1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.001
    Допаѓања:
    118.123
    Пол:
    Женски
    Да димензии ми даваат и информации по ехо преглед.на неколку дена одам на контрола и споредуваме дали се зголемиле или намалиле.сликички ми даваат обавезно.
    20181010_234502.jpg
    Ова е од средата.циста од 6 см на десен јајник.

    20181012_123710.jpg
    Ова е истата циста по 2 дена на контрола.беше 4,5-5 см.

    Значи се намалува
     
    На newme му/ѝ се допаѓа ова.
  2. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Jas na 3 mesta odev ,nikoj ne davase ..Ne možam da povervam kolku se sebični doktorite i mislat samo na pari ,a ne se stručni voopšto . I to na privatno odev ...Edino ne sum bila vo Plodnost ,a go falat . Samo e malku skapo, eho e 2500-3000 denari :/ . Na kraj kraevi do sega potrosiv sigurno i pojke a nemam ni dokazi sama da sum sigurna vo to šo go zboraat ...
     
    На izabela.nik и Alishan30 им се допаѓа ова.
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.001
    Допаѓања:
    118.123
    Пол:
    Женски
    Мене овие слики ми ги дава матичниот гинеколог.а незнам зошто не ти давале до сега.барај си-си имаш право без разлика дали е приватно или државно
     
  4. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Женски, пред 6 месеци бев во Ремедика и ми констатираа синдром на полицистични јајници. Ми даде докторката да пијам чаеви, но јас на своја рака ги прекинав. Исто така ми забрани да јадам пилешко ради хормоните и ми рече да намалам на килажа. Е сега повторно бев кај друг гинеколог и повторно цел лев јајник со дупки (повеќе од претходниот пат!), а десниот исто така но помалку. Докторката ми рече не се класични цисти не се плаши и ме збуни сега. Ми рече дека јајниците ми се зголемени во обем во споредба со матката. Инаку, кога бев и на двата прегледи ми беше период на “плодни денови”. Имам редовна менструација и немам никакви симптоми за хормонален дисбаланс, иако докторката ми даде упат да испитам хормони при следен циклус за да знаела на што да сме делувале. Јас никако не би прифатила хормонална терпија! Ве молам совет-мислење за некое чаре..
     
    Последна измена: 20 октомври 2018
  5. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Ти предлагам да си ги следиш советите на докторот и нека не те залажува редовната менструација и немањето симптоми. Цел живот си страдав со цисти на јајници, но реално не и посветував внимание, се додека на еден контролен преглед после две год од последниот не ми пронајдоа тумор од 18см на едниот јајник. Тумор кој што настанал од циста. Беше шок, затоа што си имав уредни менструации, редовни без болка, дури за време на нив си одев и во теретана. Никакви сиптоми немав освен што имав стомаче, кое никако не можев да го намалам. Така да не си играј и не ги занемарувај, слушај доктор и мој совет ти е да ги испиташ и тироидните хормони. Од како почнав да пијам терапија за хипотироидоза, цисти веќе немам кој бтв гинеколог ми ги препиша.
     
    На newme му/ѝ се допаѓа ова.
  6. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Pa vo sekoj slučaj treba da ispitaš hormoni ,a e čudno šo nemas nikakvi simptomi. Spored mene napraj si proverka na hormonite ...a i vnimavaj kaj koj ginekolog odis oti ima i mn so nemaat pojma i naprazno zboraat. Vervam vo profesionalnosta na Remedika.
    Za čaevi bas slusav na tv pred nekoe vreme,coekot se vika Sašo Bogdanovski ,tel : 077 988 039 . Ili probaj go poznatiot lek so čuvar kuka i med( go imas na net ) .

    Jas sum vo tek na ispitvanje na hormonite ,inace odev po ginekolozi od eden na drug kako demek poaren ke najdam ,ama dzabe . Sam ako ne si prevzemis ili ke te dounistat ili so apcinja ke te izotrujat .
    Jas ke probam so cuvar kuka ama prvo sakav da vidam rezultatite . I dokolku ne pomogni to,ke se javam kaj čoekot za čaj . P.s Probaj i bioenergija ,na nekoj mu pomognalo ...
    Inace sakav da te prasam kolku e pregledot Remedika za eho ,i koj hormoni ti rece da gi ispitas?
     
    На Babyby му/ѝ се допаѓа ова.
  7. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    I jas imam ist problem so stomakot ,verojatno zaradi policističnite jajnici :(. koja terapija ja primase i kolku vreme? koj hormon ti bese nad normalata ?koj hormoni gi ispita ? jas zasega ispitav na 5tiot den od menstruacija: prolaktin ,estradiol,testosteron,tsh i ft4 i se e vo normala ... ama imav vo plan da ispitam i drugi hormoni ,oti sigurno nesto ne e vo red koga imam neredovni menstruacii.
     
