1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. jasnaiglasna

    jasnaiglasna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Девојки помош ве молам. На ехо ми открија дермоидна циста која мора да се извади бидејќи тие не пукаат а веќе е 7цм. Прашањето ми е дали некоја правела лапараскопска операција кај Тофовски на Клиника и колку време се чека. Фала однапред
     
  2. Lora1234

    Lora1234 Нов член

    Се зачлени на:
    20 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Probaj so Asel malik terapija, jas imav cista dve god trebase operacija, ama mi pukna od terapijata
     
  3. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Dermoidna i cokoladna ne pukaat. Moze bila vodena ili corpus luteum.
     
    На scorpias му/ѝ се допаѓа ова.
  4. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.412
    Пол:
    Женски
    Јас правев лапароскопија кај Милка Трајанова во државна, кај мене цистата беше чоколадна. Ме правеше некаде 2месеци од откривањето затоа што требаше да правам пап тест, микробиолошки, крвна слика и слично,а се чека нели за резултатите и требаше да биде после циклус.
     
  5. Justicia123

    Justicia123 Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    A kakva cista imase ti, vodena ili cokoladna i kolkava dimenzija??
     
  6. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво
    Само што прочитав на фб на страната на Жан Митрев за успешно отстранет цистичен тумор кој тежел неколку килограми. Ми се заледи крвта... Неможам да ги сопрам солзите .. Ме потсети на деновите кога јас бев во болница на 11 години, кога правев операција која е нешто слично на ова. Моите родители се неуки и незнаат од што е операцијата, ја немам ниту отпусната листа... Се обидувам да забременам веќе една година скоро
    Ме плаши ова, дали може да има компликации од таа операција, дли може дасе повтори, дли има оштетено нешто друго во текот на операцијата па неможам да забременам?
    Милион прашања во главата и преголем страв
    Ве замолувам некој ако има некое такво искуство недај боже или да сте слушнале за тумори како влијаат на забременувањето ;(
     
  7. jasnaiglasna

    jasnaiglasna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Jas imam dermoidna cista 7x5cm i istata ke ja vadam sega vo maj, toa se racuna kako benigen tumur. Maticniot ginekolog mi kaza deka i so istata mozam da ostanam bremena odnosno dokolku jajnicite si rabotat nema mesto za panika. Najdobro da si ispitas proodnost na samite jajnici i dali operacijata napravila nekakvo ostetuvanje. Se se resava dokolku se ispita se celosno
     
    На LollySky и t-sweet им се допаѓа ова.
  8. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Кај мене мислам дека десниот јајник не функционира
    Фоликули се создаваат само на левиот јајник
    Незнам што да правам, но морам да се распрашам за ХСГ да проверам проодност
     
  9. jasnaiglasna

    jasnaiglasna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Kako sto kazav zavisi od mnogu faktori se toa treba da si ispitas i najstrucno ke ti kaze doktor. :)
     
  10. jasnaiglasna

    jasnaiglasna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Уште едно прашање Дали некоја од членките која имала дермоидна циста имала проблем со нервозни црева, гасови и подуеност?
     
  11. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Денска бев кај општиот лекар мој матичен, во исто време беше уште една докторка и слушна за операцијата кога го прашував
    Во картонот има запишано дека операцијата била од оваријална циста многу голема пред прснување каде итно ме хоспитализирале во Скопје и е направена операцијата
    Но рече ако има шанси да прснала можело да ми направи проблем во каналите или целата матка
    Ме исплаши
    Ме погледна во лицето и ми рече : далк имаш цисти на јајници, ти се познава по лицето
    А немам ни бубулици ни ништо
    Незнам што да мислам уффф
    Ќе побарам хсг во најскоро време а земав упат за антитела и скриен шеќер
     
  12. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Drugari dali mozebi nekoja od vas sto pie bromergon moze da mi pomogne so edna dilema.... Imeno ne se sekjavam deka mi spomna doktorot da gi prekinam za da dobijam..... Mi rece deka treba da pijam 1 mesec pa povtorno kontrola na prolaktin no eve mi docni 3 dena pa neznam dali da se raduvam ili mozebi se pijat taka sto treba da gi prekinam pa da dobijam(kako sto sum cula za drugi hormonski apovi)
     
  13. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    јас пиев за да ми сопре млекото , после година дена од одбивање од доење , и на 13 до 16 ден сме имале незаштитен однос додека ги пиев бромергонот, мене ми доцнеше ама не направив тест дури на контролите две после терапијата кај двете докторќи не видоа на ехо дека сум бремена , после две недели доцнење на менструација случајно ми текна и направив тест за бременост и излезе позитивен , среќа голема инаку сакаа да ме стават на некоја хормонска терапија за јајниците плус антибиотик ...... направи си тест ако доцни сега да си бидеш сигурна :l: бромергонот индуцира овулација , мислам и во упатството пишуваше доколку не планирате бременост да се користи заштита во периодот на терапија со бромергон
     
    На *malenavolena*87 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Ke stiskam palci uste nedela dena :D pa daj boze da imam za falenje.... Fala na odgovorot :*
     
    На naturallmess му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    На една другарка и го извадија едниот јајник ради тумор ама набрзо без проблем си зачна и роди две деца, и еден функционален јајник е сосема доволен. Ако се обидуваш да забремениш, направи целосен хормонален статус за почеток и најди си добар гинеколог.
     
  16. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Jas imam cisti na jajnicite i izostanok na menstruacija . Ginekologot mi prepisva samo primolut nor i veli taka da sme ja pottiknele menstruacijata . Samo duri go pijam primolutot imam menstruacija ,a i naredniot mesec . Posle to e pak isto. Ne go gledam ova kako resenie . Naprajv i proverka na hormoni i samo progesteronot bese vo deficit .
    Problemot me e samo so nemam redovna menstruacija ,tuku i promeni na raspolozenie . Eve sega pr ovie nedela dena so gi pijam primolutot nemam nagli promeni na raspolozenieto . Dali nekoja ima slicen ili ist primer ? Kakva terapija primate ?
     
  17. jasnaiglasna

    jasnaiglasna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Женски требаше да ми оперира циста Тофовски ама човекот нигде го нема и сега треба да барам друг гинеколог за операција.Препораки?
     
  18. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Јас од примолут нор имав нагли промени на расположението.
    Многу лошо ми влијаеа на психа
     
  19. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.554
    Јас имав се оперирав лапароскопски кај Алуловски бо државна се помина ок имам јајникот си функционира сега нормално и немав ни тогаш ни сега никаков проблем. Не се сеќирај не е ништо страшно
     
    На jasnaiglasna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. agiagi

    agiagi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    6
    Здраво :))
    Сакам да Ве прашам нешто во врска со јајниците. Во десниот јајник имам чувство на движење како да ми се ствара воздух внатре и ми се подува јајникот така што може да се осети на допир. Па кога ќе го притиснам пак се намалува.

    Имам чуство како да имам движење во него.

    Бев на гинеколог на ехо ме виде немаше ништо и ми кажа: " тоа не е ништо "

    Но, како не е кога го чуствувам тоа, а до сега не сум имала таков проблем.

    Ве молам доколку некоја имала слично искуство да ми каже што може да е, бидејќи многу се плашам

    Ви благодарам :)))