1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    jas imam eden problem imam mnogu bodezi vnatre vo matkata,koga gi dobijam ne mozam da se mrdna nitu levo nitu desno ni pak mozam da seda ili pak da lezam strasno jaki bodezi imam kako bolki za poragaj ve molam kazete mi nekoj sovet ako znaete ilui pak ako imate isti slucaj.
     
  2. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    александра-ацка, наместо да трпиш болка и да се мислиш дали е ова или она најдобро е да отидеш на гинеколог и да си ја решиш работата, па мирна глава... немој да паничиш се ќе е ок. Среќно и пиши.
     
  3. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    odam non stop na ginekolog ali ne mi dava odgovor doktorkata,pred da se sluci da mi se rasipe plodot jas gi imav istite bodezi no ne znaev kako da i gi opisam.Koga me spremaa za abortus i go cekavme plodot da go isvrlam gi imav istite bolki i potoa i kazav deka tie mi se istite kao za abortusot i ne mi odgovori nisto<neznam dali ne saka da me zaplasi pa ne mi kazuva<no dosega ne e nisto skrila sekoj problem sto mi se jave mi go kaze.Ne znam sto da mislam ali bolkite mi se stvarno mnogu jaki nemozam da se pomrdnam koga gi imam
     
  4. sweety19

    sweety19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Moj sovet e da go smenis ginekologot da pobaras mislenje od drugo mesto i od nekoj sto ke bide realen i direkten a ne vaka da te ostava vo nedoumici.Pojdi na drugo mesto i ke bide se ok sigurno :)
     
  5. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Зошто уште чекаш? Викаш дека болките се неподносливи. Кога веќе си била на гинеколог тогаш треба да инсистираш да ти каже што е проблемот, а доколку пак стварно не си задоволна од неа, тогаш под итно побарај си друг и реши се од болките, колку што можеш поскоро. Секое добро и не се секирај се ќе биде како што треба
     
  6. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Александра-ацка под инто да смениш гинеколог. Тоа не може да се случува туку така. Оди, објасни се и ќе видиш.
    Се надевам дека се ќе биде добро.
    Позз :)
     
  7. Poisoon

    Poisoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Pozz do site....jas pred 1g patev od istiot problem,pieev eden lek na priirodna baza,i za 1mes koga otidov na kontrola ginekologot se zacudi,nemase nikakov trag deka su imala cista :) Na zenata sto mi go pravese lekot ke i ostanam cel zivot dolzna :D Mozam da vi go kazam nejzinot tel konsultirajte se so nea 076 43 43 02 Dina
     
  8. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    poisoon..............od kade e zenata i kakvi cisti imase ti.dali znaes od sto se sostoese lekot ............sigurno treba da se pojde kaj nea kolku kosta lekot i tn ako moze da ni dades povece detali
     
  9. Poisoon

    Poisoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zenata zivee vo Kumanovo,lekot e na prirodna baza so rakija i nekoi bilki,se pie po edna supena lazica,jas imav cista na janik i na gradi edno 5,6 cisti i toa so dobra golemina.Lekot e za sekakov vid na tumori, cisti na jajnici,matka i gradi i navistina pomaga.Mene mi ja prporaca edna moja prijatelka i znam deka uste na mnogu im ima pomognato,lekot e stvarno efikasen samo dokolku se pridrzuvas do pravilata taa sto ke ti gi kaze.Nee mnogu skap,nekoja simbolicna cena,zdravjeto pred se :D parite se pecalat ,lekot e pet pari samo ako go najdes. :)
     
  10. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    fala poisoon...........
    jas imam cisti na gradi na jajnici imam endometrioza ,za endometriozata mislam deka nema spas,imam pieno razni lekovi i nisto dosega izgubiv nadez,ce se javam do kaj zenata da vidime sto ce reci
     
  11. Poisoon

    Poisoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Javi se slobodno,nema sto da izgubis konsultiraj se so nea ! Go imas brojot? Mislam deka go pisav nekade,ako ne ke ti go pisam pak...So sreka,senadevam dekake ti pomogne :)
     
  12. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6

    Zdarvo suze neznam kako da ti pomognam bidejki i jas go imam istiot problem i jas imav cista i pred laporaskopijata ostanav bremena i cistata mi go rasipa plodot vo 4 mesec otkako me napravija laporaskopija vo Remedika kaj Dimitrov sega se e ok no pak nemozam da ostanam bremena,kaj tebe e dobro sto imas edno a jas nemam niedno i eve nemozam pak da ostanam,a za cistata doktorkata Elena Petrova vo Remedika mi kaza deka mojata cista bila cokoladna i imalo sansi pak da se pojavi no za sreka ne e pojavena.Ona mi kaza deka nemozelo da se spreci da ne se pojavi veke no dobro ke bilo da ostanam bremena da rodam edno dete i poveke nema da se sekiram bidejki ne bila takva za da moze da predizvika bolest i jas samo cekam da ostanam bremena i da rodam a potoa neka se pojavi nema da me grizi.I prodolziv da gi pijam apcinjata bromergon gi piev otkako mi ja otkrija i prodolziv da ja pijam i ke ja pijam do 4 mesec koga ke ostanam bremena a potoa ke videme mozebi pak mozebi apcinjata nedavaat da se pojavi pak.Pobaraj od tvojot ginekolog da ti gi prepise.Pozdrav.
     
