1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    @Bella_Stella имав и јас слично ваков проблем само ќе ти кажам мила биди упорна и трпелива на секој проблем има решение и секогаш со позитивна мисла, :) што и да е ќе се среди, ќе ти биде подобро (од искуство пишувам)
    Многу среќа и очекувам позитивни резултати наскоро. :):):):):l:
    Сити офтопик
     
  2. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.850
    Пол:
    Женски
    Знам дека најважно е да си психички јак, за било што во животот, па така и за ова, но ете мислите не секогаш можеме да ги контролираме. :/ Сеуште не пробуваме за бебе, ама страв ми е дека ќе имам проблем заради нередовниот циклус. Докторката ми вика да се опуштам и да не се преоптеретувам, ама некако не можам.. Каков беше твојот проблем, исто со полицистични јајници? Благодарам на поддршката! ❤
     
    На душленце му/ѝ се допаѓа ова.
  3. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    Јас имав цисти на јајник но со хормонски таблети се среди.Сами испукаа.Уште пијам таблети за да не се создаде нова цисти и кога ќе дојде момент за бебе ќе ги прекинам ,се надевам нема да имам проблем.
    Се надевам исто и кај тебе се ќе помине во ред :):l::mm:
     
    На Dust и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  4. Ex Luna Scientia

    Ex Luna Scientia Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    847
    Пол:
    Женски
    Лоши искуства со пиење контрацепција?
    И онака кревкото ментално здравје ми е отидено кај што не се оди, ПРЕМНОГУ ме мава на психа и ова.
    Се дебелеам без причина (јадам минимално и почнав и да тренирам), нервозна сум стотка, депресивна и анксиозна и секакви мисли ми се вртат. Се осеќам подобро здравствено ама сепак ќе треба лапароскопија. И од тоа ми е тапа. Дали е ова нормално?
    Хормонално сум лом.
     
  5. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.850
    Пол:
    Женски
    Прво, пробај да се средиш психички. Секој проблем може дополнително да се искомплицира ако дозволиме до тој степен психата да влијае. Не знам каков конкретно проблем имаш, но сигурна сум дека има решение. Јас не сум баш компетентна да ти дадам совет, пошто и мене знае да ме мачи психа. Знам да се нервирам и да правам од мравка слон... Хормоните мораш да ги средиш чим веќе знаеш дека не се како што треба.... И најважно од се да најдеш издувен вентил, ете спортот е добар почеток...
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  6. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    Јас пак обратно сум, со таблетите се чуствувам многу подобро мислам разположена, смирена(не сум нервозна многу)
    Претходниот месец кога правев пауза бев како зомби нерасположена ништо не ме интересираше,за малку се изнервирав и секунда, де топло ми е па ладно и се околу мене немаше смисла. Овој месец кога правев пауза подобро поминав. До кога вака незнам ама се надевам на позитивен резултат.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.862
    Допаѓања:
    133.211
    Пол:
    Женски
    Побарај да ти ги сменат.
     
  8. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Доктор што го бива за цисти а работи со плави картони?
     
  9. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    http://bit.ly/2E4CwWv Само што пишав и во "мојата "тема вештачко оплодување.Наидов на книга од нутриционистка што и самата страдала од пцос и се излечила целосно па после си родила и деца.Цела програма има за решавање на женски проблеми,цисти,ендометриози,менопауза и подобрување на плодноста.Гарантира успех.Ако не си задоволен за три месеци ,тиги врака парите.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дали пиеш Јасмин? Мене ми делуваат слично како што опишуваш. но не знам дали е можно да се препише некоја замена со подобри последици.
     
  11. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Денес бев на преглед во Скопје државна и на извештајот ми пише дијагноза Д27 дали знае некој подобро да ми објасни што точно значи и искуство со најдобар доктор?
     
  12. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    D27 е бенигнен тумор на јајник, кои му се димензиите? Ти го препорачувам Др Јорданчо Иванов - Систина.
     
  13. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    33х24 мм е, да за утре имам закажано преглед кај него. Фала ти многу :inlove:
     
  14. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Сепак се работи за мали димензии, не се грижи. Јас го поминав тој пат, па ако ти треба нешто слободно можеш да ми пишеш :)
     
  15. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    Piev 1 godina Jazz hormoni
    Se popraviv 14 kila a prethodno bev sitna i preslaba
    Nisto ne jadev kaloricno i bev fizicki aktivna
    Mnogu losho iskustvo so hormoni koi trebaa da mi pomognat za cistite
    Iako ginekologot me ubeduvase deka nema ni kilo da se popravam ne slusajte se sto ke vi se kaze
     
  16. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Мој совет ти е да си ја испиташ тироидната жлезда и хормоните на истата. Со терапија за истата цистите ми исчезнаа. Сето ова ми беше по препорака на гинеколог кажано.
     
  17. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    Ispitana mi e tiroidata se mi e vo red . I pred hormoni i posle hormoni ja ispitav.
    Ali deka me naduvaa hormonive i deka se osekam kako podvizna topka- toa definitivno si stoi
     
  18. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу. Тебе хируршки зафат ти правеа? Сакам да избегнам операција па ако знаете некои природни лекови за ова? Поздравче
     
  19. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Да, но кај мене беше многу голем и мораше цел јајник да ми извадат. Но со оглед што кај тебе е мал и со лапараскопска операција можеш да поминеш и не би те советувала да си играш со природни лекови, бидејќи кога веќе е установено дека се работи за тумор, а не циста, природни лекови не помагаат.
     
    На IAmPresident му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ЛенаБо27

    ЛенаБо27 Нов член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    И јас го имав истиот проблем. Пробав со влошки и чаеви на природна база од Тианде, после вториот месец се ми се среди и цисти и ми се регулираше циклусот. Имаат различни третмани ама стварно сум среќна што ми се среди.
     
    На IAmPresident му/ѝ се допаѓа ова.