1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црна хроника

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Ицолгудбејбе, 31 март 2017.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.188
    Пол:
    Женски
    Не напаѓаме невини.
    Околу другото... ти веруваш во реинкарнација/карма, колку што те читам низ темите, со неа објаснуваш постапки како силувања и останато што предизвикува страдање... Но, зошто туѓите реакции кон силувачи и педофили не ги гледаш од таков агол? Кармички.
     
    Последна измена: 2 април 2017
    На Lolo5, eloves, mimiiiii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.308
    Допаѓања:
    28.829
    Пол:
    Женски
    Разбирам што сака да каже @daylight. При секој ваков случај, се испишуваат страници и страници кој на каков начин ќе го казнел силувачот.
    Разбирам дека сте гневни ама навистина ако можете без проблем да бесите, колите, измачувате некој со не знам какви справи, не се разликувате многу од силувачите.
     
    На eloves, Someonespecial, Marossa и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.302
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува колку личности има со затворен ум. Девојката може да носи што сака, да прави што сака, да се шминка итн, никој несмее да ја чепне. Сега треба да пазиме да не ставиме премногу шминка или да не се облечеме "провокативно" затоа што нечив к*р ќе се крене и може да не силува затоа што сме гледани како секс играчки кои живеат само за мажите така? Идиотизам.
     
    На Lolo5, Someonespecial, Gosh и 4 други им се допаѓа ова.
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.188
    Пол:
    Женски
    Тие само зборуваат од гнев, жал, малку страв за себе и за своите блиски. Во реалноста, врз никого не се изживувале, за разлика од силувачите за чии човекови права се залагате.

    Не разбирам како можете да сожалувате некој стар манијак. Што им дојде нека зборуваат за него и нека му прават. Нека го палат, колат, бесат, на справи измачуваат, зошто да ми биде грижа, не дека е недолжен и невин граѓанин. Тој зацрнил животи, сега вие барате политичка коректност за него. Тој и вам би ви наштетил да е во можност. Патем, да не беше силување, како што некои изразивте сомнеж, медиумите досега ќе известеа. Така што, по се изгледа, за силување се работи.
     
    На eloves, mimiiiii, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.308
    Допаѓања:
    28.829
    Пол:
    Женски
    Секако дека не се залагаме да му биде простено на силувачот и да го поштедат. Повеќе ги разгледувам реакциите на луѓето по вакви трагедии. Секогаш кога ќе се случи нешто вакво, без исклучок, луѓето наоколу само гневно дрдорат некое време и потоа ништо.
    Зборот ми беше, добро би било енергијата која ја вложувате во измислување начини на измачување да се искористи во решавање на поблемот.

    Вие колку сакате можете да велите дека кога би биле на власт, вака-онака би го казниле, ама факт е дека овој ќе излежи колку таму години казна и тоа ќе биде сè. Силувачи сè уште ќе постојат, силувани девојки исто така. Ќе постојат дури и на плоштад да биде запален на клада во агонија.
    Верувам дека сите ќе се согласиме дека треба да се фокусираме на тоа да ги превентираме ваквите случаи, а не да делиме правда откако ќе се случат. :)
     
    На Someonespecial, Marossa, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  6. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.146
    Пол:
    Женски
    http://fokus.mk/streltsite-od-kavadartsi-so-poddrshka-za-trenerot-chichko-blagoj-e-nash-vtor-tatko/

    Ова ич не ми се допаѓа.
    Срамота е без да се знае вистината да се обвинува малолетничката дека лаже .
    Уште пожално е што тие луѓе го открија идентитетот на малолетничката во нашата околина без да размислат за последиците.
    И после тие ќе зборуваат за доброта.
     
    На Gosh, eloves, Sesil и 7 други им се допаѓа ова.
  7. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.406
    Пол:
    Женски
    Испод 300 мира,300 вира така викаат.
    Секој човек се мења со тек на годините,ако порано бил добар,расположен и со добра душа неморат да кажуват дека девојчето лаже.
    До каде со ваков народ и до кога??
     
  8. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.406
    Пол:
    Женски
  9. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.146
    Пол:
    Женски
    Има огромна разлика меѓу овие два случаеви.
    Во овој случај и двете деца се малолетници и на приближна возраст.
     
    На Victorian и orevka им се допаѓа ова.
  10. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    13.862
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со ова и плус по можност (не е правно легално) да му го пресечат половиот орган и никад више да неможе ништо да прави.
     
    На Indiegurl и referentka им се допаѓа ова.
  11. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.302
    Пол:
    Женски
    Па? Сепак е полов напад, немаат врска годините.
     
  12. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.146
    Пол:
    Женски
    Се согласувам напад си е напад ако се извршил.
    Само други се законите за малолетници .
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  13. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.406
    Пол:
    Женски
    Секако во право сте ,во ова има влијание и домашното воспитување
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    7.971
    Пол:
    Женски
    Штета што нема некој да ти објасни дека на Голи Оток и во Аушвиц не биле праќани педофили, напротив во Аушвиц многу невини деца го изгубиле животот.
     
    На ♣ Alba Viduam ♣, Florenсе, DAngel и 14 други им се допаѓа ова.
  15. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.649
    Пол:
    Машки
    Праќани биле и такви не се секирај. :) А тоа дека невини деца загубиле живот во Аушвиц немора да значи дека јас тоа го оправдувам. Тој ''невин'' народ што бил праќан во Аушвиц погледни какви ѕверства прави секојдневно врз палестинците. Абе знам многу само не ми е место и тема да пишувам за тоа.
     
