1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црна хроника

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Ицолгудбејбе, 31 март 2017.

  1. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Во нашава земја секогаш нема правда подеднакво за сите.
    Верувај и те како ги пикаат во притвор без основа и тоа само на рекла казала, а за излез потешко , никој не излегол не затоа што навистина бил виновен колку што да се заштити буџетот и да се поштеди државата од плаќање на штета на обвинетиот која му е причинета со тоа што бил во притвор, нарушен му е угледот и честа итн.
    Те цитирав оти ми беше најблиску воочлив постот, тоа со етикетирање се однесува за претходни членови.
    Ќе се спроведе вештачење па ќе се утврди дали е вистина тоа што го зборува девојчето.
    Поената на муабетот е секој кој одблизу не се сретнал со вакви ситуации ќе го прифати само она што го сервираат медиумите и пристрано ќе се верува на наводно жртвите затоа што се работи за чувствителни теми.
    Сум била присутна на икс вакви ситуации од почеток до крај затоа знам што се случува и какви се сценарија на крај излегуваат и која е позадината на случајот.
     
    На daylight, orevka, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    996
    Допаѓања:
    5.574
    Пол:
    Женски
    Од кога гушкањето стана силување?! :^)
    Disclaimer:
    Не го одобрувам гушкањето/бакнувањето во никој случај :!: Тој и бил тренер, требало да се воздржи од било какви допири, изливи на емоции или како и да е.

    Ама гушкање во никој случај не е силување :!:
    Ако знаат што пишуваат по порталите ќе се обесам (facepalm)

    Поназад се дискутираше за облеката што ја носат денешниве деца, значи без разлика што и да носат и колку и возрасни да сакаат да изгледаат тие се ДЕЦА.

    Како и да е, ако направил нешто нека лежи!
    Innocent until proven guilty - презумпција на невиност, иако во вакви случаи (посебно со вакви сензионалистички наслови) често ја забораваме.
     
    На IronLady, MilaP и orevka им се допаѓа ова.
  3. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.146
    Пол:
    Женски
    И јас тоа се чудам .
    За гушкање во притвор не се оде .

    @fallenangel Во право си дека судството за сите не е исто само приведениот не е граѓанин од втор,трет ред за да важи за него тоа правило.
    Збореме за доста влијателна личност и да е се така чисто и без цврсти докази верувај не би го приведиле.
    Ама ќе ја дознаеме вистината или пак ќе се заташка,едно од двете ќе биде.
     
    На Victorian и referentka им се допаѓа ова.
  4. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Не мора да значи. Со својата постапка педофилите го губат правото со нив да се постапува како со луѓе и после докажувањето на нивната постапка би требало да има многу посурови казни отколку досегашните затоа што не постои лек за педофили, не може да се превоспитаат, не може да се вразумат. Единствено останува надежта со широка и јавна претстава за суровоста на казната да се спречат идни педофили да силуваат деца, некако да се исконтролираат во страв од тешки и средновековни форми на измачување.
     
  5. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Па богами ќе има силувања, како одат скоцкани.. мислиш во бар одат, а не на школо.
     
  6. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.611
    Допаѓања:
    6.405
    @InWonderland Добро, облечи ти фустанче, стави штикли, нашминкај се и излези во бар. Ако се случи да те силуваат, ти си крива? Ми се гади од вакви мислења, не знам дали се читате воопшто што пишувате.
     
    На НаталиЛили, Waka-waka, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
  7. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    А ти така одиш школо со штикла и фустанче?? Е не баба ми е крива, затоа што девојките во денешно време тоа и го бараат со сила. Ти ако си свесна дека имаш машко професор, и дека онака пред него не се шета, не би се облакала така. Ок кажав пример а не дека мора да значи и да е баш како што реков. А ако ти се гади од мислењава вакви, тогаш не ги читај и коментирај, едноставно игнор и чао
     
  8. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.304
    Пол:
    Женски
    Упсс, треба да пазиме шо носиме зашо нечин к*р ќе се дигне. Браво! :clap:(facepalm)
     
