1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чекање нешто што можеби никогаш нема да се случи...

Дискусија во 'Психологија' започната од prominent, 8 јуни 2021.

  1. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Цел живот ни минува во чекање.
    Чекаме нешто што ќе се случи, чекаме нешто што нема да се случи.
    Чекаме да завршиме школување.
    Чекаме да се вработиме.
    Чекаме да станеме родители.
    Чекаме децата да пораснат и да се осамостојат.
    Чекаме да ни покачат плата.
    Чекаме подобро работно место.
    Чекаме вселување во нов дом.
    Чекаме корона да помине.:D
    Чекаме, чекаме...
     
    На elimkd, Dream-Girl, Stephen Amell и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.472
    Допаѓања:
    41.686
    Пол:
    Женски
    Сакав да го напишам истото како мислењето пред мене.
    Животот се состои од чекање на иднината и жалење за минатото.

    Да заврши школото мислејќи дека тоа е најтешкиот дел од животот.
    Да дојди распуст, па први септември.
    Да најдиш работа, а сакаш да се врати школото.
    Утро-вечер, лето-зима.

    Јас никогаш не мислам на иднината и не правам долгорочни планови бидејќи се плашам. Да. Не сакам соочување со реалноста. Збор што ме опишува е конформист.
    Сум немала нешто значително да чекам, најчесто наоѓам една сламка и се држам за неа до крај не мислејќи на друго. Примерите што ги набројав претходно исто така не ги чекам, гледам да уживам (на мој досаден начин) во секое годишно време и секој дел од денот. Јас не сакав да пораснам, се плашев и чудев зошто сите сакаат. Така и сега. Имав лош период на факултет, но сепак не сакав да помини тоа време. И сега не ми е најсјајно, ама наоѓам светла точка.

    Секако имам желби и се надевам на нивно остварување. Не мора да се пропуштат шанси да се вложи сиот напор во една цел, но добро е да се има барем трошка надеж. Можеби оваа година ќе се оствари роденденската желба?

    Често се нервирам кога варам кафе, не можам ни 5 минути да го чекам, а мајка ми ми вели: трпение, за се' во животот треба трпение. Тоа би бил и мој совет, плус, немојте да дозволите да жалите по минатото, туку да се сеќавате како на убав спомен.
    Не знам за вас, но мене желбите ми се остваруваат кога не мислам на нив.

    Така да, мојот одговор е - не, никогаш не сум чекала 100%, ако се случи супер, ако не, животот е прекраток за да помини во чекање.
     
    На cresa-jagoda, Осе, Amellie13 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    И јас да споделам лично искуство и мислење.

    Знам да бидам трпелива и не само да чекам, туку и да работам за остварување на конкретната цел. Не дозволувам да ме уништи чекањето, баш напротив, ми служи за мотивација да одам кон тоа што го сакам, да се борам.

    И скоро секогаш се исплатело. Да, сум чекала, сум се разочарувала на моменти но не сум се откажувала.
    Верувајте, плодовите од тоа чекање се многу вкусни. Само треба да се наоружаме со трпение. Тоа е тоа што за жал на многумина им недостасува, сакаме се' и веднаш да ни е достапно.
    Па и да не се оствари, барем ќе знам дека сум направила се' што било во моја моќ.

    Викаат дека колку повеќе се чека нешто, толку повеќе се сака.
     
    На cresa-jagoda, Mazegin, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. ElenaBUTTERFLY

    ElenaBUTTERFLY Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2021
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Заборавив....
    Ама навистина заборавив сѐ.
    Ама потсвесно се лажам и чекам и чекам и чекам година и шест месеци .....
    Судбината вели ќе биде ...
    Ама јас во моменти сум сигурна дека ќе биде,на моменти не сум сигурна...
    Којзнае што ќе биде...
     
  5. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Секој од нас си чека по некоја работа во животот.

    Разликата е само кој ќе дозволи животот да му се врти единствено околу таа работа. Јас не сум од тие луѓе.
    Чекам работи кои се претежно поврзани со материјални добра, но никогаш не сум дозволила тоа чекање да ми управува со животот. Животот е она што се случува додека ние чекаме нешто.
    Колку пати и нешто на кое што сум се надевала не ми се исполнило, да, разочарувањето е нормална реакција, но што доколку се’ останато сум ставила на стенд бај само за таа една работа?
    Уште поголемо разочарување.

    Каков и да е, животот е еден и многу, многу брзо поминува. Чекањето е тортура. Не се малтретирајте свесно.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    И јас чекам, ама одмазда... знам дека кога-тогаш ќе дојдат моите 5 минути..а тогаш ќе ги боли..и боли...

    Друго ништо посебно не чекам ниту сум чекала..мислам дека нема ни да чекам.
     
