1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црна хроника

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Ицолгудбејбе, 31 март 2017.

  1. ♣ Alba Viduam ♣

    ♣ Alba Viduam ♣ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    2.160
    Пол:
    Женски
    Ако е вистина она што се пишува во медиумите, се надевам ке го расцветаат дедово в затвор.
    Толку од мене. :puke:

    А конкретно за облеката на денешниве малолетнички и нивното однесување треба васпитни шамари да летаат. Нека се свестат и родителиве малку, јас стварно не знам како кога ке си ја видат малолетната им ќерка цела расцицлена и стегната не им паѓа незгодно и не се прашуваат со каков ментален склоп се оформува тоа дете и какви вредности тоа ке има во иднина како човек. Ама најозбилно.

    ^Ова го коментирам настрана од случајов затоа што погоре се спомена облеката и иако не поддржувам така вулгарно однесување и облекување на малолетнички стојам на тоа дека некоја и гола да е, без разлика на возраст не смее да биде допрена без согласност.
     
    На Victorian, *Amethyst*, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  2. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.120
    А да не сме се американизирале ние премногу под влијание на амер. медиуми??? Таму одма креваат паника ако се дознае дека некоја млада професорка му го (да не речам што) на некој ученик. Изворот е понекогаш љубоморна другарка од класот...

    1) А врз основа на што се знае дека ја силувал? Пишале така медиумите? Дали знаете зошто го употребиле тој израз? Имено постои практика (наметната од разни демек прозападни сфаќања) кај медиумите сексуалниот однос помеѓу полнолетна и малолетна особа да се опишува како силување, независно што можеби и двајцата тоа гоправеле со согласност, без уцена и закани.

    2) Исто така постои погрешна практика (а сепак озаконета во голем број земји) малолетните лица да се прикажуваат како деца независно возраста. Да речеме ако тој или таа имаат 17 год. се деца... а 18 годишниот/годишната ебачица е возрасна. Која глупост! Тие не се деца, туку тинејџери (13-19 год.). Или ајде поинаку да ги гледаме работите: дали навистина верувате дека лице на 18-19 год. е автоматски возрасно и зрело?

    3) Кај случаевите каде полнолетни лица имале секс (или неговите подвидови: орален и тн.) со малолетни реално има проблем само ако: таа/тој биле силувани(под физичка или вербална закана и/или присила), биле издрогирани од страна на силувачот, или имало условување од типот на... ќе ти пише 5-ка само ако направиш тоа и тоа и сл. И проблем би биле и несканата бременост (исклучок орален секс, взаемна мастурбација и сл.) и болестите - но затоа постојат кондоми. Во спротивно, траумите малолетниците ќе си ги имаат само затоа што од таквите случки се прави многу врева во кругот на семејството и медиумите.

    За жал законите најчесто тоа не го третираат така, што ќе рече потребна е промена на законите и нивно прилагодување на реалноста, прилагодување на човечката биологија и психа. Некаква долна граница навистина мора да има, но веројатно 14-15.
     
    Последна измена: 31 март 2017
    На Zlatna12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Ostavete ja oblekata na strana. Toa kako e oblecen nekoj ne govori za negov karakter a bilo koe parce obleka ne e izgovor za prisila.
    I ne mislam deka im fali nesto na mladite ako vo leto na 50℃ ne nosat dolgi pantaloni i bluza sto gi pokriva ramenata.
    Nema nisto loso vo toa da stavis karmin ili da se proluvtiras vo fustan ili dekolte. 21vek luge!
     
    На Jas! му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Според мене треба да стои врзан цел ден на плоштад и луѓето да го плукаат, да го маваат да не може да ги отвори очите од страм..Да се покае дури шти го живеел животот.А потоа да биде обесен. Ова ќе биде вистински пример и за сите мажи. Бидејќи во денешно време секој може да полуди. Ништо не се знае. И тоа со затворот и сулувањето не е никаков пример за другите бидејќи тоа е затворен простор и на никој не му е гајле што прават внатре..
     
  5. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.948
    Допаѓања:
    50.032
    Пол:
    Женски
    Море да му го пресечат таквото..... Па дали веќе ќе му текне на такво нешто. Психопат.
    Или пак да го измачуваат, да моли за смрт.
     
  6. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.120
    Па ако некој полуди тој тогаш не може да ги сфати примерите, ниту пак ќе чувствува срам (се пишува без Т), за тоа и се вели дека е полуден.