    На sj *O*, Gosh, koritsaki и 7 други им се допаѓа ова.
  9. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.146
    Пол:
    Женски
    Малолетничка и да се соблече гола пред некој возрасен не смее да биде допрена тоа да ви е јасно.
    Секоја нормална личност треба да го знае тоа.
    Доколку не знае е се освен нормална.
    Убаво кажа некој предходно за децата што одат разголени на час за уши и кај педагог,директор и јавување на родителите.
    А не да се кажува заслужиле да се силувани.Срамота
     
    На sj *O*, kjukli, *Amethyst* и 10 други им се допаѓа ова.
  10. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.083
    Допаѓања:
    27.327
    А силувачот е цвеќе за мирисање што не знае алатот прибран да го држи.
    Абе колку пати човек да ви каже, и гола да му излезе некоја, не смее да ја чепне без нејзина дозвола. Ако таа вели НЕ, значи е НЕ.
    И професоров да видел некоја така несоодветно облечена, треба да ја силува ли?
    Облеката никогаш не треба да кажува дали една девојка сака секс, туку таа самата.
     
    На sj *O*, Gosh, koritsaki и 6 други им се допаѓа ова.
  11. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.611
    Допаѓања:
    6.405
    @InWonderland Драга, јас не одам во школо. А кога одев, не, не одев со штикли и фустанче, ама и да сум одела, фино лепо професорот ќе ме упател на разговор кај педагог/директор, ќе ми лепнат после некој укор и нема да ми текне така да се појавам пак... нема да ме силува во секој случај. Поентата ми беше друга, а ти очигледно не ми ја сфати, па ајде ќе ти ја подобјаснам. Не мислиш ли дека замислата на 68 годишен човек што му се дига на 13 годишно девојче е ненормална, како и таа да е облечена? Не ти е тоа болно? Утре ден, не дај боже на некоја твоја блиска роднина на таа возраст да се случи вакво нешто, ти на нејзините родители што ќе кажеш, ааа она е крива бе, како тоа носела тесна блузичка, си го бара.

    Примерот со барот ми беше она што ти го кажа, дека она со облекувањето испровоцирала да биде силувана (прво, не знам од кај се дрзна воопшто тоа да го кажеш, кога не го ни знаеш девојчето). Е сега, не мора ти на факултет да бидеш така облечена, или на работното место, ама кога ќе излезеш надвор сигурно не ставаш мантија на себе и не си закопчана до грло, нели? Си облекла и сукњичка и маичка со деколте, си отишла во дискотека со другарките да се забавуваш, некој те гледа од страна, и си вика ау оваа чим облекла минич значи сигурно сака секс, пих, не мора она ништо да каже бе, се гледа... Дај ќе ја одвлечкам негде, ќе ја силувам, што има врска. НЕ! Тоа единствено некој болен ум може да си го помисли. Ајде, стави се на момент во таа ситуација, кажи ми дали ти нешто СИ БАРАШ ако си излегла некаде нашминкана и со сукња? А што си барало едно годишно дете кое е силувано? И оние што носат мантија и хиџаб, и тие се разголени и си го бараат? Си погледнала некого во кафич, он тоа го сфатил како повик да те силува, и ти пак си го барала, нели?
     
    На IronLady, Avery, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    A vo bar dozvoleno e siluvanje? Zoso neli ako po avtomatizam sukna i stikli povikuvaat na siluvanje, togas sto menja mestoto, dali e bar ili skolo? Sukna si e sukna, stikla si e stikla, i vo skolo i vo bar neli?
    Luge pred da iskomentirate go uklucuvate malce mozokot, ili bitno da se pise nesto...
    :?:
     
    На daylight, Gosh, mimiiiii и 6 други им се допаѓа ова.
  13. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Значи океј, очигледно ни вие не ме сфативте, јас не реков дека е нормално и дека треба да има силување. Професор за да силува треба да постои причина која би го испровоцирала на такво нешто, и затоа јас го спомнав тоа "скоцкани".. Мислев на тоа дека во денешно време идат се полоши и полоши генерации, и дека многу девојки тоа го бараат со сила. Нереков буквално за девојчето, туку за глобалата, која се развива ден денес. И нормално не секогаш ние сме криви, си има и такви откачени професори.
     
