1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црвенило на образите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од koritsaki, 7 март 2010.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    Ke ve molam za pomos , od vcera vecer mi se pojavi crvenilo na obrazite ( lici kako da sum izgorela na sonce ) pri dopir na toa mesto osekam toplina. Ne me cesa nitu pece ama smesno izgleda i oddednas mi se pojavi. Vo momentov pijam samo kontracepcija , a pred toa nemav nikakvi problemi :( ako znaete nesto vo vrska so ova pisete mi , pozdrav
     
  2. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    crvenilo na liceto- moze da e alergija na nesto...a moze da e i negativen efekt od kontraceptivnite piluli? kolku vreme gi pies?
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    Ги пијам веке 3 месеца ( толку и ми е препорачано ) , а ми останаа уште 4 апчиња :( до сега сум немала ваков проблем
     
  4. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    uf...posto neznaes sto ti e-ja samo bi te sovetuvala da ne stavas nisto na svoja raka. mozebi bi mozela da se obides so caj od kamilica-toj ima smiruvacko dejstvo. napravi caj i stavaj oblogi. nemoze da ti nasteti a moze da ti go smiri crveniloto....drugo ne mi teknuva... :?
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    фала, ке пробам со ова се надевам ке ми се смири
     
  6. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    jas imam isto takvo crvenilo kako lisa da e,crveno beli fleki kako izgorenici, lekarkata rece deka e seboreicen dermatit, no mislam deka ne e. Stavav aloe, kamilica, ha ha se i sesto (afloderm, ....)nisto ne pomaga. Ke go snema i odednas pak ke se pojavi.Ispiv eden kup antibiotici i nisto ne pomaga.
    ????? Dali nekoj imal nesto slicno? pozdrav
     
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    E vaka Dunja..tatko mi bese lani vo Skopje kaj D-r Dohcev..bidejki ete celo vreme crvenilo imase na liceto i mu se perutese..Dijagnozata bese seborea..mu dade samo edna krema Rekonazol..A be samo sto namacka dva -tri dena mu ja snema skroz..Se macakase taka nedela dve i veruvas sega nema problem.Ponekogas ako se pojavi crvenilo sto e mnogu retko treba da se namacka od kremata ama samo navecer i super,se sreduva liceto.E i mu kazal deka e na nervna baza i da pazi na ishrana.Kupi ja kremata i nemas gajle. :up:
     
  8. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Ti blagodarm Julie
    mislev i jas da odam kaj Dr,Dohcev ama prvo ke probam so Rekonazol.
    Pozdrav i se najubavo
    Ke pisam za rezultatite
    :D
     
  9. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    nisto dunja..tuka sme za pomos :) ..sreka sto ja otvoriv temava i toa slucajno..a D-r Dohcev veke ne raboti za zal :? ..kupi ja kremata i ke vidis ke se sredi..pozz :)
     
  10. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Pozdrav Julii ja kupiv kremat adenes pocnuvam od vecer.Mnogu ti blagodaram,veruvam deka tuka e lekot.
    :D
     
  11. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    eve ti kazav tatko mi sega ima lice ko detence :D ..stavaj navecer pred spienje i na mestata kade ti e seboreata..ke vidis ke se opravi..a be dzabe ne e na dobar glas Dohcev...
     
  12. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    pocnav da go stavam kremot, da sakav i jas da odam kaj Dohcev ama slusnav deka sega namesto nego raboti nekoja DR.Gordana...seedno ke odev, no eve prvo tebe ke te poslusam:D i mislam deka ke uspeam.Rano e eden den e kako stavam od kremot ama mi se cini deka si vo pravo.
    MNOGU ti blagodaram...se slusame :D pozdrav
     
  13. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    rano e,treba nekolku dena da pominat pa ke vidis rezultat..koga ke se sredi liceto celosno pisi ;)
     
  14. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Pozdrav Julii
    mislam deka uspeva leleeeeeeeee neznam kolku sum ti blagodarna ama da pocekame uste malko da, da. rano e
    pozdravce i se najubavo :D
     
  15. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Milo mi e Dunja! :) Uzivaj,tuka sme za da si pomogneme..Ti samo bidi si zadovolna.Pozz
     
  16. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Не можам да верувам :D целото црвенило се изгуби.леле колку сум ти благодарна.
    Поздрав и незнам како да ти се заблагодарам.Сега само се плашам да не се повтори.Значи реконазолот е закон.Благодарам Julii :D
     
  17. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Nisto..najubavo e cuvstvoto koga nekomu si pomognal makar i vaka :) i koga toj samo ke kaze blagodaram :) Sega stom se izgubilo i liceto ti e sredeno..prekini..eventualno ako ponekogas ti se pojavi ke namackas navecer i ke se smiri..Ajde eve tatko mi e super liceto ko na bebe mu e sega i ne koristi veke Rekonazol :) Eee za toa e zasluzen D-r Dohcev,Gospod da go pozivi! :D
     
  18. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Julie :D :D :D :D :D :D Mnogu sum srecna i dvajcata Gospod da ve pozivi.Se slusame. :D
     
  19. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Дуња..ми текна разгледувајќи тука по темиве, да те прашам..Како си? Како се справи со проблемот..помогна ли кремата?Позз
     
  20. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Da Juli se izgubija flekickite i liceto vece ne se peruta, no sega liceto odednas stanuva mnogu crveno.Bev na edna kozna lekarka se somneva vo nekoja dijagnoza lupus eritema?????? bas se plasam veli deka e avtoimuna i deka treba dodatni ispituvawa . Mnogu mi e strav ama ke trgnam od ponedelnik.Sepaak pozdrav i blagodaram.