    Патем ако предлагате такви брутални казни, имајте во предвид дека сте полоши од оние кои ги осудувате. Имено тие само ебеле, а вие сте плукале, тепале и беселе. И од каде знаете дека еден ден и вам нема истото да ви се случи? Можеби под друго обвинение... можеби не сте биле прописно забулени или сте носеле фармерки или погрешен gif сте ставиле на форум.

    Ова го пишувам само за да се свестиме колку е опасно и погрешно со избразни осуди да трчаме да се расфрламе по социјалните мрежи. Секако дека не треба да се оправда силување (ако навистина се случило!) и сл. Но исто така не смее да се оправда ако луѓето осудувачи се претвораат во поголеми психопати од самите психопати.
     
    На Marossa, Lella и Zlatna12345 им се допаѓа ова.
  7. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    AMIN. :handshake:(highfive):bow:
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Па види ова беше пишано за нормалните кои можат да разберат што е пример а што не.и кои ќе се сфестат што прават..ишто се однесува до поправката поубаво ми е да пишувам со т кој има проблеми со писменоста нека не гледа..
    Некои од нас кажуваат свое мислење и свесни се што зборуваат а некои знаат да се инаетат и да не прифаќаат туѓо мислење али што може да се праави тука? Ништо! Не знам зошто има луѓе на форумиве што не прифаќаат туѓи мислења :?: Гифовите се точни и дури премногу боженствени за луѓе без разбирање па не сфаќаат.
    Убаво си рече на секој може ова да му се случи , а замисли да не даде Бог, на некој твој близок да му се случи..како би регаирал ти? Мирно и би седел а? Некои казни можеби ги нема во денешно време но радо би ги вратила. И можеби некои луѓе можат да станат поголеми психопати осудувајќи нечие мислење за психопати. Па како што ми кажува гифот Кис до ваквите :makeup:
     
  9. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Па види ова беше пишано за нормалните кои можат да разберат што е пример а што не.и кои ќе се сфестат што прават..ишто се однесува до поправката поубаво ми е да пишувам со т кој има проблеми со писменоста нека не гледа..
    Некои од нас кажуваат свое мислење и свесни се што зборуваат а некои знаат да се инаетат и да не прифаќаат туѓо мислење али што може да се праави тука? Ништо! Не знам зошто има луѓе на форумиве што не прифаќаат туѓи мислења :?: Гифовите се точни и дури премногу боженствени за луѓе без разбирање па не сфаќаат.
    Убаво си рече на секој може ова да му се случи , а замисли да не даде Бог, на некој твој близок да му се случи..како би регаирал ти? Мирно и би седел а? Некои казни можеби ги нема во денешно време но радо би ги вратила. И можеби некои луѓе можат да станат поголеми психопати осудувајќи нечие мислење за психопати. Па како што ми кажува гифот Кис до ваквите :makeup:
     
  10. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.548
    Допаѓања:
    6.315
    Ако ова е вистина, не можеме ни да си претпоставиме што се' не му се вртело на девојчето низ глава додека поминувало низ овој пекол. Ваквите психопати за жал си имаат развиено некоја болна шема по која работат, знаат како да влијаат на кревката психа на девојче кое штотуку влегува во пубертет... Најверојатно работел на принцип на закана, демек ако кажеш ќе ти се случи тоа и тоа, ќе ти направам не знам што, или никој нема да ти верува. Девојчето сигурно било исплашено до бескрај, и си мислело дека мора да молчи, ама како и да е среќа ако се решила сама да пријави или да каже на нејзините.

    И сомнително ми е ова, 68 годишен човек, старо дртало, зарем ова му е прв напад на мало девојче, или пак уште пострашно имало уште многу за кои никогаш не се открило? :worried:
    Како и да е, ако се докаже дека е вистина, тогаш најголема казна ќе му биде да оди во затвор и таму секој ден да се изживуваат над него, таму воопшто не ги штедат педофилите и општо силувачите. Тек тогаш ќе зажали што воопшто помислил на такво нешто.
     
    На Victorian, Gosh, mimiiiii и 3 други им се допаѓа ова.
  11. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
  12. Beauty.Mar

    Beauty.Mar Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    1.159
    Пол:
    Женски
    Болни педофили, не треба да им се суди, за нив само бесилка. Се надевам дека кутрото дете нема да има трауми... ;(
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  13. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.953
    Допаѓања:
    30.799
    Пол:
    Женски
    Штета што немам моќ и не сум ништо во државата, освен обичен жител, па знам јас како со овие.
    Бел ден да не виде во затвор, да скапи таму и се да му се врати.
    А за облека незнам што, никогаш не сфативте дека и гола да шетам никој не смее да ме допре се додека јас не сакам побогу!!!
     
