Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. prevarena

    prevarena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали можеш да ми споделиш подетално искуство. Дали со оперцијата се оштетува јајникот и слично? Фала
     
  2. prevarena

    prevarena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали цистата беше дермоидна, оние што се вродени? Фала
     
  3. princes20

    princes20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Женски пред да одете под нож пробајте со чај. Пред 3 месеци 2 цисти (водна + чоколадна) + миом. Др ми предложи антибеби пилули, спирала или опе, јас сите три ги одбив и решив со чај да си ја пробам среќата. И еве денес после 3 месеци редовно пиење по 1л чај на ден, едната циста ја нема а другата намалена миомот исто намален .. најсрекна сум . Др ми рече да продолжам да го пијам мојот чудесен чај
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  4. prevarena

    prevarena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Цистата која што ја имам јас не пука, и не е добро да пукне, друг бид на циста е..
     
  5. princes20

    princes20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Добро ти си најдобро знаеш, но се што можам на природен начин да спречам или лечам ке пробам ништо ме не кошта може само подобро да биде
    Позз
     
  6. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.628
    Допаѓања:
    1.565
    Кај мене си остана јајникот функционален немав никаков проблем ни со бремености ни ништо, лапароскипски е се вади само цистата јајникот ми кажа докторот дека немало потреба да се вади. Но оди и кај добар доктор бидејќи 2ца на државна сакаа да ме оперираат со царски рез и да ми го извадат цел јајник
     
  7. prevarena

    prevarena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала ти на споделеното искуство. Колкава беше цистата кај тебе? Др Алуловски оперира на клиника?
    Досега што бев на мислења ми кажаа лапараскопски да се оперира, додека некои ми кажа да не се вади (немало потреба). Целосно различно, што малку ме буни..
     
  8. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    3.784
    Кој е тој чај?
     
  9. Butterputer

    Butterputer Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2024
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo,nova na forumot.Imam 23g sega 24 mi otkrija cista na desen jajnik na slucajna kontrola na eho na abdomen.Na 19.07 na genekolog,cistata e folekulna rece sama ke pukne 56mm. Na 26.07 mi dojde menstruacija a prethodnata mi bese ovoj mesec od 09.07 do 13.07
     
  10. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.628
    Допаѓања:
    1.565
    Не се сеќавам на големината, мојата беше дермоидна циста секаде ми кажаа дека мора да се оперира бидејќи ако пукне внатре може да ми направи голем проблем, твојата може е друг тип. А да алулоски бесе на клиника мислам уште е таму
     
  11. prevarena

    prevarena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, да и мојата е дермоидна. Дали по операцијата, лесно е опоравувањето?
     
  12. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.628
    Допаѓања:
    1.565
    Да за 2 дена веќе се правев сама
     
  13. princes20

    princes20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ајдучка трева, вркута, коприва, кантарион, пелин, и еден чај фрауен мантел (на германски се вика) не знам на нашки . Тоа се мешав и пиев скоро 3 месеци .. мене ми помогна( не скроз ама има голено подобрување) и сега правам малку пауза
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AtaraxGirl

    AtaraxGirl Нов член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2024
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Predhodniot mesec ciklusot mi docnese 20 dena. Dobiv imav normalen ciklus. Posle 5 dena od zavrshuvanjeto imav kafeav iscedok i bolka u desen jajnik veke 4 i pol dena. Imam i nekoi bolki nasabajle polovinata me boli. Utre imam zakazano kaj genekolog. Dali nekoj se soochil so istoto? Da napomenam od koga se porodiv ne sum imala cisti.
     
  15. jasnaiglasna

    jasnaiglasna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Извини сега гледам. Се оперирав пред 3 години кај доктор Алулоски, супер поминав се е во ред со јајникот. Моментално сум бремена, така да се функционира како што треба ☺️ Лесно оди и опоравувањето после тоа така да според мене треба да се оперираш и да си го решиш тоа. Поздрав
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Swwtbbgl

    Swwtbbgl Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2023
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Kolku vreme posle operacijata zabremeni dali imase dr problemi dali pak ti se pojavija cisti
     
  17. jasnaiglasna

    jasnaiglasna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ne mi se pojavija povtorno cisti zosto dermoidnata e vrodena vo princip i ne e demek povrzana so hormoni... Epa posle 3 godini so toa sto posle edna godina doktorot mi preporaca da ne probuvam za bremenost.
     
  18. US.ER.1

    US.ER.1 Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Искуства со водена циста ама на града?