1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    лилитке, кај мене се појави тој проблем. значи имав нередовна меснтруација и бев на гинеколог. ми препишаа апчиња за провокација и така ја добив на два пати, значи во 4 месеци јас добив само 2 пати. е сега таа ми кажа дека од тоа што не ја добивав менструацијата по два месеци, и што не сум се прочистувала, едниот јајник демек ми станал полицистичен (значи, од нередовна менструација јаникот станувал полицистичен). ама ми рече ништо страшно, со понатамошното добивање тие ќе пукнеле :?:
    инаку болката постојано ја има.
    е сега овие денови ќе одам пак на гинеколог и ќе видам до кај ми е состојбата
     
  2. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    Исто и јас немам редовна менструација, добивам на две-три месеци
    сум била и на гинеколог, ми вика имаш цисти на јајниците
    другпат ми вика имаш хормонално пореметување,
    не знам и јас самата што имам!

    Дали да пијам нешто, кажете ми некој чај!
     
  3. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    i jas dvata jajnika gi imam operirano i ostanav bremena...i se povtorija cistite odma po operacijata endometrioza ako imas i ako nemas golemi bolki ako ne rastat cistite nemoj da se operiras taa ne se iskorenuva taa e kako trevana pirin sto ja vikaat ...mene dr.taka mi kaza deka ne moze da se iscisti skroz i se povtoruva
     
  4. aleksandra-acka

    aleksandra-acka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Draga renata da seto toa sto ti go kazal ima vrska stom imas hormonalno poremetuvanje mora da imas cista i sigurno e od endometrioza (cokoladna ).Isto i jas imav cista mojata e od endometrioza (cokoladna) i imav hormonalno poremetuvane hormonot mi bese kacen do 223 a naj normalno e 23 pa mozes da zamisles koe poremetuvanje e jas i na kilaza kaciv.Ima i vodeni cisti koi pukaat sami no stom imas hormonalno poremetuvanje sigurno e cokoladna koja samo so laporaskopija se ostranuva (operacija) i na zalost ima sansi pak da se povtori.Kaj mene za sreka ne e pak pojavena od laporaskopijata veke godina i 2 meseci i daj boze da ne se pojavi no sto citam na drugi na site im se ima pojaveno,a mikaza doktorkata deka ima sansi da se pojavi,no mnogu e loso toa kaj mene sto nemozam da ostanam bremena.Pijam bromergon od 2,5,za sreka pred 2 meseci go proveriv hormonot mi e dobar i doktorkata mi gi namali apcinjata na 2 pati po 1/4 a piev 2 pati po 1/2
     
  5. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    suze,ednas se imam praveno operacija od cista.i jas da ti kazam pravo si mislam da ne brzam so operacijata ovoj pat,prvo ke vidam so apcinja,so caevi neso neznam.drugiot jajnik mi e funkcionalen,da se nadevam deka ke mozam da ostanam bremena.porano ne sakav da ostanam,ama kako mi se sluci da mi se povtori pak cista da imam,si vikam da si rodam edno dete pa posle ako sakat neka se stvarraat tie pusti cisti ako naumile i neka si sedat :) neznam dali moze da se ostane bremena ako imas cisti,citam nekoi imaat ostanato bremeni iako imale cista,ama imase i nekoja na koj mu se ima rasipano bebeto.dali ima nekoja uloga toa neznam i strav mi e nekako.jas inaku pocnav sega da pijam caj od neven edna zena mi kaza deka nejze i pomognal pa aj vikam i ja da pokusam.a apcinjata so mi gi prepisaa neznam tocno sto se deka ne sum gi kupila uste,treba da gi pocnam na 11 den od pocetok na menstruacijata da gi pijam,a use e 3 den,utre planiram da gi zemam pa ke ti pisam pak.ti so piese?
     
  6. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    jas posledno piev caj od neven,ajducka treva i kopriva....piev i vino mesano so ren toa bese mnogu luto ama koga se mora ce se proba sve.... jas sekade citav deka ne se leci endometriozata dodusa koga se operirav na 4 meseci se povtori i samiot dr.mi rece deka taa e kako trevata pirin sto ne moze da se iskoreni....
    dali proveri tummur markeri,kaj mene od cajot se namalija tumur markerite a mi bea mnogu pokaceni...pratija dimenzijata na cistite dali rastat..
    kakvi apcina treba da pies i kaj koj dr.odis
    pozdrav i srekno
    a zabooraviv imalo zena vo kumanova pravela nekoj lek za cisti jas seuste ne sum javena da prasam
     
  7. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ne sum proverila tumor markeri uste.sega ja otkrivme cistata pred dve nedeli nema,dimenziite i se 4 i neso na 3 i neso santima.za zenata u kumanovo i ja procitav se mislam dali da se javam,ama vikam aj prvo ovoj mesec so cajot od neven i so apcinjata da vidam pa posle mesec dena ke otidam pak na doktor da vidam kakvi se dimenziite dali ima promena dali se zgolemeni ili pak mozebi namaleni.
    ti suze koga ostana bremena imase li cisti vo toj moment ili nemase?a jajnicite i dvata ti bea prethodno operirani pred bremenosta?..
    sega kakva ti e sostojbata so cistite?
     
