1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црни мисли

Дискусија во 'Психологија' започната од Nana19, 25 октомври 2012.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.002
    Допаѓања:
    11.121
    Земји темјан од црква, стави си зрнце во џеб, не е на одмет. Така кажуваат свештениците или да се прекади дома.
     
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Imparkt

    Imparkt Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Vaka jas sum bremena i fala mu na boga se e vo red so bebeto redovno si odam na kontroli 4d,5d no ete neznam zosto na pamet mi doagaat crni misli posebno navecer koga ke si legnam i pocnam da razmisluvam dali e bebeto zdravo dali ke rodam zdravo bebe da ne mu fali nesto i koga ke zaspijam pocnuvam da sonuvam losi sonista kako ragam grdo bebe kako nesto ne e vo red ke poludam
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Ама зошто се измачуваш со вакви мисли кога знаеш дека се е во најдобар ред со бебето?
    Само опушти се,мисли позитивно,пред да легнеш помоли се.... :)
    И не се замарај со лошите соништа,ќе поминат и тие.....
     
  4. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Океј значи не сум сама.... Јас сум генетичар по професија и знам како оди процесот на развој на бебето..... И еве веќе 5ти месец сум и не можам да се опуштам да уживам во бременоста од тие црни мисли... Иако се е во ред со здравјето на бебето убаво напредува, јас сум во ред.... Ама ми е страв.... Се плашам дали се ќе биде во ред со него и со мене, со породувањето.... :sweat::(:(
     
  5. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    So ke ti e zivot koga ne mozis da go ziveis kako sakas
     
    На gicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.299
    Пол:
    Женски
    Имам една мана, која прилично ми го загрозува животот, а тоа е да се преокупирам со мисла за некоја непријатна, грозна случка која била, поминала и фала Богу без последици. Па, си го враќам филмот, повторно и повторно и си велам, што ако пак се случи слично, па за дете се грижам и така се по ред. Донекаде ми помага ACT психологијата, но навистина сум повеќе истоштена од умов, отколку од било што друго и иако имам умствено доста захтевна работа, мисливе се неминовни, насекаде се провлекуваат. Работата е, што сум била прилично присебна во тешките или непријатни моменти, но потоа се ждерам, или пред евентуалната (може и никогаш нереализирана случка). Инаку, во принцип сум анксиозен и префрекционистички настроен тип.
     
    На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320
    Сите вие со црни мисли очигледно имате вишок слободно време.

    Кога би биле нон стоп зафатени, да не знаете главата каде ви е, ќе немате време да мислете на глупости.

    И не ви се подсмевам, само реално си коментирам.

    Пробајте да си го исполнете времето со активности и нема да ве мачат никакви црни мисли. :)
     
    На Svetoslava, buba4e89, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ако е во прашање психичка болест...како депресија.. И да сакаш, не можеш 'да ги тргнеш'... Постојано се во позадина. Што и да правиш. Како црв некој што ти рие низ мозокот.
     
    На Dadusicka, Ljubica87, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  9. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.299
    Пол:
    Женски
    Така е. Затоа велам дека се провлекуваат. Човек е мултифункционално суштество, може да мисли и на повеќе работи одеднаш, да прави повеќе работи слично. Докажано е дека многу од луѓето со анскиозност се исклучителни професионалци, работливци, едуцирани, па ете... На крајот, мислата се провелкува и во потсвеста и ве буди некогаш од сон. За себе, слободно време луксуз. Што од десет часа работа, дом, дете,се по ред. Па ете, мислите ме бомбардираат нон стоп. Тоа е.Не мора да е болест, ете некои од нас се прилично поосетливи од други.
     
    На Tanjamm, WildMk и AnnabelLee им се допаѓа ова.
  10. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320

    Затоа сам ќе се потрудиш

    Сега ќе звучам критички, но многумина чекате на готово друг да ви го среди животот. Епа братче нема, мора да се помачиш и после ќе се радуваш на успехот.

    Значи до сега си сфатил каква е ситуацијата и одма правиш план А, план Б и почнуваш со акција.

    Во меѓувреме доживуваш неуспех еднаш, двапати, пет пати , но како велат старите надежта последна умира, затоа се обидуваш повторно и повторно со нови сили.

    И полека ќе почниш да го живееш животот како ти што си сакал. ;)
     
    На crimson, buba4e89, Dadusicka и 4 други им се допаѓа ова.
  11. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    Ti sakas da kazis deka go ziveis zivotot kako sakas?Eve jas sakam da gi vratam mojte roditeli vo zivot i da bidam so niv za praznicite,nauci me kako da se obidam ako si tolku pametna.Sakam da bidam milioner,nauci me kako.Ako znaes kako se praj zosto sama ne go naprais i taka nataka.Ajde da te procitam da naucam
     
  12. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320

    Зошто си толку огорчен ?

