1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Nokeska imav tolku silni bolki ,sto duri I povrakanje....imam zakazano tek na 26.12 dali e zagrizuvacki ili...???
     
  2. Lilith90

    Lilith90 Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Mislam deka treba vednas da odis na kontrola. Simptomite se slicni i koga ima ruptura na cista.
     
  3. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Moze da mi.objasnis podobro so znaci toa ???
    Pocnav da imam I bolka na gradite od vcera ...na presoblekuvanje primetiv :(
     
  4. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Не чекај толку при вакви симптоми
     
  5. Lilith90

    Lilith90 Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ako imas problemi so cista mozno e da ti e puknata cistata. Javi se na ginekolog i kazi i za bolovite
     
  6. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Ne e puknat zs veke podolgo vreme gi imam 3mes sigurno od 1stanaa dve I samo se zgolemuvaat na ist jajnik sea na kontrolata mi rece maticnata deka ke napravime site ispituvanja ..
     
    На ivcu му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ana_71

    Ana_71 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам каква е контролата односно како се земаат тие маркери за циста, гинекологот ми спомена нешто се земале по протокол, не ми објасни што значи тоа.
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Тоа се тумор маркери (така се викаат) и се земаат од крв
     
  9. Ana_71

    Ana_71 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Се зема венска крв така? И дали знаеш точно во кој одел да одам во државна болница имам упат на него пишува ЈЗУ УК За клиничка биохемија? Не сум од тука и затоа.
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да, венска крв. Несум сигурна баш каде на клиника...прашај на гинекологија било кого ќе те оправат. Гинекологија ти е на влез на Клинички центар веднаш лево
     
  11. Ana_71

    Ana_71 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Фала ти
     
  12. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... се чудам какви матични гинеколози имате? или тие не објаснуваат како треба или вие не ги разбирате тие што објаснуваат или јас не ве читам добро!
    ...како може за појава на циста по протокол да се направи туморски маркер? мислам ејјј жената во текот на животот може да се сретне секој втор месец со цисти тоа се нормални појави кај жената, се знае кога се прават туморски маркери, цистични промени кои настануваат како да речам природна појава т.е. функционални цисти кои се создаваат како последица на нарушување на нормалните циклични промени во јајниците и за време на овулацијата ...зашто?
    затоа што тие цисти настануваат доколку нормалните фоликули не успеат да прснат во текот на овулацијата
    , при што течноста останува и фоликулот продолжува да расте, со што настанува перзистентна фоликуларна циста и тие најчесто исчезнуваат без никаков третман за неколку недели до неколку месеци, НЕМА ПОТРЕБА ОД ТРОШЕЊЕ ПАРИ, НЕРВИ СТРЕСОВИ ЗА ТУМОРСКИ МАРКЕР ЗА ВАКВИ ЦИСТИ нели?
    ...жените кои имаат проблеми со ендометриоза на јајниците појава на т.е. ендометриотични цисти, со тек ваква циста перзистира опстојува и добива темноцрвена (кафеава) боја и затоа овие цисти се нарекуваат и чоколадни и веќе тука може да кажеме дека донекаде се оправдано испитување на туморски маркер,

    [​IMG]

    ... жените можат да имаат цисти поточно тумори настанати како цистична структура во јајникот со содржина на други ткива од телото како коска, рскавица, коса и овие се наречени -Дермоидни цисти!
    Неопластични цисти на јајчниците - израснуваат од несоодветен, прекумерен и неконтролиран раст на клетките на јајчникот, малигните неоплазми може да се формираат од сите типови клетки на јајникот, но најчести се од површниот епител, а може промената на јајчникот да е последица и на метастаза од тумор кој потекнува од друг орган тука веќе имаме по протокол испитување на туморски маркер CA- 125 !

    [​IMG]

    ...со ултразвук (ехо) со вагинална сонда, секој гинеколог може да види за каква циста се работи најчесто со прецизност укажува доколку има бенигна или малигна појава, па туморскиот маркер CA- 125, само ќе го потврди тоа, а не вака се појави циста...трчај прави лабораториски туморски маркер по протокол, кој протокол ако нема таква патологија? мислам ејј да се плати над 1 000, 2 000 ден само за еден тест што гинекологот не ја прецизира за каква циста се работа не е фер! :(
     
    На Ana_71 и Martka им се допаѓа ова.
  13. Ana_71

    Ana_71 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Се согласувам потполно, дооаѓам од помал град, го сменив матичниот гинеколог за гинеколог во Скопје и сум разочарана, бидејќи имав кандида ја прашував докторката да ми појасни што како, таа само ги виде резултатите преку вибер.. и ми даде некои капсули. Среќа ми помина, но како да знам за во иднина да не се повтори истото? Ништо не ми објасни. Ја прашувам за овие маркери ми вели само по протокол се правеле, ниту зашто се ниту како. Кога бев на преглед рече за два месеци да ме провери пак да види дали цистата сама ќе помине и потоа ми го даде упатот за маркерите. Мислите дека за џабе би одела во болница? Бидејќи стварно 1000-2000 ден. не се малку.. И ти благодарам што ми појасни малку за цистиве.
     
  14. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... ако сум тука, прашај конкретно што те интересира, зошто гинекологијата е широк поим или сакаш на ЛП, биди сигурна дека ќе ти помогнам !
     
  15. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Не е за џабе проверувањето на тумор - маркерите. А и со упат нема да те кошта 1000-2000ден, туку некоја минимална сума не повеќе по 100ден
     
    На Stressed Out, kravce и LivingGlam им се допаѓа ова.
  16. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. Плус, девојката не пиша дека има функционална циста. Веројатно е чоколадна циста па гинекологот проценил дека е добро да го направи испитувањето.
     
    На Stressed Out му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lora1234

    Lora1234 Нов член

    Се зачлени на:
    20 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site
    Vaka, imam cista na jajnik veke dve godini , ne smeta samo so dobivam na 40tiot den,probav med so cuvar kuce (nisto ) piev kotracepciski ( nisto) uste stoi , doktorot mi rece da ja vadam laparaskopsko, no jas sum skeptik premnogu se plasam, i sve mislam deka nesto ke mi pomogne za da ja snema, ako imate iskustva nekakvi vo vrska so ova so moze da mi pomogne ve molam spodelete
     
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Побарај друго мислење, посети некој друг гинеколог освен матичниот.
    Инаку не е страшно лапароскопски, и не боли воопшто. За ден - два ко нова си.
     
    На Lora1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. viknik

    viknik Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, moze li da mi kaze nekoj iskustvo so chokoladna cista, slushav deka ima nekoja zena vo Kumanovo sto pravi lek i zena po ime Roze od selo Slivnica - Pretor koja pravi chaj za chokoladna cista. Inaku mojata e so golemina 4,5 cm. Pozdrav
     
  20. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Батали жени надрилекари. Само докторот може да ти помогне
     
    На Carpe Diem New му/ѝ се допаѓа ова.