Црни мисли

Дискусија во 'Психологија' започната од Nana19, 25 октомври 2012.

 1. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  7.666
  Допаѓања:
  198.693
  Пол:
  Женски
  Иванчос сите луѓе минуваат низ тоа верувај. Сигурно си премногу чуствителна. Ако неможеш мислите да си ги контролираш појди на психолог,психијатар тоа се стручни лица што можат многу да ти помогнат верувај ми ке поразговараш ке ти олесни. Тоа не е срамно ниту пак лошо во таков свет денес живемее ..тешко е сите имаме проблеми. Пробај да се окупираш со нешто и биди повеке во друштво и држи се не се давај помисли само дека има некој што те сака ..дека животот е еден и успеј во него.
  Тања убаво е тоа што се молиш и веруваш во господ верувај ми се ствара некое чуство на олеснување . Животот е еден и сите знаеме дека не ни тече мед и млеко . Секој со своите проблеми . Не им се предавај да мислите да мислеш многу што би било кога би било бидејки животот не е план едноставно уживај и остави на времето ..дружи се смеј се..запознавај нови луге и не се затворај сама во себе.
  :hug:
   
  На ivanchos и Tanjamm им се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.275
  Допаѓања:
  6.055
  Се дружам и сум постојано во движење. Ама имав многу некои црни мисли, а реално немав причина за такво нешто. Бев во црква се помолив. Многу е лошо црните мисли можат сешто да направат. Сега се чувствувам подобро.
   
  На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bellle

  Bellle Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Во последно време многу често ми доаѓаат вакви црни мисли, дури и ми ги попречуваат секојдневните активности, ако може некој кој ги надминал, да сподели искуство како успеал.
   
 4. oblando

  oblando Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2015
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  445
  Не дека не ми доаѓале...особено по 3 години од кога се преселив тука...имав проблем и на работа тука и ми викаа дека понекогаш однесувањето ми е насилно.((дека имаше одреден степен на револт во мене и фрустрација тоа сигурно(затоа што средината беше сосема различна во која се најдов и неприфатлива на моменти за моите дотогашни сваќања), ама па и овие овдека педерчињава лицемерни не се навикнати кога некој искрено си ги искажува чуствата во моментот па се плашат од зборовите и одма ги дрма паника-што ке им правиш различен менталитет е тоа-не ги обвинувам за тоа))
  Ама другарите мои и фамилијата ми ги пребоија црните мисли...особено керка ми.
  И сега се помалку ги имам и си ги контролирам успешно.
   
  На mal.ecka и Bellle им се допаѓа ова.
 5. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  1.077
  Пол:
  Женски
  Ako sakas za sekogas da zivees ubav i miren zivot ti preporacuvam da ja gledas Ana Bucevic na youtube...Zenata mi go smeni pogledot na sekoj moment od mojot zivot.. Samo e potrebno da razbiras hrvatski i crnite misli ke ti gi snema za forver :D
   
  На maickka88 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 6. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  7.666
  Допаѓања:
  198.693
  Пол:
  Женски
  Потруди се да прочиташ некоја добра книга од психолошки аспект, потруди се да спортуваш, да пешачиш, да земеш свеж воздух, да пробаш да вежбаш пилатес или јога.
  Пробај да си го окупираш животот за да не мислиш толку, а и кога мислиш потсети се на сево ова и промени положба.
  Ако се потрудиш ќе успееш, ништо не е невозможно.
   
  На DVAANGELA и Bellle им се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.643
  Допаѓања:
  53.467
  Пол:
  Женски
  Мене нешто чудно ми се случуваше еден период. Некој глас како да ми се јавуваше во глава и велеше - или ќе го направиш ова или некој ќе умре. Нормално дека никој не умре но ужасно ме нервираше тоа што постојано ми се јавуваше во глава.
   
 8. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  5.059
  Допаѓања:
  65.192
  Како мала мене ми идеа овие мисли..на пример на вечер пред спиење мораше да погледам во некоја точка или да направам нешто друго и секоја вечер мислев дека морам тоа инаку ќе ни се случи нешто..незнам од каде тие мисли.
   