    Да, јас го живеам животот како што јас сакам иако не сум сум 100 % среќна, но го живеам на мој начин, јас управувам со него.

    Знаеш што мразам кај македонците ? Реченицата, ај бе да те видам колку си паметен-паметна

    Кај странец нема шанси таков пристап да чуеш посебно не кон некој што поима немаш кој е.

    Пак ќе ти речам сам да се потрудиш и да си го средиш животот.

    Јас имав колега од факултет кој беше сиромашен , без родители, неговите роднини го финансираа во текот на студиите а он во текот на сите 4 години ја носеше истата блуза во зимо и истата мајца во лето.

    Дечкото дипломира со висок просек,денес има отворено негова фирма за компјутерски технологии и е успешен во тоа што го работи.


    Исто како тебе во првиот семестар со него го правев муабетот брат во Мк е криза, сиромаштија, сите со врски се вработуваат, како ќе завршиме и си почавме со план А, план Б, план Ц.


    Не беше лесно, но самите решивме да си го средиме нашиот живот на наш начин.

    Мораш да се потрудиш, ти си знаеш што сакаш и како сакаш да го живееш животот.
     
    На crimson, joy1, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    Jas ne veruvam deka se srejkni lujgeto sto go trosat vremeto na forumot.To e laga deka sami si a krojme srejkata,mislam deka nemas oseteno kako e se odopaku vo detstvoto da ti trgni.Ti ne znaes kako ziveam i dali se trudam ama mi kazuvas filmoj moite problemi se pogolemi od to deka v makedonija site so vrski se vrabotile
    Tvojot rodnina imal srejka da ima za rodnini lujge ama jas imam rodnini so sakaat i od toa so imam da mi zemat zosto najdoa selo bez kucina.

    Evo spremen sum da napram se sto trebi,da se fatam za rabota za da ne velis deka kukam.Ajde kazi mi kako da gi vratam roditelite vo zivot.Kazi mi kako da napram mnogu pari so cesna rabota,bez da gi povredam lujgeto bez da gazam lesoj.Jas sum spremen za rabota.Ne znaes taka.Epa ko ne znaes kuti ne se raspravaj.
     
    Последна измена од модератор: 1 јануари 2019
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    она што ни го приредил животот мора да го прифатиме. Не си единствен што немаш родители ама си единствен што си запнал да ги вратиш. Да тешко е и многу недостигаат но поради тоа не значи дека треба да се затвориш и да пропаѓаш. Значи ти од нив си зависел па сега тешко е. Живот 100% никој не го живее како што сака и @Herrera ти пиша така но се труди и е исполнета и среќна максимално. кој се потрудил успеал кој не не може ни да мрдне од местото. Депримиран си а имаш желба да напредуваш. Тргни ги црните мисли насочи се кон позитивното.
     
    На cresa-jagoda, Milobebence и Herrera им се допаѓа ова.
  15. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    so mi kaza sega mnogu mi pomogna
    koj rece deka ne se trudam napisav sto mi tezi na dusa ama vie go znajte mojot zivot poubo od mene bravo
     
  16. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320
    Јас кажав тоа што треба.

    Од тебе зависи дали ќе си трошиш време или ќе почниш чекор по чекор да правиш промени во твојот живот.

    Никој се нема збогатено преку ноќ.

    Не чекај се на готово, почни со акција. Мораш сам да се потрудиш, ајде машко храбро срце, значи одлучи се и гледај само напред.

    Што било поминало, ете ти сакаш да си го смениш животот, епа почни бе брат, никој не те кочи.
     
    На The_boy, Dadusicka, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    ne znam so ti e ne me razbiras deka cel zivot se trudam i macam i tatko mi vo rabota go pomina zivotot samo napisav deka mi e tesko ne pobarav pomos od tebe.Jas se kladam deka pojce rabotam vo denot od tebe.nikoj ne se zbogatil preku nojk pola bogatasi vo makedonija preku nojk se zbogatija drugata pola zbirano bogatstvoto od tatkovci i dedovci hostapleri spi si ti.cel zivot mozis da se trudis da ti trgni ko ke nejki nejki
     
  18. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Незнам што ќе се прави со овие мисли јас имам анксиозност и едвај се справувам:doh:
     
  19. Allma b

    Allma b Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Кај можам да ги најдам книгиве ?
     
  20. Allma b

    Allma b Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Хх и мене ми се дешаваат некој такви мисли дури и понекад како да се гушам како да ме стега јазикот мислам на се лошо незнам зашто се дешава ова само дај боже да помине