1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цртам голи жени

Дискусија во 'Психологија' започната од NikolinaaKirilovska, 12 август 2013.

 1. NikolinaaKirilovska

  NikolinaaKirilovska Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  5
  Прво,не сум трол :D Не се секирајте...стварно го имам овој проблем. Имам 17 години,не сум лезбејка,значи најнормална девојка сум. Сакам машки,имам дечко. Ама секогаш кога имам лист хартија пред себе одвнатре ми доаѓа да нацртам гола жена..зошто? Сите тетратки ми се со голи жени на кориците и задните листови...
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.073
  Можеби треба да поразговараш со психолог ако не си го направила тоа до сега :!:
   
 3. NikolinaaKirilovska

  NikolinaaKirilovska Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  5
  Па за да не разговарам со психолог тука пишувам :)
   
 4. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Можеби затоа што потсвесно си на некој начин ,,опседната'' со женското тело, ама воопшто не во сексуална конотација, него во општа, во однос на убаво, одржувано, пропоционално женско тело... И тоа го пренесуваш на хартија... Многу често знаеме дел од она што највеќе на засега во моментот, да го изнесеме од нас на различни начини....

  Психолог апсолутно не е потребен тука, апсурдно е...
   
  На Independent Girl, LittlePinky, Anonymous996 и 6 други им се допаѓа ова.
 5. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.346
  :D
  Онака насловот, како од топ, пау, цртам голи жени. Легнав :D
  Не мислам дека е кој знае кој проблем и дека треба да му даваш некоја голема важност. Се додека можеш да се воздржиш да не чкрташ по нешто што не треба, позајмена книга/документи итн. Јас дај ми лист и пенкало и цртам од оние во еден потег фигури. Од разни тријаголници и испадне бродче или човече. Не едно туку повеќе на едно место, посебно ако сум на телефон и при забелешки никне и по некој брод(а не сум морнар). Тебе очигледно друг предмет ти е на навика, во случајов женското тело, така ти лета раката оти тоа си навикнала да црташ. Од навика.
   
  На Anonymous996, LittlePinky и NikolinaaKirilovska им се допаѓа ова.
 6. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.852
  Допаѓања:
  38.588
  Пол:
  Женски
  Мислам дека не е ништо страшно.И јас цртам, поточно актови ми се едни од омилените уметнички слики...и јас сум женско па никогаш немам нацртано машки акт.Многу уметници се опседнати со женското тело, како што кажа анабела, поради порпорција, желба за совршено тело итн.Јас мислам дека нема потреба од грижи.
   
  На Anonymous996 и NikolinaaKirilovska им се допаѓа ова.
 7. Kontrash

  Kontrash Нов член

  Се зачлени на:
  21 август 2013
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  0
  Jas mislam deka treba da si posetish Psiholog sonce ne zatoa sho si imash tabiet goli zeni da si crtash po doma tuku poradi faktot sho si ja postavila temata na forumov...kao da barash odogovor od svetot na prasanjeto dali si normalna.... znaci se somnevash a somnezot e prv cekor do pekolot ...( a pazi gi kolegive kao opusti se be maco sve e u redu..i ja crtam goli zeni nije shtetno )...Ja mislam deka si ti Budukja lezbejka...Tolku
   
 8. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Прашање до Аристотел погоре, дали тоа што цртам цветичи кај ќе стигнам по листови, значи дека сум будуча цвеќарка?! Како онаа од бушава азбука на пример.
   
  На Cupcakee31, WarriorMind, tinka-mace и 8 други им се допаѓа ова.
 9. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.276
  Цртање голи луѓе се нарекува АКТ. Мислам дека си неоткриен талент за оваа уметност. :rock: :up: :muscle:
   
 10. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.403
  Мислам дека не е страшно јас цртаф профил :D ,мислам дека ама баш ништо не е страшно....
   
 11. NikolinaaKirilovska

  NikolinaaKirilovska Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  5

  И срциња цртам душо,ама за медицина и за природни науки воопшто не ме бива,така да тешко дека ќе станам кардиолог :) Инаку,ви благодарам на одговорите на сите.
   
 12. Brokeneyes

  Brokeneyes Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Женски
  Ти си феномен сите цртаат цртки глупости, може имаш уметнички афинитети а може и си опседнат со секс еротика нешто такво па тоа ти се излегува на хартија
   
 13. Rebele

  Rebele Активен член

  Се зачлени на:
  11 април 2020
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  78
  Пол:
  Женски
  Каков психолог бе луѓе, зошто?
  Дека црта жени:?:
  Јас на инстаграм повеќе гледам жени голи отколку мажи, а стрејт сум.
   
  На Bananki023, edna_malecka, Independent Girl и 4 други им се допаѓа ова.
 14. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.691
  Пол:
  Женски
  Цртај си.
  Можеш да викаш другарки и да ги црташ професионално.
  Те подржувам целосно :rofl:
   
 15. Besmrten

  Besmrten Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  616
  Пол:
  Машки
  Ме интерсира дали членката сеуште црта голи жени и како гледа сега на ова?
   
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.809
  Допаѓања:
  25.092
  Пол:
  Женски
  Цртањето е еден начин на изразување . Психолог не е потребен , но ако сака некој да се посоветува ( не знам членката дали чита сеуште на форумот ) зошто да не :) . И тој е доктор како и сите други , можеби ќе ти помогне да се запознаеш себеси подобро , да се пронајдеш и сл . Не е лошо одењето на психолог повремено , особено во време кога реткост е искреноста на луѓето .
   
 17. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  9.187
  Пол:
  Женски
  Навика, изгледа тоа најдобро знаеш да го црташ, затоа. Продолжи да ги црташ, или потруди се да се усовршиш во цртање нешто друго.

  Знам дека е одамна напишан постот, ама 100% има и ќе има други со овој "проблем", кои цртаат едни исти работи.
   
  Последна измена: 7 мај 2022
 18. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  4.140
  Допаѓања:
  10.790
  Пол:
  Женски
  Имав школски, постојано си црташе џамии, симболи на исламот, сите тетратки му беа со тоа шкртани, а никогаш не зборувал за религијата да речеш претерано религиозен човек да бил.. Мислам дека потсвесно им доаѓа да си цртаат одредени работи, не е намерно..
   
 19. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  1.992
  Допаѓања:
  7.803
  Пол:
  Женски
  Ништо не се секирај.
  И јас многу цртам и тоа од секогаш. Од најмала возраст па до денес еве често цртам жени и девојки. Некогаш е акт, некогаш е портрет, а некогаш беа модни креации. Жената е вечна тема во уметноста. Тоа што често црташ акти јас го сфаќам како вежба. Не можеш да научиш како правилно се црта облечена фигура и како стои/паѓа облеката ако не знаеш прво како да ја нацрташ таа фигура гола или да ја нацрташ основата под облеката. Тука има и малку потреба да се знае човечката анатомија. (Види ги анатомски прецизните скици од делови од човечко тело на Микеланџело на нет). Кога ќе совладаш акт и ќе бидеш задоволна од нацртаното, или кога едноставно ќе ти се здосади, мозокот ќе побара друга стимулација и ќе ти иде да вежбаш нешто друго ;)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.