  16. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Te molam napisi za " "neviniot" " narod i dzverstvata sto gi pravi sekojdnevno. Znam deka e offtopik ali eve barem ke se prosvetlime.
     
  17. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Nasilstvo ne se resava so uste poveke nasilstvo. Ne znam sto ima da se diskutira tuka ?!?!?!?
    Ako toa ne ste go sfatile nazat vo 3to oddelenie.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Подршка за секој не се дава. Овој има една купица дела наталожени. Ова не му е прв пат ...
     
  19. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Не сакав да се впуштам во коментирање на тема
    ва ама сепак не би била ја ако не се искажам.
    Како прво едно е осомничен, друго е обвинет сосем трето виновен!
    Секој е невин додека не се докаже спротивното така да нема потреба од лепење етикети и осудување пред да се докаже дека некој го сторил делото силување или полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години.

    Исто му доаѓа и некој да го наречеш педофил, манијак, психопат без да ја слушнеш другата страна на приказната.
    Од каде знаеме ние кој лаже и што навистина се случило, си има начин си има постапка и суд па ќе се докажува.
    Многу субјективно се пристапува кон овие чувствителни теми и не сте се нашле во ситуации да бидете наклеветени за вакво кривично дело па да видите што се губи тој што е под истрага.

    Не сте ни свесни колку вакви експлозивни и бомбастични приказни на медиумите, на наводните жртви кога ќе дојдат на суд паѓаат во вода од причина што се сведува на тоа дека некој сака да се збогати преку исплата на пари за наводно штетата што ја претрпел.

    Сум била ученик и студент но вакви случаеви немаше. Во средно училиште сите бевме пристојно облечени, не се случило професор да не погледне вулгарно и безобразно, а сме биле и со гради и со задник изразен!

    Не е возмоможно некој да го силуваат повеќе пати, еднаш ќе се случи, следниот пат ќе бега, нема да оди на часови, нема да сака да оди и на училиште, ќе бега и факт родител што се грижи ќе види дека нешто не е во ред со детето.
    Ако веќе професорот си бил таков како што го прикажуваат, ќе има уште многу други девојчиња кои тој ги злоупотребил или барем се обидел верувам дека и тие би го пријавиле не би го трпеле тоа.
    Би сакала да ве потсетам на луди тинејџерки кои често пишуваат по темиве на форумов лелел се заљубив во професорот,|(во време кога бев ученик имавме и ние млад професор ама сепак сме го сметале за авторитет и не сме имале сексуални фантазии за него.:!:

    Има наука виктимологија која го проучува придонесот на жртвата за да се случи одредено кривично дело.
    Затоа кој како се облекува не сакам да дискутирам и да набедувам, ама со самото тоа што се вади гради и задник на изволте и што се оди (mooning)по дифолт момците колку и да се нормални, со нормален сексуален нагон само ги гледаат девојките како сексуални објекти и сакат да ги плеснат. :x8-|

    :headbang:Пред да кликнам да го испратам постов ја прочитав статијата за овие кои го бранат професорот, не знаев дека на 67 годишен старец уште му текнува, |(за нив сеуште мислам дека не знаат да си го извадат кога одат во тоалет.:o|-) Мислев некој млад професор е во прашање, а не некој старец со една во гроб.|(Случајов се повеќе ми мириса дека е повеќе пара во прашање отколку реално сторено кривично дело ама сепак ќе го почекаме исходот од постапката па видиме што ќе се случи.:x
     
    На IronLady, daylight, toogood и 3 други им се допаѓа ова.
  20. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.146
    Пол:
    Женски
    Затоа што си цитирала мој одговор ќе ти одговорам.
    Не нареков никаде педофил,манијак .
    Во неколку постови кажав дека ја знам обвинетата личност и неговото семејство па затоа ми е тешко да поверувам дека тој човек би го направил тоа,но ако го направил нека одговара.
    Друго,не е во ред група на негови ученици да даваат изјава дека девојката лаже при тоа да не ја знаат ни тие ни ние целата вистина.
    Срам и за новинарката,може си ја работи нејзината работа ама се додека не се дознае целата вистина треба да се воздржат сите новинари не само таа затоа што се работи за малолетничка.

    Ќе цитирам дел од статијата :

    ",,Сакаме да потенцираме дека чичко Благој е приведен само со една изјава на девојчето, во која што тоа изјавило дека тој ја гушнал и ја бакнал два пати, во тек сме со целиот случај. Значи нема никаков полов напад и силување, без никакви докази. Девојчето е нов член во клубот. Што го натерало да лаже и кој е мотивот за неговата лага, ќе чекаме да се докаже на суд’’ – тврдат стрелците."

    За тоа болдираното сакам да кажам дека ни еден јавен обвинител,ни еден суд заради гушкање и бакнување нема да му одреди мерка притвор претходно ако немало цврст доказ.

    И на крај ке кажам дека од една страна сакам нешто да го натерало детето да излаже не за да се спасе Б.П. туку да се спасе таа од малограѓанските обвинувањата и од траумите што ќе ги има цел живот ако ова е вистина.
     
    На LivingGlam и ninja35 им се допаѓа ова.