1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Алал да ти е, прв пат слушам ваков случај:clap: Јас веке 9 месеци ќе направам сеуште сите лузни ми се гледаат, едниот јајник ми реагира на промени на време и сеуште не ми овулира односно немам фолекули на него... многу операции сум имала во теков на животов,но ова ми беше најболно плус и тие золадекс аууу ужас да не зборам...:sweat:
     
  2. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Пред 4 години ми беше дијагностицирана циста на левиот јајник при што гинекологот ми препиша хормонска терапија. Не сакав да ја примам поради страв од хормонски промени и побарав второ мислење. Другиот гинеколог ми кажа да се почека 3-4 менструации за во случај цистата да ми пукне сама, но и тоа не се случи туку ненормално порасна. По добиените резултати од тумор маркери, итно ми беше направена лапароскопија на државна клиника во Скопје. Благодарна сум до небеса на докторот што ми го спаси јајникот. Имено, цистата беше така поставена што ако не се отстранеше можно беше да треба да ми се извади јајникот. Иако се се среди, докторот не ми вети дека нема повторно да го имам истиот проблем. Не ми беше дадена никаква причина за појава на цистата, ниту совети за превенција да се создаде.
    Немав никакви симптоми дека имам циста. Болки имам при секоја менструација така што никоја болка не ми беше сомнителна. Мајка ми е медицинско лице, па таа примети дека лицето ми е многу нафрлано со мозолчиња, а обично ми е доста чисто и ме однесе на гинеколог.
    Тогаш имав 17 години и бев преплашена. Не ја поднесов добро анестезијата, се онесвестив неколку пати додека лежев на болница. Не ми беше дозволена ниту посета.
    Сега на секое одење на гинеколог се молам да немам цисти. На секоја промена на време имам болки во оперираниот јајник. Резовите веќе не ми се ни познаваат, освен малку оној на папокот.
     
  3. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Здраво дали ќе може некоја что имала циста да ми ги каже симптомите бидејќи се плашам дека имам .
     
  4. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Алиса, најчесто нема некои изразени симптоми за циста меѓутоа различно е кај секој организам. Мене конкретно како што кажав и погоре, ми се појавија доста мозолчиња на лицето и тоа ми укажа на некоја внатрешна промена.
    Како други симптоми кои би можеле да се јават се: дуење или потекување на стомакот, болки при сексуален однос, постојани болки во јајниците, промени во менструалниот циклус, губење апетит и телесна тежина. Сепак овие симптоми можат да се јават и во други случаи како што се: грипови, настинки, ПМС и сл.
    Доколку се сомневаш дека е можно да имаш циста, најдобро е да се провериш на гинеколог. Не е ништо страшно, се гледа преку ехо (абдоминално или вагинално).
     
  5. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Фала многу ,ќе отидам на гинеколог но многу се плашам дека ќе ми каже дека имам ;(и од страв цело време одолговлекувам..
     
  6. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.490
    Пол:
    Женски
    Денес ми откриа дека имам циста но дека е во распукување, поради неа ми доцни циклусот. Да почекам уште некој ден, ако не добиам да пиам апчиња ќе треба. Прашањето ми е, за колку време цистата може да се исчисти сама која е веќе во фаза на распукување?
     
  7. sunshine96

    sunshine96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Водена или ендометриозна ?
    Обично цистата прска (водена) или намалува (ендоментриозната) кога ќе добиеш.
     
  8. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.490
    Пол:
    Женски
    Не знам, не сум упатена во тоа.
    Ми рече дека само добро е што сама распукала, да почекам уште некој ден да добиам. Ако не се случи тоа да земам апчиња да предизвикаат добивање циклус.
     
  9. sunshine96

    sunshine96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Водените цисти не се страшни и тие сами прскаат, за нив не е потребна никаква терапија. А ендометриозните (чоколадните) се малку по проблематични. А штом ти е во фаза на распукување почекај уште некој ден, секако доколку не е многу голема и не ти предизвикува болки.
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Elena Dentist

    Elena Dentist Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Пред некое време ми дијагностицираа полицистични јајници.. Дали некој од вас има приметено како симптом зголемено опаѓање на косата и дали имате некој совет во врска со тоа.
     
  11. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Хормони провери ли?
     
  12. Elena Dentist

    Elena Dentist Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Da. Imam hormonalen dizbalans.
     
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Тогаш можно е хормоналниот дисбаланс да е причина за опаѓање на косата. Среди ги хормоните.
     
