Црвенило на образите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од koritsaki, 7 март 2010.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    Ke ve molam za pomos , od vcera vecer mi se pojavi crvenilo na obrazite ( lici kako da sum izgorela na sonce ) pri dopir na toa mesto osekam toplina. Ne me cesa nitu pece ama smesno izgleda i oddednas mi se pojavi. Vo momentov pijam samo kontracepcija , a pred toa nemav nikakvi problemi :( ako znaete nesto vo vrska so ova pisete mi , pozdrav
     
  2. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    crvenilo na liceto- moze da e alergija na nesto...a moze da e i negativen efekt od kontraceptivnite piluli? kolku vreme gi pies?
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    Ги пијам веке 3 месеца ( толку и ми е препорачано ) , а ми останаа уште 4 апчиња :( до сега сум немала ваков проблем
     
  4. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    uf...posto neznaes sto ti e-ja samo bi te sovetuvala da ne stavas nisto na svoja raka. mozebi bi mozela da se obides so caj od kamilica-toj ima smiruvacko dejstvo. napravi caj i stavaj oblogi. nemoze da ti nasteti a moze da ti go smiri crveniloto....drugo ne mi teknuva... :?
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    фала, ке пробам со ова се надевам ке ми се смири
     
  6. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    jas imam isto takvo crvenilo kako lisa da e,crveno beli fleki kako izgorenici, lekarkata rece deka e seboreicen dermatit, no mislam deka ne e. Stavav aloe, kamilica, ha ha se i sesto (afloderm, ....)nisto ne pomaga. Ke go snema i odednas pak ke se pojavi.Ispiv eden kup antibiotici i nisto ne pomaga.
    ????? Dali nekoj imal nesto slicno? pozdrav
     
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    E vaka Dunja..tatko mi bese lani vo Skopje kaj D-r Dohcev..bidejki ete celo vreme crvenilo imase na liceto i mu se perutese..Dijagnozata bese seborea..mu dade samo edna krema Rekonazol..A be samo sto namacka dva -tri dena mu ja snema skroz..Se macakase taka nedela dve i veruvas sega nema problem.Ponekogas ako se pojavi crvenilo sto e mnogu retko treba da se namacka od kremata ama samo navecer i super,se sreduva liceto.E i mu kazal deka e na nervna baza i da pazi na ishrana.Kupi ja kremata i nemas gajle. :up:
     
  8. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    Ti blagodarm Julie
    mislev i jas da odam kaj Dr,Dohcev ama prvo ke probam so Rekonazol.
    Pozdrav i se najubavo
    Ke pisam za rezultatite
    :D
     
  9. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    nisto dunja..tuka sme za pomos :) ..sreka sto ja otvoriv temava i toa slucajno..a D-r Dohcev veke ne raboti za zal :? ..kupi ja kremata i ke vidis ke se sredi..pozz :)
     
  10. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    Pozdrav Julii ja kupiv kremat adenes pocnuvam od vecer.Mnogu ti blagodaram,veruvam deka tuka e lekot.
    :D
     
  11. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    eve ti kazav tatko mi sega ima lice ko detence :D ..stavaj navecer pred spienje i na mestata kade ti e seboreata..ke vidis ke se opravi..a be dzabe ne e na dobar glas Dohcev...
     
  12. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    pocnav da go stavam kremot, da sakav i jas da odam kaj Dohcev ama slusnav deka sega namesto nego raboti nekoja DR.Gordana...seedno ke odev, no eve prvo tebe ke te poslusam:D i mislam deka ke uspeam.Rano e eden den e kako stavam od kremot ama mi se cini deka si vo pravo.
    MNOGU ti blagodaram...se slusame :D pozdrav
     
  13. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    rano e,treba nekolku dena da pominat pa ke vidis rezultat..koga ke se sredi liceto celosno pisi ;)
     
  14. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    Pozdrav Julii
    mislam deka uspeva leleeeeeeeee neznam kolku sum ti blagodarna ama da pocekame uste malko da, da. rano e
    pozdravce i se najubavo :D
     
  15. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    Milo mi e Dunja! :) Uzivaj,tuka sme za da si pomogneme..Ti samo bidi si zadovolna.Pozz
     
  16. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    Не можам да верувам :D целото црвенило се изгуби.леле колку сум ти благодарна.
    Поздрав и незнам како да ти се заблагодарам.Сега само се плашам да не се повтори.Значи реконазолот е закон.Благодарам Julii :D
     
  17. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    Nisto..najubavo e cuvstvoto koga nekomu si pomognal makar i vaka :) i koga toj samo ke kaze blagodaram :) Sega stom se izgubilo i liceto ti e sredeno..prekini..eventualno ako ponekogas ti se pojavi ke namackas navecer i ke se smiri..Ajde eve tatko mi e super liceto ko na bebe mu e sega i ne koristi veke Rekonazol :) Eee za toa e zasluzen D-r Dohcev,Gospod da go pozivi! :D
     
  18. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    Julie :D :D :D :D :D :D Mnogu sum srecna i dvajcata Gospod da ve pozivi.Se slusame. :D
     
  19. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    Дуња..ми текна разгледувајќи тука по темиве, да те прашам..Како си? Како се справи со проблемот..помогна ли кремата?Позз
     
  20. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Женски
    Da Juli se izgubija flekickite i liceto vece ne se peruta, no sega liceto odednas stanuva mnogu crveno.Bev na edna kozna lekarka se somneva vo nekoja dijagnoza lupus eritema?????? bas se plasam veli deka e avtoimuna i deka treba dodatni ispituvawa . Mnogu mi e strav ama ke trgnam od ponedelnik.Sepaak pozdrav i blagodaram.