1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    so znam mene obicno mi zakazuvale za nedela dena tamu :?
     
  2. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    pa ne znam se zacudiv koga mi rece 2 meseci cekajne ....kaj tase vo bitola sum odela ima i tamu stalno guzva ama koga sakas mozis od denes za utre si zakazuvas.plus sto e eden doktor a vo sistina se mozda 15-20..da znaev deka e taka ce se javev uste vo januari da zakazam a ne sega da cekam uste dva meseci
     
  3. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    sakam i za cin1 i ranickata vo sistina da vidam,bris da mi zemat, na kolposkop da me vidat ako treba ...pravat tamu...ili e podobro vo manu,zatoa sto kaj nas ne pravat takvi ispituvajna...samo vo skopje mi rekoja za hpv.i koj se cenite ako znae nekoj
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.771
    Допаѓања:
    131.066
    Типизација на ХПВ се прави само во МАНУ. Во Систина земаат брис и го праќаат во МАНУ. Веројатно зависи на колку типови тестираат - докторот треба да наведе кои тиови треба да се тестираат.
    За два беше околу 3000 ден. ако не се лажам. Ќе побарам ако ги чувам сметките и ќе ти кажам за сигурно, ама тука негде мислам дека беше.
     
  5. elenapfp

    elenapfp Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    dali nekako mozis fizicki da nasetis deka nesto vakvo od tipot na Cin1.2... ili cisti ili tumor ti se slucuva pred da otides an doktor ????
     
  6. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    pa netreba ispituvajne na site tipovi?a na klinika da ti zemat bris i da go nosis sama ?citav nekade deka dr.goran dimitrov dobar bil za hpv.primer dali toj moze da mi zeme bris,normalno da odam so upat,ne sum od skopje.i za kolku vreme rezultatite?i ako mi zemat vo sistina rezultatite manu si gi pusta vvo sistina.......kolku prasajna postaviv,,,imam uste :oops: :oops: :oops: vo manu bilo 2000den.i mozda isto e dali sama ce go nosam ili od sistina da go nosat?izvini ama treba da znam zatoa sto neznam kako odat tie raboti vo skopje
     
  7. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    a kolku e kolposkopija i eho
     
  8. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    ne mozis da nasetis....mora preku bris....eve primer jas nemav nikakvo custvo nemav duri ni cesajne ili pecejne nisto slicno.......jas otidov zatoa sto nemozev da zabremenam i taka go otkriv inace nemat ni da otidev.a pap pravam sekoja godina
     
  9. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.771
    Допаѓања:
    131.066
    Не се испитуваат сите типови, туку тие на кои се сомнева докторот колку што знам. За цин се едни, за кондиломи други... колку што се разбирам.
    Во Систина само ти земаат брис, они го носат, и ти се јауваат по телефон за резултати, после најмалку 2 недели, а обично 3-4... Сегде толку трае, на МАНУ им треба толку време...
    За во државна стварно не знам. Н сум била на гинекологија, ама на другите клиники брисевите сами си ги носат. А и да треба да го однесеш, пак ќе го однесеш на микробиологија ви клинички центар, не треба нешто многу шетање.

    Ехо мислам дека е 1500, колпоскопија не знам. Можеби кај ехото имаше и разлика во цената дали си бремена или не. Мене тогаш ми земаа околу 3000, со преглед и ехо. Само зависи и од докторот што ќе ти пише. Јас таму редовно одам, и интервенции и две породувања, и мојот доктор не ми пишува секогаш се'. На мои другарки им се случило да им наплатат многу повеќе од мене, ако доккторот навел се - преглед, ехо, брис.

    Јави им се на телефон прашај. Прашај и во Ремедика, таму се нешто поевтини од Систина.
     
  10. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    ariel a kaj koj doktor odis
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.771
    Допаѓања:
    131.066
    Кај Ивановски. Кај него одам од почеток. И за кај него се чека, последен пат чекав 3 недели. Лазаревски е добар, ама нели беше он специјалист за ин витро, заедно со Поповиќ? Или може грешка сум... како и да е добри се сите, а и за брис не ти треба ништо посебно... Јас имам лежено таму 5 пати, и тоа во ктаток период, па добро ги знам :D Ама последниве 3 години фала богу заретчив...
     
