Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

 1. mena18s

  mena18s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Здраво вчера бев на генеколог на контрола бидејќи пијам контрацептивни таблети Логест се викаат за да ми се стабилизира менструацијата бидејќи не ми доаѓаше редовно.Кога бев тогаш значи пред 3 месеци докторката ми рече дека имам мали цисти на јајниците и дека затоа не ми доаѓа.Вчера кога бев повторно ми рече дека ги имам малите цисти и ми ги препиша апчињата да ги пијам уште 3 месеци.Дали цистите се нешто многу опасно бидејќи се консултирав со друг генеколог и ми рече дека мора да си ја стабилизирам менструацијата и цистите да исчезнат бидејќи ке неможам да останам трудна :worried: Нека ми помогне некој што знае :(
   
 2. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  119
  за цисти треба да се пое чај од конско ли така нешто торбиче тој исто така помага и за хемороиди во билна аптека ќе прашате другарка ми го пиеше и и помогна
   
 3. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  15
  dan e konjsko opavce
  prasaja drugarkati tocno i kako da se pie
   
 4. aleksandra-acka

  aleksandra-acka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  6
  Draga snake da mozebi ima vrska i cajot no se zavisi kakov vid e cistata vodenite da pukaat i so caj i so apcinja no endometrijalnite odnosno mesnite ne pukaat tie mora da se ostranat so laporaskopija.
   
 5. aleksandra-acka

  aleksandra-acka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  6
  Zdravo mena cistata e seriozna rabota no se zavisi kakva ti e dali e vodena ili endometrijalna vodenite pukaat i koga ke puknata mozes da ostanes bremena no endometrijalnite ne pukaat mora operativno so laporaskopija.Prasaj go doktorot kakva ti e cistata da ti kaze a za bremena da tesko se ostanuva so cista pa duri i ne mozes a ako ostanes sekako deka ke napravi problem,jas imav cista i ostanav bremena i mi se rasipa plodot,me pravea laporaskopija i eve pak ne mozam da ostanam,ali vo sekoj slucaj pak kaj site ne e isto da ne te zaplasuvam no seriozna rabota e cistata jas veke edna godina kako se pravev laporaskopija i ne mozam da ostanam bremena.
   
 6. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  119
  чајот се вика овчарско торбиче и другарка ми има водни цисти и и пукнаа од него
   
 7. aleksandra-acka

  aleksandra-acka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  6
  A prasaj ja doktorkata da gi proveris hormonite ima sansi da ti se pokaceni oni i od toa da se pojavuva cistata,ova ti go pisuvam od iskustvo mojot bese pokacen so 200 razlika bese 234 kolku golema razlika e a koga se se sredi se proveri bese 34 .
   
 8. aleksandra-acka

  aleksandra-acka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  6
  da za vodenite znam deka moze taka da se ostranat no nasite se endometrijalni i vo nikoj slucaj ne moze so apce ili so caj moze samo da ne i dava da raste cistata a za da se ostrani nema sansi jas ako ne gi piev apcinjata dodeka me spremaa za laporaskopija ke porasnese pa neznam kolku a si ostana na 7cm koga ja otkrivme bese tolku i pocnav da pijam apcinja za da ne se zgolemi dodeka da dojde denot za laporaskopija.
   
 9. mena18s

  mena18s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Koga bev prvata pat doktorkata mi rece deka imam mali cisticki i zatoa ne mi doaga redovno sega koga bev mi rece "eve imas uste mali cisti" i mi rece da gi pijam apcinjata Logest(kontraceptivi) uste 3 meseci. Ne znam za kakvi cisti se raboti bidejki taa toa mi go kaza kako da ne e nisto .Zatoa prasav kakvi se cistite dali se opasni bidejki moite bile mali cisti.Inaku ti blagodaram mnogu Aleksandra za sovetot. :*
   
 10. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  495
  Пред скоро една година ми каснеше скоро еден месец менструација и кога појдов на гинеколог ми рекоја дека имам циста на левиот јајник, само не ми дадоа никакви лекарства, остави докторката сама да се повлече и навистина, по неколку дена ми дојде менструација и одтогаш имам појдено на гинеколог уште 3 пати и се е во ред.
  Меѓутоа, последниве неколку денови премногу ме болат двата јајници (особено левиот), но денеска болката ми е ужасна, што целата се виткам и ми се повраќа од преголема болка...
  Најпрво мислев дека е можеби бидејќи сум преладена, но тоа не е возможно, бидејќи и на овие високи температури носам боди цело време, не седам на промаја, сеуште кога спијам се покривам со јорган...
  Утре ќе појдам на гинеколог, но дотогаш би сакала да ве прашам дали некој имал слично искуство и од што би можело да ми биде...?
   
