1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.641
    А да ве прашам, доцни менструацијата при појава на циста? Мене ми касни, нема ништо сомнително за да бидам бремена, и цел месец имав тапа болка во долниот дел на стомакот... :( Мислам дека е циста, ама ке одам во пон да се проверам :(
     
  2. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Butterfly 87, јас мислам дека не мора да значи тоа за тумор маркерите. Мене ми се случило кога е поголема цистата да ми се повисоки, а кога е помала да се пониски. Кога ги пијам контрацептивниве пилули се намалуваат. Мислам дека не мора да значи тоа, ама сепак прашај го својот гинеколог.
    Kuklicka Sk, не сакам да те плашам, сепак сите сме нели различни. Јас секогаш имам тапа болка во долниот дел на стомакот кога имам циста. Сепак појди на гинеколог и ќе видиш што ќе ти каже. Може, но и не мора да знаши дека е тоа.
    За Yasmin сум слушнала дека се штетни, меѓутоа ги пијам веќе подолг период и досега сум немала никакви компликации. Дури и можам да кажам дека најдобро ми делувале од сите досега што сум ги пиела, а бидејќи 7 години сум со овој проблем, имам сменето неколку различни видови на таблетки. Разговарав веќе за тоа со гинекологот, меѓутоа ми рече дека нема потреба да се плашам, а јас му верувам :)
    Позз до сите и се надевам ќе биде се ОК.
    Пишете ;)
     
  3. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    kazete neshto ako imate poznavanje ili licno iskustvo za CIN2-CIN3 :sweat: ...MI REKOA SO LASER VO SK :( ...hellp
     
  4. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    anita,imas temi -cin1,cin2,hpv,site vo temava zdravje,proveri tamu pisi,moze ke najdes korisen sovet za toa,da ne gi mesame temite site vo edna,ok? :) inaku moe mislenje laser za cin2 i 3 tesko deka pomaga,pretezno se pravat operacii za toa,dodeka cin 1 e poverojatno da se resi so lasersko gorenje i so pravilna ishrana.pobaraj si mislenje od poveke doktori,da ne ides zabe da si gi lupnes parite i zabe da te gorat,a posle pak da treba da se pravis operacija.se nadevam ke bide pomaloto zlo so vikaaat so lesno da pomines bez operacii i stresovi.ali vo nikoj slucaj nemoj da ostavas i odolgovlekuvas zosto cin 3 potoa preminuva vo rak na matka.pozdrav
     
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.641
    Кој ти кажа?? Барај второ мислење бидејки во некои гинеколошки ординации кажуваат грешни дијагнози
     
  6. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    koi se simptomite na vospalenie na jajnici?
     
  7. Harlow

    Harlow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    105
    - Чувство како да си полна или имаш притисок на едната страна на стомакот
    - Болки во стомакот во текот на сексуалниот однос
    - Остра болка во стомакот
    - Неправилни крварења од вагината или немање менструација
    - Нарушување при извршувањето голема и мала нужда

    Во јајникот може да се јават неколку нарушувања. Може да дојде до инфекција, најчестп како дел од инфекција која ги зафаќа другите органи во карлицата.
     
  8. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    fala tanja...no jas veke go storiv toa :worried: ...i sega so ce dade gospod :?: ...inaku laserot beshe mnogu skap :sweat: .....pozzz :)
     
  9. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Devojki,
    Imav... se nadevam deka seuste e imav endometrijalna cista... trebase da idam na operacija, no se cekase da dobijam, vo megjuvreme bev vo Resen kaj edna zena... veruvajte mi premnogu mi pomogna... cistata mi pukna, bev pred dve nedeli da se proveram i ja nemase.... sega nesto me boli doktorot vika apsorbiranjeto na tecnosta e...
    zenata se vika Roza i brojot i e 075 91 26 29
    Javete i se i se nadevam deka na nekoja barem ke i pomogne.
    So srekja na site
     
  10. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    znaci imase endometrioza se izleci kolku sto razbrav dali dobro te vidoja na dr.deka ja nema poveke....sto ti dade zenata piese caevi nesto ili sto te molam kazi poopsirno ... jas imam eden kup cisti duri i za prodavajne ama nikoj ne kupuva :D na nikogo ne mu trebaat i jas ne bi kupuvala :lol: koga bi se spasila od ovaa cuma
     
  11. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Suze bese ogromna mislam bar taka mi kaza doktorot bese 46mm x 43mm se gledase so moe oko sto ne se razbiram... e sega pak so svoe oko vidov deka ja nema.... ajde bese pred dve nedeli pa ke kazam deka ja nemase.. nedelava ke odam na drug doktor za da zemam uste edno mislenje iako strasno mu veruvam na doktorot.. sepak jas vidov...sto i kako neznam .... i on se zacudi 10 min me gledase so ehoto ne mu bese jasno oti pred toa psihicki me spremase za operacija.. sega mu dade hormonska terapija za sekoj slucaj...
    inaku zenata so caj leci, no principot i e poinakov.... javi i se slobodno ke ti kaze sto i kako...
    neznam sto da ti kazam uste sum zbuneta veruvaj mi, zosto do pred izvesno vreme bev vo koma kako p=operacija pa gledam pak s epojavuvale , pa deca deka ne mozam da ima .... ne sum osvestena veruvaj mi... POZDRAV, ako imas uste nesto pisi mi LP.