  8. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    a apcinata koi se
     
  9. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ne razbiram suze so ima pisano na receptata,ke idam da gi zemam utre pa ke ti pisam koi se,treba za 7 dena da pocnam da gi pijam
     
  10. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    cajot treba da go pies tri meseci
    i napravi mesavina ,a ne samo od neven,sekoj den po tri pati na den
     
  11. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    tanja6... sto se sluci dali gi zede lekarstvata..pozdrav i srekno
     
  12. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Devojki, Neznam dali ja znaete stranava ima tuka nekoi recepti za caevi za cisti videte se nadevam ke ni pomognat
    Pozdrav
     
  13. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    koja strana,tuka ne gledam jas nisto
     
  14. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
  15. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    suze,denes pocnav so apcinjata orgametril pijam 2 na den 15 dena u mesec otprilika,tri meseca ke gi pijam pa ke vidime posle so ke se desi.me nervira mnogu toa so me boli cistata,ja osekam mnogu,pri poladno,pri steganje navednuvanje i sl.prvata cista ko ja imav uopste ne ja osekav voopsto do posleden den nisto.a ovaa use od start izglea :D taka i ja otkriv otidov na pregled oti osetiv bolka,ama uopste ne ni pomisluvav na toa deka imam cista,mislev mi se vospalile jajnicite ili slicno,ni na kraj pameta ne mi pagase deka posle godina i pol od prethodnata operacija pak ke mi se povtori cista.mislev deka ke pominat mnogu godini pred da se povtori ili deka nikogas nema da se povtori,ali ne pomisluvav deka ke bide tolku brzo i deka ke e pred da rodam dete.i sea sum u nebrano me fati mnogu strav. :( si pravam crni scenarija u glava,si mislam poso predhodniot pat ne mi pomognaa apcinjata deka pak nema da mi pomognat i deka ke moram pak na operacija.i se plasam dali ke mozam da ostanam bremena zaso citite gi namaluvaat sansite za zabremenuvanje,a sto ako pri operacijata mi go izvadat nedaj boze jajnikot,i ostanam samo so eden i toj operiran prethodno.haos mi e u glavata.me tera na nervoza.si vikam aj deka skoro mi kazaa pa e presno uste so tek na denovite moze ke se smiram nema da se sekiram i ke razmisluvam pozitivno,deka se ke se sredi so apcinjata.ama nekako tesko mi ide :worried:
     
  16. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    prv pat slusam za tie apcina...ne se sekiraj sve ke se sredi,mene po 4 meseci od operacija mi se povtorija cistite ne 1 tuku 5,na 1 god od operacija zabremenav,predhodno ne mozev 4 god da zabremenam...imam 5 cisti 3 na leviot 2 na desniot jajnik,leviot na operacijata mi bese podobar posle operacija mi se napravja poveke na leviot i na desniot se povtorija,ponekogas si mislam mozda i leviot ne go iscistija pa zatoa, ne znam sto da mislam uf maki,,,pa ne mozam da se resam bideki nema spas mene dr.mi rece deka cistite se kako nekoj treva sto ne se iskorenuva..i mene me bolat navednata ne mozam da sedam ,ako sedam mora da sum nakrepena na nazad,nemozam kleknata itn.
    zasega ce gi ostavam vaka pa sto ce bide neka bide ne znam ni samata sto da pravam,piev caj od neven kopriva i ajducka treva bolkite pri menzis mi se namalija,tumur markerite isto se namalija mi bea mnogu visoki,3 meseci piev tri pati na den,predhodno piev vino so ren mesano mnogu bese grozno ama morav..pozdrav i srekno
     
  17. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Јас ги имам пиено Оргаметрил. Мене добро ми делуваа. Имам исто правено операција од чоколадна циста, па после тоа ги пиев. Сега повторно имам циста, значи дефинитивно се повторуваат, ама сега пијам Јасмин. Тумор маркерите ми беа доста високи, сега после 7 месеци се снижија од апчињава. Ги имам истите болки, ја осеќам цистата. Единствено не сум пробала со чаевите кои ги споменувате, можеби треба и со нив да пробам.
    Позз и се надевам ќе се среди се ;)
     
  18. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    da ne te plasam ama jas imam citano deka jasmin se stetni konsultirajse so dr.neka ti gi smeni so drugi
     
  19. toasumjas

    toasumjas Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    isto i jas iama costa na janikot ednometriozna. Se operirav vo dekemvi i za tri meseci pak mi se pojavi. Poradi nea ne mozam da zabremenam :( , sega povtorno ce s eoperiram vo sitina. Ja odam kaj Drakulevski a ce me operira Pancevski. Se nadevam deka ovoj pat ce bide uspesno. Doktorite vikaat deka post operativnite lekovi se najbitni. Samo da zabremenam, progesteronot od bremenosta e najdobar lek za endometriozata
     
  20. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Девојки едно прашање ве молам, што значи тоа со покачените тумор маркери? Кај сите ендометријални цисти се покачуваат или...? Имам јас ендометријална но тумор маркерите не ми с покачени. Сега кај вас читам друго в молам пишете ми, ништо не ми е јасно....
    Поздрав