1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
  2. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.019
    Пол:
    Женски
    Зошто да немаш циклус со контрацепција? Ќе си имаш дури и ќе ти се изрегулира. Пиј ги по шемата во упатството.
     
  3. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    @Sesil последен пат кога добив траеше само 2 дена и бев на контрола ми кажа сум добила оти ја завршиш терапијата(6 недели) и почнале јајниците да работат а ако продолжам со таблетите ке бидат јајниците во мирување или како што кажа замрзнати.Така нема да може да дојде до нова циста.
    Да одам да барам второ мислење???
    Незнам веќе што е најдобро
     
  4. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.019
    Пол:
    Женски
    Ќе немаш овулација, а менструација ќе имаш тоа сигурно.Без разлика дали 2 дена ќе ти трае. Обично додека се прима контрацепција циклусите се пократки и по слаби. По која шема се пијат таблетиве? Се прави пауза измеѓу доза? Пример мигрогинон се пијат 21 ден 7 дена пауза без разлика кога ќе добиеш по истекот на тие 7 дена пак почнуваш нова доза. Има таблети кај кои не се прави пауза туку се зема ист вид со малце изменет состав.
     
    На душленце му/ѝ се допаѓа ова.
  5. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    @Sesil
    Извини касно што вракам прочитав на упатството пишува 3 недели се пијат па 7дена пауза.
    Јас ги пиев 6 недели и направив 1 недела пауза и добив само 2 дена.пак ги прекинав и пак добив но сеа нормално.Планирам да ми заврши циклусот и ке ги почнам пак 3 недели пак 1 недела пауза.
     
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.019
    Пол:
    Женски
    Пиј ги според упатството, не си требала 2 дози едно по друго без пауза.
    Значи од коа ќе ги прекинеш наредните денови треба да добиеш. Без разлика кога ќе добиеш после 7 ден почнуваш нова доза. Треба 3 циклуса минимум, последователно да истераш со таблетите. Најчесто ги препорачуваат по 6 да се пијат.
    Види и на упатството кога ти пишува да ги почнеш. Некои се почнуваат на 5тиод ден од циклусот без разлика дали ти е завршен или не.
     
  7. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    @Sesil геникологот ми кажа затоа пиев 2 дози без пауза, по правило се започнува да се пијат првиот ден од циклусот или од 2до 5 ден но во точно време секој ден целаа недела.
    Еве денес 3ден ке почнам да ги пијам 7дена и ќе правам пак пауза 7дена.И за после незнам
    Фала мила што ме охрабри и ми помогна,стварно незнаев дали да почнам пак или не.
     
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.019
    Пол:
    Женски
    А зошто 7 со 7? Ако ги пиеш 7 после во текот на паузата од 7 веројатно пак ќе прекрвариш.
    Една од функциите на контрацептивите е регулација на циклусот. Затоа и се пијат по строга шема, определен број денови во точно определено време. Вака мислам уште поголем шок дека си правиш...
     
    На душленце и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  9. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Ми дијагностицираа чоколадни цисти и најверојатно лапароскопија. Колку е опасно ова? Ве молам совети Исто така , денес бев на гинеколог кај докторката Катерина Манџунова, дали со неа ќе правам операција, ве молам упатете ме малку. Фала ви
     
    На Sparkles27 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Weird0

    Weird0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    934
    Пол:
    Машки
    Пиши на гугл...има..ќе видиш..
     
  11. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Ти објаснив се во порака:hug:Не се секирај ништо страшно ако си кај добар доктор нормално :)
     
  12. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Девојки, женски, ајде уште едно прашање да поставам. Знае ли некоја каде е најефтино во приватниве за лапароскопија или евентуално кажете ми цени сега од понов период? Се мислам за Систина...

    Искуство со Маџункова за лапароскопија?
     
    Последна измена од модератор: 13 декември 2017
  13. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    А зошто се прават тумор-маркери кога има циста/цисти? Може некој да ми објасни?
     
  14. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    За водена циста?
     
  15. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.019
    Пол:
    Женски
    ради попрецизна дијагноза во врска со видот на цистата
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    За да се провери не дај Боже да не има нешто зошто на ехо се гледа дека е циста но не и каков состав ома во неа.
     
  17. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    Multiloculated - на англиски, не знам како е стручно на македонски кога цистата не е една туку како неколку прикачени една на друга (како гроздаче форма да речеме). Како се викаат тие цисти ?
     
  18. Ex Luna Scientia

    Ex Luna Scientia Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    847
    Пол:
    Женски
    Дали е добро решение лапарапоскопија и каде да ја направам ако има некој да ми каже би било супер. :?:
     
  19. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    За ендометриоза најдобро решение е лапароскопија. Најдобар за цисти и лапароскопија е Др Панчевски Систина.
     
  20. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.026
    Допаѓања:
    17.507
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, проблемот е следен. Според мојот гинеколог имам полицистични јајници, но состојбата сега за сега не била за терапија. Прв пат се случува толку време да ми касни циклус, последно добив средина на ноември. Бремена не сум, правев и домашен тест и преку крв. Малку почнува да ме фаќа паника и да ме мава на психа тоа што не добивам. Хормони немам испитано, закажав, ама молам Бога да не треба хормонска терапија. Пробувам нешто на природна база со чаеви, ама ефект до сеганикаков. Знам дека може да имам проблем со забременување и без да сакам тоа ми се врти стално во потсвеста :( Искуства со ваков или сличен случај?