Црни мисли

Дискусија во 'Психологија' започната од Nana19, 25 октомври 2012.

 1. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.204
  Допаѓања:
  4.384
  Пол:
  Женски
  Не сум дo тoј степен :rofl: oд мoи 8 гoдини a сегa имaм 22 гoд. никoгaш не пaѓaм нa нивнo нивo aмa премнoгу ми шречaт , нa психoлoг имaм oтиденo кoгa имaв 10 гoд. и кoгa пoчнaв дa му кaжувaм не сaкaше ни дa ме сoслушa oтиде нa пaузa и ми кaжa се си супер немa штo дa се мaлтретирaш кaј мене :rofl:
   
 2. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.851
  Допаѓања:
  125.215
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со @JollyGirl зошто теоретски слушањето гласови нагласува стрикно кон една работа/ болест - значи океј да имаш црни мисли и да те мачи нешто, да те јади анксиозност за било шо, ама буквално да слушаш глас... Не вервам дека психолог/ психијатар врти на тоа грб искрено, сем ако не е доволно кадарен или на работата гледа колку да му помини дено.
   
  На Bender Rodriguez и JollyGirl им се допаѓа ова.
 3. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.361
  Пол:
  Женски
  Па тогаш си била мала и може не си знаела ни убаво да објасниш што ти е. Сега веќе си возрасна и зрела, па фино лепо појди кај нов психолог (има препораки по другите теми види) и мислам ќе ти помогне. Не си до тој степен да убиваш околу себе, ама од кај знаеш во иднина како ќе биде/? :)
  Ете си пробала по манастири и цркви, со молитви и се по ред тие работи, ама тоа не ти помогнало значи време е пак на психолог да одиш.
  Ако ништо друго барем ќе ти помогне да ги контролираш тие гласови и мисли...па со тек на време ќе ги снема. Пробај, ништо не губиш...пошто се што ни се случува, се е психички...
   
  На Bender Rodriguez и theowndemon им се допаѓа ова.
 4. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.204
  Допаѓања:
  4.384
  Пол:
  Женски
  Првo ќе се тргнеме oд oвaa куќa здрaвје пa aкo се тргнaт oвие глaсoви пд мене дoбрo ќе биде , бидејќи мислaм декa oд секoјдневниве стресoви и нервoзи ми е сетo тoa , oд мaлa си пaтaм сo трaуми пa зaтoa си викaм резултaт нa тoa мoже е , дечињaвa мнoгу ми пoмaгaaт дa ги избегнивaм тие глaсoви .
  Глaсoвите не се глaсoви кaкo нa некoј нa уши штo му зујaт туку пoдсвесни глaсoви вo мoзoкoт кaкo другa ти т.е јaс , зaтoa ги избегнувaм и мислaм нa пoдoбрo не пaѓaм вo депресиии
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aerial

  Aerial Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2015
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  78
  Пол:
  Женски
  Ве читам и се пронаоѓам.. Јас го имам овој проблем од пред неколку години, сметам дека овие негативни мисли ми се појавуваат како резултат на некои трауми и лоши периоди што ги имам преживеано во минатото.
  Најпрвин почнав да се плашам дека на некој од луѓето што ги сакам ќе и се случи нешто лошо, меѓутоа кога ќе почнев да имам негативни мисли успевав да ѓи отфрлам, но потоа имав лоши периоди во животот и денес се плашам скоро од се. Пример ќе видам полиција или болничка кола мојот мозок веднаш го поврзува тоа со смрт или болест на некој од моите блиски, неможам да се смирам и срцето почнува забрзано да ми чука, случајно на нет ќе прочитам дека некаде имало собраќајна несреќа и веднаш помислувам каде се моите и дали некој од нив тргнал на пат. Доколку моите се излезени некаде постојано мислам да не им се случи нешто лошо.
  Знам дека напразно се измачувам, но ете неможам да го искоренам сето тоа, проблемот кој го имам постојано се влошува. Веќе подолго време размислувам за овој мој проблем и свесна сум дека навистина имам проблем и дека морам да го искоренам. Во иднина, би сакала да имам и деца па несакам ни да замислам како ќе успевам да се справам со овие негативни мисли.
  Како вие се справувате со овој проблем?
  И доколку некој го пребродил ова би било убаво да сподели.
  Еве јас почнав да практикувам да се убедувам самата себе дека тоа што мојот мозок го проектира е неоснован страв и дека нема да се случи, знам дека сето тоа е во мојата подсвест и пробувам некако самата себе да се убедам да не размислувам така.
   
