1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цртам голи жени

Дискусија во 'Психологија' започната од NikolinaaKirilovska, 12 август 2013.

  1. NikolinaaKirilovska

    NikolinaaKirilovska Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Прво,не сум трол :D Не се секирајте...стварно го имам овој проблем. Имам 17 години,не сум лезбејка,значи најнормална девојка сум. Сакам машки,имам дечко. Ама секогаш кога имам лист хартија пред себе одвнатре ми доаѓа да нацртам гола жена..зошто? Сите тетратки ми се со голи жени на кориците и задните листови...
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Можеби треба да поразговараш со психолог ако не си го направила тоа до сега :!:
     
  3. NikolinaaKirilovska

    NikolinaaKirilovska Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Па за да не разговарам со психолог тука пишувам :)
     
  4. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Можеби затоа што потсвесно си на некој начин ,,опседната'' со женското тело, ама воопшто не во сексуална конотација, него во општа, во однос на убаво, одржувано, пропоционално женско тело... И тоа го пренесуваш на хартија... Многу често знаеме дел од она што највеќе на засега во моментот, да го изнесеме од нас на различни начини....

    Психолог апсолутно не е потребен тука, апсурдно е...
     
    На Independent Girl, LittlePinky, Anonymous996 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    :D
    Онака насловот, како од топ, пау, цртам голи жени. Легнав :D
    Не мислам дека е кој знае кој проблем и дека треба да му даваш некоја голема важност. Се додека можеш да се воздржиш да не чкрташ по нешто што не треба, позајмена книга/документи итн. Јас дај ми лист и пенкало и цртам од оние во еден потег фигури. Од разни тријаголници и испадне бродче или човече. Не едно туку повеќе на едно место, посебно ако сум на телефон и при забелешки никне и по некој брод(а не сум морнар). Тебе очигледно друг предмет ти е на навика, во случајов женското тело, така ти лета раката оти тоа си навикнала да црташ. Од навика.
     
    На Anonymous996, LittlePinky и NikolinaaKirilovska им се допаѓа ова.
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.845
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е ништо страшно.И јас цртам, поточно актови ми се едни од омилените уметнички слики...и јас сум женско па никогаш немам нацртано машки акт.Многу уметници се опседнати со женското тело, како што кажа анабела, поради порпорција, желба за совршено тело итн.Јас мислам дека нема потреба од грижи.
     
    На Anonymous996 и NikolinaaKirilovska им се допаѓа ова.
  7. Kontrash

    Kontrash Нов член

    Се зачлени на:
    21 август 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    0
    Jas mislam deka treba da si posetish Psiholog sonce ne zatoa sho si imash tabiet goli zeni da si crtash po doma tuku poradi faktot sho si ja postavila temata na forumov...kao da barash odogovor od svetot na prasanjeto dali si normalna.... znaci se somnevash a somnezot e prv cekor do pekolot ...( a pazi gi kolegive kao opusti se be maco sve e u redu..i ja crtam goli zeni nije shtetno )...Ja mislam deka si ti Budukja lezbejka...Tolku
     
  8. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Прашање до Аристотел погоре, дали тоа што цртам цветичи кај ќе стигнам по листови, значи дека сум будуча цвеќарка?! Како онаа од бушава азбука на пример.
     
    На Cupcakee31, WarriorMind, tinka-mace и 8 други им се допаѓа ова.
  9. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Цртање голи луѓе се нарекува АКТ. Мислам дека си неоткриен талент за оваа уметност. :rock: :up: :muscle:
     
  10. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Мислам дека не е страшно јас цртаф профил :D ,мислам дека ама баш ништо не е страшно....
     
  11. NikolinaaKirilovska

    NikolinaaKirilovska Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5

    И срциња цртам душо,ама за медицина и за природни науки воопшто не ме бива,така да тешко дека ќе станам кардиолог :) Инаку,ви благодарам на одговорите на сите.
     
  12. Brokeneyes

    Brokeneyes Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Ти си феномен сите цртаат цртки глупости, може имаш уметнички афинитети а може и си опседнат со секс еротика нешто такво па тоа ти се излегува на хартија
     
  13. Rebele

    Rebele Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2020
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Каков психолог бе луѓе, зошто?
    Дека црта жени:?:
    Јас на инстаграм повеќе гледам жени голи отколку мажи, а стрејт сум.
     
    На Bananki023, edna_malecka, Independent Girl и 4 други им се допаѓа ова.
  14. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Цртај си.
    Можеш да викаш другарки и да ги црташ професионално.
    Те подржувам целосно :rofl:
     
  15. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Ме интерсира дали членката сеуште црта голи жени и како гледа сега на ова?
     
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Цртањето е еден начин на изразување . Психолог не е потребен , но ако сака некој да се посоветува ( не знам членката дали чита сеуште на форумот ) зошто да не :) . И тој е доктор како и сите други , можеби ќе ти помогне да се запознаеш себеси подобро , да се пронајдеш и сл . Не е лошо одењето на психолог повремено , особено во време кога реткост е искреноста на луѓето .
     
  17. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Навика, изгледа тоа најдобро знаеш да го црташ, затоа. Продолжи да ги црташ, или потруди се да се усовршиш во цртање нешто друго.

    Знам дека е одамна напишан постот, ама 100% има и ќе има други со овој "проблем", кои цртаат едни исти работи.
     
    Последна измена: 7 мај 2022
  18. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    3.818
    Допаѓања:
    10.185
    Пол:
    Женски
    Имав школски, постојано си црташе џамии, симболи на исламот, сите тетратки му беа со тоа шкртани, а никогаш не зборувал за религијата да речеш претерано религиозен човек да бил.. Мислам дека потсвесно им доаѓа да си цртаат одредени работи, не е намерно..
     
  19. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Ништо не се секирај.
    И јас многу цртам и тоа од секогаш. Од најмала возраст па до денес еве често цртам жени и девојки. Некогаш е акт, некогаш е портрет, а некогаш беа модни креации. Жената е вечна тема во уметноста. Тоа што често црташ акти јас го сфаќам како вежба. Не можеш да научиш како правилно се црта облечена фигура и како стои/паѓа облеката ако не знаеш прво како да ја нацрташ таа фигура гола или да ја нацрташ основата под облеката. Тука има и малку потреба да се знае човечката анатомија. (Види ги анатомски прецизните скици од делови од човечко тело на Микеланџело на нет). Кога ќе совладаш акт и ќе бидеш задоволна од нацртаното, или кога едноставно ќе ти се здосади, мозокот ќе побара друга стимулација и ќе ти иде да вежбаш нешто друго ;)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.