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Јас имав пред еден месец проблем со како што претпостави матичниот гинеколог - водена циста . Ми доцнеше можеби 2-3 недели , се надував ко балон целата , и потоа наеднаш од нигде и никаде добив циклус . Првиот ден и вториот се беше онака вообичаено ( имам обилна и долга менструација , па не ми беше чудно тоа што крварев обилно ) , меѓутоа , од третиот ден и во наредните 10 дена , јас потрошив 6 пакувања ноќни влошки и 3 или 4 пакувања секојдневни влошки , пропратно и некоја за нормално крварење . На најлошото помислив кога почнаа од мене да излегуваат гадни меснати крвави парчиња со големина на помало киви . Тоа траеше околу 8 дена . Веднаш закажав на доктор , но како по обичај кај него е гужва секогаш па така и сега , немаше слободен термин за одма , кога отидов веќе циклусот ми беше пред крај и се стабилизира . Неговата претпоставка беше дека сето ова било водена циста која сама прснала и се исчистила бидејќи во тој момент матката и јајниците ми беа чисти . Ме советуваше да почекам до наредниот циклус , ако повторно доцни макар 2 дена веднаш да одам на контрола . Мене пак месецов ми дојде точно на датумот кога и требаше да ми дојде , и сега сум во дилема , дали сепак да направам хормонски испитувања ( до сега не сум имала никаков проблем со хормоните , но можеби со промена на клима и стрес , ете да се дизбалансирани ) или да чекам согласност од докторот ..
     
  15. Kiki4eto

    Kiki4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Pomosh?? Vo martot mi rekoa deka imam mala cista ... a togas mi kasnese 20 dena. E od togas do sega do poslednata mens mi idase redovno. E posledniov pat mi dojde tocno ko trebase ama mi traese 3 dena i 4 den vejke nemav nisto a vo toa vreme primav infuzii. Pocna da me boli levava strana kaj kolkot koga ke sedam i kako kaj cipava i jajnikot lev .... sto moze da bide spored vas?????? Fala
     
  16. Elena Dentist

    Elena Dentist Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Dali nekoj ima iskustvo so pokaceno nivo na prolaktin i policisticni jajnici vo isto vreme?
     
  17. Simona999

    Simona999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    еве на ТианДЕ пиши им за цистата ќе ти кажат што да си земеш :)
     
  18. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    Кај мене после неиздржливи болки и последен пат со морфиум се смирим ми прешиша геникологот пилули и добив.Циклусот ми траеше 8дена што дури и цистата(со крв) пукна и излезе пола сува.
    Сега ме мачи зошто геникологот на последната контрола по испиените таблети кажа нема циста ама за да не се појави пак пиј си таблети се до моментот кога сакаш да имаш бебе што значи нема да имам циклус којзнае до кога
    Ме интересира дали и на некоја друга ова и е кажано
    Јас ги почнав таблетите ама несакам да сум без циклус некако ми е чудно.
     
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Kакви таблети ти препиша?
     
  20. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    До пред неколку месеци може година незнаев за цисти може сум слушнала ама не ме интересирало.
    Не сум сакала од тогаш да се сочам со тој проблем ,почнав да се плашам и да се молам и јас да немам циста.
    Пред некои 5-6 месеци имав болки во лев јајник како боцкања по контрола се увиде циста мрежаста што сама се губи пиев апчиња нормален циклус имав се изгуби цистата.
    Преходниов месец ми каснеше менструацијата две недели секакви контроли направив за бременост,за вонматерична бременост али сепак од тоа што се плашев тоа и беше циста!!
    Додека бев на работа и бев во движење пукна цистата и добив ,кога пукна мислам дека јајникот ми излезе таква болка до сега во мојот живот немав осетено се молев само се да биде океј брзо на лекар ме однесоа пошто не се издржуваше од болки инкеција против болки .
    Докторката моја ми има кажано неколку причини за добивање на цисти ,прочитав погоре се прашувате за причините за цисти не е утврдено точно али едни од сите причини е нервоза,стрес,брз живот почнавме да живеме со многу проблеми ,загаден воздух.Од кога почнав да работам на место каде што не се знае кој јаде,пие ,кој краде ,секој ден мислиш дека некој ќе те намести ,место почно со стресови викања нервози ,промаја ,нечисто ужас од тогаш и цистите можам да кажам дека почнаа да се појавуват.
    Затоа ќе ви кажам за ниедна болка не чекајте одма на лекар.

    Е сеа сакам да прашам нешто пошто добив пукна цистата не пиев ништо апчиња на контрола треба да одам на 6-7 ден добиено дали ќе ми даде некои апчиња или?