  12. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    jas imam slusnato lazarevski i ivanovski deka se za in vitro......pa koga se javiv da zakazam kazav sto e rabotata a tie me prasaa kaj kogo sakam pa jas nikogo ne znam i od citano lazarevski im rekov i mi dadoja broj da se javam pa na sestrata i kazav sto e rabotata i i napomenav deka ne sakam invitro prvo da probam so lekarstva.....zatoa sto jas imam edno dete ako sakam uste edno ce treba da si go kupam zatoa sto fondot samo za tie sto nemaat nitu edno finansira a se javiv i ednas za informacija koj doktor e za endometrioza a tie mi rekoja pancevski...ama kako sto imam i citano sekoj so sve se bavi razlicni doktori kaj sekogo za razlicno i ne znaev kaj kogo da zakazam,mislam deka ne zgresiv dan me vratet pa za dzabe cekajne 2 meseci ama se nadevam deka ako imam zgreseno ce mi najdat odma zamena
     
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.771
    Допаѓања:
    131.066
    Да, Панчевски е многу добар оператор, мене ме оперираше, и тоа огромна циста колку баскет голема и на некои делови тврда ми извади со лапараскопија, со мал рез од околу 3cm, не знам како успеал...
    Инаку точно е дека сите работат се, и нема да те вратат ич не се секирај за тоа, само некои од нив повеќе се занимаваат со едно или друго, веројатно самите пациенти тоа го одредуваат- слушнале за некои успеси па ги бараат за нешто специфично...

    Се надевам дека се ќе биде ок, и дека воопшто нема да имаш потреба од ин витро.
     
  14. Mimi85

    Mimi85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site.Jas denes se vrativ od sistina pravev laparoskopija na cista napisav neli predhodno. Sega zakazuvaat tolku pokasno zatoa sto na 19 mart bolnicata ke ja prefrlaat tamu kaj "Aleksandar Pallace"..Od ponedelnik ne primaat pacienti ke pravat mala pauza zatoa..Inaku dobro pominav me operirase Badzakov mnogu e dobar, a i PAncevski e tamu dosta procuen za jak doktor.Ustvari site se dobri..Lazarevski raboti i drugi operacii ne samo invitro..Cimerkata mi bese operirana kaj nego od cin 2 mi se cini..Uste sum vo zakrepnuvanje tretmanot e nezamenliv..Pozz do site
     
  15. Mimi85

    Mimi85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Inaku za eho pregled celosen mi zemaa 2000 denari toa predhodno pred dami zakaze operacija..Ustvari celosen pregled eho i vaginalno..I taka pomina ..huuuuu :)
     
  16. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    mimi kako si sega dobro si,dobro pomina?
     
  17. Mimi85

    Mimi85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Zdravo Tanja, Dobro pominav da, mi bese strav predhodno( normalno) ama dijazepamcinjata sto gi davaat pred operacija pomognaa :) Prviot den mi bese tesko ama sega pomina i super sum..Samo sto imam totalno vospalenie na na cela kicma od lezenje na grb..Sega me pecka malce ranata ama gotovo..Se pomina super..Vaka od koga ke pomine mnogu e polesno da se zboruva i kako nisto da ne bilo..Znaes si pominala ti niz toa..
    Fala Bogu pomina...POzdrav do tebe Tanja
     
  18. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    bas mi e milo deka pominalo so dobro,i deka ti olesnilo,iako ne te poznavam :P te ocekuvav da pises..cim pominalo se vo najdobar red,gotovo veke zavrsena rabota,sea malce ke odmoris domce i posle kako nova :) pozdravce...
     
  19. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    mimi ........ milo mi e sto e sve vo red sega.......evoti edna korisna informacija neznam dali vazi za site kliniki no ako imas fiskalna presmetka otpusno pismo prasaj vo fondot za refundirajna na sredstvata,zatoa sto zakonot stapi na sila od fevruari ............inace kolku plati za laparaskopija
     
  20. Mimi85

    Mimi85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Suze da zedov takvi raboti. fiskalni smetki otpusna lista i se sto treba..Da, slusnav i jas nesto za zakonot pa sega ke si probame da vratime del od parite ako e mozno..Plativ 74 iljadi denari..Koga dogovarav mi rekoa 72 iljadi ama na kraj tolku mi zedoa..
    Za 7 dena na kontrola..
    Tanja fala poddrskata . Ubava e stranava mi se sviga vaka ke spodelime informacii i iskustva