    На eliesaab и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Доколку тоа чекање ме спречува во животот би чекала но кратко.
    А доколку е нешто онака би чекала колку и да треба.
    Исто и животно важни работи , но секогаш настојувам да приметам кога треба да се откажам. Лупање во ѕид со глава избегнувам за се во животот па и за ова.
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.053
    Пол:
    Женски
    Моментално сум во таква ситуација. Знам дека можеби подобро ќе е ако не се замарам, ама не можам, важно ми е и го сакам тоа. Чекањето не е баш пријатно, ама да чекаш и да знаеш дека тоа ќе заврши како што треба е едно, а да чекаш и да се надеваш кога појма немаш дали можеш да успееш, е друго. Најмногу влијае на расположение, некако си во грч... не можеш целосно да уживаш во животот оти си загрижен што, како, дали ќе биде и само очекуваш и очекуваш.
    Ќе пишам еден ден update дали ми се исплатило.
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  9. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    На мојава пријателка и' се исплатеше :) Вчера ми се јави со убава вест :inlove:
    Не сум суеверна, ама некако се поклопи со отворањето на темавa, пресреќна сум за неа. :sun:
     
    На Stephen Amell, Bitter-Sweet, MarijaMi90 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    Ме влече темава да исфилозофирам

    Ако некој чека нешто, значи длабоко во себе има надеж дека тоа ќе се случи. Што само по себе не е лошо, туку позитивно и може да даде мотивација. Мотивација да се тежнее и работи на тоа, она што се чека да се оствари како резултат на работа и труд околу таа цел.
    А самото чекање од страна, надевајќи се дека нешто ќе се случи од ведро небо, за мене е бесцелно трошење на животот.

    Сеа ќе забегам малце... На светов ништо нема вечно. Бидејќи живееме во материјален свет ограничен од физички закони.
    Затоа зборовите "никогаш" и "секогаш" немаат никакво материјално значење. Нематеријални зборови се.
    Тогаш зошто пасивно би чекал нешто да се случи нешто што можеби никогаш нема да се случи?
     
    На Tanjamm, prominent, SkarletOHara и 2 други им се допаѓа ова.
  11. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    647
    Пол:
    Женски
    И јас сум моментално на чекање :( Баш ми е мило што и се исполнила желбата на твојата пријателка :l:
    Кога го прочитав сега постов малку ми олесна и ми даде надеж :l: бидејќи не сум била единствена која се наоѓа во таква ситуација... а ова башка и со среќен завршеток браво :clap:
    Многу сум упорна и никако не ми поминува, се надевам и мојата желба ќе ми се исполни (waiting) се надевам...незнам :|
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Никогаш луѓето не биле поголеми робови како што се денес. Посебно хипнотизирани од социјалните мрежи и телевизијата. Чекање соништа, кои друг ви ги наметнува дека мора да ги постигнете, инаку сте нереализирани личности, а вие ги впивате како апсолутно морање.
     
    На SkarletOHara и Tanjamm им се допаѓа ова.
  13. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.546
    Допаѓања:
    19.445
    Пол:
    Женски
    Темава го покренува едно од најзначајните прашања во животот.

    А, всушност е мн едноставно, само тешко да се примени. Поентата е, што и да сака човек, треба да презема чекори за да си го оствари. И треба да се надева. Но, најдоброто што може да го направи е во меѓувреме да живее најдобро што може. И да се ослободи од очекувањата, да ја отпушти желбата, што биде нека биде...значи да се работи на целта, но да не се живее во грч, да не се сведи времето само на чисто исчекување.

    Немаме време животов да да го ставаме на стенд бај, за да чекаме нешто, а дотогаш само како роботи да функционираме. То ест имаме време, но ограничено ни е, а таквото време е само лошо потрошено, искрено, без разлика на исходот.

    Но, како помлади и тоа треба да го искусиме за да знаеме за во иднина подобро. :)

    Има ситуации во кои едноставно е невозможно да го исклучиме мозокот, невозможно е да се дистанцираме од мислите додека сме во исчекување. Но, тоа се исклучоци и најчесто пократко траат. А за сите останати ситуации го мислам тоа што го пишав порано.
     
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Абе сите во позадина имаме нешто што чекаме да го оствариме. Поентата во чекањето е со цело твое битие да го прифатиш фактот дека тоа нешто можеби никогаш нема да се оствари и тоа да ти биде сосема океј. Иако паралелно ќе работиш на случајот да го оствариш тоа што го посакуваш, сепак да се помириш со можноста дека ќе живееш живот без тоа нешто.
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  15. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Одлично кажано. Најтешкиот дел е последната реченица :)

    Што правите вие за да ви е чекањето полесно?
     
    На GymGirl❤ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Што е пишано тоа ќе биде. Чекањето да се случи нешто е залудно изгубено време. Животот продолжува понатаму.
     
    На GymGirl❤, Tanjamm, Snowflake97 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    647
    Пол:
    Женски
    Морам да ви се пофалам дека и моево чекање се оствари :l: така да не губете надеж никогаш :l:
     
    На AndyRad, Осе, Bezimenka90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Od site cekanja, najvazno e da ne dozvolis da te maftaat. Bidi svoja i pravi si raboti koi tebe te pravat srekjna i zadovolna. Najdi si hobi, rabota, ljubov, nauci nesto novo, pa makar i da iscistis po doma. Na site ni se slucuva da cekame nesto.. i tuka najmnogu mozes da ja vidis drugata strana na sebesi.
     
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Баш така.
    Сите чекаме нешто во животот без разлика што и да е. Не можеме да знаеме дали ќе се случи или не, се е неизвесно во животот. Вреди да се чека според мене, никогаш не се знае дали некогаш нешто ќе се оствари.
     
  20. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Не чекам ништо. Што треба да се случи, ќе се случи