    На Victorian, christinnn, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Штета што нема кој да ги отвори Голи Оток и Аушвиц. :)
     
    На elimkd, Victorian, orevka и 5 други им се допаѓа ова.
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.185
    Пол:
    Женски
    Многу грозен коментар. Дали ако се случи „само да те поебат“ тебе, ќе ти се појави малку емпатија кон жртвите на силување и чувство за правда, конечно?

    Твое субјективно мислење кој колкав психопат е. А и зошто се замараш ти? Нели веруваш во кармата и во Бог, ќе ги плукаме, тепаме, бесиме, после ќе ги палиме ако треба, затоа што кармата им е таква, не се плеткај во Божја работа.

    Иако, јас лично, не би си ги валкала рацете со такви створења, а не би сакала ниту моја плунка да се најде на нив. Сметам дека откако ќе се утврди вината, треба да се предадат на жртвите и на нивните семејства, за тие да им одредат казна.
     
    На Victorian, crimson, mimiiiii и 2 други им се допаѓа ова.
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.120
    офф топик:
    Обрни внимание на болдираното што си го напишала - со тоа самата си даваш одговор. Имено, дали ти, јас, другите сме Бог? Ако велиш „не сплеткај во Божја работа„ , тогаш бидејќи не сте Бог ниту ти ниту другите, не би требало со тоа да се плеткате.

    Тоа не значи дека сторителите на такви гнасни дела не треба да се изолираат, но ако ги тепаат, бесат, мачат... што сме тогаш подобри од нив? Така само се создава нов кармички круг кој ќе донесе до нови бруталности меѓу луѓето, а никако до искоренување на злото.
     
    На Marossa и Zlatna12345 им се допаѓа ова.
  17. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.275
    Ај јас тебе да те прашам - дали ти се слушаш што збориш?!

    Па и гола да шетала, НИКОЈ нема право со прст да ја пипне, па камо ли друго!

    И штом ,, толку ,, се разбираш во овие работи, може треба да знаеш дека жртвите не кажуваат од страв, срам и да не бидат ОСУДУВАНИ дека сами си го барале, што е јасно после твоево излагање.
     
    На kjukli, Victorian, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  18. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Додека не се дознае вистината жално е да судиме некого.

    АКО навистина ја силувал тогаш едноставно се нема коментар за такви болни умови... Како и да била облечена, што и да правела, никој не смее да и рече нешто, а не па да ја допира.
    Ако сака и гола нека оди, тоа е нејзино право... Жената не е предмет па да е створена само за да провоцира и мажот да ја гледа како сексуална играчка.
    Монструми се тие луѓе.
    Не ми се зборува.

    Друга варијанта е дека може да лаже девојчето.
    Има повеќе случки каде што се докажало дека таа што се прави жртва, всушност лаже.
    Има 300 филмови според вистински настани, книги а и случки околу нас во кои што девојки им го уништиле животот и репутацијата на некои мажи.

    Познавам и лично случај каде што девојка му го уништи од корен животот на еден човек... После обвинението дека ја силувал, на суд се докажа дека е невин тој, а за неа се дозна дека пред некое време дошла од Србија, па и таму на друг човек истото му го направила.... Лажно обвинува...

    Затоа џабе овде си кажуваме кога не ја знаеме вистината.
     
    На IronLady, Victorian, Someonespecial и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Мене ме иритира што во темава се спомнуваат кодекси на облекување, шминка, нокти и што ти знам.
    Во случајов и гола да дошла во школо и да му се нафрлила, не смеел да ја допре.
    Ова ако е вистина дека ја силувал.

    А не е мала веројатност и новинарите да го менуваат настанот како им одговара. Бидејќи во моето школо има случај на student-teacher romance, знаете, и еве до ден-денес се заедно. Затоа непотребни се и бесцелни сите изразувања револт овде и тоа како би го казниле, бла бла бла...

    Ама да велите дека требало да се забрани шминка во школо поради ова... Факт е дека во секој ваков случај ќе се јави некој со slut-shaming на девојката. И не, никогаш, потцртувам никогаш не смее да се обвинува жртвата.
     
    На Marossa, Bender Rodriguez, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
  20. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.548
    Допаѓања:
    6.315
    Браво! :bow:Совршен одбран склоп на зборови, го објасни она што јас сакав, а не умеев да го преточам во зборови.
     
    На Victorian, Someonespecial, Tan4ence и 3 други им се допаѓа ова.