  На celineparis, TheGetmaki, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
 6. TheGetmaki

  TheGetmaki Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  422
  Пол:
  Женски
  Lele ako mi veruvas so istoto se soocuvam veke podolgo vreme, i kako pominuva vreme se nekako potesko mi e okolku ovie misli i strav koi gi imam.
  I jas prezuveav pred 3 godini trauma i mislam deka od toa pocna da mi se rAzvivaat sve pogolemi stravovi...
  Se plasam brza pomos zvuk koga ke cujam i odma doma kaj moite zvonam strasno strasno
   
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.488
  Пол:
  Женски
 8. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.759
  Допаѓања:
  39.983
  Пол:
  Женски
  Еден период имав црни мисли секогаш мислев дека ништо нема да ми успее, дека немам среќа. Ако нешто планирам да правам секогаш мислев дека нема да ми успее, но за среќа тоа беше краток период и завшри набрзина и сега понекогаш за некои работи мислам така, ама со тек на време се ќе се среди.
   
  На ♡BuBaLe♡ и Crna Dama им се допаѓа ова.
 9. Crna Dama

  Crna Dama Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  2.742
  Допаѓања:
  21.618
  Пол:
  Женски
  Што беа тоа црни мисли одамна заборавив..
   
  На Сама Дома, ♡BuBaLe♡ и Florenсе им се допаѓа ова.
 10. Bojan1470

  Bojan1470 Активен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Машки
  Дедо ми пред да умре чичко ми секоја вечер кога си легнувал низ глава му идел ликот на дедоми и сандук за починати и по некое време дедоми почина и чичко ми го кажа тоа ...
   
 11. Bojanvli

  Bojanvli Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2017
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Машки
  Добар ден на сите после долго време мислам ја отварам темава и сакам да кажам дека во последно време постојано имам некој страв и некаков сомнеж во мене цело време се плашам да не направам нешто што не сакам постојано црни мисли ми се вртат во главата што мислите како може да го запрам ова благодарам од напред
   
 12. SexyGirl2

  SexyGirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2017
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  451
  Пол:
  Женски
  Во последно време низ глава ми оди една чудна застрашувачка мисла. Си купив обична црна блуза и веке некое време ми ја нема. Ја барав кај мене дома и низ куќа не можев да ја најдам. Инсистирав и им зборев дома ако ја видам да ми кажат и мајка ми ја бараше. Имам читано и слушано разни глупости за гатачки, магии и свашта. И почнувам да се плашам.. :sweat: Зошто баш новата Црна блуза ми ја нема? Дали сеуште ги има тие глупости, дали сеуште некој се занимава со такви работи? Едно време и со дечко ми во врска ни беше чудно и имав такви сомнежи дека некој ми мати нешто (имаше моменти да ми се испонаша, да не ме слуша што му зборам, да не се замара едноставно со мене). Блузата уште ја барам и се надевам дека ќе излезе од некаде да не се плашам повеќе.
  А ова со гатачките и магиите ми излезе од тоа што една другарка била на гатачка кога раскина со дечко и. Оваа и рекла дека некој и скинал конец од врвките на патиките и тоа им прави несогласувања и исто и кажала гатачката некоја случка која била точна (како дечко и ја испраќал и кога си облекувале патиките не се погледнале... ако се погледнале во тој момент можело да и се случи нешто). Така од тогаш нешто си имам страв и секакви глупости ми идат на памет.. :worried:
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.784
  Допаѓања:
  6.119
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите, случајно ја видов темава. Обично на форумов активна сум само во темата за козметика, меѓутоа еве се решив да пишам и овде.