    [mod-kirilica:3kdd4nmk][/mod-kirilica:3kdd4nmk]
     
  12. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    кај кој др.одиш,и кажи како си што ке сториш
     
  13. merlinka

    merlinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    јас прочитав дел од одговорите, и решив да го споделам моето искуство со вас, па ако на некој му помогне, супер.Јас имав ендометриоза, четврт степен, значи најлошо, ми ја открија во 2003, еднаш ме пунктираа, пиев хормонска терапија, но веднаш потоа пак ми се појавија.Во 2004, март, ми направија лапораскопија со хистероскопија, операцијата траеше цели 5 часа.Во државна болница ми ја направи д-р Глигор Димитров, сега работи во Ремедика.Сакам да потенцирам, прочитав , мислам дека беше „Сузето“, рече дека веднаш по операцијата пак и се појавиле.Не знам дали примаше терапија после операцијата, тоа сакам да го кажам, дека после операцијата, доктор Димитров ми препиша Decapeptyl инекции, 4, кои што ги примав на секој 28-ми ден, се примаат во стомак.Мислам дека тие беа пресудни.После примањето на таа терапија, откако почнав да добивам редовна менструација, бидејќи додека ги примав , не добивав, после втората останав трудна :) Докторот се чудеше :) не му се веруваше.После славењето на првиот роденден на син ми, јас останав трудна со второто дете, и сега имам и керка :) после двете породувања, морам и ова да ви го кажам, повторно ми се појавија, НО, што направив јас? (инаку сега ги немам) Го намалив драстично стресот и многу многу важно-почнав да спортувам, одам на пилатес :) можеби е до тоа, можеби не е, но најважно е дека сум пресреќна што сум мајка :) Поздрав до сите на форумов, ако ве интересира нешто, слободно пишете ми :)
     
  14. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    си имала срека.јас се оперирав кај таше во битола,иако требеше др.димитров но тогаш никако не можев да дојдам до него....а терапијата после операција ми бесе дановал таблети, 4 месеци 3 или 4 пати на ден....
    мерлинка
    колку време примаше терапија со инекциите,забремена природно без лекарства на двете деца
     
  15. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    И јас се правев лапораскопија и хистероскопија кај Димитров во Ремедика на приватно,но на мене не ми даде инекции ми даде апчиња по шема ги пиев не можам да се сетам како се викаа,но ете да не слишне ѓаволот што викаат старите не ми се е појавила веке година и три месеци како сум правена и да не ми се појави на никој не го посакувам тоа,но зборот ми бесе дека нема врска апчињата јас не сум пиела и не ми е појавена а не можам да останам бремена,кога ја имав цистата останав но за жал ми се расипа од цистата и супсептусот а еве сеа без циста и без супсептус не мозам да останам бремена стварно е болно,не ми е јасно како со циста останав а сега без циста не можам да останам.
     
  16. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Александра...
    јас само то го прасувам докторот и вика дека со цистата се препорачува бременост не би требало од неа да е , но секој организам си има своја... Млада си пробај да се опуштиш, психата е 80% од болеста... одмарај шетај и не се замарај со тоа бебе мора да дојде.. Ако читаш по форумиве има жени со еден јајник и со деца , така да советувај се со лекари и опуштено само....
    Со среќа :)
     
    На IvanaIvanchica му/ѝ се допаѓа ова.
  17. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Фала многу али знам дека е од психа али што да правам највеке што можам е да не мислам на тоа али тоа е тоа како е господ никој не е мозда оти имав еден абортус и стварно не можам да го преболам уште и затоа е вака само тоа ми се врти во глава но и прв прв пат кога останав бремена пак само на тоа мислеше и биде а еве сега не сака,знам и на мене докторот ми кажа дека најдобар лек за цистата е плод како тој ке расте и ке ја натиска цистата и ке пукне но на мене супсептусот ми направи проблем можда е била и цистата проблем но 80% е супсептусот(преградата)
     
  18. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    jas ostanav bremena so cisti i ne se unistija od bremenosta seuste gi imam,a kakva pregrada imas,i zosto se unistil plodot od cistite?
     
  19. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    suze pregrada na matkata imav oni po doktorski go vikaat supseptus,oni mi kazaaa deka i cistata prestavuvala problem ali najveke supseptuso pravel problem.Formata na matkata mi bila mnogu specificna so taa pregrada bila podelena kako na dva dela vo edniot plodot a drugiot bil ispolenet so krv bidejki jas od 5 nedela pocnav da krvaram i bev hospitalizirana vo bolnica i na krajot od 13 nedela plodot snema srceva akcija i me iscistija i posle 6 meseci me napravija laporaskopija za cistata i histeroskopija se vikalo za pregradata sto mi ja izvadija i mi rekoa tri meseci da se pazam a potoa deka mozam da ostanam no ete seuste ne mozam,go proveriv prolaktinot mi e dobar i mi ja namali dozata na bromergon p[iev dvapati po 1/2 a sea mi ja namali na dvapati po 1/4.
     
  20. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Suze zaboraviv da te prasam koa gi imas cistite dali denovite vo mesecnoto tie se namaleni ili iso pak imas,bidejki jas koga ja imav cistata imav po 2 dena samo potoa mi se stabilizira a eve sega vo oktomvri imav samo eden den,seuste ne sum odela na kontrola cekam da vidam i ovoj mesec ako bide taka ke mora da odam,me plasi pomislata da ne se e pak pojavila.