1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. Molly.dolly

    Molly.dolly Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2019
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Добар ден девојки, бев на гинекологдијагностициран ми е цервицитис - соор со метаплазија и леукоплакиа на 2 и 6 ч и водена циста од 38мм и кандида.
    ми дадоа терапија примолут нор и вагиналети макмиорор комплекс.
    Чекамрезултати од пап, но ова леукоплакиа ме мачи многу, читајќи по нет тоа не се лечи, се отстранувасамо хирушки или со ласер.
    Дали некоја од вас имала ваков проблем ?
     
  2. ЕлизаР

    ЕлизаР Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    здраво ,

    бидејќи ми заврши менструација, влера бев на контрола во Ремедика да ја провериме цистата. цистата дефинитивно треба да се острани но сега ми рече друго дека не може лапароскопија бидејќи имам два царси реза туку ќе биде со општ оперативен зафат. не знам дали да барам второ мислење или веќе да се одлучам. како добар ДР ми го препорачаа Др Исмаили кој е директор на гинекологија Чаир.
     
  3. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со Зоран Илиевски во Чаир,најдобар е,во петок има амбуланта,оди се ќе ти објасни.
     
  4. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Nz od kaj da pocnam... Pred Edna godina imav problemi so Cisti na jajnici posle nekoj period ispukaa od dvata jajnika...posle toa otkako ispukaa ne otidov na pregled... Bev vo cetvrtokot i se preplasiv, kaj imav cista na leviot jajnik, desniot mi e otecen i imam krvarenje od samata matka... Taka se preplasiv :(
    Sto i doktorot mi kaza deka ne e toa dobar znak, ama da ne me plasel ke go cekame pap testot... Dali nekoj bil vo vakva situacija ve molam za iskustvo.. Ne sum spokojna uopste :(
    Citav i razgleduvav na net toa krvarenje na matkata e pocetna faza na rak... Na grloto na matkata..
     
  5. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Почекајте ги резултатите и ќе си одиш на второ мислење,без црни мисли и сценарија,какви ти беа цистите,ендометриозни?
     
  6. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Od onie sto pukaat... A za ovaa cista mi kaza ke ja po cekam posle menzis... E sea mi dade nekoj vaginalni... Od sabajle imam iscedok lom sum...
     
    На Stressed Out му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    161.396
    Пол:
    Женски
    Исцедокот ти е од вагиналетите.

    И ајде , не си прави црни сценарија.
    И не читај мн по нет
     
    На Stressed Out му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ecka1999

    Ecka1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакав да ве прашам бев на гинеколог при крај на ноември за проверка, затоа што од секогаш сум немала редовна менструација и сакав да видам што е причината. Ми рече дека имам циста на левиот јајник околку 3цм, но ништо не ми даде да пијам и рече дека ќе чекаме сама да пукне. Но многу често имам болки, ми се дуе стомакот, и некогаш ми се гади, пробав и со секакви облоги, чај од ајдучка трева, брусница увин чај но ништо не ми помага. Што би ми советувале да пробам, често ме фаќа нервоза поради тоа што нон-стоп ми се дуе стомакот, би ви била благодарна за каква била информација. Поздрав
     
  9. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    I ja sum so isti problem, redovni kontroli... Ja imav pred 1 godina dolgo ne mi pukaaa...posle gi snema nekoj mesec, pa sea povtorno imam na leviot jajnik i na desniot imam otok :(
     
  10. Ecka1999

    Ecka1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    Некои болки едноставно не се издржуваат
     
  11. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Da bas taka... Ja cekam rezultati zs imam i krvarenje od matkata.. :(
    Se nadevam deka ne e opasno kako sto mi napomna doktorot pri zimanje na pap testot :(
     
  12. Ecka1999

    Ecka1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    Немој да се нервираш, ти посакувам да не е ништо страшно.
     
  13. ЕлизаР

    ЕлизаР Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Pred tri dena izlegov od bolnica. Se operirav od cista na jajnici. Operacija ta bese uspesna. Mi ja izvadija cistata od leviot jajnik, isto I vo desniot me iscistile imalo nekolku pojaveni. Sega cekam rezultati od biopsija na istite. Sega sum OK osven sto Imam zapek I bolki koga treba da odam vo WC. Vazno golemoto pomina. So lesno na site sto treba da go pominat ovoj proces
     
    На joan, Stressed Out и tina2018 им се допаѓа ова.
  14. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Koj hormoni gi ispituvate za cisti na jajnicite ?
     
  15. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Nekoj da gi protolkuva slikite ? IMG-20200114-WA0001-1.jpg IMG-20200114-WA0005-1.jpg
     
    На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Zorica59

    Zorica59 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Na forumot Ila li za cista vo glava tema ...za razmena informacii..
     
  17. accipiter82

    accipiter82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
    Сестра ми имаше проблем со циста на јајници, се оперисала во плодност и после тоа покрај редовните таблети кој што и се препишани, пиеше и следни суплменети: Инозитол, Инулин и Индоле 3 карбинол.

    Налазите по 6 месеци се добри.
     
  18. Ti19943

    Ti19943 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Bev na ginekolog zabeleza vodena cista na lev jajnik 3 i nesto mm mi rekoa deka koga ke dobijam mens.ke pukne meguvreme doznav deka sum bremena ginekologot mi kaza deka nema da ja tretirame bidejki e mala i samo ke ja sledime me zagrizuva toa sto ne cesto no ete osekjam bolka dole no od desna strana a sto procitav nekoi komentari pishuva deka cistata moze da priboluva ... dali imate iskustvo dali treba da se tretira cistata nekako vo bremenost i dali mozno e da postoi nekakva greska zasto mi rekoa lev jajnik a imam bolki desna strana ?
     
  19. Мила32

    Мила32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2019
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Zdravo mi otkrija cista vodena 8 m na lev jajnik i mi preporacaa operacija pa sega sakam da prasam posle kolku vreme moze da se ostane bremena po operacijata
     
  20. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    161.396
    Пол:
    Женски
    Ако треба да ги пие сестра ти подолго време овие таблети, да ти кажам дека може за дупло поефтино да си ги нарача од овде.
    https://www.iherb.com/pr/now-foods-indole-3-carbinol-200-mg-60-veg-capsules/636
    Све од суплементи има овде.
     
    На accipiter82 му/ѝ се допаѓа ова.