 9. mare92

  mare92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  пред неколку месеци почина татко ми уште душата ми гори и не ми се верува што се случи. во себе длабоко ги обвинувам сите а најмногу себе што не бев таму може нешто ке направев ке го спречев тоа , незнам. и порано имав страв и црни мисли пошто како мала имам претрпено мн такви стресови но сега е веќе претерано. ако некој е излезен јас паничам ако не ми крене на тел најлошото ке си го вртам низ глава а за живци нз веќе што е тоа. но тие црни мисли мислам дека ме докрајчуваат
   
 10. Evripigi

  Evripigi Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2016
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  1.142
  Пол:
  Женски
  Побарај стручна помош ако сама не можеш да се избориш со тоа.
  Ми личи на панични напади и анксиозност. Со соодветна терапија ќе помине.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mare92

  mare92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  ти благодарам
   
 12. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  понекогаш имам некои црни мисли и тоа мн се лоши и дури и страшни. ама пример ќе почнам да мислам на убави работи и дека тоа не е вистина и поминува. па препорачувам сите нека пробаат така
   
 13. Milobebence

  Milobebence Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  1.892
  Допаѓања:
  53.689
  Пол:
  Женски
  I jas imav crni misli no otkako ja procitav psiholoskata kniga mokta na potsvesta crnire misli isceznaa sekako pomina vereme ne se sluci odma no postepeno uspeav.Sekako i sega ponekogas mi se slucuva pak da imam ama odma gi prenasocuvam mislite gi upotrebuvam sovetite od knigata i po kratko vreme mi se svaka mirot i spokojstvoto
   
  На maickka88 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.851
  Допаѓања:
  125.215
  Пол:
  Женски
  Спаѓа тука секоја можност кога сум сама од многу мислење перфектно и прецизно да си го уништам расположението до степен да ме боли желудник, да плачам и да се нервирам? И зборам за ситуации кои веројатно нема да се случат, хипотетички ама... Секогаш велам јас остаена сама не треба да сум, мозокот ми работи себе-деструктивно.
   
 15. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.204
  Допаѓања:
  4.384
  Пол:
  Женски
  Кaкo се спрaви сo тoј глaс ?
  Ме измaчувa oд мoјa 8 гoдишнa вoзтaст
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.643
  Допаѓања:
  53.467
  Пол:
  Женски
  Го игнорирав и ги насочував мислите кон нешто друго но повторно почна да ми се вртка низ глава само сега не толку често. Сега се ,,расправам'' со него и му одам контра. :D
   
 17. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.204
  Допаѓања:
  4.384
  Пол:
  Женски
  И јaс се рaспрaвaм и му идaм кoнтрa aмa пи се мoтaaт слики пред oчи кaкo вo кoвчег дa сум , децaтa кaкo сaми ќе бидaт кaј ќе седaт , кaкo дa лебдaм (a не лебдaм) кoгa ги зaспивaм децaтa ми се пoјaвувa глaсoт сo исмејaвaње ,-' Сегa пoстoиш и никaд више' и се смее , кoгa мијaм сaдoви еден тaјнир или лaжицa се дешaвa пo 20 пaти дa јa премијaм , a вo црквa кoгa ќе влезaм oд штo ги вреѓa икoните oдмa бегaм нaдвoр , кoгa пaлaм свеќa зa здрaвје глaсoв лoшo кaжувa ух бе ух гo трпaм oд 8 гoдини и никaкo не се тргa oд мене
   
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.643
  Допаѓања:
  53.467
  Пол:
  Женски
  А да пробаш да појдеш во манастир да им кажеш таму што ти се случува и да поседиш таму еден период? Колкави ти се децата, ако се уште многу мали штом попораснат појди ,,прочисти се'' што се вика, таму се наоѓа спасот од се.
   
 19. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.361
  Пол:
  Женски
  А да појдете на психолог, не е лошо. Друго е црни мисли, а друго е да слушаш гласови, да се контраш со нив и да се караш. Со кого се караш всушност? Сама со себе.
  Психолог е лекот.
  8 години си чекала... Што чекаш уште? Скрос да те полуди гласот, па да почнеш да убиваш околу себе.
   
  На Bender Rodriguez и theowndemon им се допаѓа ова.
 20. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.204
  Допаѓања:
  4.384
  Пол:
  Женски
  Ептен се мaли и сo никoј ни две минути не седaт ни еднoтo ни другoтo :) сум билa и сум се мoлелa и 9 свеќи и 9 мoлитви имaм кaжувaнo и џaбе и темјaни и свaштa .