1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    775
    Допаѓања:
    730
    Пол:
    Женски
    Првата циста што ја имав ми беше 8цм ( чоколадна ) добивав менструација редовно ( јас добивам на 31 до 35 дена максимум). Дознав дека ја имам кога ми пукна и мораше итно операција. Менструацијата ми доцнела само кога сум имала проблем со хормоните односно со пролактинот. Втора операција ендометриоза, и уште една циста и тогаш не ми доцнеше и сега имам циста и не ми доцни... Ова е мое искуство, немора да значи дека и кај тебе е исто. Испитај хормони ама не само на трет ден.. и на 7ми и на 21ви ден... направи брисеви, пап ако немаш направено.. знае да доцни и од бактерии, стрес...
     
  2. Linda24

    Linda24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2021
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Jas dobivam obicno na 27 ili 28 dena sega bidejki 3 dena mi docnese na 31 den dobiv menstoracija .. sega ke vidime kako ke bide imam zakazano za na ginekolog :)
     
  3. BelataMasai

    BelataMasai Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2019
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    1.082
    Пол:
    Женски
    Ako uste ne si napravila
    Zemi si upat od maticen na klinicka bioh ke si naoravis dvata tumur markeri i sama ke si presmetas roma indeks
    Ne frlaj za dzabe pari
     
  4. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Здраво женски, поради доцнење на циклусот бев на гинеколог кадешто ми беше воспоставена дијагноза D27 т.е бенигна неоплазма на овариум со големина од 7 цм.Ми кажаа дека станува збор за циста со повеќе прегради внатре.
    За една недела ќе добијам резултати и од тумор маркери.Циклус сеуште немам.
    Сакам да ве прашам, дали некоја од вас имала ваков проблем и како сте се справиле ? Дали ви се нормализирал циклусот пред терапија ?
    Ви благодарам.
     
  5. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    @TrueReligion барај упат за кај специјалист уште сега, за да одма штом ќе ги добиеш резултатите од тумор маркери да отидеш. Дали имаш некои други симптоми? Болка при овулација, тежина во стомак? Добро е што си била кај матичен ама побарај си повеќе мислења. Димитров, ГАК, Систина, ама највеќе ти ги препорачувам ГАК. Иницијално и јас ја имав истата дијагноза од матичен. Но, дури и да добиеш циклус, отиди да добиеш мислење.
    Се ќе биде во ред.
     
    На TrueReligion му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Кај специјалист ми беше потврдена дијагнозата, во ГАК. Таму и ми зедоа крв за тумор маркери и ПАП тест ми направија, колпоскопија и трансвагинално ехо и наредна недела ми рече да одам на контрола со резултатите.

    Од симптоми, редовен ми беше циклусот до Ноември. Сега веќе ми доцни скоро 2 недели, качив многу на тежина последнава година, инаку бев многу слаба. Имав исцедок кафеав пред 2 недели кој траеше само 1 ден и вчера исто ама си мислам вчера да не беше ради колпоскопијата.Болка немам во стомак, долу десно имам болка која како да се шири кон десната нога понекогаш.

    Пред 2 години имав циста која со 2 терапии на Примолут Нор ми пукна.

    Инаку ти благодарам.
     
  7. Mateja.Mat

    Mateja.Mat Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2022
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Здраво ме интересира дали некоја од вас имала операција на циста на јајник во Ремедика,како сте задоволни?Колку дена останавте во болница?
     
  8. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    Јас оперирав лапароскопски ендометриоза на јајник во Ремедика кај Димитров. Од типот на операцијата и инвазивноста на самиот зафат зависи колку време ќе те задржат во болница. Лапароскопијата е релативно неинвазивна процедура и во болница се лежи еден ден и една ноќ, не би знаела да кажам колку се лежи доколку е тоа цистектомија или лапаротомија што е малку посложена операција.

