1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. bigi24

    bigi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Здраво женски..... Дали има некој искуство со користење на Tiande терапија за лечење на ендометријални цисти.... пробувам во моментов бидејќи не сакам повторно на операција да одам или кажете некоја друга алтернатива
    Поздрав и секое добро
     
  2. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Девојки, ве молам за совет. Неодамна правев операција од ендометриозна циста, а веќе на другиот јајник имам голема водена а околу неа има помали. Дали имал некој искуство дали влошките на Тианде би ми помогнале? Или некој друг совет... пијам и чај против чисти,алое вера,,, ама излеа ништо не помага.Ве молам за помош, исплашена сум. Фала
     
  3. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Како за регулирање? Еднаш треба да ги испиеш? Од лично искуство, само ќе ти помогнат да добиеш еднаш а нема да ти ја регулираат менструацијата. За таков проблем само терапија со контрацептиви. Јас имамв многу лошо искуство со нив, ми излегоа многу влакна и каде што немав а со здебелување и такви работи немав проблем. Сепак ти си знаеш што зошто и како ти ги препишале. Јас само споделив мое искуство. :)
     
  4. lonelyswety

    lonelyswety Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2018
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    13
    Zdravo jas sum nova me interesira pravev tumurski markeri se mi e dobro osve ca-125 jajnicite....mi vika doktorkata nesto kako malku e pogolem edniot jajnik normala e 21a toj e 23 sakam da kazam pogolem od drugiot pa mi rece za sleden mesec pak da gi ispitam pa pak da vidime se isplasiv neznam sto e....prv pat pravev imam edno dete rod
     
  5. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае дали пункција на циста е болен процес и дали се прави со анестезија?
     
  6. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.141
    Допаѓања:
    17.839
    Пол:
    Женски
    Треба да ми испитаат хормони, а немам добиено веќе 4 месеци. Докторката ми ги препиша за да стимулира циклус, па да проверам хормонален статус и зависно од тоа да ми препише соодветна терапија. Јас еве трет ден до денес како ги испив и чекам да добијам. Ти за каков проблем ги користеше?

    Јас ги допив и немав некои посебни промени. Подуена сум и јас, ама тоа мислам дека ми е ради тоа што немам добиено цели 4 месеци. Ти како се чувствуваш сега?
     
    Последна измена од модератор: 26 април 2018
  7. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    @Bella_Stella Аха. Сега те разбрав каков бил проблемот. Јас исто ги пиев за да добијам менструација затоа што ми каснеше. Еднаш ги пиев и никогаш веќе :) Штом си ги испила за ден два би требало да добиеш. Да ти препорачам еден алтернативен лек, не е сигурно дека секому помага но мене некогаш ми помагаше за да добијам кога ми доцнеше. Чај од црвен кантарион по едно филџанче на ден. Една недела. Горчлив е многу да те предупредам.
     
  8. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Извинете, малку од поодамна е постов, но сакам да ве прашам зар излив не е пукање на циста? исто и јас имам проблеми со цисти и токму овој термин го употребија на еден мој преглед, ама го сфатив како пукнатина од циста.
     
  9. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дали знаете доктор Манџукова кој ден е во амбуланта на Гинекологија? Или некој број каде да се јавам да прашам? Фала
     
  10. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Ima li nekoj sto zaradi cista na jajnikot imal prodolzeno menstrualno krvarenje?
     