 11. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  Најубаво ќе дознаеш на гинеколог. Јас сум имала такви болки исто, ама имам цисти. Сега, немој да паничиш :) не мора да значи дека и ти имаш. Не се секирај, ќе те види лекарот, ќе ти каже што е и сигурно ќе примаш нешто. Кога ќе отидеш најубаво е според мене да кажеш се во детали како те болело и каде, па ќе ти воспостави дијагноза.
  Се надевам ќе бидеш ОК.
  Пиши да знаеме што си направила ;)
  Позз :)
   
 12. lokna32

  lokna32 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  5
  Jas sum nova na forumot i mnogu mi se dopaga gi citav dosega site temi i super se i temite i devojkite. Inaku so istiot problem sum veke mnogu vreme imam cisticki mali na jajnicite i kolku lekari smeniv dosega care i lek nokoj ne mi najde a bolkite ne se podnesuvaat posle sekoe dobivanje na menstruacija bolkite si pocnuvaat.Ako nekoj ima da mi kaze za nekoj dobar doktor ke vi bidam mnogu blagogarna :* :*
   
 13. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  Јас одам кај д-р Глигор Димитров, во Ремедика, на закажување е значи. Мене тој ме оперираше пред 7 години во Државна и цело време ме следи, па кога се префрли во Ремедика и јас со него :D Лично сум презадоволна, ти го препорачувам и тебе, мислам дека ќе ти помогне. Ќе си објасниш се, што, како, ќе те прегледа и ќе видиш што ќе ти каже.
  Се надевам ќе бидеш ОК.
  Позз :)
   
 14. aleksandra-acka

  aleksandra-acka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  6
  isto i jas ti go p[reporacuvam nego ili doktorkata Elena Petrova i taa e vo Remedika ,mene me Gligor Dimitrov pravese operacija za cistata i sum prezadovolna,vo Remedika me pravese stvarno e skapom ali parite ne se bitni.A na pregled si odam kaj Elena Petrova isto vo Remedika.
   
 15. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.067
  Допаѓања:
  12.426
  Пол:
  Женски
  jas pravev punkcija pred 3 god dr sapunov mi ja izvrsi mn bese golema cistata vodna aama mn bolese i edvaj go spasiv jajnikot sega odvreme navreme me boli i toa jako a i ne dobivam redovno menstruacija :(
   
 16. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  15
  i jas pravev punkcija kaj dr.sappunov pred 7god.ama kaj mene bese cokoladna cista neznam mozda so lokalna anestezija mi pravea ne me bolese i se povtori odma i na kraj laparaskopija i pak se povtori nema spas od endometrioza neznam dali nekoj uspeal da se spasi,dosega ne sum procitala deka nekoj uspeal da se spasi
   
 17. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  547
  Пол:
  Женски
  nazalost i kaj mene se povtori cistata mi kaza doktorot deneska,i toa sega na drugiot jajnik.mi prepisa lekarstva da vidime dali od niv ke se namali cistata ako ne ke treba pak laporaskopska operacija.aman veke od tie operacii u p.m.ovoj pat ke probam prvo so caevi so bajaci so sve i svasta,mada ne veruvam deka nesto ke pomogne,ama nesakam pak operacija ufffffff.nekoj za cel zivot ne praat operacija a ja za tri godini ako treba sega pak da se pravam ke mi bide treta operacija.preterano e veke,kolku i da si cvrst i jak ke ti doe preku kurac.kazuvajte caevi bilki izceliteli ako znae nekoj neso.a ako nema fajde pak operacija.ama se tesam si vikam GOSPOD e golem ako treba da ostanam bremena ke ostanam pa makar i so dva operirani jajnika.leviot so go operirav lani e funkcionalen fala bogu e sea ne e cel neli,del e od toa so bil,ali bitno raboti stvara folikuli.ajde da se nadevam deka ke bidat efikasni lekarstvata i deka ke nema potreba od operacija.mora da se razmisluva pozitivno.
   
 18. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  15
  sto lekarstva ti prepisaa
  jas piev caj ajducka treva kopriva i neven mesavina od ednakvi delovi po tri casi dnevno cistite ne se namalija no se namalija tumur markerite.
  treta operacija za cistite?
   
 19. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  579
  Пол:
  Женски
  Tanja poddrska imas....
   
  На tanja6 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.201
  Допаѓања:
  95.215
  Дали како симптом за полицистични јајници се смета нередовна менструација?!Дали е тоа задолжителен симптом?!И дали се чувствуваат болки во пределот на јајниците,иако не е период пред добивање или овулација?