    Мене ме примија сабајлето на денот на операција, штом ме сместија во соба одма дојде анестезиолог и ми земаа анамнеза, ги направија сите потребни испитувања преку крв, а во сала ме однесоа кај 12 саат. На интензивна лежев пола саат после операција и после ме префрлија во соба на одделение. Вечерта преспав таму, сабајлето после визита веќе ме пуштија дома, тоа беше некаде околу 11 часот. За вадење конци бев после една недела, тогаш стигна и хистопатолошкиот наод од ексцизијата на цистата. Презадоволна сум пред сѐ од докторот како ја изведе операцијата, а и самиот постоперативен период ми помина лесно, без никакви проблеми. Болничкиот персонален е исто така супер, постојано си под надзор, за било што и да ти треба одма доаѓа сестра, фини беа и љубезни.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mateja.Mat

    Mateja.Mat Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2022
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Фала ти
     
  10. Linda22

    Linda22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakav da ve prasam dali koga se vadi edniot jajnik moze da zakasni menstruacija ??
     
  11. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    @Linda22 да, кога се вади едниот јајник менструацијата доцни. Ова се случува поради тоа што сега кога ти останал едниот јајник, треба време за да се поврзе јајникот со мозокот, мозокот да ја прифати промената и да се воспостави рамнотежа во хормоните. Јајникот што е оставен мора да работи многу повеќе за да ги произведе потребните хормони. Ова е шок и стрес за организмот и единствена опција е или да се остави на времето или да се даде хормони за да му се помогне на јајникот.
     
  12. Linda22

    Linda22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    A dali na primer na mestoto kade e izvaden jajnikot da custvuvas bolka na toa mesto ne kade sto si operirana nego na leva strana kaj sto bil jajnikot na toa mesto da custcuvas bolki
     
  13. Miy3

    Miy3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    39
    Zdravo zenski, dali nekoj se razbira od ovie rezultati, mene se mi izgleda nekako kako namaleno.. doktorkata mi kaza deka imam policisticni jajnici i mi dade Metformin.. kako so razbrav toa e za dijabeticari. I sega sledi glupoto prasanje-ako pocnam da gi pijam apcinjata mi e strav da ne mi se pojavi problem so sekerot!? Pozdrav blagodaram
     

    Прикачени фајлови:

  14. Spro

    Spro Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2022
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Машки
    Доколку се воденасти пукаат ссмо со чај од вирак, ако се ендометриозни сте го јаделе под итно бебе, лапараскопски неможе нека не ве лажат само пари да си фрлате, исто чај вирак и црвен кантарион
     
    На izabela.nik и 6th sense им се допаѓа ова.
  15. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    За еднометриозни цисти од помал размер многу чисти лекот од чувар куќа и мед.
    Јас го правев колку мед, толку чувар куќа блендирав и јадев.
    Требаше мислам да отстои во тегла 24 саати, па се јадеше наутро и навечер по една лажица.
    Јас без задоволна, ме спаси неколку пати.
     
    На flower30 и Spro им се допаѓа ова.
  16. Spro

    Spro Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2022
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Машки
    Супер си имала среќа
     
  17. Anettta

    Anettta Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2022
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Некој да сподели искуство за цисти од оние што не пукат, мислам дека ги викат чоколадни. Ми рекоја дека тумор маркерите се малку покачени и пак треба да одам на преглед. Имам две цисти на левиот јајник
     
  18. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    @Anettta ако се ептен големи и ако имаш проблеми можно е дека ќе ти закажат на операција. Ако се помали може ќе ти дадат контрацептивни таблети.
    На моја блиска другарка и дадоа контрацепција за да видат некој месец дали ќе се подобри ама за жал во рок од неколку месеци и порасна цистата. Сепак не е толку страшно, само одбери си добар доктор. Во меѓувреме, има многу жени на youtube со ендометриоза т.е чоколадни цисти што зборат за нивното искуство. Многу е битна исхраната, посвети се на тоа да видиш дали ќе има подобрување или барем да се држат под контрола за да не растат.
    Најчесто мислам дека дури и да ги отстранат со операција, пак треба да се внимава на исхрана затоа што организмот ти е склон кон формирање на такви цисти.
     
  19. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Дали со помош на вагинален ехо преглед се дијагностицираат цистите? Или е потребно да се направи и некој друг дополнителен преглед?
     
  20. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    @Didajo обично најпрво на вагинално ехо ќе се видат (освен ако се ептен мали) па потоа се прават другите испитувања.
    Најчесто докторите знаат да ги разликуваат по изгледот на ехо какви се, дали се водени или чоколадни, во некои тешки случаи со многу проблеми или кај жени што се обидуваат да забременат ќе ги пратат на операција па тогаш се добива најконечна дијагноза.
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.