  11. Amazonka*-*

    Amazonka*-* Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ве молам кој имал искуство со лекот за цисти со рен и вино да ми каже дали треба да се прецеди после 24часа стоење на собна температура или треба ренот да си остане внатре па на пиење да се цеди?
    Однапред Благодарам
     
  12. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Денес при редовна контрола ми најдоа циста на левиот јајник, прилично голема и малку ме испаничи докторката. Пред ококку 6 месеци правев ехо и немаше ништо,а лекарката тврди дека ја имам подолго време бидејќи расне и е околу 4, полна со крв и не предвидува дека ќе пукне сама од себе. Немам болки освен кога имам добиено, тогаш болките се неподносливи и стигнував и до несвестици последниве месеци. Утре ќе правам и тумор маркери и ако се е ок, ќе треба да правам контрола на 4 месеци за да се проверува дали цистата расте. Навистина неочекувано ми беше, инаку имав и болки при односи ама бидејќи сум анксиозна препишував дека е до тоа. Дали некој имал слично искуство, секое мислење е добродојдено :)
     
  13. Wonderfulx

    Wonderfulx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво. Минатиот месец ми доцнеше менструацијата околу 7-8 дена, овај месец веќе 4 ден ми доцни, овај месец имав само 2 пати заштитен однос. Претходно во јануари ми најдоја циста на левиот јајник, бев на контрола цистата беше пукната, меѓутоа иако имав циста дотогаш секој месец си имав редовно менструација еве ден,два порано или покасно. Дали е можно да е поврзано повторно со циста ?
    П.с немам никакви симптоми овај месец не мр болат градите воопшто, само половината ме боли и мн ретко мало пецкање во јајниците, минатиот месец имав симптоми поголеми болки во градите, големи болки во јајниците.
     
  14. lana666

    lana666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    55
    Мислам дека нема потреба за грижи. Гинекологот мене ми објасни дека најнормално е да добиеш на 28 дена, меѓутоа и да добиеш на 18 дена или 38 дена, значи +10/-10 е исто во границите на нормалата.
     
  15. lana666

    lana666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    55
    Сакам нешто да прашам, а прво да ја објаснам мојата ситуација. Немав добиено менструација 55 дена и лицето ми е ужасно, сето нафрлано со брунчиња и кога бев на гинеколог ми кажаа дека сум имала мали цисти на десниот јајник и дека тоа било како резултат на намален естроген најверојатно и ми рече да почекам да ми дојде и потоа да испитам хормони на 3тата и 13тата ден од кога ќе добијам. Во меѓувреме додека чекам користам Krauterhof крем со слуз од полжав, крем Здраве за лицето. Слушнав дека капсулите од мака доста помагале затоа што го регулирале хормонскиот баланс. Па моето прашање е: Дали некој од вас има користено капсули од мака и какво ви е искуството со нив, дали ви помогнале и дали сметате дека и мене ќе ми помогнат? Благодарам однапред :D.
     
  16. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Дечки дали е возможно чоколадната циста да пукне за време на овулација? Денес наеднаш ми истече чиста крв, а потоа се помалку заедно со течноста која си излегува за време на овулација. Докторката вика дека може да е обично крварење за време на овулација, меѓутоа не знам што да мислам..дали некој имал слично искуство?
     
  17. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Женски, пред било какви проверки да сте правеле, какви симптоми сте имале пред да ви откријаат цисти?
     
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    изостанок на циклус беше кај мене едини симптом
     
  19. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj moze da mi pomogne:imav cista na leviot jajnik ,so samoto dobivanje mi puknala ,e sea idam na ginekolog posle toa i vika imas na desniot jajnik prefrleno...
    Sea prasanjeto mi e taa so mi ja pokaza so ja imav bese ko krukce ali vnatrednosta bese prazna..
    A ovaa so se gleda na desnata strana e ispuneta belo vnatre ,dali moze da mi objasni nekoj,kakva cista e toa ?
    Dali e neso po opasno ili ne ?
     
    На TutiFuti и gjoker4e им се допаѓа ова.
  20. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Здраво, јас имав пред некое време цисти на јајниците и го средив циклусот со хормонска терапија.Е сега пак ми се случи истото прокрварив за време на овулација две недели после циклус..имам пак цисти ама не смеам да земам хормони бидејки пијам хормони за тироидна жлезда.Дали некој имал слично искуство и дали има некое решение за регулирање на менструација освен хормонска терапија?