  14. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.304
    Пол:
    Женски
    Tokmu zaradi takvi kako tebe na zrtvite na siluvanje im e strav I sram da kazhat shto Im se sluchilo I da prijavat. Ima I maski sto se siluvani, ima babi I dedovci sto se siluvani, kakov 'povod' dale tie za toa da im se sluchi? Kolku samo se samoubile poradi toa sto bile siluvani. Zasrami se!
     
    На sj *O*, LivingGlam, Waka-waka и 9 други им се допаѓа ова.
  15. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.620
    Пол:
    Женски
    Треба да постои причина за да те силува некој??? 8-|
    Неможам да верувам
    Оној кој решил некого да силува не му треба провокација,нити кратко здолниште
    Тоа се луѓе со психички проблеми за кој е важен само чинот на силување а не како е некој облечен
    Како можеш да кажеш доколку некое девојче било провокативно облечено на училиште и "си го бара со сила"
    Макар и за во глобала да збориш неможеш да им судиш на луѓето според облеката а уште помалце да помислиш дека си го бараат на сила
    Ајде бе :shake:
    Зарем за тоа има оправдување?
    Причина???
     
    На sj *O*, Someonespecial, Asparagus и 4 други им се допаѓа ова.
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.995
    Допаѓања:
    51.767
    Пол:
    Женски
    Ти си се дотерала некогаш во животот?
     
    На sj *O*, Zlatna12345, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  17. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.146
    Пол:
    Женски
    Ние многу добро разбравме што сакаш да кажеш ама изгледа ти не си свесна на своите зборови.
    Ако кај нас скоцкани девојки/жени заслужуваат и сами си го бараат да бидат силувани тогаш што имаш да кажеш за некој муслимански земји каде што одат жените забулени од глава до пети а силувањата се почести отколку кај нас.
    Со што тие испровоцирале ?
     
    На sj *O*, Someonespecial, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.220
    Допаѓања:
    40.027
    Офф топпик - @Vitaly
    Праќани биле хомосексуалци, а тебе тоа ти е исто со педофили, оти нели логика... Или пак нема и тоа кој да ти објасни?

    Иначе, чичко ти Хитлер со внука му од 16 години малце, знаеш, ово - оно, па после девојчето се ,, самоубило ,,.
    Сигурно нема сам да се прати у гасна комора.

    Исто така, не знам што олош биле Роми, Полјаци, СЛОВЕНИ од младо па до старо, па еве просветли не

    На оние од друштвоно стрелачко, и вие тука што се удирате у гради, дај вас да ве видиме што носите и како се шминкате, дајте вашите ќерки да ги видиме дали ,, провоцираат ,, или не...

    Бил угледен член? Па што тогаш има да го искористува својот углед за да пипка деца, па и да ги силува?
    Оти знае дека наивна раја одма ќе го потапша по грбот, ете затоа...

    Само не дај Боже и на вашите деца еден ден вака, само тоа ќе речам.
     
    На kjukli, theowndemon, blueeparadise и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.026
    Никогаш, ама баш никогаш жртвата на силување не е виновна за тоа што и се случило. Никогаш! Единствениот виновник за ужасот и траумата која ја доживеала е силувачот!
    *****
    Можеби вака размислуваш зошто потсвесно се убедуваш дека на „добрите, пристојни“ девојки (како тебе) кои не носат кратко и тесно вакви работи не им се случуваат ама за жал, секоја девојка може да биде жртва на силување, без разлика дали носела фустанче или кеса за компири. Ако мислиш дека облеката која ја носиш ќе те заштити, само се залажуваш себе си.
     
    На sj *O*, Lella, *Amethyst* и 8 други им се допаѓа ова.
  20. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.220
    Допаѓања:
    40.027
    Извини вака, ама дали си ти нормална?

    И те молам, немој да се жалиш што вака ти се обратив, сепак сама си го бараше..

    Логично, нели. Или не?
     
    На sj *O*, sparklie, theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.