1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Има некој друг со чоколадни цисти?

    Денес дознав дека имам, и на лев и на десен јајник по неколку. Ме пратија да направам тумор маркери, ми рече докторката дека не е ништо страшно. На последниот преглед пред околу година ипол ги немав. Да напоменам дека промена во менструален циклус сум немала последните 3 години. Секогаш ми иде на 28миот ден (знам оти си водам календар во апликација), болки некои страшни за време на менструација сум немала. Имам болки какви што сум имала и кога прв пат добив, секогаш ми трае исто.
    Вакво нешто прв пат ми се случува, во комбинација со кандида е и претпоставка на докторката е дека може да биде поради опаднат имунитет.

    Би било убаво ако споделите искуства.
     
  2. kalinkaa

    kalinkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    18
    Девојки имам циста на лев јајник бенигна.Гинекологот кој ми ја откри ми рече дека е 7цм и треба да ја извадам.Бев на второ мислење тој ми вика 6цм и ми препиша прималуд нор 10 дена, да напоменам немам добиено 4 месеци, ме плаши ако добијам дека ќе имам многу, незнам што да правам.Дали некој има сличен проблем
     
  3. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Сум имала такви големи и ми поминувале од терапија. Но некогаш не поминуваат, па треба вадење. Не е страшно ни тоа.
    Каква циста ти рече дека имаш, водена или чоколадна?
    Ако добиеш можеш да очекуваш пообилна и поболна менструација. Ама и тоа поминува, а подобро е да добиеш тешко отколку да немаш 4 месеци.
     
  4. kalinkaa

    kalinkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    18
    Чоколадна, дали некој го решил овој проблем со Asel Malik бомбоните и медот што ги спомнуваат тука или мора да се вади.
     
  5. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Синоќа имав страшни болки бев кај гинекологот ми рече дека имам циста 4 цм на лев јајник и дека доколку ме фатат силни болки пак обавезно на операција можно било да е завиткана и околу па да треба цел јајник да се отстрани ... а доколку не ме боли да се пазам и да пијам таблети па можеби ќе пукни сега за сега немам силни болки ги почнав апчињата па се надевам ќе пукни
     
  6. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    347
    Пол:
    Женски
    Sestra mi proba, ama neuspesno.

    Kakva e cistata? Ako e cokoladna ne puka tuku moze da se podnamali so hormonski apcinja. Ako e vodena ili corpus luteum bi trebalo da se resorbira.
     
    Последна измена од модератор: 20 ноември 2019
  7. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Ne znam ne e vodena ama ne kaza cokoladna vo upatot za na bolnica mi dade hiten pisuva cista ovarii

    Mi rece dok ako imam sreka od tabletite treba da pukni i ke bilo momentalna silna bolka mozno e onesvestuvanje
    157425583128399904485.jpg
     
    Последна измена од модератор: 20 ноември 2019
  8. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    347
    Пол:
    Женски
    Pa obicno znaat da procenat ginekolozite. Vodenite i corpus luteum ne se vadat so operacija. Odi kaj nekoj podobar ginekolog za vtoro mislenje.
     
  9. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Ako se razbiras ete slika pogore a doktorkata e mn dobra kade sto odam mozebi jas imeto od panika ne sum go zapametila a mi rece deka se otstranuva so operacija i deka ako e obvitkana i cel jajnik mozebi ke treba i isto taka od tabletite mozi da pukni taka da ne znam kako se vika mi kaza deka ako e crna ne e strasna ako e bela e najstrasna a kaj mene e siva zamatena sredna izmegu
     
  10. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    @Dzulija* мислам дека ако е поголема од 4/5 центиметри ќе ја вадат цистата ама не цел јајник...ако ти рекла така можеби не е површинска циста. Штом е сива најверојатно не е чоколадна циста пошто тие имаат темна боја. Јас на сликата не можам да разграничам што ти е јајникот а што е цистата, ми изгледа како две топчиња да има и едното да е јајникот а другото цистата што значи имаш само една што може да биде добро штом не се повеќе. Со среќа па пиши што ќе биде.
    Јас имам чоколадни, по неколку и на двата јајници и во петок ќе ми кажат што како па ќе видиме.

