
    Имунобор Уро или Акут беа, не се сеќавам, ама тие во моментот ми беа океј, после тоа пак ми се враќаше. Сега пијам Ургентал, урологот ми рече да ги пијам 3 месеци...
     
  14. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    И ти ли го имаш сеуште истиот проблем? Кои се испитувања ги направи? Како е уринокултурата?
     
  15. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Не се така силни болките како акутно кога се јавува инфекцијата. Повеќе е како благо пецкање и тежина во бешиката и како нешто да ме јаде од внатре. Одма по станување пијам вода и чај и така ги одржувам. Малку ако дехидрирам одма ме фаќа. Се одржувам некако, некој ден ми е супер, скоро и да не чувствувам нешто, некои денови потешки. Предосадно е ама тоа е, продолжувам со потрага по лек .
     
  16. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.543
    Допаѓања:
    6.309
    Сите уринокултури до сега ми биле чисти. Ехо имам направено, бешика, бубрези и остало било уредно. Само често што мокрам веќе со години, болки и пецкање немам (освен од чести кандиди или што и ѓавол да ми се појавува ама тоа од гинеколошка природа, мокрењево е независно од тоа.) Ургенталов ми е ок сега за сега, искрено ми помага, многу помалку одам.
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  17. samojed

    samojed Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    12
    ги имам користено и улошките од тианде немаат ефект никаков имам одено на уролог ми најде песок ми даде амоксиклав после пак болки исто бев на гинеколог испитав уринокултура стерилна микробиолошки моментално не покажа бактерија а порано имав кандида уреаплазма и стрептокока ама сеа неги покажа пап тест беше добар ми дадоа нолицин да пијам моментално поарно после пак исто секој ден сум со болки уште цистоскопија неам напраено планирам да напраам ама вака мислам кеси останам до крај на живот со болки
     
  18. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    2.040
    Пол:
    Женски
    Samo prolom voda kolku sto mozes poveke, za da koga ke pojdes vo wc mlazot bide pogolem. Go resiv mojot problem, so koj so godini se macev. I najmala nastinka jas cistit dobivav,a urino kultura I brisevi sekogas cisti. Na lekar mi Kazaa deka imam pesok vo bubrezite... Ja imas vo tineks I vero marketite 45 denari sise. Probaj nema da zgresis. Preporaka mi e od lekar. Taka najdov care. So lesno.
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  19. samojed

    samojed Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    12
    фала ти кесе обидам и со пролом вода
     
    На Алек*** му/ѝ се допаѓа ова.
  20. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Сакам да споделам позитивно искуство бидејќи може на некој да му помогне. Пет години мака мачам со е.коли и нема што немав пробано. Е сега читајќи по форумов разбрав за имунобор уро, а пријателка ми кажа еден чај кој се вика уробитрат и ги земав и двете да ги пробам. Некои две недели јас се чувствувам супер, скоро и да не осеќам ништо. Знам дека ова е прекратко време и може нема да има резултати на долг рок, но самото тоа што сум без болки ми е огромно олеснување па сакав да споделам бидејќи може ќе помогне на некој. Уробитрат чајот го има во Зегин 247 денари за 21 кесичка, а имунобор уро го земав од Еурофарм 550 ден.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.