1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    A so postojano ke bide taka? stres i anksiozna sum primam terapija hrana ne pazam bas tolku muabetot mi e dali na sekoe treba operacii sea treba da probam za bebe veke trebase ama nz so cekam uste so ke bide toa gospod da ni e napomos
     
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Нема да биде постојано така.
    Си го решила проблемот, сега го немаш. Нема потреба да се грижиш. Да, има шанса пак да се направи циста, но сега си супер и тоа е важно. Ќе се следиш редовно, и да се направи ќе ја фатите додека е мала па може да ти даде хормонска терапија за да не се зголемува.
    Вежбај, медитирај, исхраната колку што е можно среди ја, тоа е. Се' што е до тебе потруди се да го направиш.
     
  3. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    So jadis od hrana na so pazis i kako e mozno da ne si pod stres vo ova vreme nz i za bremenost demek ne se ostanvalo bremena jas nemam ni probano posto piam ad.. se e haos to e so e ke vidime kako ke bide pozz ubav den
     
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Не јадам глутен зашто имам други проблеми, но читав дека и за ендото се препорачува да се исклучи. Можеш барем да намалиш на леб и се' што содржи брашно. Што е можно помалку.
    Шеќер и кофеин треба да се намали, по можност да се исклучи. Тука потфрлам, ама работам на тоа. Црвено месо по можност да се исклучи. Благо млеко да се исклучи, кисели млечни производи што помалку.
    Треба мнооогу овошје и зеленчук. Е сега негде викаат брокули не треба, негде ги препорачуваат, ама не влегувам до такви детали.
    Без многу комплицирање - јади се' што е здраво, па нездравото полека само ќе го истиснеш од исхрана.
    Глутен, шеќер, црвено месо, кофеин, и адитиви од конзервирана храна - тие предизвикуваат воспаленија во телото.

    [​IMG]


    За бременост не би требало да имаш проблем ако било само циста. Тоа е веќе друг муабет, и треба да пробаш за да знаеш. :) Прерано е сега да мислиш на тоа.

    Можеби би било добро да отвориме посебна тема за ендометриоза, па да зборуваме за исхрана и вежбање. И да си дадеме поддршка? Ќе споделуваме и видеа и диет планчиња. Ај!
     
  5. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Mozeme zosto da ne se nadevame deka ke bide se okey i poke pozitivni misli brokula jadam za crveno meso ne sekerot da go otkazam ke bidi super kafe i onaka nepiam ama sega praznici samo se jadi aj ke dojdat podobri vreminja si vikam
     
  6. Maja-12

    Maja-12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Mislejneee ke ve molaaam
    Dali vakvi rezultati mozat da se odnesuvat i na cista.
     

    Прикачени фајлови:

  7. joan

    joan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.797
    Пол:
    Женски
    Не можеме ние тука на форумот да дадеме такво мислење. Што ти викаат докторите?
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Maja-12

    Maja-12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали некој знае што значи оваа, барав на интернет но ништо не најдов ке ве молам

    Конгломерат во едната инер папили
     
  9. joan

    joan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.797
    Пол:
    Женски
    Веројатно значи дека во едната циста има израсток - папили (papillary projections)...а да не гуглаш?
     
    Последна измена: 27 април 2020
  10. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    14.260
    Пол:
    Женски
    Маја ајде те молам закажи преглед кај некој посериозен доктор,би ти го препорачала Димитров од Ремедика,резултатите ти се високи ,зошто губиш време со гуглање за нешто што ништо не знаеш и искрено ни ние не би можеле многу да ти помогнеме освен со вака совет за доктор,можеби си пишала ама да те прашам колку години имаш? Знаат родителите за се ова?
    Едит,сега видов 24 години си имала,од март прашуваш за цистите,си била досега на друг доктор освен кај матичната?
     
    На Мила32, LivingGlam, joan и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Mislam deka se zakaza plodnost so lesno I sekoe dobro i poke pozitivna misla ke bidi se vo red odis kaj pravilen doktor
     
    На joan му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    На Maja-12 и joan им се допаѓа ова.
  13. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Navistina so napravi rece deka vo cetvrtokot ke se pravi laparaskopski vo plodnost so pomin i cekame da pisi
     
    На Maja-12 и joan им се допаѓа ова.
  14. Dory97

    Dory97 Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site clenki ja su nova na forumot i sakam da spodelam moe iskustvo so cisti na jajnici.
    Pred godina dena mi se pojavi prvata cista na desen jajnik i ne beshe vodena nego sostavena od tkiva taka rece doktorot ,imav mnogu bolki ne mi dadoa nishto sama od sebe se povleche ,posle 6 meseci na ist jajnik 2 cisti i toa ednata 3cm drugata 1,5cm doktor mi dade apchinja za vospalenie i primalut nor da pijam 7 dena ,3 pati ista terapija mi ja davashe gi snema i pak posle mesec dena gi ima . Po pienje na primalut nor predlog na mojot maticen beshe da pijam apchinja za kontracepcija jas gi odbiv i mu rekov ako nema drugo resenie togas ke gi pijam,so malku chitanje i konsultacija najdov koi chaevi se za "zenski problemi " i kapki femisan A shto gi vidov na reklama reshiv deka ke probam prvo so toa i sama na sebe sum si napravila dobro na naredna kontrola nemashe nishto.Koga otidov na kontrola mojot maticen bese zachuden so moi rezultati.
    Kade ne otidov pamet mi go izvadija,mnogu bile golemi deka treba operacija pa bidejkji jas imam dve operacii nemozelo laparaskopski,
    Znachi samo prirodni lekovi i chaevi i malku trpenie i se ke se sredi pozdrav do site i se izvinuvam za tolku dolg tekst. ♥️
     
    На izabela.nik и Dua! им се допаѓа ова.
  15. Maja-12

    Maja-12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Napraviv laparoskopija dobro pominaa , no rezultatite ke pokazet
    Doktorot kaza deka iscistil se i deka vaka ke bidit ubo
    Fala vi na site sto pisavte
     
    На Stressed Out, Dua!, flower_88 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво,
    Имам упат за на клиничка биохемија се јавив да прашам за цена и ми кажаа висока цифра, иако нагласив дека сум осигурана т.е ќе оди се преку фондот:wasntme:
    Доколку некој може да ме упати попрецизно што бил скоро би му била многу благодарна :inlove:
    Се работи за следново:
     

    Прикачени фајлови:

  17. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    14.260
    Пол:
    Женски
    Колкава сума ти кажаа? Хормоните се по околу 50 денари. Тумор маркерите по макс 200 денари еден,од прилика мскс 700 800 ден би било сево ова.
     
  18. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    @Stressed Out Ми кажаа по 600 денари еден хормон, а маркерите поскапи :wasntme:
     
  19. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    14.260
    Пол:
    Женски
    Сигурно е грешка,мене ми се случило таму една на шалтер да ми каже дека испитуваат за кламидија преку крв за наредно кога појдов да ми кажат декс никогаш не ни испитувале. Ако си од Ск оди на лице место,ти гарантирам дека грешка е,600 ден хормон е на приватно.
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. plazma

    plazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    16
    Пред месец ипол бев на гинеколог ими рече дека имам течност во Даглас што значело инфекција.Ми даде Сумамед и Канестен и ми беше добро.Но сега еве 2 недели при станување ,седнување или напнување осеќам бодежи во долниот дел на стомакот што се рефлектираат до позади и ми прави нервоза.Имала ли некоја од вас ваков проблем?