  8. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    За цистите, никогаш ништо не сум примала, освен еднаш инекции Вибрамицин. Само со тироидните хормони имав проблем, беа под нормала.
    П.С Се оперирав во Систина, кај Др. Јорданчо Иванов и сум презадоволна.
     
    На newme му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    @newme правев и пап платив 3000денари пакет. @cimparka мене докторката од Ремедика без хормонална слика ми рече да намалам на килажа и да пијам чај. Сега пак ќе го земам чајот и намерно отидов кај друг гинеколог да видам и друга реакција, но скоро па иста им беше реакцијата и на двете, со таа разлика што вторава ми предложи да испитаме хормони. Инаку и тироидната ли може да го предизвика овој проблем? Претпоставувам терапијата што си ја примала е хормонска. Имаше некои нус појави?
     
  10. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Да, гинекологот тврдеше дека поради неа се појавуваат,пиев хормони, лекот беше комбинација од Т3 и Т4. Немав никакви нус појави. Тетка ми исто ги пиеше поради цисти во градите и беше задоволна, полна со енергија и не чувствуваше поспаност. Инаку овие хормони се доста злоупотребувани во манекенската и билдерската професија :D
     
  11. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Folikularni cisti Imam 2na desniot jajnik bile 15mm
    Maticnata mi rece deka se dosta golemi...
    E sea samo me interesira dali nekoj gi imal i kako gi smalil..?imam mnogu bolki,duri i kocenje na desnata noga :(
     
  12. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Izvinete 15cm
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.001
    Допаѓања:
    118.123
    Пол:
    Женски
    Над 5 см.доколку не пукнат цистите треба лапароскопски да се отстранат
     
  14. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Maticnata mi kaza ke vidime nareden mesec :(
    Mislam da odam na uste edno mislenje..
     
  15. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.001
    Допаѓања:
    118.123
    Пол:
    Женски
    И јас мислам второ мислење да побараш.
     
  16. mistrivce

    mistrivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    vo plodnost kompleten ginekoloski pregled e 1500 den... vcera bev.. i redovno odam tamu.. pozz

    i jas sum malku isplasena. . vcera za prv pat se soociv so cisti na desniot jajnik.. i toa 4 edna do druga...na izvestajot pisuva DO 68mmcisyicno promenet so 3 cisticni formacii so tenki zidovi i tecnost so nizok denzitet....i plus jsjnikot mi bil malku kako zgolem i pomesten??? .Vo januari pravev kompleten ginekoloski pregled so pap test. se bese ok. no od mart navamu od vreme na vreme silni bolki kako grcevi vo dolniot del na stomak. . no sega pocna eve nekolku dena pojke bolki na cela desna strana. . treba da dobijam za 2..3 dena. dr. mi rece.. kontrola posle ovaa menstruacija. ako ne puknat ke se ceka narednata mens.. znaci posle 2 mens. . ako ne puknat togas se cisti koi ne pukaat SAMI. . e sega ama sum se ispanicila....priblizuvam 40god...i sum malku zagrizena. malku otpoveke.. i da napomenam.. vo dr.(vladimir popovski.bato....za zal uste malku pod penzija ke odi. imam celosna doverba veke 15g....e sega da gi dades 1500 den. 1 vo god. mislam deka ne se mnogu...sega okolu dekemvri vo plodnost imaat popust na kompleten gin. pregled so pap test.. za 1500 den. mozi koj saka da si prati na fb fan stranicata nikogas ne go propustam... dovolno e 1 god. barem za mene.. osven ako nema problemi(kako sega vo mojot slucaj). . ovaa ne e reklama samo ako e nekoj vo moznost. i kolku da si znaete. pa ke kazam sto ke napravam. ubav den
     
    Последна измена од модератор: 3 ноември 2018
  17. elenaeli22

    elenaeli22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    380
    Денеска ми најдоа чоколадна циста 4см, ми предложи гинекологот да се острани цистата.
    Ве молам искуства споделете, многу сум загрижена.
     
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    Второ мислење побарај обавезно. Тумор маркери имаш проверено? Хормони?
     
  19. elenaeli22

    elenaeli22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    380
    Не, ништо, само шо се вратив од гинеколог, толку ме исплаши само ми рече да се отстрани, ништо не ми спомна. Многу ме исплаши.
     
  20. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, никогаш директ не се оди на операција, Хормони, тумор маркери прво се проверуваат. Па се пробува со соодветна терапија да се намалат. Дури после се оди на хирушка интервенција. ТИ даде упат за некаде?