  Многу човечки и нормално е понекогаш да се има лоши мисли. Ние сме човечки суштества чиј живот, емоции, став и психа се креира со текот на времето преку искуствата кои сме ги имале во животот и преку сѐ она што сме го преживеале. Не постои човек кој може да каже дека во текот на целиот живот имал само позитивни мисли (најискрено јас не би поверувала во тоа), меѓутоа верувам дека токму она негативното кое сме го искусиле треба да го искористиме за да го претвориме во позитивно (од нас зависи сѐ).

  И јас понекогаш имам негативни мисли како резултат на страв, лутина или предизвикани од нешто што сум доживеала, и иако сум многу позитивна личност по природа, сепак не може да кажам дека сум имуна на вакви работи.

  Она што јас го правам кога ќе се појават негативни мисли (што секако е само совет, не сум експерт по психологија) е што најнапред ги признавам. Не се обидувам да избегнам или да ја негирам мислата, туку признавам дека истата таа мисла е производ на мојот ум и си простувам себе си што воопшто такво нешто ми паднало на ум. Пробајте го ова навистина е одлично за да ве смири, а најчесто ваквиот вид на мисли се поврзани со страв или вознемиреност.

  Дури потоа истата негативна мисла ја заменувам со позитивна, она што од срце би сакала да се случи наместо она негативното кое сум го помислила.

  На пример ако се плашите дека ќе доживеете неуспех за некоја работа, најнапред соочете се со мислата, простете си дека воопшто ви паднало вакво нешто на памет, па дури потоа речете си, а што ако работите излезат на добро и доживеам успех и целата работа заврши вака...(во мислите замислете си каков исход би сакале за таа работа).

  Понекогаш кога имам страв од нешто го правам токму тоа што ме плаши (секако зависи од ситуацијата). Ако не успеам во нештото, ништо страшно секогаш има втор обид и надеж, и доколку сме упорни на крај ќе успееме. Меѓутоа доколку успеам, станувам посилна и сѐ повеќе верувам дека и покрај стравот, ако внатре чувствувате дека она што го правите е од срце и со чиста мисла, во тој случај ќе успеете.

  Она што сакам да го кажам е без разлика од што е предизвикана мислата и без разлика дали е помалку или повеќе негативна, не бегајте од неа, туку напротив продолжете да верувате. Дури и кога шансата за некоја работа е многу мала, не се откажувајте, верувајте не само со главата туку пред сѐ со срцето.

  Еве јас имам една огромна жеба која сега за сега 99% е невозможна а 1% има шанса. Ете јас целата верба ја ставам во тој 1%, барем постои го има и секој ден сѐ повеќе верувам во тој мал процент кој доколку му давам љубов се зголемува во мене, а со оглед на тоа што поголем дел од работите кои ги мислиме ги проектираме и во надворешниот свет. И секој ден има сѐ поголема можност да го добијам тоа што го сакам доколку верувам и не се откажувам.

  Доколку станува збор за некоја црна мисла предизвикана од загуба како смрт на драга личност или заминување на некоја сакана личност, секако дека болката е голема и црните мисли се прво нешто кое ни се вртат во глава и многу е нормално што е така. Би биле ненормални доколку се смееме после вакво нешто. Лекот за ова (барем според мене) е да се обидете да мислите на сите убави работи кои сте ги поминале со таа личност, обидете се да почувствувате какви прекрасни чувства разбудила додека сте биле заедно, памтете го/ја само по убавото и болката со текот на времето ќе исчезне. Не е лесно, меѓутоа сѐ е возможно.

  Леле, мислам дека напишав цел реферат, меѓутоа доколку ова може да помогне на некого (барем една трошка), ќе бидам многу среќна.