  13. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    jas imam 5 cisti isto cokoladni operirana vo 2003 i odma se povtori za 4 meseci na godinata ostanav bremena so lekarstva.......
    kolku vreme kaj sto si operirana ti?a za sto se bromegon?kolkava e tvojata cista?
     
  14. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Mojata cista bese 7cm a lani vo juli na 23 se operirav vo Remedika kaj Dimitrov a onaka pregledite mi gi vodi Elena Petrova isto vo Remedika .A bromergon mi gi dadoa koga mi ja otkrija cistata i mene mi bese pokacen hormonot toj sto e za izlacuvanje na mlekoto sto trebalo da se pokaci po poragaj a kaj mene bese prethodno pokacen duri so 200 razlika bese mi 232 i mi dadoa apcinja i potoa posle edna godina me operiraa no trebase porano ama jas ostanav bremena i go nosev plodot 4 meseci koa mi se rasipa me cekaa 6 meseci i me napravija ama eve pak nemozam da ostanam i koga mi ja izvadija jas go prasav doktorot dali ke gi seuste pijam bromergon toj rece da sedodeka ne ostanes bremena i do 4 mesec od bremenosta a za ponatamu ke videme ali jas mislam deka ke gi pijam zatoa stom gi prekinam mene odma mi se pokaci prolaktinot t.s hormonot.A ne te razbrav po operacijata ti ostana bremena ili pred operacijata
     
  15. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Sega mi vikaat deka se e dobro deka ja nema cistata bidejki moze pak da se povtori jajnicite mi se super no mi kaza doktorkata deka sega sum udarila na psihicka baza i deka zatoa ne mozam da ostanam.Mi vikaat da ne mislam no kako da ne mislam koga non stop mi e toa vo glava,seuste ne mozam da ja prebolam zagubata na prviot plod.A so koj lekarstva ti ostana bremena
     
  16. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    po operacijata ostanav bremena primav inekcii menogon ....dali ti pokusa so lekarstva da zabremenis mislam deka treba da pokusas ako nemoze prirodno baraj si sama
     
  17. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6

    Da da vo plan sum sega koga ke odam na naredna kontrola kaj doktorkata ke i pobaram veke stvarno e vreme oni site mi vikaat deka sum pod psiha padnala ali ne e toa resenieto,jas bev vo plan da i recam da mi ja zgolemi dozata na bromergon bidejki lani pred laporaskopijata ona mi ja zgolemi so cel da ne porasne cistata a jas fakticki ostanav bremena,pred nekoj den bas na soprugot mu rekov da im recam na doktorkata da mi go zgolemi ili pak da mi dade nekoj drugi lekarstva bez razlika kolku pari se ne mi e bitno
     
  18. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    vaka znaci menogon se za pobrzo rastejne na folikulite jas primav 10...ima i merional idr. merional se 1300den.edna jas gi primav menogon za prvovo dete primav od 4 den 4 dena po 2, 5 i 6 den po edna i potoa inekcija za pukajne pregnili se fati toa bese pred 6 god.
    a sega povtorno ne mozam primav merional 6 inekcii pa pregnil i pravev inseminacija i nisto
    ako do sega ne si probala so lekarstva nemoj da cekas da probas nedaj boze ako se vrati cistata e tesko,da si najdis dobar dr.
    izvini ali se uste ne mi e jasno za sto se bromegon dali go sprecuvaat rastejneto na cistite ili sto?
     
  19. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    da da vo mojov slucaj zatoa gi primam,a za doktorkata nemam zborovi stvarno mnogu se grizi za mene jas spored mene mislam deka se sto e do nea taa napravi i normalno koga plates privatno sekoj ke te gleda a so doktorkata i se znaeme od druga strana
     
  20. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    ona mi ima spomenato za lekovi no prvo rece ajde da videme mozebi ke si ostanes taka prirodno ne ti bea malku inekcii i lekarstva a najmalku pak trosok i nervozi.Go sledi celo vreme mojot slucaj se slusame non stop po telefon i na naredno slusanje ke i pobaram.Fala mnogu i ti posakuvam pobrgu da ti isceznat cistite bidejki znam kako e