    Може ќе одлучи сега засега само да те следи дали ќе расте. Ако одиш на операција сепак може нема да има потреба да се вади цел јајник туку само ткивото што е оштетено, зависи од цистата. Може ќе земат примерок за да испитаат каква е ако докторката не била сигурна.
     
    Последна измена: 20 ноември 2019
  11. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    So lesbo neka ti e .. edna e cista da 4 cm i mi rece deka od skokanje vezbanje mozno e da e usukana pa da treba cel jajnik ako ne samo cistata no se nadevam deka bolkite nema da se vratat i ke pukni ... toa e gospod od poloso da ne cuva site
     
  12. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    @Dzulija* тоа е, женски маки. :) Имаш ли деца? Претходно немаш приметено симптоми? За колку време порасна 4 цм?

    Мене ептен ме фаќа страв оти почна да ме боли речиси секој ден, и почнав прилично често да пијам апчиња за болки оти не можам да издржам.
     
  13. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Imam edno dete i me faka i mene strav ako se otstrani edniot drugiot treba na strek da se bidi da se odrUva zdrav
    A simptomi samo pred edna nedela poduenost losenje povrakanje kako bremena ... a taa bila od porano samo ne bev pojdena 1 god na gin .. a da pojdis na kontrola da vidis so ke ti reca oti bolki ako trpis tolku ne e normalno od koga ti se tie napraveni tebe? A tie temnite ne se sami sto pukaat? I oti te pratile tumur markeri da pravis sto znaci toa?
     
    Последна измена: 20 ноември 2019
  14. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Здраво, мислам дека овде е најсоодветно да го поставам прашањето бидејки се сомневам дека имам некој цистичен или проблем со ендометриумот. Дали некоја од вас покрај сите карактеристични симптоми имала голема длабока болка во најдолниот дел од грбот, која нема врска со положбата и движењето, туку е некако внатрешна и е константна со месеци, без разлика дали е за време на циклус или не (иако тогаш е особено присутна)?
    Ви благодарам. :)
     
  15. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    @Cinnamon Bun по тоа што го имам читано на интернет, еден од симптомите на ендометриозата е баш тоа, болка во долниот дел од рбетот. Отиди си на гинеколог за да ти направат едно ехо па да видиш. Со среќа.

    Ако некој има искуство со доктори од Систина за вакви проблеми го замолувам да ми пише или сподели тука.
     
    Последна измена од модератор: 26 ноември 2019
    На Cinnamon Bun му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    ^
    Денес бев на преглед и сепак испадна дека имало нешто. Не биле за џабе болките и симптомите.
    Имам полицистичен јајник, ама не е страшно сега за сега. :)
     
  17. ЕлизаР

    ЕлизаР Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    здраво на сите,

    После неколку обиди кај матичната да добијам точна дијагноза бидејќи имав страшни болки во левиот јајник она ме прати да направам ехо на абдомен бидејки сум имала хернија (кила). Закажав во Ремедика на абдомен и со еден преглед на ехо ме препрати одма на гинеколог во истиот момент. имав чоколадна циста од 6см во левиот јајник. одма испитував тумор маркери кои беа 34 а границата е до 35. докторот ми предложи отако ке добијам менструација одма после тоа кога ке ми поминат да одам на преглед и да бидиме што ке се одлучи, најверојатно лапороскопија. се надевам дека лесно ке поминам бидејки малце ме фаќа паника и нервозна сум зошто да ми беше на време откриено може полесно ке поминев.

    прашањето ми е за доктор Глигор Димитров во Ремедика дали е добар , сакам кај него да ја завршам цела процедура?

    Поздарв,
     
  18. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Јас можам да ти го кажам моето искуство со др.Илиевски во Чаир,во септември вадев чоколадни цисти,не чекав ни еден месец,ќе беше и помалку ама во лето не оперираат,поминав преубаво.Докторот е супер,сестрите исто така,условите се одлични.
     
  19. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Имам прашање дали откако ќе ги испијавте апчињата пукаше цистата? Бидеќи апчињата ги испив и сега и ми дојде и не знам што се случува
     
  20. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Зависи. Не сите апчиња делуваат исто кај сите.