  Поздрав
   
  На Florenсе, Jas!, eliesaab и 5 други им се допаѓа ова.
 14. malagaraba89

  malagaraba89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Help ...
  Vo Noemvri mesec me bolese grloto i primav terapija. Posle toa grloto mi ostana crveno malku i den deneska, pravev bris bese negativen se si e OK ama jas imam crni mosli kako imam nekoi bomesti, kako na moite i najbliskite rodnini moze da im se sluci nesto a jas da ne gi vidam bidejki ne sum vo MKD... itn ... edno nesto da me zaboli mislam na najlosoto i toa poveke vreme
   
 15. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.367
  Пол:
  Женски
  Живеам во мал град каде што има 1-2 психотерапевти или не знам ни што се, но кажуваат дека потоа озборувале многу. за едната веќе со сигурност знам дека и по имиња си ги кажувала клиентите (не значи дека мене ќе ме кажи, не сум некој фактор во градов, но сепак...) па сум слушнала и муабети дека и децата нејзини прераскажуваат случки од клиентите ...па замислете која е тајноста на податоци кај докторката .

  знам дека имам проблем, имам некоја скриена депресија во себе....надвор со пријатели, на работа со колегите сум секогаш весела, насмеана и не им раскажувам дека имам проблем каков и да е. Но знам дека го имам, секогаш ми доаѓаат црни мисли...кога се возам со кола - судар ќе имам, кога излегуваме од дома-дали исклучив пегла, шпортет - пожар ќе има, навечер ме стега срцето - леле инфаркт....и

  кога ќе ми дојде таква мисла, се молам на Бога да ми ги тргни мислите, се трудам да свртам мисли на што било друго...но знам дека имам проблем, знам Ч(
   
  На TheOtherMe и Tanjamm им се допаѓа ова.
 16. TheOtherMe

  TheOtherMe Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  За ова има посебна тема во форумот. Точно е дека има луѓе кои се занимаваат со тоа. Но, се зависи од тебе. Тоа во што веруваш, тоа ќе ти се случува. Искрено, јас не верувам. И реално, нормално е дечко ти некогаш да не те слуша. Не може се да биде како ние што сакаме да биде. Во животот се случуваат работи надвор од нашата волја. Затоа се вика живот, инаку би било досадно. Верувам дека за брзо време ќе си ја накдеш и блузата. И јас мислев порано поинаку, но, сега мислам вака.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 17. TheOtherMe

  TheOtherMe Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Побарај психолог во најблискиот соседен град. Црните мисли најчесто се последица на енормни стресови или проблем кој е присутен, а неговото решавање ни се чини невозможно. Јас ги имав исто овие црни мисли. Сфатив дека тоа е од проблемот кој е присутен. Самиот проблем ми претставуваше тежина. Не бев свесна за тоа и го потиснував во себе. Со години се борев да го решам проблемот и кога увидов дека никогаш нема да го решам - го отстранив. Тогаш престанаа црните мисли, кошмарите, а јас сум денес многу позитивна личност, среќна и оптимистичка.
  Потруди се да откриеш кој е тој проблем (може да биде случка од минатото, нечие однесување кон тебе) и соочи се со тоа.
   
  На Tanjamm и jasmina00 им се допаѓа ова.
 18. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  12.476
  Црните мисли и стравот не можат едно без друго. Внимавајте што негувате во себе, оти може да ве изгори за цел живот. Посејте љубов во вашата градина и ќе никне љубов. Не дозволувајте црна мисла да се задржи повеќе од три секунди. Мене прошетката ми помогна, сама со себе, не дозволувам ништо во мене да продре, исто и вежбите можат да бидат корисни.
   
  На TheOtherMe и elimkd им се допаѓа ова.
 19. TheOtherMe

  TheOtherMe Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Се согласувам. И јас тоа го практикувам.
   
  На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bojanvli

  Bojanvli Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2017
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Машки
  E zdravo na site abe imam mnogu glupavi misli i sekoja misla mi pravi loso da se custvuvam mnogu napnato ve molam kazete nekoe resenie sekoj misla ja svakam za realna i ozbilna za sekoja glupost ! Ve molam pomos